Topiknyitó: Törölt felhasználó 2011. 08. 19. 18:59

A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás történet  

A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás történet..........



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 10:28
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#40
Csak pont a lényeget hagytad ki az "annyira" ás a "rájössz" között.

Mégpedig azt, hogy a "nincs időnk" kifejezés pont ellenkezője igaz. Azaz mégegyszer: sokkal több időt kell a Windowsra fordítani, hogy működőképes és használható legyen. (Én már csak tudom tucatnyi alkalommal telepítettem mindkettőt tucatnyi gépre.)

Az idegenkedésnek meg nincs feltétlenül köze az értelemhez. A gyártók részéről a mutyi persze megérthető, hisz anyagi hasznuk van belőle.
Bár mondjuk vitatkoznék a használat fogalmán is, ugyanis attól, hogy én, mint felhasználó - adott esetben nem tudom - hogy mit használok, attól még használom.
Ez is azt jelenti, hogy az idegenkedési is mesterséges dolog. Mert, ha nem tudsz róla, hogy a telefonodon, tv-den, akármiden az van, akkor eszedbe nem jut idegenkedni.

ujonc 2011. 08. 21. 10:20
Előzmény: #37  laikus59
#39
Mennyibe került a javítás?
ujonc 2011. 08. 21. 10:19
Előzmény: #30  laikus59
#38
Igen, többek között!
Kiskereskedők, termelők.
laikus59 2011. 08. 21. 10:09
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#37
"Ott szaladgál a rengeteg gyerek okostelefonnal, amikor még a telefonáláshoz sincsen pénze. Nem is beszélve arról, hogy legalább évente kell cserélni, pedig egy telefon jóval tovább tart."

Nagyon igaz, amit mondasz :-))) Karácsonykor a fiam osztálytársai között a Samsung Corby volt a menő, sokan azt kaptak. (és igen, soknak nincs rajta pénz :-))) ) Fél év elteltével, tanévzárás környékén megemlítettem a fiamnak ezt a telefont, mire kiderült, hogy el vagyok maradva, mert az már lefutott, már rég más a "menő"! Nemáááár, félévente cserélgetni egy gyerek telefonját, hááát, mit ne mondjak...

Valóban a fogyasztókat "agymosásnak" vetik alá. Sehogyan nem tudom megérteni azokat a szülőket, akik karácsonykor HITELT vesznek fel azért, hogy erejükön felül vásároljanak a gyereknek ajándékot. MIÉRT?? Mit tanul így meg az a gyerek?

Más... Nemrég elromlott a telefonomban a mikrofon, elvittem a szervizbe megjavíttatni, a szerelő kérdezi, hogy mikori a telefonom. Mondom úgy 2 és fél éves. Hááát, úgy nézett rám, mint a nem normálisra, aki egy ilyen "régi" telefont meg akar javíttatni:DDD De nem tudott rábeszélni egy újra:DDD
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 09:51
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
Az volt az alapfeltevés hogy ezt az egész rendszert a gyártók erőltetik a felhasználókra.
Szerintem a felhasználók legalább annyira felelősek érte, mint a gyártók.

Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 09:49
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
"beágyazott rendszereknél a tv-től a kenyérpirítóig az eszközök legalább 80%-án az fut"

"És ez Linugz esetében annyira...

rájössz, hogy ez az indok nagyon nem igaz. "

Szerinted a felhasználók hány százaléka használ linux-t?

Ezek a tények megint azt igazolják hogy a fejlesztők, gyártók használják. Mi, felhasználók idegenkedünk tőle.

Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 09:26
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#34
"Miért is nem használjuk az ingyenes linux-ot?"
Ingyen van, annyira és nem szabják meg, hogy mit kezdj vele, hogy még a forrását is odaadják, a legtöbb paraméterben még jobb is, azon kívül a beágyazott rendszereknél a tv-től a kenyérpirítóig az eszközök legalább 80%-án az fut, nem is beszélve a szervereket, szuperkompjútereket.

"Elképesztő hogy mennyire készen szeretünk kapni mindent, mert nekünk "nincs időnk" ilyenekkel foglalkozni."
És ez Linugz esetében annyira nem igaz, hogy, ha megvizsgálod, hogy Windows esetén mennyit küzdesz a programok innen-onnan beszerzésével, lemezek cserélgetésével, driverek felpakolgatásával a rengeteg leokézással, sőt még egy formázás is többszörös idő (megmagyarázhatatlan módon), nem is beszélve a sok újraindítgatásokról, no meg a vírusokról... rájössz, hogy ez az indok nagyon nem igaz.

Tehát, valami gond lehet az értékítélettel.

Azokról az apróságokról nem is beszélve, hogy pl. egy hd képes Linuxos tv (a MS mutyik miatt) "Windows-only" lesz, azáltal, hogy az összes Linuxot támogató dolgot kiszedik a kernelből. Pl. a file-rendszerek támogatását. Így aztán, kernel szinten (ugye fuse) nélkül marad a hd képtelen és nagy rakásnak tekinthető fat. Csak azért MS mutyi mondjuk csak így enged valami szabadalmat (naná pénzért, pénzzel együtt). Mert ugye a MS-nak a Linux is jó, ha "Win-only". Naná, hogy jó! Meg a GPL is jó, ha lopni kell. Bezzeg, ha tőle lopnak! Mert az az Ő nehezen összelopkodott kódja. :DDD
Úgyhogy tényleg valami gond van a világgal.

Egyébként az sem igaz, hogy a tervezett leállást biztosító chipek miatt dobnak el emberek dolgokat. Ott vannak pl. a telefonok.
Ott szaladgál a rengeteg gyerek okostelefonnal, amikor még a telefonáláshoz sincsen pénze. Nem is beszélve arról, hogy legalább évente kell cserélni, pedig egy telefon jóval tovább tart. Ugyanez igaz a pc-kre. És, hogy gyorsabb, meg jobb... ugyan minek, ha nincs használva. Ráadásul mi magyarok ezekhez csórók vagyunk, de vannak más országok.
Nem ez ugyanolyan értelmetlen divat/menő dolog, mint az egyszerhasználatos ruha. És még el sem jutottunk az olyan dolgok kitárgyalaásához, mint a "cserélhető mell". Amíg mondjuk a tüdődet, vagy a májadat nem tudod lecserélni más színűre - természetesen átlátszó bőrrel, világító leddel, hogy mutogatni tudd - addig van mit fejlődnie a technikának. :D
(Egy tápnak, ventinek miért kell a pc-házban színesen világítania?)

Na, úgyhogy én még nem írnám le az értelmetlen "fejlődést". :DDD
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 08:49
Előzmény: #31  laikus59
#33
Nem személyekre gondoltam, hanem általánosan.
Elképesztő hogy mennyire készen szeretünk kapni mindent, mert nekünk "nincs időnk" ilyenekkel foglalkozni.
Hogy a nyomtatóknál maradjunk. Egy régi működő HP nyomtató 3-4 K forint, mert ócska.
Az üzemeltetése fele annyiba kerül mint az újak, mégse kell senkinek.
laikus59 2011. 08. 21. 08:41
Előzmény: #30  laikus59
#32
Húúú, bocsánat, nem szoktam ilyen "agresszív" módon kérdezni :DDDD, hogy többször ugyanazt, csak nekem hibaüzenetet írt ki a portfolio, s azt hittem, nem ment el.
laikus59 2011. 08. 21. 08:40
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#31
Én azt használom :-))))
laikus59 2011. 08. 21. 08:38
Előzmény: #27  ujonc
#30
Kikre gondolsz?
laikus59 2011. 08. 21. 08:38
Előzmény: #27  ujonc
#29
Kikre gondolsz? Kiskereskedőkre?
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 08:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#28
Nem lehet hogy mi generáljuk az egészet?
Nagyon jó a példád.
Ugye nem próbáltad meg tisztítani?
Ha internetten rákeresel elég sok módszert találsz a tisztításra amit Te magad is el tudsz végezni.
Ha pl. a nyomtató működne 10-15 évig, biztos hogy nem cserélnénk le a 10-15 évnyi fejlesztés miatt ?
Vagy pl. vegyük a windows linux párost.
Miért is nem használjuk az ingyenes linux-ot?
ujonc 2011. 08. 21. 07:40
Előzmény: #24  laikus59
#27
"jók a multik, sok embernek munkát adnak"...

.... és még többtől elveszik
Gatto 2011. 08. 20. 15:37
Előzmény: #25  Gatto
#26
Persze ez mind csak fikcióés találgatás, de mondja azt valaki, hogy jó irányba tartanak a dolgok általánosan.. ezt senki sem gondolhatja komolyan..:) totális összeomlás kell hogy valami új jöjjön létre .. a politikai elitet mindig csak az adott pillanatban érvényes legkisebb rossz felé való törekvés vezérli.. ez nem preventív és a bekövetkező katasztrófát nem lehet elkerülni,csak késleltetni és egyben mélyíteni. Ezt megmutatta a 2008-as válság is, ami még elég könnyen eltörpülhet amellett, ami teljesen bizonytalan időpontban de teljesen bizonyosan fenyeget.
Ezt még tetézi az is, ha ilyen kiváló bolygón is tönkremegy a gazdaság mielőtt minden kimerülne, 5-ből 4 ember gyászos körülmények közt él, akkor mi lesz akkor ha a körülmények is ellenünk fordulnak??
Gatto 2011. 08. 20. 15:29
Előzmény: #24  laikus59
#25
Szerintem meg lehetne szüntetni olyan módon a tervezett elavulást, hogy az ne okozzon munkanélküliséget és súlyos gazdasági hátrányt.. most gondoljunk bele, hogy csak olyan termékek vannak a világban, amik "bölcsőtől bölcsőig" tartanak.. ebben az esetben kevesebb lenne a munka ugyebár, a kevesebb munkát ugyanúgy szét lehetne osztani több ember közt, ami igaz azt is jelentené, hogy 1 adott személy munkája után kapott pénze kisebb vásárlóerőt jelentene az előállított termékekre. De nem biztos hogy rosszabbul élne, hiszen nem kéne minden évben telefont cserélnie, 5 évente új autót vennie, 2 havonta venni a szar kínai ruhát, sokkal de sokkal kevesebbet kéne köletenie ezekre a hulladékokra.. itt csak szűk érdekcsoportok profitja sérülne, de ez az ami miatt soha nem lesz fenntartható fejlődés: ahol a pénz és a tőke ott a fenntartható fejlődés nem érdek.. és ezért fog minden eddiginél súlyosabb katasztrófa következni az emberiség történetében .. már nme csak világválság lesz a 2008-as "mű"-összeomlással szemben , hanme tényleges fizikai korlátokba ütközik a növekedés és tönkremegy az élettér.. és innen nem tudunk sehova se menni (a Földről) .. lesz olyan szerintem évszázados távlatban amikor tizedennyi ember se lesz a Földön. Örökké nem tart az ipari forradalmak óta zajló demográfiai és gaadasági "szuper-trend"
laikus59 2011. 08. 20. 14:20
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#24
"De most mondd meg őszintén, ha én csinálok egy olyan nyomtatót, ami garantáltan 5x addig bírja, ameddig a másik, de mondjuk 3x annyiba kerül meg fogod venni? (Pedig osztasz szorzol, és megéri.) "

Én pl. megvenném, mert biztosra tudnám, hogy sokáig tudom használni. És ha ilyen világban élnénk, akkor a munkahelyem is biztosabb lenne, a fizetésem is, tervezhetőbb életet lehetne élni. Még emlékszem ilyen időkre.

Szerintem ez így sokaknak nem jó, csak még nem ébredtek fel, hogy nem akkor lesznek boldogok, ha Tuc keksz-et esznek és az okos anyuka Tomi-val mos (aki mással mos, az hülye?), stb.
hanem akkor, ha biztonságban élnek, szeretve vannak :-)))

És igen (tudom, éssel nem kezdünk mondatot :-))) ), valóban, a gépektől munkanélküliek lesznek az emberek. jók a multik, sok embernek munkát adnak, erre mi történik? bevezetik az önkiszolgáló pénztárt - ami által egy csomó dolgozó hosszabb távon el fogja veszteni a munkáját és még több munkanélküli lesz :-((((
Törölt felhasználó 2011. 08. 20. 12:19
#23
1) Az leszögezhetjük, hogy minél olcsóbban és gyorsabban állítanak elő valamit, annál silányabb lesz. (Ez az alapállítás. Nem kéne így lennie, de így alakult. Szeméttel jár és nem igaz, hogy több munkahellyel, mert ezt a fajta termelést lehet legjobban gépesíteni.)

Ma is vannak olyan silány nyomtatók, melyekben mindenféle chip van, de tervezett leállást eszközölő nincs. Ezek nemhogy hamar tönkremennek, de úgy mennek tönkre, hogy csak egyes alkatrészek.
Ezért több papírt vesz be egyszerre, folyatja a festéket, elkeni stb.
De jó az attól, hogy rossz alapon megtartjuk és szidjuk a céget. Ez a cégnek nem tesz jót. Ezért egyesek kitalálták a chipet, mely ezt a tortúrát egy rövid tönkrement méreggé váltja fel. (Ez a cégeknek - bármennyire is furcsa - marketing szempontból jobb.)

Mi alapján történik a tervezett leállás meghatározása?
Van egy termék, amit tesztelnek. Tesztelnek belőle x db-ot és a következő képpen mennek tönkre:
link
A függőleges tengely a termékek számát, a vízszintes az időt/ciklust ábrázolja. A görbe alatti terület, az az összes termék, azaz 1, vagy, ha úgy tetszik 100%.
A legtöbb termék egy azonos nu időpontban megy tönkre és x darab nu - sigma és y darab nu - sigma időpontokig bírja.
Tehát a tervezett tönkremenetel (a kisebb-nagyobb különbségek miatt) soha nem mehet végbe. Bármennyire is szeretnénk. Ha ilyen lenne, akkor nem lenne alapja az ilyen összeesküvés elméleteknek (majd később).

Tehát mit is tehet a gyár, hogy megelőzze az előző bosszantó hibákat?
Chipet rak be, de hova?
nu időpontba nem rakhatja, mert ugyan ott megy tönkre a legtöbb, de úgy a vásárlók felénél jelentkezni fognak a kellemetlen tünetek.
A görbe bal oldalára sem teheti, mert akkor meg túl kicsi lesz az élettartam.
Ezért optimumot húz és mondjuk -1 sigmára teszi a chipet, amivel csak a vásárlók ~20%-át fogja érinteni a terv előtti hiba, ugyanakkor elég hosszú ideig fog működni a termék.

De ez azt jelenti, hogy a vásárlók ~80%-ánál tovább is működne a gép, sőt egy ~10-20%-ánál jóval tovább. Ez ad okot az összeesküvések gyártására.
Fokozza az összeesküvést, hogy az olcsó tömegcikkek nem hogy átlagosan silányabbak, hanem sokkal kiszámíthatatlanabbul működnek, azaz a görbe szélesedik és egy-egy termék a tervezett leállás után sokkal-sokkal tovább is képes lenne működni.
A megoldás erre is a sokkal minőségibb (persze drágább) termékek előállítása lenne, ahol a görbe keskenyebb és magasabb képet fog mutatni. Sokkal kevesebb lesz a különbség a gépek között és sokkal tovább fognak tartani és sokkal kevesebb ok lenne az összeesküvések gyártására is.

Nem tudom, hogy így világos-e, hogy miért megy az összeeskövés, összeesküvés nélkül is. (A kartell, az egy másik kérdés. Olyan is van, csak azt el kell különíteni ettől a másik kérdéstől.)
Törölt felhasználó 2011. 08. 20. 11:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#22
A többség nem így van vele. Nem gondolkodik, az olcsóbbat veszi, vagy amit az orra elé tesznek.
Tömegével a vásárlók nem tudatosak. Vannak tudatosabbak, vannak tudatosabb országok is, de általánosságban nem.
Törölt felhasználó 2011. 08. 20. 11:43
#21
Nagyszerű a film, meg az egész... És egyben szomorú. Köszi a linket.

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek