A hivatalos adatok alapján 80 ezer dolgozó hiányzik a hazai munkaerõpiacról, ami azt jelenti, hogy a betöltetlen álláshelyek száma 30%-kal emelkedett egy év alatt. A Portfolio friss kalkulációja és munkaerõ-piaci körképe alapján a
A költségvetés 6-7%-át teszi ki az államadóssag kamatainak törlesztése, nem ez indokolja önmagaban, hogy csak harmad bérrel tudnak csak a magyar vallalkozók azonos piacon versenyképesek lenni. Nálunk kontraproduktív a piac, a sikeres magyar középvallalatok többsége állami támogatásokkal, állami kapcsolataikkal tudnak nyereségesen működni,nígy esélytelen, hogy versenyképes nagyvállalattá váljanak.
Persze az adókörnyezet, jogszabályi környezet és a piac működése az, ami feljesen más itt és ott." . Ez az ami miatt "morcos" szoktam lenni..... durva csúsztatás csak a nagyobb ELVONÁSRÓL írni úgy, hogy nem térünk ki az okára! Magyarország rengeteg adósságot görget a rendszerváltás előtti időkből! Az akkori vezetők nem kérték a TÖRLÉSÉT elengedését! Ugyan miért nem? Ahogyan a vadprivatizáció miatt munkanélkülivé válók napi ellátása is hitelből lett fizetve! Nem beszélve a ballib kormány nyugdíj emeléseiről, megemelt duplázott szociális jellegű kifizetéseiről.... Ezek többnyire HITELBŐL valósultak meg! . Versenyezzünk így a nyugattal fizetésben !!!!!
A cikk mellébeszél. Nem a munkaerő hiánya a gond, hanem az, hogy nem tudnak annyit fizetni, hogy a munkavállaló megjelenjen. Ha valakinek minden vágya egy kis jacht a dunára, akkor nem az a gond, hogy nincs jacht, hanem az, hogy a megvehető 1000 darabos kínálatból egyet sem tud megvenni a jelenlegi áron.
Így van, most is nagyon durva munkanélküliségünk lenne (Dél-Dunántúlon amúgy most is az van), ha nem ment volna ki annyi magyar külföldre dolgozni. Most is nagy baj lenne, ha hirtele sokan akarnának hazajönni.
"Pedig szvsz nem voltak azok olyan csillagászati bérigények, csak ott a vezetők keresnek sokat" Na ezt elírtam. Szóval az ottani vezetők kerestek annyit, amekkorák a tapasztalt jelentkezők bérigényei voltak.
Persze, egészen 2013-ig meg a munkanélküliséggel volt problémánk. Sőt a mediterrán országoknak még most is van. Most, hogy mesterségese és ideiglenese be lett röffentve az építőipar, hirtelen megvilágosodunk, hogy a gonosz EU azért bővített, hogy legyen neki munkaerő. Már csak az a kérdés, hogy akkor miért nem egyből tették lehetővé a tagországok a korlátlan munkavállalást, miért csak 2011-től?
Ugyanazok a piacok állnak rendelkezésre pl. az epertermelőknél itthon és Ausztriában is, sőt az eper ugyanannyiba kerül itt és ott is, mégis 3-szor annyit fizetnek az eperszedő idénymunkásoknak ott. Persze az adókörnyezet, jogszabályi környezet és a piac működése az, ami feljesen más itt és ott. Az EU-val az árupiac és a tőkepiac is megnyílt, nem csak a munkaerőpiac, így élni kellene a lehetőségekkel.
Ja, és amit 3 éve még nem csináltak meg, most simán: Anno ha felhívott egy fejvadász, telefonon kikérdezett, majd küldött interjúra céghez. Most már nem egy próbálkozik azzal, hogy előtte személyes interjú munkaidőben náluk, majd onnan még többkörös a cégnél. Nyilvan ez is a munkaerőhiány jele... És az, hogy naponta 5 fejvadász megkeres, semmit nem jelent, 90% ugyanazt a 4-5 lehetőséget ajánlgatja.
Nemrég állást kerestem. A tapasztalataim 3 évvel ezelőtthöz képest:- Akkor az esetek 90%-ában behívtak interjúra. Most úgy 50% volt (6 évvel ezelőtt 5% körül).- Akkor és most is húzták a multik. Most már nem egy kis cég is teszi, behív puszta HR-es körre, majd mondja, hogy 2 hét múlva értesít (vagy soha). A legvicceseb mégis egy nagy cégnél volt, előbb vilt a pofavizit egy rakás vezetővel, HR-essel, meg kitudjamicsodával, majd lett volna szakmai kör, de az már nem volt, mert nem engem választottak.- Májusban beadtam egy helyre a jelentkezésemet, most hogy már nem aktuális, felhívtak, hogy érdekel-e még. Gondolom ott is jó nagy munkaerőhiány lehet.- Konkrétan akkora bért tudtam kiharcolni, amennyit 3 éve. Magasabb bérigényre mindenütt húzták a szájukat. Hozzáteszem IT szektoron belül nagyon keresett területen dolgozok. Milyen lehet nem keresett területen? Másik oldalról egy családtagom munkahelyén több mint fél éve nem találnak embert. A fő okok:- Eleinte tapasztaltat kerestek. Nagyjából dupla bérigényük volt, mint amit a cég kifizetett volna. Pedig szvsz nem voltak azok olyan csillagászati bérigények, csak ott a vezetők keresnek sokat.- Másodszor már kezdőknek is hirdették. Jöttek alkalmas emberek, de olyan kellett, aki a közvetlen vezetőnek is szimpatikus. A sokból összejött olyan, de az meg a főnök főnökének nem volt szimpatikus, és az megfúrta. Volt olyan is, akit meg a HR-es nem akart.- Végül most úgy tűnik találnak, valamivel a budapesti átlagbér alatt kezdő MSc diplomást.
#6 Van ilyen: aki tud és akar dolgozni már kiment," . ezért bővítették az EU-t a keleti résszel, így jutottak "friss" munkaerőhöz. Tisztában voltak azzal, hogy a "pénztárca vastagság" függővé tett új fiatal generációt nem tudja helyben tartani a keleti térség mert a fizetési versenyben bőven alul marad a nyugattal szemben...... . Lehet itt "politikával" magyarázni az eltávozást...... értelmetlen....csak a PÉNZ számít!
Itt az ideje, hogy a politikusok elkezdjenek gondolkodni a csökkenő létszám mellett megoldható fejlődésről. Egy részét a fejlődés automatikusan megoldja, mert az önvezető autóhoz már nem kell gépkocsivezető. Elég lesz egy sokkal képzetlenebb árukísérő, de már látszik a házhoz szállításban is a kísérő nélküli megoldás. Az állam a kevésbé tőkeerős kisvállalkozásokat esetleg tulajdonrészért, vagy bérlemény formában támogathatná s robotok által végezhető feladatok kielégítésére alkalmas eszközökkel.
Van ilyen: aki tud és akar dolgozni már kiment, aki maradt az meg relatíve sokba kerül a magas elvonás és a lanyha piac mellett. Egy gazdasági fellendülés kellene leginkább.
Kádár Béla, elég neves közgazdásznak van erre egy kifejezése: ők nem foglalkoztathatóak. Mert 1. vagy nem értenek semmihez és nem is taníthatóak be, 2. nem akarnak.
Lehet, hogy én rosszul látom, de a betanított munkakörben nem munkaerő hiány van....hanem motiváció hiány azoknál akik tudnának....csak nem akarnak dolgozni!
Ez a legnagyobb baj: már 300 ezer ember hiányzik Magyarországról
ugrás a cikkhez