Rendkívül okos... Pont ilyenkor kell nyomatni az állami nagyberuházásokat, hogy legyen foglalkoztatás és pörögjön befelé a pénz. Az állami nagyberuházásokon keresztül kapnak munkát a kkv-k... hozzájuk is lefut a pénz ezeken keresztül. Mondjuk Bettikének idegen pénzből kiképzett idegen ország érdekeit képviselő parazita. Tőle nem vártunk mást minthogy az Olimpia és a Budapesti Liget projekt szétbaxxsa után új prédákat kereshet magának.
Egy fontos és brutális állami kiadási sort nem említettem. Szerintem hatalmas mértékben megnő majd a táppénzes állomány is, persze sok estben indokolatlanul (nem szeretnének sokan szabadságot v. fizetés nélküli szabadságot "pazarolni" a védekezésre, megelőzésre vagy az érintett szektorokban így vészelnék át, hogy a cégnél nem tudnak munkát adni), na ez is egy nagy kiadási oldal lesz az állam esetében a korábbiakhoz képest.
Sajnos ez nem ellensúlyozza a sok(k) negatív hatást. Az államnak ugyebár jelentősen megnőnek a kiadásai, viszont a bevételi forrásai jelentősen csökkennek. - elbocsátások, fizetés nélküli szabadság - kevesebb szja és járulékok, - szolgáltató ipar és termelő cégek - csökkenő, megszűnő bevétel - csökkenő adóbevételek, - csökkenő olajár - csökkenő adók: jövedéki, áfa, - válság, krízis - lakossági költekezés visszafogása - csökkenő jövedéki adó, áfa - külföldi és igazából a belföldi turizmus szinte leáll(t) és még számtalan más. Természetesen nem lesz világvége, de egy "pillangó hatásként" az egész világon végigsöpör egy még túlzottan drasztikusnak sem mondható járvány, mert ha a jelenlegi helyzetből indulunk ki, akkor szerencsére a Föld teljes lakosságához (főleg a fiatalokhoz, aktívakhoz) mérten nem kell szembesülnünk egy spanyolnátha effektussal. Az Opus kapcsán bennem is felmerült az, hogy az idegenforgalomban most érdemes belefogni olyan felújítási v. akár fejlesztési munkákba, amik egy frekventált vagy normális szakaszban sokkal aggályosabban lehetnének kivitelezhetőek. Elképzelhető, hogy a járvány lecsengésével a belföldi kereslet drasztikusan meg fog nőni ellensúlyozva a kieső külföldit, mivel kevesebben fognak messzebbre utazni, a SZÉP kártyán lévő forrás költése határidőhöz kötött és egy ilyen zaklatott időszak után lesz eleve egy "kiéhezett tömeges igény" ezen szolgáltatásokra. Az egészség turizmus jelleg irányába is érdemes lesz jobban nyitni, elindulni, amire a támogatási források is később könnyebben igényelhetőek lehetnek, mivel a beérkező forrásokból megvalósítandó fejlesztéseknek köszönhetően az eü. ellátó rendszerben azok tartalék erőforrásként rendelkezésre tudnának állni hasonló időkre.
NEW OPUS GLOBAL