Topiknyitó: matgab 2007. 08. 02. 12:09

politika és társadalom ahogy én látom (2)  

Ismerősömtől...



Személyes találkozónk során egy magas rangú kormánypárti barátunk őszintén mesélt a PÁRT-ról, a 6

főből álló mindent elsöprő hatalmi csoportról (Szili, Szekeres, Veres,

Kiss, Lamperth, Gyurcsány) és a gazdasági döntések hátteréről. És Gál

J.Zoli barátjáról is, aki bár szakközepes érettségije van csak,

egyszemélyben irányítja a magyar sajtót és valójában akkor van lapzárta

a Népszabadságnál, ha Gál J. Zoli rábólint. Nincs annyi időm és erőm,

hogy mindent leírjak. Legyen elég annyi, ha eddig jelentéktelen pondró

porszemnek éreztem is magam, a tegnapi beszélgetés után még annak sem.

Semmik vagyunk. Még csak plebejusok, közkatonák, szorgos hangyák,

rabszolgák sem. Semmik.

Közöltem vele, hogy legszivesebben berontanék a Parlamentbe testemre

tekert 50 méternyi töltényhevederrel, kezemben 1-1darab, a vietnámi

filmekből ismert helikopter géppuskával és mindenkit,mondom MINDENKIT

halomra lőnék. És minden eddigi bűnömet ezzel megváltva a mennyországba

kerülnék, Szent Péter jobbjára.Közvetlenül.

Ő csak nevetett gyermeki hevülésemen. Nem sértően, picit irigykedve.

Mert azt látta bennem, amire ők pont építenek, számítanak. Az idolokba,

igazságba vetett hitet, az álmokat kergető, s ezért minden szar igéretet

elhivő naiv állampolgárt. A választót.

Akinek akarata, véleménye, álmai, céljai, fájdalmai, keserűsége, gondjai

pont senkit nem érdekelnek. Legfőképp azokat nem, akiket választhat,

akiket megszavaz."
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 08. 28. 08:57
Előzmény: #3599  Törölt felhasználó
#3600
Pontosan melyik részén és miért? Így semmi értelme a hozzászólásodnak, de annak örülök, hogy jó kedved van.
Törölt felhasználó 2009. 08. 28. 08:20
Előzmény: #3592  Törölt felhasználó
#3599
Nem hittem volna, hogy írni fogok ebbe a topikba, de ezen a hozzászóláson olyan jót nevettem, hogy az bearanyozza az egész napomat. Köszönöm! Csak így tovább! :)
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 23:57
Előzmény: #3597  Törölt felhasználó
#3598
link

Ilyenből kell jó sok nektek böszme magyarok



Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 23:37
Előzmény: #3596  Törölt felhasználó
#3597
Végre, hogy valaki vette már a fáradtságot és legalább valaminek (kioktató véleménye egy töredékének) utána is nézett, mégha utólag is.
Kritikád, melynek indítóeleme, hogy ez az ember egy adott célú testület elnökeként, ezen testület nevében nem kompetens a testület cél és rálátási területén kívüli dolgokról nyilatkozni, ebben a formában már logikus és teljesen ésszerű. Véleménye persze lehet, mint magánembernek (és esetleg mint valamilyen szakembernek?), de akkor azt ebben a formában hírdesse, ne bújjon a szervezet mögé és ne tetszelegjen e szervezet "imidzsében".
Több dolog is van kritikádban melyek részigazságát értem és el tudom fogadni, de pontosabban kellene ezeket egy logikai láns mentén felfűznöd és kifejtened, talán a hiányzó "szemekre", alternatívákra és pontosítandó/javítandó részletekre is rájönnél.

Annyi "nem tudom, de véleményem, az aztán van róla" vitára vagy továbbgondolásra a bevallott ismerethiány okán is teljesen alkalmatlan hozzászólás van itt csak az utolsó egy-két lapon is (honvédség, a közpénzek átláthatósága, a gazdaság működése, stb.), hogy ezekből még a rejtett féligazságok magva is kihámozhatatlan a rárakódott felszínes előítéleket halmaza alól. Érvelni is "csak pontosan, szépen, ...", és talán hamarabb szótértünk egymással.
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 21:47
Előzmény: #3595  Törölt felhasználó
#3596
Gyors korrekció: a MAOSZ nem állami szervezet, így nem az adófizetők pénzéből gazdálkodik. Most néztem meg. Elnézést. Ezt a részét visszavonom a szövegemnek, mindent mást fenntartok.
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 21:41
Előzmény: #3592  Törölt felhasználó
#3595
Magyar Adófizetők Országos Szövetségének alelnöke foglalkozzon azzal, hogy:
- az adórendszer egyszerűbb, átláthatóbb és megkerülhetetlenebb legyen;
- a közteherviselés társadalmilag igazságosabb legyen;
- a nemfizetőkkel szemben lépjen fel hatékonyabban és szigorúbban az APEH;
- a nemfizetőkkel szemben a társadalom is legyen elítélőbb;
- lehetőség szerint az adóterhek mérséklődjenek;
- az adófizetők pénzének elköltése, azaz a költségvetési kiadások (állami intézmények, cégek gazdálkodása, állami szerződések, megrendelések, stb.) legyenek átláthatóbbak, szigorúbban elszámoltathatóak.

Varga Istvánnak tehát lenne elég dolga. Ezért fizetjük ráadásul! Az viszont biztos nem az ő dolga (nem ezért fizetjük), hogy szídja a bankrendszert, meg az IMF-et. Ez még akkor sem az ő dolga lenne, ha egyébként igaza lenne abban, amit mond.
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 19:35
Előzmény: #3593  Törölt felhasználó
#3594
Beletettem a régiós devizák mellé a török lírát és a brazil reált is:
link
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 19:29
Előzmény: #3592  Törölt felhasználó
#3593
Ja és az utolsó pontot kiegészítve. Varga ezek szerint nem figyelte se a globál piaci helyzetet, se a régiós devizákat. Ha szerinte a Ft-ot 5-6 nagyspeki mozgatja, akkor ugyanez az 5-6 mozgatja az egész világot?

Íme a PLN, CZK és a HUF elmúlt 1 évi chartja az EUR-al szemben:
link

Trendekben teljes együttmozgás látszik rajta. Ha Varga István látott volna ilyen görbéket, nem írta volna azt, amit.
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 19:22
Előzmény: #3590  matgab
#3592
Matgab. Ez a cikk megint zseniális. Csak az elejével foglalkoznék. Ismét előjön a nyuszi és sapka esete, vagy ahogy én szoktam megfogalmazni, az örök nagy önellentmondások egyike.
A állítás: mocskos szemét bankok, lehúzzák az ügyfeleket, mennyit keresnek rajtuk.
B állítás: mocskos bankok, nem adnak hitelt.

Na most a kettő együtt nem állja meg a helyét. Mocskos nyereségre szert tenni, lenyúzni az embereket "uzsorakamattal" csak úgy lehet, ha adnak hitelt... Varga István szövege tehát már itt elvérzik. De azért nézzük részletesebben.

I.
"Az ország nemzetgazdasága négy nagy alany együttese. A családok, a vállalatok, az állam és a bankrendszer. Mikor egy ország hitelt vesz fel, akkor
megvizsgálható, hogy kinek a javát szolgálja, és kinek a terhe. Az IMF-től (Nemzetközi Valutaalap) és az EU-tól felvett, illetve az eddig lehívott több milliárd
eurós kölcsön a bankrendszert szolgálja, de az állam terhe, vagyis végső soron a polgárok terhe. Nekik kell helyt állniuk azért a kötelezettségért, amit a
hitelfelvétel kapcsán az állam magára vállalt. Ez a pénz nem szolgálja a vállalkozásokat és a lakosságot, hogy munkahelyeket hozzanak létre, bővüljön a
fogyasztás vagy megélénküljön a gazdaság. De nem szolgálja az államot sem, hiszen az állam nem használhatja fel beruházásokra, fejlesztésekre vagy a
vállalatok feltőkésítésére."

Ebben rögtön 2 hiba van.
1. Az IMF hitelt nem a bankok kapták, hanem a magyar állam. A magyar állam persze ennek egy részét a bankrendszer megmentésére használta (használja ha kell még), de korántsem az egészet (annak töredékét konkrétan).
2. Varga István nincs tisztában a kereskedelmi bankok szerepével, tevékenységével. A bankoknak az állam egyrészt nem odaadta a pénzt, hanem tovább hitelezte. Pontosan azért, mert egy pénzügyi válságban egy saját belső válsággal is küzdő feltörekvő ország nagyon nem jutott tőkéhez, pláne nem devizaforráshoz. Ezzel a forráslehetőséggel (meg sor egyébbel pl. MNB swap megállapodások) a kereskedelmi bankok forráshiányát oldották meg. A kereskedelmi bankok persze nyerni akarnak, így ezt a pénzt (amennyire adott helyzetben, áron és kockázat mellett lehet és érdemes) kihelyezték. Éppen a lakosságnak és a vállalatoknak. Nyilván egy válságban nem lehet annyi tőkét biztosítani, hogy azt sehogyan se érezzék meg hitelfelvevői oldalon, így a lakosság és a vállalatok oldaláról is szűkültek a lehetőségek (drágultak a hitelek). De ez nem azt jelenti, hogy ezt a pénzt mind lenyúlta a bankrendszer és azt sem, hogy semmit nem ért. A magyar bankrendszer profitját azért ígyis megviselte a válság. (hogy nem dőltek be, annak inkább örülni kéne).

II.
"– Nem kellett volna felvennünk ezt a hitelt, mert nem volt rá szükségünk. Nem adódott zavar az államadósság-kezelésben"

Ez tényszerűen nem igaz. Lásd kötvénykibocsátás teljes leállása, ill. kötvénypiaci helyzet.

III.
"a nálunk működő
kereskedelmi bankok sem kerültek pénzzavarba, sőt, még nagyobb a nyereségük, mint korábban."

Ez szintén tényszerűen nem igaz.

IV.
"Öt-hat nagy spekuláns üzleti érdekből mozgatja a forint árfolyamát, hiszen a spekulációval akkor lehet pénzt keresni, ha változás van, amit elő kell idézni.
Érdekes módon, amikor bezár Magyarországon a bank, akkor mozdul el igazán az árfolyam. Nem akkor, amikor nálunk munkaidőben pénzpiaci események
történnek, hanem mikor New Yorkban és Londonban az időeltolódás miatt még bőven játszanak, nálunk pedig már véget ért a nap. Ebből látszik, hogy távolról
rángatják a forint árfolyamát."

Ez iszonyatos faszság. A PF-re író devizapiacot is látott tőzsdések mindegyike tudja, hogy egyrészt nem igaz a megállapítás, hogy éjjel mozog a Ft a legtöbbet, másrészt nem igaz, hogy 5-6 nagy speki mozgatja az árfolyamot. Egyébként éppen ellenkezőleg, elég sokszor megégették magukat nagyspekik a Ft-al, lásd erős sávszél elleni támadás 2003, sáveltolás 2003 tavasz, kötvénypiaci pánik, 300bp kamatemelés 2003 ősz, globál korrekció 2006, 2008 sáveltörlés, 250, de pláne 240 alatt kioldott stopok, zárt pozik, majd erre rá 2008-9 globál válság, kötvénypiaci összeomlás.

Egyébként a devizahitelesek 90%-a még a legrosszabb, márciusi Ft árfolyamnál is kisebb havi törlesztőt fizetett, mintha Ft-ban adósodott volna el!

Szerintem a Magyar Adófizetők Országos Szövetségének alelnöke foglalkozzon azzal, amihez ért és ami az ő dolga...
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 18:09
Előzmény: #3586  Törölt felhasználó
#3591
Én a hadsereg szükségességével ill. kevésbé szükségességével kapcsolatosan osztom Phyl véleményét.
matgab 2009. 08. 27. 17:36
Előzmény: #3589  matgab
#3590
imf hitel
link
matgab 2009. 08. 27. 16:23
Előzmény: #3582  Törölt felhasználó
#3589
mondjuk van ilyen ország is...

link
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 15:30
Előzmény: #3585  Törölt felhasználó
#3588
célozni
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 15:30
Előzmény: #3584  Phylaxa
#3587
Osztom én is a véleményed.
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 15:26
Előzmény: #3574  Phylaxa
#3586
Phylaxa, sok mindenen vitáztunk itt már, de ebben abszolút egyetértek.
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 15:25
Előzmény: #3582  Törölt felhasználó
#3585
Az 1:1000-hez arányszámmal arra próbáltam céloztam, hogy ez szerintem (is) elég kevéske...
Phylaxa 2009. 08. 27. 15:11
Előzmény: #3580  Törölt felhasználó
#3584
A GDP arányában értettem. Hát ebben kellene jeleskedniük, hogy beszámolnak a közpénzek elosztásáról. Én nem tudom, hogy hol van, de 100 éve titkolnak mindent. A fene sem érti mitől várják, hogy bízzonak bennük az emberek.
Phylaxa 2009. 08. 27. 15:10
Előzmény: #3580  Törölt felhasználó
#3583
A GDP arányában értettem. Hát ebben kellene jeleskedniük, hogy beszámolnak a közpénzek elosztásáról. Én nem tudom, hogy hol van, de 100 éve titkolnak mindent. A fene sem érti mitől várják, hogy bízzonak bennük az emberek.
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 15:05
Előzmény: #3580  Törölt felhasználó
#3582
mennyi az a minimális létszám... szerintem azért bőven 2-3000 fölött van a hivatásos katonák száma. (ez csak tipp) azoknak fizetés + teljes ellátás minden napra. + ruháztatás... ha belegondolsz nem kevés pénz az
Törölt felhasználó 2009. 08. 27. 14:54
#3581

Topik gazda

matgab
4 4 3

aktív fórumozók


friss hírek További hírek