Topiknyitó: pampa 2009. 12. 18. 10:58

VÁLASZTÁS 2010  

Lassan aktuális lesz.



Egy kis olvasnivaló:



Vasban nehéz MSZP-snek lenni



A jelenlegi adatok azonban nem támasztják alá a szocialisták optimizmusát. A közvélemény-kutatások a júniusi EP-választásoknál is rosszabb eredményeket prognosztizálnak. Számításaink szerint ebben a helyzetben nem zárható ki az sem, hogy az ország három-négy kisebb megyéjében, Vasban, Zalában, Tolnában, esetleg Nógrádban nem lesz a pártnak sem egyéni, sem listás mandátuma.



A legrosszabb pozícióból a Vas megyei jelöltek vágnak neki a kampánynak. A megyeszékhely, Szombathely ugyan a mai napig MSZP-s polgármester vezetése alatt áll, a közgyűlési többség azonban már rég áttolódott a jobboldalra. A párt Vasban hagyományosan rosszabbul teljesít az országos átlagnál, a 2006-os győztes országgyűlési választáson is csak harminchat százalékot kapott a Fidesz ötvenhárom százalékával szemben, és egyéni körzetet már akkor sem sikerült elhozniuk. Az EP-választáson az egyik legrosszabb szocialista eredmény született ebben a megyében, alig haladta meg a 13,3 százalékot.



Ha az MSZP akár csak egyetlen százalékkal rontott támogatottságán az utóbbi hat hónap alatt, akkor egy mostani választáson kalkulációink szerint a párt megyei listájának nem jutna parlamenti hely. (A számítás természetesen hipotetikus, hiszen két különböző időpontban zajlott választás adatain alapszik, és a végeredményt 2010-ben a párt népszerűségi adatai mellett a riválisok támogatottsága, illetve a részvételi arányok is befolyásolhatják.)



Vas megyében négy mandátumot osztanak ki a területi listán. 2006-ban kettő jutott a Fidesznek, és az úgynevezett kétharmados szabály miatt az MSZP-nek is kettő.

Hogyan születik a listás mandátum?



Az MSZP szorult helyzetének megértéséhez érdemes felidézni, hogyan szabályozza a választási törvény a területi listás mandátumok kiosztását. A választás első fordulójában a pártlistára leadott szavazatokat elosztják a kiosztható mandátumok száma +1-gyel, azaz Vas megyében öttel. Az osztás eredménye adja meg azt a számot, ami egy mandátumot ér. Vasban 2006-ban 147 980 szavazatot adtak le, ebből adódóan 29 596 szavazat után kapott egy-egy párt egy parlamenti helyet.



A fideszes szavazatokból bőven kijött két mandátum, a szocialistáknál viszont nem. Náluk a kétharmados szabályt alkalmazták, azaz ha egy pártnak van annyi fel nem használt szavazata, amennyi kiteszi a mandátumhoz szükséges szám kétharmadát, még egy jelöltje bejut. Ekkor viszont az így felhasznált szavazatok és az egy mandátum elnyeréséhez szükséges szavazatok közti különbséget levonják az országos listára átvitt szavazatokból. Vas megyében az utolsó listás képviselői posztot 19 730 szavazattal szerezték meg, amihez az EP-választásival azonos, 13,3 százalékos eredményt kell teljesíteni.



Az MSZP listáját Ipkovich György, szombathelyi polgármester vezeti, a második helyet Nemény András megyei elnök kapta, ő a párt országos listáján is rajta van, a harmincharmadik.

Zalában jobb MSZP-snek lenni, de nem sokkal



Kissé jobbak a zalai szocialisták kilátásai. Zalában az uniós választást 14,6 százalékkal zárta a párt, és a 2006-os adatok alapján számításunk szerint 11,1 százalékos listás eredmény is elég egy megyei listás parlamenti helyhez. A megyében 2006-ban az öt egyéni körzetből egyet, Göndör Istvánét sikerült megnyerniük, kettőben a Fidesz–KDNP első fordulós győzelmet aratott. A 2006-os harminchét százalékos listás eredmény két helyre volt elég, a Fidesznek itt három mandátuma lett.



Az előrejelzést azonban megzavarhatja az is, hogy a térségben mindkét nagy párt – belső konfrontációi miatt – nagy cseréket hajtott végre. Göndör nem indul egyéniben, és a területi listán sem kapott helyet. A lista élén Baracskai József megyei elnök áll, őt a Göndört váltó Fodor Csaba követi.

A Jobbik bekavarhat



Tolna megyében, ahol négy országgyűlési hely vár listás kiosztásra, 15,3 százalékos teljesítményt hoztak júniusban a szocialisták, a 2006-os adatok alapján számolva legalább 13,3 százalék kell ahhoz, hogy a helyi listavezető bekerüljön a parlamentbe. Ha ez meglesz, akkor Harangozó Tamás megyei elnök, a volt EP-képviselő öccse, a Mozaik Klub egykori tagja szerezhet mandátumot.



Nógrád lélekszámban az ország legkisebb megyéje négy egyéni és négy megyei listás mandátummal. 2002-ben és 2006-ban a pásztói és a salgótarjáni kerületben az MSZP jelöltje nyert, a szécsényi és a balassagyarmati kerületekben a Fidesz–KDNP győzött. A megye nem teljesen reménytelen a szocialistáknak, hiszen az EP-választás is az országos átlag feletti támogatottságot jelzett, itt 17,7 százalékot értek el, és a 2006-os választáson 13,3 százalék elég volt egy listás hely megszerzéséhez. De nyáron a Jobbik nagyobb támogatottságot kapott, 18,7 százaléka egy teljes százalékot vert a szocialistákra. Így az új választáson egészen más szituáció állhat elő, mint 2006-ban, amikor még Boldvai Lászlónak és a jelenleg titokminiszterként működő Juhász Gábornak is sikerült egyéni mandátumot nyernie.link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pampa 2010. 01. 10. 09:18
Előzmény: #58  pampa
#60
És még Orbánra mondták,hogy "mániákusan" vissza akar kerülni a hatalomba...

Retkes Attila és Dávid Ibolya közös listán?
A Népszava értesülése szerint a cáfolatok ellenére Fodor Gábornak szánja az MDF a budapesti lista első helyét. A második hely a fővárosi listán Herényi Károlyé lehet, őt Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes, illetve Boruzs András, a liberális párt fővárosi elnöke, kampányfőnöke követné. Az országos listán jutna hely Retkes Attila pártelnöknek, és Skaliczky Andreának, az SZDSZ választmányi elnökének is, feltéve, ha a liberálisok lemondanak az önálló listáról. MDF-es forrásaink szerint a pártban úgy gondolják, a megállapodással mind a két fél jól jár, hiszen Dávid Ibolyáék a fővárosban gyengék, az SZDSZ-nek pedig önállóan nincs esélye arra, hogy bekerüljön a parlamentbe. Mások határozottan állítják, nem lesz kapcsolt lista, az MDF elnökségében ugyanis többen elfogadhatatlannak tartják a szabad demokratákat.
link

még -- 90 -- nap
Törölt felhasználó 2010. 01. 09. 14:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#59
Abszolút egyetértek.

"Azzal lehet élni és visszaélni is - nagy különbség."

Ezt pontosan így gondolom én is. Annak örülnék, ha a következő kormány élne a 2/3-ával ha meglesz neki, annak nyilván nem, ha visszaélne. És ezért is mondtam, hogy jobb egy Fidesz 2/3, a Fidesz + Jobbik 2/3-nál, mert utóbbi esetben a szélsőjobb irányába kéne kedvezni az elfogadásért.
pampa 2010. 01. 09. 14:03
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#58
És az már feljogosít arra,hogy eltöröljék?
Ne kezdjük már ezt.

Ő akarja megvédeni a nyugdíjasokat a Fidesz-től.
Rájöttek,hogy már csak az a tábor maradt ahonnét még talán szavazatokat szerezhetnek?
Nehogy késő legyen.
Mert valószínűleg így év elején a házi orvosok sem fogják sokat népszerűsíteni őket a nyugdíjasok körében.
Törölt felhasználó 2010. 01. 09. 13:59
Törölt hozzászólás
#57
Törölt felhasználó 2010. 01. 09. 13:17
Előzmény: #55  pampa
#56
Ők is vezették be, csak a történeti hűség és tényszerűség (ami nálad nem szokott szempont lenni) kedvéért mondom.
pampa 2010. 01. 09. 11:11
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#55
Mondja ezt az a frakcíóvezető akinek a társai törölték el a 13. havi nyugdíjat.

"Az MSZP miniszterelnök-jelöltje az ATV Egyenes Beszéd című műsorában azt mondta, a Fidesz kormányra kerülése esetén olyan rendszert vezetne be, amivel nőne a nyugdíjkorhatár és csökkennének a nyugdíjak.
Emellett megszűnne a szolidaritás elve, mert a Fidesz javaslata szerint a kifizetett nyugdíj nem lehetne több mint a befizetett járulék. Vagyis a javaslat nyomán nem lenne finanszírozható a nyugdíjemelés, emelkedne a nyugdíjkorhatár és akár 10-15 százalékkal is csökkennének a nyugdíjak – mondta Mesterházy Attila.
Törölt felhasználó 2010. 01. 08. 22:55
Előzmény: #48  pampa
#54
Szvsz sokkal jobb egy önálló Fidesz 2/3, mintha nem lenne meg csak a Jobbikkal...
tokos. 2010. 01. 08. 22:27
Előzmény: #40  pampa
#53
Emmeg aszittem vona, hogy ez a szamlas balhe inkabb hozza a pezt, mint viszi, vagyis a megszuntetessel minuszos lesz az egyenleg. Ha sporrolnii akartak, miert nem feleztek meg a dijat?

Bonyolutt a szoci elme.
Törölt felhasználó 2010. 01. 08. 14:07
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#52
"lágyszárúak-puhatestüek"one gerinc
Törölt felhasználó 2010. 01. 08. 14:01
Előzmény: #49  pampa
#51
MDF SZDSZ

próbálnak nyeregben maradni
mindegy hogy hogyan
ha kell narancsot esznek éjjel nappal meg este
Törölt felhasználó 2010. 01. 08. 13:59
Előzmény: #46  pampa
#50
belefullad az adósságba
mert gyenge kézzel nem lehet kormányozni
jó a trükkök százai se jobb
pampa 2010. 01. 08. 13:57
Előzmény: #48  pampa
#49
És képviselő?

Fodor Gábor közleményben cáfolta, hogy tárgyalásokat folytatna az MDF-fel, és állítása szerint főpolgármester-jelöltnek sem kérték fel. Az fn.hu már korábban is írt arról, hogy az SZDSZ egyik ága esetleg együttműködne az MDF-fel, ám információink szerint ez inkább a Kóka János-féle ág tervei között szerepelt. link
pampa 2010. 01. 08. 08:07
Előzmény: #47  pampa
#48
Ezen a 2/3-on az öszödi beszéd utáni szavazásnál kellett volna godolkodni.
Amennyiben annyivan nyer a Fidesz az egyedül csak a volt koalíció felelőssége lesz.
Kár elkenni az akkori hibájukat.

"Arra a kérdésre, milyen esélyt ad a Fidesz kétharmados győzelmének, azt válaszolta: ezt a választók segítségével meg akarják és meg is fogják akadályozni, mert ha így lenne, az nem az MSZP-nek, hanem az országnak ártana. Arra a felvetésre, milyen választási eredménnyel lenne elégedett, azt válaszolta: olyannal, ami azt mutatja, a magyar baloldal erős, az MSZP-t egyre többen érdemesnek tartják a bizalomra.

Még -- 92 -- nap
pampa 2010. 01. 08. 07:32
Előzmény: #42  pampa
#47
MDF-SZDSZ ???? Még az MSZP is csatlakozik és meglesz a mi kis "olajfánk" is...

Váratlan húzás: együtt indul az MDF és SZDSZ a választásokon? Részletek!

Információink szerint karnyújtásnyira került egymáshoz az MDF és az SZDSZ. A közöttük zajló tárgyalások aláírás közelébe jutottak.

Gyakorlatilag már csak az aláírás hiányzik a Magyar Demokrata Fórum és a Szabad Demokraták Szövetségének együttműködési megállapodása alól, tudta meg a STOP. Információink szerint a két kis párt között tavaly nyár óta folyamatosak a tárgyalások, miután az SZDSZ nemhogy az Európai Parlamentbe nem tudott képviselőt delegálni, de két parlamenten kívüli párt is megelőzte. Az MDF-nek Bokros Lajos megszerzésével sikerült egy képviselőt az EP-be juttatnia.

Az MDF-nek szüksége lenne az SZDSZ bázisára, hiszen sem a Hit Gyülekezetétől, sem a Tisztelet Társaságától, sem a párt környékén felbukkant roma szervezetektől nem sikerült megfelelő ígéretet kapniuk a szükséges számú kopogtatócédulák összegyűjtésére. Információink szerint az MDF-ben attól tartanak, saját erőből képtelen lennének összegyűjteni a 2010-es választásokon az induláshoz szükséges támogatást.

A két párt megállapodását megnehezíti ugyanakkor, hogy az együttműködésről más és más a véleményük. Az SZDSZ-nek kényelmes lenne egy formalizált megállapodás után egy közös listát indítani. Az MDF ezzel szemben az SZDSZ infrastruktúrájára tart igényt, és csak egyes SZDSZ-eseket szeretnének, de a saját listájukon indítani.

Az MDF-es politikai körökből származó információnk szerint valóban közel a megállapodás, ugyanakkor forrásunk felhívta arra a figyelmet, hogy nem a két párt kötne megállapodást, hanem az csak egyes személyekre vonatkozik. Az ő elképzelései szerint néhány SZDSZ-es politikus az MDF listájára kerülne fel. Egy SZDSZ forrásunk is elismerte a tárgyalások tényét, ugyanakkor szerinte a megállapodásból nem lesz semmi. Szerinte az SZDSZ nem adna az MDF listájára politikusokat, azt viszont nem tartotta kizártnak, hogy a Magyar Bálint féle politikai kezdeményezés végül az MDF listájában manifesztálódik.

Az SZDSZ szóvivője a STOPnak cáfolta a megállapodás hírét, ugyanakkor nem tagadta, pártja "különböző pártokkal" folytat tárgyalásokat a választási felkészülés során.

Az SZDSZ a közvélemény-kutatások szerint alig éri el a két százalékos támogatottságot, ugyanez igaz az MDF-re, de Dávid Ibolyáék egyelőre tartják magukat, igaz, ez már inkább a média-megjelenésekre vonatkozik. Az MDF jelenlegi pozícióját Bokros Lajosnak köszönheti, mondta egy politikai elemző a STOPnak. Forrásunk szerint azonban Bokros a választás után nem akar Magyarországon maradni. A választási eredménytől függetlenül ugyanis a volt pénzügyminiszternek "nagyobb biznisz" az EP-ben dolgozni, mint az MDF frakcióvezetőjeként.
pampa 2010. 01. 07. 10:15
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#46
Mit értesz elvérzés alatt?
Törölt felhasználó 2010. 01. 07. 10:15
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#45
A forgatókönyv előre meg van írva/nem itt írták/
Törölt felhasználó 2010. 01. 07. 10:09
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#44
A fidesz nyer de elvérzik
Törölt felhasználó 2010. 01. 07. 10:07
#43
pampa 2010. 01. 07. 09:39
Előzmény: #41  watson
#42
Havat lapátolni? Viccelsz? Még arra sem lehet kötelezni a segélyen élőket,hogy a saját udvarukat,kertjüket rendbe tartsák.

Nekik jogaik vannak.....vannak akiknek meg kötelességük ...befizetni az adót,hogy lehessen kifizetni a segélyeket.

És csodálkoznak,hogy erősödik a Jobbik.
watson
watson 2010. 01. 07. 09:32
Előzmény: #40  pampa
#41
"Ez a másik "okosság" ezektől a "jeletős" egyszeri 40-50K és akár 100 K összegektől már megoldodoik az emberek krízis helyzete...

Ebbe a kasszába került a lakosságtól ellopott villanyszámla túlfizetés. "

hehe. Ellopják aztán visszaosztják... persze közben minden kopik... Mennyivel egyszerűbb lenne ha nem vennének el és akkor nem kéne visszaosztani sem, és akkor ezek az osztogható emberek elmehetnének dolgozni valami értelmes munkát.... mondjuk havat lapátolni :)) úgysincs rá elég ember 10,5%-os munkanélküliség mellett, ami önmagában is röhej.

Aki nem lapátol havat attól minden segélyt vonjanak meg végre!!!

Topik gazda

pampa
3 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek