Járai Zsigmond a PM más inflációs becslése ellenére is kiállt a MNB inflációs prognózisa mellett. A jegybankelnök úgy hiszi hogy MNB-ben van Magyarországon a legnagyobb szellemi kapacitás az inflációs tendenciák előrejelzésére - tudósít az MTI. Mint ismeretes a Kovács Álmos, PM helyettes-államtitká r szerint 6-6.5%-os lehet csak idén az átlagos infláció. Járai szerint mindaddig, amíg úgy látják, hogy olyan feszültségek vannak a gazdaságban, amelyek a kitűzött 4 százalékos inflációs célnál magasabb inflációhoz vezetnek, a kamatnak ilyen magasnak kell maradnia.
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=38334
elemes elvtárs:) 1. a kormány ma nem tervez, az tavaly lezajlott, radíroz és jósol. 2.már korábban is volt olyan elemző, ha jól emlékszem. De: - mi nem az évköziről vitáztunk. - én nem foglaltam állást abban, hogy melyik a jó melyik a rossz jóslás. Arról beszéltem, hogyan kell egy Jegybanknak komunikálnia, és mit kell befolyásolnia, mit nem. 3. a kötvénypiacot az inflációs várakozásokon kívül még sok minden befolyásolja, ennek legalább fele nem Mo.-hoz kötődik. +4. legalább egyszer jegyezd meg, ha megcáfollak, hogy bocs tévedtem.
Törölt felhasználó2004. 02. 27. 18:12
#48
Tisztelt Uraim! Előre bocsátom, hogy szakértelmem csak minimális így könnyen támadható lesz a mondanivalóm, de nem is az a tervem, hogy megmondjam a tutit. Engedjenek meg néhány amatőr észrevételt. Surányi kurta-furcsa kiebrudalása óta (én itt figyeltem fel az eseményekre) valahogy azaz ember érzése, hogyha a jegybank nem asszisztál az aktuális kormány idillikus inflációs terveihez fejeknek kell hullaniuk. Mivel a mostani kormány tutyi-mutyi (vagy számító), míg az előző „kihaénnem” és „kussmajdazténtudom” stílusban kezelte az MNB-vel való vitáit nem is várhatunk kedvező megoldást hosszú ideig. Ami számomra amatőr számára érthetetlen, hogy hol a jegybank hol a pénzügyminisztérium hol a gazdaságkutató emberei állnak ki és mondják a számaikat (3-10%-os sávban meghatározva a jövő évi inflációs adatokat) aztán kis idő múltával (1 óra,1 nap,1 hét) módosítják ezeket miközben üzengetnek egymásnak. Persze erre azt mondják, hogy mindenki más paraméterekkel számol, ám kívülről nézve ez blama a javából. A röhej az egészben, hogy még így sem találják el a pontos számot, pedig a tavalyi utolsó negyedévben hetente ment a számháború. Kérem ne szedjék mondatokra hozzászólásomat, a megoldás keresése a szándékom nem annak elmélyítése! Mielőtt a szokásos jobbos-balos skatulyába bedobja hozzászólásomat: Járai pártkatona, a kormány dilettáns, Magyar- és munkáspárti vagyok. Tisztelettel: emery
elemes, - a kauzalitasokat mindig nehez megallapitani, de kb hetfotol erosodott a forint. - szerintem az mnb inflacios jelentesenek (még) van hitelessege, az elemzok es a piac komolyan veszik. - ezert sulyos, ha jarai nem birja ezt a helyen kezelni, mert a jegybank utolso eros pontjat kezdi ki vele. - tobbet kene hallgatnia, na.
pancserlama "Azért ha egy keményet „vágna” tökös palinak tartanám" . bizony, ideje csinalni egy jo kis valutavalsagot. regi szep idok a gyenge oldali intervencioval, merre tuntetek? . :-D
szabesz "ebbol a 'piacnak' leesett a tantusz, hogy a kamatok nem fognak olyan gyorsan csokkeni, mint korabban velte" . mar joval az inflacios jelentes publikalasa elott zajlott allamkotveny-aukciok jeleztek, hogy a piac nem var kamatcsokkentest kb haromnegyed evig (egyeves papirok 12% koruli vagy afolotti hozamszinten mentek el).
kanyisz kartars, . "A pénzpiac ma már azzal is tisztában van, hogy a Kormány inkább fölé jósol, nehogy bajba kerüljön és, hogy Járai szándékosan ellentmond, hogy igazolja az igazolhatatlant." . 1. a kormany kifejezetten az inflacio alultervezeseben erdekelt. a felultervezes noveli a ktgvetesi hianyt. . 2. a januari inflacios adat publikalasat kovetoen a piaci elemzok voltak azok, akik a szaksajtoban eloszor beszeltek a tavasz vegere varhato 8% folotti inflaciorol. . 3. a kotvenypiaci aukciokon kialakulo hozamszintet nem a jegybank allapitja meg.
Törölt felhasználó2004. 02. 27. 16:53
#43
a flamek utan(?) kezd jozanodni a vita. valojaban mi tortent hetfon? az mnb publikalta a legujabb _felteteles_ elorejelzeset, ami kb azt mondta, hogy valtozatlan kamat es arfolyam mellett a 2005-os inflacio nagyobb valoszinuseggel eshet a celsavba, mint azon kivul. de ez mar egy nagyobb elorejelzes, mint a novemberi. - ebbol a 'piacnak' leesett a tantusz, hogy a kamatok nem fognak olyan gyorsan csokkeni, mint korabban velte, mert a jegybank ugy veli ovatosnak kell lennie, ha a celjat teljesultnek akarja latni. lassan kezdett a hangulat megfordulni, lasd ft erosodes. - ez eddig rendben is van, gyakorlatilag egy relativ 'tightening bias' uzenetet lathattunk. es mikodott is. - a baj ott kezdodott, hogy jarai elkezdett (szokasahoz hiven, sajnos) hulyesegeket beszelni. az o dolga nem az elorejelzes megvedese lenne, hanem az inflacios cel (es a monetaris politika) hitelessegenek erositese. - ez pedig most az inflacios varakozasok hutesen megvalosithato most, mert a felteteles elorejelzes atlaga is bizony optimista 2005-re: azzal szamol ugyanis, hogy kevesse huzodnak at az idei indirekt adoemelesek az inflacios varakozasokba. - ebb en a helyzetben eroskodni, hogy 'de bizony ilyen sok meg olyan sok lesz az inflacio' enyhen szolva hibas taktika jarai reszerol. es ugye, nem ez az elso eset, hogy nem tudja mi is (lenne) a szerepe...
kedves OTP015 Az a fő baj, hogy még mindig a tankönyveknél tartanak egyes döntéshozók és elemzők. Nem tartom bajnak, hogy magasabb az MNB inflációs előrejelzése, de ez csak belső munkaanyagnak való. Az MNB-nek ahol a tapasztalt öregek már tudják(?), hogy az élet, a model, és a tankönyv 3 különböző dolog hasonlóan kéne nyilatkoznia az ECB-hez, és a FED-hez, kockázatokról beszélni nem hergelni. Még csak az hiányozna hogy kamatot emeljen a Jegybank, a monetáris eszközökkel befolyásolható és befolyásolandó infláció ma Magyarországon max. 4% , a többi adóemelés, a mesterségesen visszaszorított árak piaci alapokra helyezése (pl. energia), itt max a továbbgördülés megakadályozása lehet cél. A 4% egy része (szerintem majdnem egésze:) ) pedig elengedhetetlenül szükséges egy felzárkózni kivánó ország struktúra váltásához.
De azért dobok egy hátast, ha jövő héten csökkentik a kamatokat))))))))))) )) Mondjuk akkor is ha a jelenlegi kamatszintet emeli )))))) Az egész ellet balfácánodva. Az elágazásnál (2002 végén) rossz felé fordult. Nincs más lehetősége, halmozza a hibákat. Azért ha egy keményet „vágna” tökös palinak tartanám. p.lama
Na, kedves Elemes, Alain,.. s a többiek! . Ha már Elgrecoelgreco55 és Belaing is hozzászóltak, akkor én sem maradok, maradhatok csöndben itten, s teljesítem "fiatalos, bocsánat, hivatalos feladatom".. :), egyszer én is írok ide. . "Magyarorszá got meg kell váltani!" (Kerényi I.) . Én hiszek abban, hogy ehhez azok fognak leginkább hozzájárulni, akik igyekeznek minden oldalról tájékozódni, s ahol kell, érzelmek helyett rideg tények alapján, érvekkel szegélyezve dönteni. Ők képesek megőrizni tiszta, "vörös köd"-mentes látásukat. . A feladat nehéz, mert mindenütt és mindig többen vannak az egysíkúan, egyoldalúan gondolkodók, s ők ezért mindig hangosabbak, magabiztosabbak. Persze hozzájuk képest a "középpont" is jobbra van ebben a vitában... is. Ne menjünk messzire, itt van egyébként a portfolio.hu, s lám, ők is mindig megkapják a magukét a "forró drót a Lendvay utca és a szerkesztőség között" fordulattal... . Én optimista vagyok. Továbbá mindig nagy tisztelettel vagyok azok iránt, akik a fenti elveket képviselik, s pláne, ha birkatürelemmel képesek írni, írni, vitába bocsátkozni a ludak hadával... . "Hajrá Elemes, hajrá Alain, hajrá portfolio.hu,".. s a többiek! . Üdvözlett el:
elemes Látom, eljutottál a legfőbb érvig, a személyeskedésig. Téged jellemez. Felvilágos ítalak, nem vagyok politikus, sem valamely párt által kinevezett gazdasági vezető, vagy bármely formában tőlük függő ember. Tájékoztatlak , hogy a gazdasági vezetők politikai nézeteiktől függetlenül tudják, hogy a legjobb modellre épülő előrejelzés hibahatára is minimum 5-10%, még akkor is, ha nincsenek alapvető eltérések a folyamatokban a várttól (elég pl. ha csak minden változó véletlenül egyszerre egy irányban tér el a feltételezettől). Ez alapján egy gazdasági vezető elolvassa a számokat, és úgy dönt, hogy a Jegybank 6,7-8,1% közötti a kormány 5,9-7,2% közötti inflációról beszél. Ugye látod milyen az átfedést a két előrejelzés között? Ezzel Járai is tisztában van, tudja, hogy nem mond nagyon eltérőt a kormányénál. Tehát dafke hergelés a célja (Megint kijelentette, hogy az ő modelljük a legjobb, nevetséges). A pénzpiac ma már azzal is tisztában van, hogy a Kormány inkább fölé jósol, nehogy bajba kerüljön és, hogy Járai szándékosan ellentmond, hogy igazolja az igazolhatatlant. Ha írsz valamiről, akkor illik utána nézni. Ajánlom figyelmedbe az ECB (www.ecb.int) havi jelentését, épp megjelent a februári. 30. oldal 3.4 pont szól az előrejelzésről. NINCS BENNE KONKRÉT az ECB által kidolgozott előrejelzés, csak az, hogy 2% alá esik és ott marad, valamint felsorolja a bizonytalanságokat. A konkrét előrejelzés csak mint a professzionális elemzők körében végzett felmérés szerepel az anyagban. Inflációs jelentést az ECB a múltra szokott adni azt se saját, hanem az ECOSTAT jelentése alapján.
Miért? Mert a megnyilvánulások „színvonala” esetleg egy önbeteljesítő folyamatot indít el. Semmi gond nincs az előre jelzéssel, a jelzés mögötti szándékkal, és annak közvetítésével van a gond! Megjegyzem a MNB inflációval szembeni „kötelessége” egy kicsit félre lett az utóbbi időben magyarázva. Szűken és csúsztatva lett kommentálva, tudatosítva, vélhetően egyes érdekkörök szájizének megfelelően. Nem kívánok belemélyedni a gazdaság árfolyammal történő ilyen mértékű „lehűtésének” veszélyeibe. De ez kezd nagyon szélsőséges és kárt okozó lenni. De a nevedből ítélve neked ebben más a véleményed, gondolom))) Hát igen ebben ez a szép.))) P.lama
Kedves Elemes !Te nagyon jól, tudod hogy ez, a jegybank,ennek a kormánynak,csak akkor támogatja a gazdaságpolitikáját, ha a veréb kardot ránt, ha a ...na dalol, stb, stb ?Nem, kell a púder !elgreco
Gyerekek, ez siralmas, amit mûveltek. Nem gondoljátok, hogy elõ kellene venni egy pár alapszintû makrokönyvet? Már miért lenne baj, hogy az MNB (feltételes) elõrejelzése magasabb a PM-énél. A hajam áll az égnek, amikor azt szokásos hülye dumát, hogy az MNB magasabb prognózisa gerjeszti az inflációt. Egyetlen elvárás van a jegybankkal szemben, az pedig az, hogy megteremtse az árstabilitást. ha már kritizáljátok õket, akkor inkább azt kellene a szemükre vetnetek, hogy ekkora inflációs kockázat mellett is túlságosan puhák. Hétfõn elmulasztották a lehetõséget egy \"megelõzõ\" jellegû kamatemelésre. Ezen lehetne vitatkozni. De a többi érv a nagyon \"színvonalas\" hazai kutatóintézeteknek a gazdaság mûködésével kapcsolatos hiedelemvilágát idézi. Szóval: tanulni, tanulni, tanulni! OLS
"megint csak egy uncsi (kb 2002 decembere ota poshado) politikai lozung, konkretum nelkul." : "a jegybank per def rovidlato, mert csak az inflaciot nezi. ha az inflacio rendben van, akkor tamogatja a kormany gazdasagpolitikajat. " p,lama
Ott tart be ahol tud !A rövdlátó szemléletével,nem fogja fel,amit ma lerombol,azt nehéz lesz újra felépíteni . megint csak egy uncsi (kb 2002 decembere ota poshado) politikai lozung, konkretum nelkul. . a jegybank per def rovidlato, mert csak az inflaciot nezi. ha az inflacio rendben van, akkor tamogatja a kormany gazdasagpolitikajat.
pancserlama: "Veszélyes és közösségre nézve káros döntések születnek a politikai identitás miatt." . majd ezek utan irtal nulla darab konkretumot. . par hete Stiglitz pampogott, hogy a jegybankok fuggetlensege serti a demokraciat. azt kell mondanom, hogy Stiglitz teved: ha a jegybankok a populista politikusok befolyasa ala kerulnenek, az gazdasagi osszeomlashoz vezetne.
Kedves Elemes !Járai Elvtárs, Pajtás,Magyarország sírásója,tudatosan ott tart be ahol tud !A rövdlátó szemléletével,nem fogja fel,amit ma lerombol,azt nehéz lesz újra felépíteni,ha netán újra hatalomra kerülnek, ő és a kedves barátai !elgreco
Ok. Ne kezdjünk el szóhasználaton vitázni))) Ha ezt kiveszem a témából (megjegyzem szerintem, bele tartozik) a többi is elég komoly gond. Ha jól érzem, akkor a mondanivalómmal egyetértesz, hisz a kritikád a beírással szemben, formai. p.lama
pancserlama: "Nem bírom ki és hozzá kell szólnom.))" . hallg attal volna, bolcs maradtal volna... . pancserla ma: "Járai és kollégái teljesen elvesztették ellenőrzésüket a befolyásukat a gazdasági folyamatok felet" . nem kevered a szezont a fazonnal? sem jarainak, sem kollegainak nem az a dolga, hogy ellenorzest gyakoroljanak a gazdasagi folyamatok felett.
Nem bírom ki és hozzá kell szólnom.)) Járai és kollégái teljesen elvesztették ellenőrzésüket a befolyásukat a gazdasági folyamatok felet. Sajnos a szakmátlanság a következetlenség és a szavahihetőség sérültsége, az ( amúgy is túlértékelt) befolyásolás lehetőségét, teljesen nullára csökkentették. Veszé lyes és közösségre nézve káros döntések születnek a politikai identitás miatt. Ez nem tisztességes dolog! Lásd USA. Az elnök és FED közti politikai ellentét, hátérbe szorul a szakmaisággal és józanésszel szemben. És muxik is a dolog. p.lama
Törölt felhasználó2004. 02. 27. 10:56
#26
ja, az meg rendben van hogy az mnb infl jelentest publikal a jelenlegi formajaban (_kanyisz_: ez pl egy pozitivum a jarai fele mnb-ben). - de jarai ezt totalisan rosszul kommunikalja. neki tenyleg arra kene jatszania, hogy csokkenjenek az inflacios varakozasok. egyszeruen rosszul hasznalja a staff munkajanak eredmenyet. - ha pl kritizaljak az elorejelzo modelleket, akkor erre nem a jb elnoknek kell sajtokampanyban valaszolnia, hanem a staffnak. szigoruan szakmai konferenciakon, hatterbeszelgeteseke n. kulonben politika lesz a dologbol, ahogy most is tortent.
csak remelni tudom, hogy nem hoztok gazdasagi donteseket; ez a tajekozatlansaggal parosult elvakultsag bizony alaposan el lehet tolni egy ertekpapir-muveletet vagy akar egy egesz vallalkozast... . zs arai pmkent alultervezte az inflaciot, de jegybankelnokkent ehhez nem igazan lehet \"asszisztalni.\ " az inflacio alultervezese egy kormanyzati trukk, hogy a kormanyzatnak legyen ev kozben egy kis raadas penze, amivel csak utolag kell elszamolni. . az europai jegybankok es ezen belul az ECB mind az inflaciora fokuszalnak, es igen: csinalnak inflacios jelentesteke, az MNB-hez hasonlo proceduraval. inflacios jelentes nelkul vajon mire alapozna a jegybank a kamatdonteseit? intuiciora? nem nyilvanos informaciokra? prudens kamatpolitikat csak megbizhato es nyilvanos informaciokra lehet epiteni. az MNB csak jarai hivatalba lepese ota keszit inflacios jelenteseket. ha nem tudsz jarai mukodesi periodusabol pozitiv donteseket hozni, azzal onmagad ismerted be, hogy vegletesen elfogult vagy, egyoldaluan tajekozodsz, es nem ellenorzod az informaciokat. ezt a vezetoi tipust az evolucio elobb-utobb kiszoritja a piacrol. . egy teljesen szakmai inflacios elorejelzes alapjan -- amihez, mint irtam, jarai egy pontosvesszot sem tett hozza -- azonnal jarait kezdtek sokan fikazni. ilyen mely erzelmeket nem szabad a [gazdasagi] donteshozasba belevinni; aki pedig nem kepes az erzelmeit lekuzdve velemenyt alkotni, az rossz [gazdasagi] vezeto. . a jo [gazdasagi] vezeto vagy tanacsado inflacios elorejelzest elolvassa, megnezi a peremfelteteleit es ezeket a sajat (peldaul arfolyam-)prognozisa ival osszevetve tud a vallalkozasa szamara hazsnos adatokat kinyerni belole (az MNB nem keszit arfolyamprognozist, az elorejelzes alapja az elozo havi atlagus HUF/EUR) stb stb. A kidagadt erekkel torteno fikazas megneheziti ezt a munkat; nem?
Természetesen Járai a Fidesz érdekében cslekedve a minél rosszabb, annál jobb politikáját folytatja - sajnos. Vegyétek már észre, hogy elemes és opposition2002 (ellenzéki 2002 óta)fidesz-védõ és semmi más.
Járai az inflációról, a kamatról és a szellemi kapacitásokról
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=4&i=38334