Topiknyitó: Törölt felhasználó 2011. 08. 19. 18:59

A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás történet  

A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás történet..........



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2012. 09. 02. 18:45
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#72
Betiltják a 40-es izzót is - roham indult, de itt a kiskapu

Különösebb feltűnés nélkül célba ért augusztus végével egy indulásakor igen sok vitát kiváltó uniós akció: szeptember elsejével le kellett állítani már a negyvenes villanyégők előállítását és nagykereskedelmi értékesítését is, és ezzel megszűnt a hagyományos izzók gyártása az Európai Unió országaiban. A 2008 decemberében bevezetett intézkedés értelmében először a százas égőket vonták ki a forgalomból, utána következtek a hatvanasok, most pedig már a negyvenesekből se rendelhetnek újat a boltok, ha kifogynak a készletekből.

Melyik a környezet- és pénztárcabarátabb?

Az Ecodesign direktíva szerint a megszokott villanykörtéket azért kell eltüntetni, mert a bennük felhasznált energiának csak 5 százalékából lesz fény, a többit hő formájában adják le, jelentősen növelve a környezeti lábnyomot, ezért energiatakarékos égőkre kell őket cserélni. Egyes iparági források szerint a vezető fényforrásgyártók érdeke is a tiltás, hiszen a hagyományos izzókon nemigen kerestek, szemben a korszerű eszközökkel.

Ezek beszerzése így általában jóval drágább − igaz, az élettartamuk is jóval hosszabb −, és a kibocsátott fény sok esetben barátságtalan. A vevők azt is kifogásolni szokták, hogy az új csodalámpák a régieknél lassabban érik el a teljes fényerőt, egy-két perc is eltelik a lámpa felkapcsolása után, ami például a mellékhelyiségeknél kínos lehet, de biztonsági szempontból sem megnyugtató. Ráadásul ezek a fényforrások épp a bekapcsoláskor veszik fel a legtöbb energiát, a sűrű fel-lekapcsolás pedig rövidíti élettartamukat. Arról nem is beszélve, hogy egyes új izzókban higanyt használnak, aminek mérgező hatásáról még a laikusok is hallottak már.

Mi a helyzet Magyarországon?
Magyarországon is évek óta szeptemberre esik a hagyományos fényforrások kivonása a kiskereskedelmi forgalomból, a százas és a hatvanas égők után jövő januártól már negyvenest sem lehet forgalomba hozni − elvileg. Gyakorlatilag azonban még a hatvanas körtékből is van forgalomban, a kiskereskedelem erősen beraktározott annak idején a termékből. A CBA ugyan nem a villanykörte-vásárlók fő területe, ám az üzlethálózatban is kapható még a hagyományos fényforrásokból. Fodor Attila, a cég kommunikációs vezetője lapunknak elmondta, a tapasztalataik szerint a fogyasztók megszokták a helyzetet, a kivonások közismertek, ennek ellenére nem szokott emelkedni az érintett termék forgalma −, sőt inkább csökken, amivel arányosan nő az energiatakarékos fényforrások értékesítése.
A megszokotthoz viszont olyannyira ragaszkodnak a fogyasztók, hogy az utolsó napokban még az igazán környezettudatos Németországban is roham indult a bolti készletekért − a Die Welt szerint volt, aki raklapszám vitte a villanykörtéket −, jóllehet hírek szerint már megtalálták a kiskaput is.

Az ipari izzó a megoldás

Az EU-direktíva ugyanis a "háztartási célú" hagyományos villanyégőkről szól, a speciális területeken használtakról nem, sőt rögzíti is, hogy ilyeneket továbbra is tarthatnak a boltok. Ezeket az erősebben megmunkált, ütésállóbb izzókat jellemzően ipari létesítményekben, építkezéseknél alkalmazzák, de kertekben, szaunákban is; a szupermarketek általában nem tartanak ilyet, ám szakboltokban, webáruházakban könnyen hozzáférhetőek − hívta fel a figyelmet a Telegraph.

Kicsit ugyan drágábbak, mint a már tiltott gyümölcsnek számító hagyományos villanykörték, de nem annyival, mint az energiatakarékos csodák − és még ha az utóbbiak hosszabb távon jobban megérik is, a vevőt első körben az érdekli, mennyit kell a kasszánál hagynia. A brit lap által megkérdezett kereskedők szerint rengetegen keresik az ipari célú égőket és a gyártók is jelentősen megnövekedett igényekről számoltak be. Az eladók különféle módon jelzik, hogy ezek a lakásokban is megfelelnek − bár a megfogalmazásra általában ügyelnek, nehogy felelőssé lehessen tenni őket baj esetén.

A brit mérésügyi hivatal − az uniós direktíva szigetországi végrehajtásának a felelőse − közleményben figyelmeztetett is: a fogyasztóknak ügyelniük kell arra, hogy ne használjanak ipari célú lámpákat lakásukban, hiszen a gyártók is közölni szokták, hogy azok nem erre valók. A háztartási biztosítások feltételeiben is megjelenhet − figyelmeztetett a hivatal −, ha valaki ilyen lámpákkal világít otthonában.

link

A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás történet..........
link
Törölt felhasználó 2011. 09. 09. 07:54
Előzmény: #69  Törölt felhasználó
#71
Ja, csak, ha majd lassabb lesz a működése, meg "örökli" a Windows gyengepontjait, meg Ubuntu <> "A" Linux dolgokat nem tartja szem előtt, akkor lehet, hogy nem pont megtetszeni fog.
Bár nem tudom, hogy ez-e a cél.
Törölt felhasználó 2011. 09. 09. 07:46
Előzmény: #67  laikus59
#70
Nekem egy HP 3650-es. Már többet nyomtatott, mint a garantált. Sőt voltak olyan hetek, amikor többet nyomtatott, mint a havi garantált.
Noha úgy "reklámozzák" az emberek, mint eleve sz@r terméket, amelyek még a garanciáig sem bírják Ugyanez állt az LG DVD írómra, vagy a Maxtor merevlemezeimre, mégis mindegyik jóval garancia felett működött. Lehet, hogy statisztikailag nem olyan jók, de nem is olyan rosszak.
Bizonyos ajnározott termékek meg szarul is tudnak működni.
Szerintem ez attól függ, hogy ki minek a fanja.
(Az megint más kérdés, hogy olyan chippeket tesznek a termékekbe, melyek inkább leállást okoznak, minthogy vállalják a folyamatos busszúságot. De ezek meg pont nem a un. olcsó gagyi, hanem a menő termékekre vonatkoznak. De pl. a tv-kben már annyi "teszteletlen" cucc van, hogy ma már inkább garancián belül romlanak.)
Törölt felhasználó 2011. 09. 08. 23:45
Előzmény: #68  Törölt felhasználó
#69
ja csak a lényeg maradt le.... :)
link
Törölt felhasználó 2011. 09. 08. 23:44
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#68
Nem egy mai darab, de nézz rá, rá tudod tolni a winre, így meg tudsz vele ismerkedni, semmit nem kell beállítani-még annyit sem mintha a wint telepítenéd, mindent tud magától. Ez egy alap, ettől csak többet kaphatsz, tisztán,szárazon, biztonságosan, libresz.... :)
laikus59 2011. 09. 05. 13:25
Előzmény: #65  Törölt felhasználó
#67
Milyen nyomtatód van?

Amúgy a napokban eszembe jutott ez a topik: egy időben volt az Avon-nak (kozmetikai cég, nem a gumis) egy nagyon jó vízálló napteje. Reggel bekente magát az ember egy 10-es naptejjel, egész napra el volt intézve a védelem. Aztán egyik évről a másikra eltűnt a vízálló kivitel, s azóta a 10-essel olyan szépen le lehet égni, hogy csak na. Hacsak nem kenegeti magát az ember reggeltől estig - mert ugyebár ez lenne a cél, hogy minél több fogyjon... :-(((
CMOTDilbert 2011. 08. 21. 18:05
#66
Nekünk is van hasonló Epson nyomtatónk, de mi nem vagyunk olyan "türelmesek", mint ez fickó, aki évekig vette hozzá a méregdrága festékkazettákat. Tesómnak vettem, mert az Epsont jó márkának tartottam: most is van kb. 20 éves működő mátrixnyomtatóm tőlük, csak nem használom. :) Aztán panaszkodott, hogy nem is nyomtat színesben, mégis gyakran kifogy a drága színes festék is. Hát utánanéztem, és ez FAQ: "Q: The printer is out of color ink even though I print in black only. Why does this happen?
A:To keep the print head clear, the printer uses a small amount of ink from all the cartridges whenever it prints. Even if you select Black Only, some color ink is still beng used."

No meg "Q:Can I print in black if the color cartridge is empty or visa versa?
A:You cannot print if either ink cartridge is empty. Leave the empty cartridge installed in the printer until you have obtained a replacement, otherwise the ink remaining in the print head nozzles may dry out. It's best to always have an extra cartridge on hand."

Gondoltam, jól van, ez elég gyenge konstrukció az árához képest, akkor bocs, visszaveszem a nyomtatót, majd meglátom, mit tudok vele hekkelni. És kerestem a neten infót. Többek között az ssc egy akkori változatát megtaláltam, ami megoldja a gondot. Gondoltam, nem baj, ha tönkremegy a színes nyomtatófej, úgysem akarok színesben nyomtatni: beállítottam a chipben, hogy tele van a színes patron is, de mindig csak a feketét töltöttem újra valami olcsóbb tintával. Pár év után lehetett kapni 1000 Ft alatt utángyártott színes patront, kíváncsiságból kipróbáltam, és simán nyomtatott, tehát nem ment tönkre a fej a beleszáradás miatt. A festékfelfogó szivacs miatti számláló meg nem hülyeség, mert így sok évnyi használat után már tényleg nem ártana cserélni, mert már csurig van festékkel. Csak úgy kellett volna megoldani, hogy dokumentálják, és könnyen elérhetővé teszik. A legutóbbi festéktöltéskor viszont sikerült már úgy összelucskolni, hogy ki kellett tisztítani. De ez valahogy nem lett sikeres, mert azóta nagyon tisztán semmit sem nyomtat. :) Nem baj, már a papírbehúzója sem volt az igazi, úgyhogy lecseréltem egy patronárban vett Lexmarkra.
Azóta olvastam fórumokon, hogy sikerült az Epsonnak odáig jutni az innovációban, hogy a szkenneres nyomtatójában már a szkenner sem működik, ha valamelyik festékpatront üresnek ítéli.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:58
Előzmény: #64  Törölt felhasználó
#65
Nekem 8 éves nyomtatóm olcsó tintasugaras van (túlélt pl. két diplomamunkát a másod és harmadpéldányokkal, meg rengeteg mást is).

A tervezett elavulás chip szerintem nincs benne. Linux alatt jóval tovább lehet a patronnal nyomtatni, mert amikor kijelzi, hogy üres, még enged nyomtatni.
Aztán lehet olcsó festékkel tölteni és ált. azt is hígítani kell, mert sűrű.

A poén az, hogy a legtöbb ember esküszik rá, hogy ez az egyik legrosszabb nyomtató. De szerintem csak ezért, mert nincs chip benne, ezért néha elakad egy lap, vagy megcsúszik, vagy kettőt visz be. Bár az enyém még ilyeneket is ritkán csinál. Ha megfenyegetem, hogy ki lesz dobva, akkor abbahagyja egy jó időre az ilyeneket.
Az igazat megvallva sajnálnám, ha ki kéne dobni.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:38
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#64
A Microsoft oldaláról letölthető az Ms Word - Ms Word konverter program.
Önmagával sem kompatibilis:)))

link

(Bocs Maci, ezzel befejeztem a szoftver témát, de ezt nem lehetett kihagyni)

Ha mi nem változtatunk a szokásainkon, akkor felesleges a cégeket hibáztatni.

Visszatérve a nyomtatóra.
Ha a felhasználónak választani kellene:
1, Vesz nyomtatót 2x, 3x áron jobb alkatrészekkel
2, 2-2,5 fél év múlva egymás után jönnek elő a kopásból adódó hibák
3, Vesz egy olcsót, amit 2 év múlva el kell dobni.

Szerinted melyikből lehetne a legtöbbet eladni? A cégek csak azt tudják eladni, amit mi megveszünk.

Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:34
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#63
A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás történet.........
link
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:27
Előzmény: #61  Törölt felhasználó
#62
(Az első szó meg poén volt...)
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:24
Előzmény: #60  Törölt felhasználó
#61
Hagy döntse már el mindenki magának, hogy minek mihez van köze.
Legalább egy nyílt fórumon ne legyen már valaki által meghatározott "tervezett elavulás". :D
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:22
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#60
ott a linux topik . semmi köze ehhez a topikhoz
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:18
Előzmény: #57  Törölt felhasználó
#59
Pont erről a kompatibilitási problámáról beszéltem.
Az elvárható, hogy egy másik program a zárt (eldugott, szándékosan rejtegetett) kódot hibátlanul kezelje, amikor a saját programjának is gondja lehet vele.
Az azonban nem várható el, hogy a zárt kódú program egy teljesen nyílt és ingyen hozzáférhető dolgot kezeljen.

Tehát a MS megakadályozza a kompatibilitást, mindkét oldalról... és ki a hibás... no, persze, hogy a másik.

No, itt egy újabb tervezett "összeesküvés".
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:14
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#58
Továbbra is igen sok köze van.
Az előítéletek és emberi értékítélet hasonlósága miatt került egyrészt szóba, másrészt viszont a szoftware-es "tervezett elavulós" dolgok adott esetben pl. nem működnek, mivel a "civil" driverekbe nem teszik bele ezt a funkciót.

De, ha már itt vagyunk, akkor hasonló kategória a drm. Pl. egy megvásárolt a/v anyagot, csak egyszer tekinthess meg.
Szintén gond van vele Linux alatt, mert a Linux filozófiája az, hogy láthasd a kódot. A drm esetében viszont pont azt kell dugdosni.

Tehát sok köze van. Főleg azok számára, akik nem értenek egyet azzal, hogy a gyártók megszebják, hogy mit, mire, mennyi ideig használhatsz.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:12
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#57
SuSet próbáltam emlékszem,ami aztán valahogy nem működött.Pedig arra mondták,hogy mlyen könnyen kezelhető.De teszek még egy próbát.
Open Office-om volt,de aztán letöröltem,mert kompatibiltási poroblémák voltak a word dokumentumokkal,amit meguntam,és letöröltem.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:07
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#56
Az Open/Libre Office, meg szintén sz@r.
Igaz, hogy van számos funkciója, mely jobban működik (sőt olyan is van, amit később az MS office-ba is beraktak), de sz@r, mert pl. nem nyitja meg hibátlanul az MS dokumentumokat.
Hát közlöm, hogy a MS office sem (ha más a nyelv, az os, vagy az office verziója, már gondok adóthatnak). Arról nem is beszélve, hogy az excel helyenként rosszul számol.

Simonyi MS office-hoz való kötődését ismerve megkérdezték, hogy az űrhajón (vagy NASA-nál) milyen rendszert futtatnak. Mire diplomatikusan azt válaszolta, hogy mindegy, csak működjön.
Mondjuk kíváncsi lennék, hogy beülne-e abba az űrhajóba, aminek mondjuk a pályáját az excel számolná. :DD Persze, erre is meglenne a válasza: az excel nem erre való. Hát nem.

No, mindegy, nagyjából ugyanazt tudja a két project, csak az egyik mögött a világ talán legnagyobb cége van az összes reklámmal és előítélettel.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 16:03
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#55
A táma továbbra is:
A Villanykörte Összeesküvés - A Tervezett Elavulás történet..........
link

Linuxnak semmi köze ehhez
talán ide kéretik ÐÐ
link
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 15:58
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#54
"Felhasználóbarátot" nem tudok, mert ilyen szakzsargon csak Windows alatt létezik.
Ez olyan, mint a szénerőművekre támaszkodó környezetbarát elektromos autó, vagy környezetbarát szemét stb. (A Windows felhasználó ellenségnek mondanám inkább: sok felesleges kattintgatás, indítgatás, vírusok, vírusírtók stb.)

Parancssorba meg nem kell írogatni (bár Windows alatt is lehet, csak a legújabbakon kívül nem szokás, mert olyan primitív), mindent csak be kell dugni (nem kell minden sz@rhoz külön driver cd), a programokat nem kell 100 helyről letöltögetni, + másik 100 helyről a széria kódokat. 100 Programot lehet egy okézással feltelepíteni, nem kell mind a 100-at külön 500x leokézni, nem kell újraindítgatni. És általában "szakzsargonokat" sem kell tudni, mert az ember így mozdulattal angolra tudja állítani, vagy magyarok által megírt fordítást használhat, így nem kell magyarul értelmetlen zsargonokat olvasnia.

Persze elmondhatjuk, hogy mennyivel bonyolultabb egy ilyenbe kattintgatni:
link
mint egy ilyenbe:
link

Vagy egy ilyenbe:
link
mint egy ilyenbe:
link

Ez meg már kimondhatatlanul bonyolultabb:
link
mint ez:
link

Persze mondjuk ez is bonyolultabb:
link
ennél:
link

Persze, ha Linux alatt scripteket akarsz írni, meg egyéb manuális műveleteket, akkor valóban többet kell tudni (igaz komoly előnyökkel jár), no, de Windows alatt is lehet ilyeneket csinálni, sőt lehet regisztrációs adatbázist szerkeszteni, sőt még programozni is lehet. Igaz, mondjuk kernelt fordítani pl. nem.
Az a helyzet, hogy a Windows ált. eldugja azt, amit Linux alatt "kötelezőnek" vélnek. Azon kívül Linux esetében olyan mélyen bele lehet nyúlni a rendszerbe, amit Windows alatt nem.

A nyílt forrásnak és annak a tévhitnek átka, hogy a felhasználó tudja/tudni akarja, hogy mit csinál. Nos, ha nem tudja, nem is árulják el neki, hogy Linux alatt van, akkor nincs is gond.
Nem tudom pl. eszedbe jutna-e, mondjuk egy androidos telefonban kernelt fordítani, vagy egy tv-ben... pedig lehet.
Nem tudom, hogy eszedbe jutott-e mondjuk pl. kedvenc androidos okostelefonodon konzolt nyitni, belépni ssh-n.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 15:34
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#53
Én SUSE-t használok, nyugodtan próbáld ki, nem bonyolultabb mint a windows.
De mondok csak windows-os példát.
Szerinted a felhasználók hány százaléka használ lopott MS Office-t, és hány százaléka ingyenesen használható Open Office-t?
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 15:16
Előzmény: #1  Törölt felhasználó
#52
Sok részigazság van a filmben,ami eddig is tudott volt a világ. Mindenki tisztában van a fogyasztói társadalom lényegével,és ahogy a filmből kiderült ez már az 50-60as években is téma volt.Rávilágít az emberi gyarlóságra,amire valamilyen összesküvéselméletet húz rá. A filmnyelvi megoldások, a szenzációhajhász retorika is pont ezt erősíti.
Azon jót röhögtem,mikor megkerestek egy idős asszonyt,hogy megtudják 16 évesen az elméletet propagáló úr valami összejövetelen a fülébe súgott valamit:)Ám valós problémát feszeget,de a lapos közhelyeken kívül semmit sem újat nem mond nem hogy forradalmit.
Persze megütközik az ember a nyomtató chipen,meg a nylon visszafejlesztésen,vagy a körtelobbin,de ez mind nem más,mint általános emberi gyarlóság,ami nem két,vagy három ember összeesküvése,hisz ezekről elég sokan tudhattak,már akkor is.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 15:13
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#51
Épp ez az.Hát én konkrétan böngészni se tudtam.Telepiteni könnyen ment ,de utána semmi.Se böngészés,se semmi.
De ha mondasz nekem egy olyan linux klienst,ami felhasználóbarát,és nem kell parancssorba írogatni,meg amountolni,meg mittomén milyen extra PC zsargonokat ismerni,hanem csak böngészni,és futtatni,akkor szívesen kipróbálom.Hátha azóta már van ilyen.:)
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 14:46
Előzmény: #49  Törölt felhasználó
#50
No, pont erről beszéltem.
Windows alatt eszébe sem jut, hogy problémát okoz a file-ok közötti böngészés. Megnyitja a programot, kattint az egérrel és kész. Linux alatt pont ugyanazt kell tenni.
Semmivel nem bonyolultabb egy pl.: dolphinban/konquerorban kattintgatni, mint egy explorerben
egy mc-ben billentyűzni, mint egy nc-ben
egy krusaderben, mint egy tc-ben
Nem is beszélve az azonos programokról: ff, o/a stb.

De ugyanígy nem okoz gondot egy teljesen másképp kinéző tv böngészőjében file-okat megtalálni, vagy épp egy telefon mappáiban. (Még szerencse, hogy nem írják rá a tv-re, telefonra, hogy linux fut rajta, attól kezdve "senki" nem találna semmit.) :D
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 14:29
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#49
Azért a linux nem jó példa.Jómagam nem vagyok zseni,se lámer,de több linuxot kipróbálva,még mindig a windows-t tartom egy átlagembernek megfelelő,egyszerűen hasznáhato OS -nek.legutóbb még az is problémát okozott,hogy egyáltalán böngésszek a fileok közt.Egy átlagembernek arra van szüksége hogy bekapcsolja és használja,mint egy TV-t.

laikus59 2011. 08. 21. 11:08
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#48
Azután meg ha kirúgtak a munkahelyedről és már nem tudod fizetni a hitelt és a kamatokat, akkor kilátástalanság, elégedetlenség, önértékelési hiba, depresszió, ugrás a vonat, metró elé vagy kinyírjuk a családunkat. Fényes jövőkép...
Bocs, ha túl messzire mentem a következtetésekben.
laikus59 2011. 08. 21. 11:06
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#47
Ja, én is pont ezt írtam az előbb...De most már rafinált vagyok, mert hiába írja ki, hogy nem ment el, nem küldöm el - úgyis megjelenik :DDDD
laikus59 2011. 08. 21. 11:04
Előzmény: #39  ujonc
#46
3.500 volt a javítás. De a legolcsóbb, akciós, hűségnyilatkozatos telefon akkor 6 ezer lett volna. Meg egyébként is... Minek vettem volna újat? - hogy írhassak át 200 telefonszámot, menthessem át a képeket, stb.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 11:02
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#45
OFF:
A francba ezzel a fórummal!
Megjelenik egy hiba, ellenőrzöm, hogy nem ment el, megírom újra és mindkettő megjelenik.
Bocs, hogy kétszer válaszoltam.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 11:00
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#44
No, akkor mindketten elbeszéltünk egymás mellett, bocs.

Egyszerűen vannak olyan többségében nem működő kifogások, melyekkel az előítéleteinket akarjuk igazolni. És ezek léteznek a technika területén éppúgy, mint pl. a fajgyűlölet esetében.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 10:58
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
No, akkor szimplán elbeszéltünk mindketten egymás mellett. Pont ezt akartam én is mondani.
Vannak önigazoló kifogások, melyekkel az előítéleteinket akarjuk alátámasztani. Ez technika területén éppúgy megjelenik, mint pl. a fajgyűlölet esetén... ennyi.
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 10:43
Előzmény: #40  Törölt felhasználó
#42
"Mégpedig azt, hogy a "nincs időnk" kifejezés pont ellenkezője igaz. Azaz mégegyszer: sokkal több időt kell a Windowsra fordítani, hogy működőképes és használható legyen."

Elnézést felreérthető voltam.
Keresünk egy kifogást hogy miért nem csináljuk. A leggyakoribb hogy "nincs nekem arra időm"
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 10:40
Előzmény: #37  laikus59
#41
"Sehogyan nem tudom megérteni azokat a szülőket, akik karácsonykor HITELT vesznek fel azért, hogy erejükön felül vásároljanak a gyereknek ajándékot. MIÉRT?? Mit tanul így meg az a gyerek?"
Azt, hogy költsd a tőkét, ne siránkozz! :D
(Aztán fizesd a kamatokat...)
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 10:28
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#40
Csak pont a lényeget hagytad ki az "annyira" ás a "rájössz" között.

Mégpedig azt, hogy a "nincs időnk" kifejezés pont ellenkezője igaz. Azaz mégegyszer: sokkal több időt kell a Windowsra fordítani, hogy működőképes és használható legyen. (Én már csak tudom tucatnyi alkalommal telepítettem mindkettőt tucatnyi gépre.)

Az idegenkedésnek meg nincs feltétlenül köze az értelemhez. A gyártók részéről a mutyi persze megérthető, hisz anyagi hasznuk van belőle.
Bár mondjuk vitatkoznék a használat fogalmán is, ugyanis attól, hogy én, mint felhasználó - adott esetben nem tudom - hogy mit használok, attól még használom.
Ez is azt jelenti, hogy az idegenkedési is mesterséges dolog. Mert, ha nem tudsz róla, hogy a telefonodon, tv-den, akármiden az van, akkor eszedbe nem jut idegenkedni.

ujonc 2011. 08. 21. 10:20
Előzmény: #37  laikus59
#39
Mennyibe került a javítás?
ujonc 2011. 08. 21. 10:19
Előzmény: #30  laikus59
#38
Igen, többek között!
Kiskereskedők, termelők.
laikus59 2011. 08. 21. 10:09
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#37
"Ott szaladgál a rengeteg gyerek okostelefonnal, amikor még a telefonáláshoz sincsen pénze. Nem is beszélve arról, hogy legalább évente kell cserélni, pedig egy telefon jóval tovább tart."

Nagyon igaz, amit mondasz :-))) Karácsonykor a fiam osztálytársai között a Samsung Corby volt a menő, sokan azt kaptak. (és igen, soknak nincs rajta pénz :-))) ) Fél év elteltével, tanévzárás környékén megemlítettem a fiamnak ezt a telefont, mire kiderült, hogy el vagyok maradva, mert az már lefutott, már rég más a "menő"! Nemáááár, félévente cserélgetni egy gyerek telefonját, hááát, mit ne mondjak...

Valóban a fogyasztókat "agymosásnak" vetik alá. Sehogyan nem tudom megérteni azokat a szülőket, akik karácsonykor HITELT vesznek fel azért, hogy erejükön felül vásároljanak a gyereknek ajándékot. MIÉRT?? Mit tanul így meg az a gyerek?

Más... Nemrég elromlott a telefonomban a mikrofon, elvittem a szervizbe megjavíttatni, a szerelő kérdezi, hogy mikori a telefonom. Mondom úgy 2 és fél éves. Hááát, úgy nézett rám, mint a nem normálisra, aki egy ilyen "régi" telefont meg akar javíttatni:DDD De nem tudott rábeszélni egy újra:DDD
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 09:51
Előzmény: #35  Törölt felhasználó
#36
Az volt az alapfeltevés hogy ezt az egész rendszert a gyártók erőltetik a felhasználókra.
Szerintem a felhasználók legalább annyira felelősek érte, mint a gyártók.

Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 09:49
Előzmény: #34  Törölt felhasználó
#35
"beágyazott rendszereknél a tv-től a kenyérpirítóig az eszközök legalább 80%-án az fut"

"És ez Linugz esetében annyira...

rájössz, hogy ez az indok nagyon nem igaz. "

Szerinted a felhasználók hány százaléka használ linux-t?

Ezek a tények megint azt igazolják hogy a fejlesztők, gyártók használják. Mi, felhasználók idegenkedünk tőle.

Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 09:26
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#34
"Miért is nem használjuk az ingyenes linux-ot?"
Ingyen van, annyira és nem szabják meg, hogy mit kezdj vele, hogy még a forrását is odaadják, a legtöbb paraméterben még jobb is, azon kívül a beágyazott rendszereknél a tv-től a kenyérpirítóig az eszközök legalább 80%-án az fut, nem is beszélve a szervereket, szuperkompjútereket.

"Elképesztő hogy mennyire készen szeretünk kapni mindent, mert nekünk "nincs időnk" ilyenekkel foglalkozni."
És ez Linugz esetében annyira nem igaz, hogy, ha megvizsgálod, hogy Windows esetén mennyit küzdesz a programok innen-onnan beszerzésével, lemezek cserélgetésével, driverek felpakolgatásával a rengeteg leokézással, sőt még egy formázás is többszörös idő (megmagyarázhatatlan módon), nem is beszélve a sok újraindítgatásokról, no meg a vírusokról... rájössz, hogy ez az indok nagyon nem igaz.

Tehát, valami gond lehet az értékítélettel.

Azokról az apróságokról nem is beszélve, hogy pl. egy hd képes Linuxos tv (a MS mutyik miatt) "Windows-only" lesz, azáltal, hogy az összes Linuxot támogató dolgot kiszedik a kernelből. Pl. a file-rendszerek támogatását. Így aztán, kernel szinten (ugye fuse) nélkül marad a hd képtelen és nagy rakásnak tekinthető fat. Csak azért MS mutyi mondjuk csak így enged valami szabadalmat (naná pénzért, pénzzel együtt). Mert ugye a MS-nak a Linux is jó, ha "Win-only". Naná, hogy jó! Meg a GPL is jó, ha lopni kell. Bezzeg, ha tőle lopnak! Mert az az Ő nehezen összelopkodott kódja. :DDD
Úgyhogy tényleg valami gond van a világgal.

Egyébként az sem igaz, hogy a tervezett leállást biztosító chipek miatt dobnak el emberek dolgokat. Ott vannak pl. a telefonok.
Ott szaladgál a rengeteg gyerek okostelefonnal, amikor még a telefonáláshoz sincsen pénze. Nem is beszélve arról, hogy legalább évente kell cserélni, pedig egy telefon jóval tovább tart. Ugyanez igaz a pc-kre. És, hogy gyorsabb, meg jobb... ugyan minek, ha nincs használva. Ráadásul mi magyarok ezekhez csórók vagyunk, de vannak más országok.
Nem ez ugyanolyan értelmetlen divat/menő dolog, mint az egyszerhasználatos ruha. És még el sem jutottunk az olyan dolgok kitárgyalaásához, mint a "cserélhető mell". Amíg mondjuk a tüdődet, vagy a májadat nem tudod lecserélni más színűre - természetesen átlátszó bőrrel, világító leddel, hogy mutogatni tudd - addig van mit fejlődnie a technikának. :D
(Egy tápnak, ventinek miért kell a pc-házban színesen világítania?)

Na, úgyhogy én még nem írnám le az értelmetlen "fejlődést". :DDD
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 08:49
Előzmény: #31  laikus59
#33
Nem személyekre gondoltam, hanem általánosan.
Elképesztő hogy mennyire készen szeretünk kapni mindent, mert nekünk "nincs időnk" ilyenekkel foglalkozni.
Hogy a nyomtatóknál maradjunk. Egy régi működő HP nyomtató 3-4 K forint, mert ócska.
Az üzemeltetése fele annyiba kerül mint az újak, mégse kell senkinek.
laikus59 2011. 08. 21. 08:41
Előzmény: #30  laikus59
#32
Húúú, bocsánat, nem szoktam ilyen "agresszív" módon kérdezni :DDDD, hogy többször ugyanazt, csak nekem hibaüzenetet írt ki a portfolio, s azt hittem, nem ment el.
laikus59 2011. 08. 21. 08:40
Előzmény: #28  Törölt felhasználó
#31
Én azt használom :-))))
laikus59 2011. 08. 21. 08:38
Előzmény: #27  ujonc
#30
Kikre gondolsz?
laikus59 2011. 08. 21. 08:38
Előzmény: #27  ujonc
#29
Kikre gondolsz? Kiskereskedőkre?
Törölt felhasználó 2011. 08. 21. 08:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#28
Nem lehet hogy mi generáljuk az egészet?
Nagyon jó a példád.
Ugye nem próbáltad meg tisztítani?
Ha internetten rákeresel elég sok módszert találsz a tisztításra amit Te magad is el tudsz végezni.
Ha pl. a nyomtató működne 10-15 évig, biztos hogy nem cserélnénk le a 10-15 évnyi fejlesztés miatt ?
Vagy pl. vegyük a windows linux párost.
Miért is nem használjuk az ingyenes linux-ot?
ujonc 2011. 08. 21. 07:40
Előzmény: #24  laikus59
#27
"jók a multik, sok embernek munkát adnak"...

.... és még többtől elveszik
Gatto 2011. 08. 20. 15:37
Előzmény: #25  Gatto
#26
Persze ez mind csak fikcióés találgatás, de mondja azt valaki, hogy jó irányba tartanak a dolgok általánosan.. ezt senki sem gondolhatja komolyan..:) totális összeomlás kell hogy valami új jöjjön létre .. a politikai elitet mindig csak az adott pillanatban érvényes legkisebb rossz felé való törekvés vezérli.. ez nem preventív és a bekövetkező katasztrófát nem lehet elkerülni,csak késleltetni és egyben mélyíteni. Ezt megmutatta a 2008-as válság is, ami még elég könnyen eltörpülhet amellett, ami teljesen bizonytalan időpontban de teljesen bizonyosan fenyeget.
Ezt még tetézi az is, ha ilyen kiváló bolygón is tönkremegy a gazdaság mielőtt minden kimerülne, 5-ből 4 ember gyászos körülmények közt él, akkor mi lesz akkor ha a körülmények is ellenünk fordulnak??
Gatto 2011. 08. 20. 15:29
Előzmény: #24  laikus59
#25
Szerintem meg lehetne szüntetni olyan módon a tervezett elavulást, hogy az ne okozzon munkanélküliséget és súlyos gazdasági hátrányt.. most gondoljunk bele, hogy csak olyan termékek vannak a világban, amik "bölcsőtől bölcsőig" tartanak.. ebben az esetben kevesebb lenne a munka ugyebár, a kevesebb munkát ugyanúgy szét lehetne osztani több ember közt, ami igaz azt is jelentené, hogy 1 adott személy munkája után kapott pénze kisebb vásárlóerőt jelentene az előállított termékekre. De nem biztos hogy rosszabbul élne, hiszen nem kéne minden évben telefont cserélnie, 5 évente új autót vennie, 2 havonta venni a szar kínai ruhát, sokkal de sokkal kevesebbet kéne köletenie ezekre a hulladékokra.. itt csak szűk érdekcsoportok profitja sérülne, de ez az ami miatt soha nem lesz fenntartható fejlődés: ahol a pénz és a tőke ott a fenntartható fejlődés nem érdek.. és ezért fog minden eddiginél súlyosabb katasztrófa következni az emberiség történetében .. már nme csak világválság lesz a 2008-as "mű"-összeomlással szemben , hanme tényleges fizikai korlátokba ütközik a növekedés és tönkremegy az élettér.. és innen nem tudunk sehova se menni (a Földről) .. lesz olyan szerintem évszázados távlatban amikor tizedennyi ember se lesz a Földön. Örökké nem tart az ipari forradalmak óta zajló demográfiai és gaadasági "szuper-trend"
laikus59 2011. 08. 20. 14:20
Előzmény: #19  Törölt felhasználó
#24
"De most mondd meg őszintén, ha én csinálok egy olyan nyomtatót, ami garantáltan 5x addig bírja, ameddig a másik, de mondjuk 3x annyiba kerül meg fogod venni? (Pedig osztasz szorzol, és megéri.) "

Én pl. megvenném, mert biztosra tudnám, hogy sokáig tudom használni. És ha ilyen világban élnénk, akkor a munkahelyem is biztosabb lenne, a fizetésem is, tervezhetőbb életet lehetne élni. Még emlékszem ilyen időkre.

Szerintem ez így sokaknak nem jó, csak még nem ébredtek fel, hogy nem akkor lesznek boldogok, ha Tuc keksz-et esznek és az okos anyuka Tomi-val mos (aki mással mos, az hülye?), stb.
hanem akkor, ha biztonságban élnek, szeretve vannak :-)))

És igen (tudom, éssel nem kezdünk mondatot :-))) ), valóban, a gépektől munkanélküliek lesznek az emberek. jók a multik, sok embernek munkát adnak, erre mi történik? bevezetik az önkiszolgáló pénztárt - ami által egy csomó dolgozó hosszabb távon el fogja veszteni a munkáját és még több munkanélküli lesz :-((((
Törölt felhasználó 2011. 08. 20. 12:19
#23
1) Az leszögezhetjük, hogy minél olcsóbban és gyorsabban állítanak elő valamit, annál silányabb lesz. (Ez az alapállítás. Nem kéne így lennie, de így alakult. Szeméttel jár és nem igaz, hogy több munkahellyel, mert ezt a fajta termelést lehet legjobban gépesíteni.)

Ma is vannak olyan silány nyomtatók, melyekben mindenféle chip van, de tervezett leállást eszközölő nincs. Ezek nemhogy hamar tönkremennek, de úgy mennek tönkre, hogy csak egyes alkatrészek.
Ezért több papírt vesz be egyszerre, folyatja a festéket, elkeni stb.
De jó az attól, hogy rossz alapon megtartjuk és szidjuk a céget. Ez a cégnek nem tesz jót. Ezért egyesek kitalálták a chipet, mely ezt a tortúrát egy rövid tönkrement méreggé váltja fel. (Ez a cégeknek - bármennyire is furcsa - marketing szempontból jobb.)

Mi alapján történik a tervezett leállás meghatározása?
Van egy termék, amit tesztelnek. Tesztelnek belőle x db-ot és a következő képpen mennek tönkre:
link
A függőleges tengely a termékek számát, a vízszintes az időt/ciklust ábrázolja. A görbe alatti terület, az az összes termék, azaz 1, vagy, ha úgy tetszik 100%.
A legtöbb termék egy azonos nu időpontban megy tönkre és x darab nu - sigma és y darab nu - sigma időpontokig bírja.
Tehát a tervezett tönkremenetel (a kisebb-nagyobb különbségek miatt) soha nem mehet végbe. Bármennyire is szeretnénk. Ha ilyen lenne, akkor nem lenne alapja az ilyen összeesküvés elméleteknek (majd később).

Tehát mit is tehet a gyár, hogy megelőzze az előző bosszantó hibákat?
Chipet rak be, de hova?
nu időpontba nem rakhatja, mert ugyan ott megy tönkre a legtöbb, de úgy a vásárlók felénél jelentkezni fognak a kellemetlen tünetek.
A görbe bal oldalára sem teheti, mert akkor meg túl kicsi lesz az élettartam.
Ezért optimumot húz és mondjuk -1 sigmára teszi a chipet, amivel csak a vásárlók ~20%-át fogja érinteni a terv előtti hiba, ugyanakkor elég hosszú ideig fog működni a termék.

De ez azt jelenti, hogy a vásárlók ~80%-ánál tovább is működne a gép, sőt egy ~10-20%-ánál jóval tovább. Ez ad okot az összeesküvések gyártására.
Fokozza az összeesküvést, hogy az olcsó tömegcikkek nem hogy átlagosan silányabbak, hanem sokkal kiszámíthatatlanabbul működnek, azaz a görbe szélesedik és egy-egy termék a tervezett leállás után sokkal-sokkal tovább is képes lenne működni.
A megoldás erre is a sokkal minőségibb (persze drágább) termékek előállítása lenne, ahol a görbe keskenyebb és magasabb képet fog mutatni. Sokkal kevesebb lesz a különbség a gépek között és sokkal tovább fognak tartani és sokkal kevesebb ok lenne az összeesküvések gyártására is.

Nem tudom, hogy így világos-e, hogy miért megy az összeeskövés, összeesküvés nélkül is. (A kartell, az egy másik kérdés. Olyan is van, csak azt el kell különíteni ettől a másik kérdéstől.)
Törölt felhasználó 2011. 08. 20. 11:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#22
A többség nem így van vele. Nem gondolkodik, az olcsóbbat veszi, vagy amit az orra elé tesznek.
Tömegével a vásárlók nem tudatosak. Vannak tudatosabbak, vannak tudatosabb országok is, de általánosságban nem.
Törölt felhasználó 2011. 08. 20. 11:43
#21
Nagyszerű a film, meg az egész... És egyben szomorú. Köszi a linket.

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek