Tévedés, mert 600 forintra várták: jól emlékszem a fordulónapra, mert pont aznap szakadt el a cérna és adtam el olyan 1240 körül kb. mínusz 13 százalékon, míg a nap végén olyan +15% volt a mutató. Aztán később visszavettem és a bukó nagy részét ledolgoztam, de ez már egy másik történet... :)
Pánik alján?A tőzsde a jövőt árazza!Feleztek,harmadoltak,negyedeltek,ötödöltek a részvények.Már egy jó ideje medvepiac van.Nem mondom azt,hogy innen nem eshet még a piac de nagy esésre már nem számítok. 2019 tavaszán az 1300 forintos Otp-t is sokan 3-400 forintra várták még abban az évben.4000 ft volt pár hónap múlva és nem csak az Otp menetelt ekkorát.Végül is vevők kellenek majd a felfelé menetben is :)
Nagyon nem kell elemezni, meg kell nezni a csehek es mondjuk a romanok devizagyenguleset , 10 eves hozamat, az beszedes es igen konnyen ertelmezheto. Dobbentesen szar helyzetben a koltsegvetes es az orszag, a neptribunus szabadsagharca ugy tunik, hogy besult.
Az jó, de ha forintban vagy, vagy 4ig-ben, vagy efféle maffiapapírokban, akár csak az usa-buborékpapírok, akkor sok pénzt fogsz veszteni. Ha sok a készpénzed, akkor meg a pánik alján pár év múlva csodás vásárlási lehetőségeid lesznek...
Nem a válságra való felkészülést tanulom. Felkészültem a válságra ugyanis sokakkal és a kormánnyal ellentétben én a 7 bő esztendőben nem költekeztem felelőtlenül, készültem a 7 szűk esztendőre is.
Az a baj, hogy ha most akarsz tanulni, az kb. olyan, mint amikor a sakkozó akkor akar elkezdeni tanulni, amikor 2 lépsre van a mattól. Ha felkészültél a válságra, akkor nincs mitől félni, ha viszont eddig nem készültél fel, most már késő.
2008-ban az összes devizaadósság, euróban kimutatva 30-milliárd volt, ez az akkori adósság kb 40%-át tette ki. A jelenlegi devizaadósság már meg is haladta a 30-milliárdot, tehát egyáltalán nem csökkent az ország devizahiteleinek összege...
Valóban más. Sokkal hosszabb volt a monetáris lazaság, sokkal nagyobb MINDEN területen a buborék. És sokkal több probléma van: energia-éelelmiszer és klímaválság egymásra épülő halmaza színesíti a fenti problémahalmazt a világban. S a legfontosabb: 2008 túlzott eladósodás miatt volt, na ezt még megduplázták világszinten. Hátha megoldódik a probléma. Nos nem úgy tűnik... A magyart gazdaság pedig lényegesen rosszabb helyzetben van, mint volt 2008-ban. Sokkal nagyobbak a buborékok (ingatlanőpiac a történelem legnagyobb 10 buborékában van), kamatszint sokkal magasabb, devizakockázat helyett kamatkockázat az MNB-nél, államadósság, költségvetési hiányi rosszabb, a gazdaság versenyképtelenebb, és jobban a multikra, azon belül is a sérülékeny autóiparra van utalva, a kormány megítésélse katasztrofális, a hazai deviza zuhanórepülésben, a valutatartalék a kritikus szint alatt, az MNB eszeveszett mennyiségű soha be nem hajtható hitelt - mintegy 6.000 mrd Ft értékben nyomott ki, az infláció magasabb, és ami a legfontosabb: a commodity piacok szekuláris bullban vannak, ami rontja a cserearányokat, és a kiolajozott lefele út, emiatt a magyar gazdaság alatt leolajozott 45%-os emelkedővé változott. ( magyar gazdaság azért nőtt az elmúlt években, mert a nyersanyagok bagóért voltak, jók voltak a cserearányok. Nos ez megváltozott. --> nem mellesleg ez drasztikus folyó fizetési mérleg hiányt fog okozni) Ne felejtsük el, hogy van egy neres bankkonglomerátum, ami szint borítékolhatóan nem piaci alapon finaszírozta a nert. Ugyanez volt 1997-ben Dél-Koreában. Ez egy komoly rendszerkockázat... Összességében totális csőd.
Államcsőd