Topikgazda: 2007. 08. 17. 09:53

MOLly tulajok topikja  

Hi!



Ha az Otisoknak is van gyűjtőtopikja, ne aprózódjanak el apró témákba a Mollysok se.


Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 15:20
Előzmény: #20970  Törölt felhasználó
#20980
gepida,

lehet, hogy sok labdát dobtam föl, de szerintem egyáltalán nem sikerült őket lecsapnod.

Ha a "legutálatosabb speki" kategóriájába sorolod magad, akkor egyrészt valóban nem fogjuk tudni egymást meggyőzni, másrészt viszont nem értem, hogy miért nem mindegy Neked, hogy ki vásárlja a tőzsdén a rv-eket? Nem mindegy Neked, hogy az árfolyam attól megy föl, hogy a MOL srv-t vásárol, vagy az OMV vásárol be?

Abban egyetértek, hogy az srv vásárlás egy faramuci helyzet, és nem ezzel kellene foglalkoznia a MOL menedzsmentnek. De mint ahogy mások is sokszor leírták, ebbe belekényszerítette az OMV a menedzsmentet. A felhatalmazást pedig a befektetőktől kapták a közgyűlésen. Mint ahogy a 10%-os szavazati korlátot is a befektetők akarták a közgyűlésen. És mindezeket az eszközöket a befektetők azért adták a menedzsment kezébe, hogy alkalom adtán ellent tudjanak állni egy nem kívánatos felvásárlásnak - ugyanúgy, mint Európában szinte minden stratégiai cégnek megvannak ezek az eszközei. Az államnak nem csak a tulajdonával lehet "szavaznia", hanem a szabályok alkotásával is. Ha nem így lenne - azaz az állam kizárólag a tulajdonán keresztül tudna hatni a piaci folyamatokra -, akkor az államnak minden stratégiai cégben meg kellene tartania 51%-ot, és akkor aztán tényleg az államok között lenne csak verseny, ami aztán valóban nem lenne igazi verseny.

Nézd meg, hogy működik Kína! Bárki vállalkozhat, de csak kisebbségi részedéssel tud együttműködni a kínai állammal. Vagy nézd meg, hogyan működnek az Arab Emírségek! Ott is vállakozhatsz, de "be kell venned" valakit az uralkodócsaládból a bizniszbe, és meg is mondják, hogy kiktől kell beszereznezned ezt-azt, hogy működhess.

Ez az európai vagy amerikai modell? Nem! Hatékonyabb ez, mint a szabad piac? Nem! Ez egy kommunista és feudalista modell a 21. században. Ezt szeretnéd? Ugye nem?

Ezért aztán azt gondolom, hogy az olyan régi demokráciákban, mint az európai, az államnak a szabályozó szerepét kell erősíteni, és a tulajdonát csökkenteni. A kettő külön is megy. Csak gondolj a részvények mögöttes jogaira: szavazatelsőbbségi, osztalékelsőbbségi, stb, azaz lehetsz Te tulajdonos szavazat néklkül is, mert Te osztalékot (növekedést) akarsz, vagy lehetsz Te olyan tulajdonos, aki a tulajdonrészénél magasabb arányban szavazol. Az államnak szvsz még tulajdonrésszel sem kell rendelkeznie, hiszen a nyereségadó útján "elteheti" a saját nyereségét az állam.

A menedzsment pedig azért nincs abban a helyzetben, hogy beadja a derekát az OMV-nek, mert ehhez közgyűlési szavazás szükséges. Az OMV vásárolhat részvényt a tőzsdén, és szavazásra bocsájthatja elképzelését a közgyűlésen.

Némi rv vásárlástól eltekintve úgy tűnik, hogy ezt a tervét nem a tőzsdén és nem a közgyűlésen kívánja megoldani, hanem a médiában. És ez a hiba, nekem ez nem tetszik.

Ha én mondjuk kisebbségi résztulajdonos vagyok egy KFT-ben, akkor nem hozhatok az ügyvezetővel közösen hasonló kérdésekben végrehajtható döntést, de összehívhatom a taggyűlést, és ott megszavaztathatom. Ha ezt nem a taggyűlésen csinálom, hanem a faliújságon, akkor szerintem hülyének fognak nézni a tulajdonostársak, és nemigen fognak velem szóba állni.

Érted, hogy mi az elsődleges gondom a történettel?

Az OMV pedig győzködhette volna a tulajdonosokat az srv-vásárlást megelőzően is a közgyűlésen, de nem tette. Vajon miért kerüli a közgyűlést, és miért kedveli a médiát?

"Állam ne avatkozon be, meg EU, meg a többi. Erről már leírtam a véleményem. Azt tartom továbbra is. Köszi, hogy végigolvastad."

Én pedig pont fordítva gondolom: az állam ne tulajdonoljon, hanem szabályozzon. Ha kell, avatkozzon be! Mint ahogy mindenki más is teszi...
hill 2007. 10. 04. 15:04
Előzmény: #20977  nemoland
#20979
Nemoland! Ez a verzió nagyon hasonlít a valósághoz, ez már nem is elmélet, hanem valóság. A vezetés a Mol pénzéből fogja megszerezni a hatalmat, majd a tulajdondont is. Ennél már az Omv is jobb lenne???
hill 2007. 10. 04. 14:58
Előzmény: #20976  Törölt felhasználó
#20978
Nemzeti érték lenne a makói gázmező is, azt meg átjátszották a "kanadai befektetőnek" (Demján cége az is?) Most meg kilincsel Norvégiában , onnan szeretne földgázt vásárolni:))
nemoland 2007. 10. 04. 14:52
Előzmény: #20976  Törölt felhasználó
#20977
igazad van drop. :o)
csak akkor még az OMV-s felvásárlás szempontjából néztem, nem pedig a hosszútávon, hogy nyúljunk le privatizáció nélkül egy céget :o)

A privi hőskorban is hasonló esetek voltak....
egy 'vállalkozó' megvett az államtól egy céget 3milláért...törlesztésre, részletre (vagy türelmi idővel)...picit leépített, aztán a cég általl így megspórolt péznből-megtermelt haszonból kifizete az államot...
Ha ügyes volt összejött egy év alatt és a türelmi időből se futot ki...így gyakorlatilag 'ingyen' vett egy céget...

Szóval most a MOL megtermelt 500 milliárdot...meg egypicit...és akkor ezt most forgassuk gyorsan az rv vételre... hiszen ha elérjük az 51%-ot (vagy lex mol) akkor már a 'miénk' a cég a saját pénzéből...
no és persze bujtassuk ezt a felvásárlástól való félelem köntösébe...
húúú...összeesküvés elmélet 2 :o)
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 14:24
Előzmény: #20972  nemoland
#20976
nemoland, ezt már én is leírtam pár napja, a MOL felvásárolja magát:) Abszurd. Teljesen a törvény szellemével ellentétes az srv kölcsönadás.
Ennyire faszkalap a koala, hogy eladta az állami részvényeket. Itt az eredmény. Pedig nemzeti érték enne...
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 14:14
Előzmény: #20974  Törölt felhasználó
#20975
Akira és Gepida,
jó olvasni az ilyen értelmes vitát, szívesen látnék valami hasonlót a médiában is...
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 14:05
Előzmény: #20972  nemoland
#20974
Nemoland:

Ámen !
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 13:57
#20973
most még nem értem mi van itt
nemoland 2007. 10. 04. 13:27
Előzmény: #20970  Törölt felhasználó
#20972
respect gepida! igazad van.
ezt így még át sem gondoltam...
vesznek még 10%-ot a MOL áltl megtermelt saját haszonbólpénzből / amit ugye nem osztanak, nem adnak ki a rv tulajdonosnak és akviziciót sem terveznek belőle /
avagy életbe lép a lex mol és már csak kihalással lesz örökölhető avezetői/menedzsmenti szék...
nem adják el senkinek megtartják maguknak és 51%al magukra szavaznak amíg a világ világ :o)
najó pár év múlva azért az orosz rulettnek ők vagy a rokonjaik azért majd nem tudnak ellenállni...
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 13:26
#20971
Többen kérdezték milyen hatással van a ÖMV felvásárlás a TVK -ra.
Leírom a véleményem hátha valakit érdekel.

Mi történt???
Az ÖMV belehajszolta a MOL-t egy sajátrészvény vásárlásba ami a MOL-nak kb. 350-500 milliárd forintjába került.Ez jelentősen rontja a MOL likviditását (Lásd hitel felvétel 2 milliárd euró) ráadásul el kell magyarázni a befektetőknek. Hála istenek a buzi labancok rövid távon tuti ,hogy nem tudják felvásárolni a MOL-t viszont nyomás alá került a managment.A managment legjobb válasza erre egy mégjobb eredményeségű és hatékonyságú MOL kvázi magas árfolyam ( a felvásárlás legjobb ellenszere egy brutál árfolyam)
Ezt hogy lehet elérni???
Azokon a pontokon kell erősíteni a MOL ahol kiemelkedő az eredményessége.Ha valaki megnézte a MOL gyorsjelentését láthatta ,hogy magasan a vegyipari szektor teljesítménye növekszik a leggyorsabban(TVK).Véleményem szerint a MOL-nak elemi érdeke a vegyipari üzletág tovább fejlesztése, ezért rövid időn belül várható a TVK-ban külső tőkebevonás.Hernádi Zsolt a MOL elnöke ezt 2007 végére igérte egyrészt a papír likvidebbé tétele miatt és a várható akviziciókra kell a friss tőke s mivel a MOL likviditására most már kényes a piac (több hitel minősítő le akarja rontani a MOL minősítését)
kézenfekvő külső források bevonása PL: kb. a mostani 95% -os tulajdon felhigitása 75 %-ra.Véleményem szerint bárki lesz a vevő pénzügyi vagy szakmai a TVK részvényekért 12000 forint alatt nem fog hozzájutni s még igy is olcsón vehet, mert a TVK valós értéke16000-20000 körül lehet.
Tehát szerintem érdemes várni.
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 13:07
Előzmény: #20964  Törölt felhasználó
#20970
akira,
Most megpróbálom rövidebbre fogni, bár olyan sok labdát dobtál föl amit le lehet csapni, hogy ebből egy kis esszé is kerekedne. :))

Első bekezdésedről: Nem is tagadom, az általad gondolt 90%-ban vagyok. Sőt a "legutálatosabb" speki kategóriába sorolom magam. "Gondolkodásmódbeli" különbség miatt nem értek egyet veled.

"véleményem szerint valóban a stratégiai, versenykorlátozási, kényszerű eladási kérdésekről kellene "beszélgetniük" " Telitalálat, erről írtam én is, nem pedig, hogy melyik a jobb stratégia.

"Az OMV-t azonban senki sem akadályozza meg, hogy a tőzsdén felvásárolja a MOL-t."
Na ez nem igaz:
1., Az OMV hibázott elismerem, azonnal ajánlatot kellett volna tennie júniusban. Ők megpróbáltak NEM ellenségesek lenni, és olyan "hülyék" voltak hogy ezt a szándékukat megírták a Mol menedzsmentnek. Erre mi a reakció? A MOL azonnal megvesz 5 millió papírt 30 ezren.
2., A MOL vezetők azonnal rohantak politikus haverokhoz, hogy még jobban bebiztosítsák a pozíciójukat.

"Miért nem erről győzködik a tulajdonosokat a közgyűlésen?"
Győzködhetik ők bármiről a valós tulajdonosokat. A MOL vezetése pénzt nem kímélve irányítása alá vont 40%+ részvényt. Ezeket a papírokat a CÉG pénzéből vették meg. A MOL NEM a cégvezetés tulajdona, és NEM a magyar állam tulajdona! Ezek a kölcsönadott papírok (40%) a fennmaradó 60%-nyi részvényes tulajdona. EZ NAGYON FONTOS!

"Azoknak a tulajdonosoknak, akik hosszú távon is tulajdonosok akarnak maradni, és váltassák le a menedzsmentet - ha meg tudják erről őket győzni!" Kérlek értsd meg, a cégvezetés a többi részvényes pénzéből (a cég vagyona+hitel), és politikai támogatással bebetonozta magát! Még csak tárgyalni sem lehet velük. Ha szavazásra kerülne sor, a cégvezetés a cég sajátrészvényeivel SAJÁT MAGA mellett szavaztatna! (ez nem vicc!)

"Mégcsak nem is kellene a vásárlásokkal felhajtani az árat, és drágán megvenni a céget." Ebben az árfelhajtásban nem a MOL járt az élen amikor pánikszerű srv vásárlásba kezdett?

"Egyetétek, azzal a kiegészítéssel, hogy a részvényesen dönthetnek a közgyűlésen is" lásd előbbi. DURVÁN fogalmazok: A cégvezetés LENYÚLT egy 12-14 milliárd eurót érő céget.

"a menedzsment nincs abban a helyzetben, hogy "beadja a derekát"" Ezt hogy érted? Úgy, hogy hülyék lennének feladni a zsíros pozíciójukat? :) Lépjenek félre, és engedjenek egy tisztességes szavazást (szerintem):
Összehívnak egy közgyűlést, és szavaznak hogy egyáltalán tárgyaljon az OMV-el a managemet. A cég a visszavásárolt részvényeivel nem szavaz. Ezek a többi részvényes tulajdonai. OMV szavazzon csak 10%-al (bár már dupla ennyi tulajdona van), a 38% közkézhányad, meg a 0.6% os management. Na ez így tisztességes lenne, ilyet viszont sosem fogsz látni ettől a cégvezetéstől. :((

Állam ne avatkozon be, meg EU, meg a többi. Erről már leírtam a véleményem. Azt tartom továbbra is. Köszi, hogy végigolvastad.
hill 2007. 10. 04. 13:07
Előzmény: #20968  Törölt felhasználó
#20969
Sőt vaktérképen is versenyezhetünk. Csak azt felejted el, hogy ebben az orosz irányban kiépített, sőt épülő gázvezetékek vannak. A közel keleti építendő gázvezetékről nem is beszélve. Norvégiában sincs gáz, csak az Északi tengeren. 2007 ben már nem a Norvégiai gázban kellene gondolkoznia állandóan Gyurcsánynak. Nem is Beszélve, makó Földeák térségét ahol 150 milliárd dollár gáz(nem elírás) fekszik a földben.
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 12:56
Előzmény: #20967  hill
#20968
hill, igazad van... Az orosz gázmezők sokkal közelebb vannak hozzánk... Láttál te már térképet?
hill 2007. 10. 04. 12:51
Előzmény: #20966  Törölt felhasználó
#20967
Égnek áll a hajam.!! Vagy csak a szokásos lózungok egyike? Javasolni tudnám esetleg: Pakson új reaktor indítását, Bős- nagymaros felépítését, megújuló energiák hasznosítását, a hazai gázerőművek leépítését, ezzel a gázbehozatal csökkentését. Norvégia nem itt van ám , még repülővel sem, főleg az Északi tengeri gázkitermelésük. Mégis hogyan jönne ide a Norvég gáz? Gyékénykosárral hoznánk repülőn???
Megáll az eszem, és ő egy felelős, miniszterelnök??
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 11:03
Előzmény: #20965  Törölt felhasználó
#20966
10:44 és 10:59 között nem volt kötés. Elég pihenős, nem kell kapkodni a fejem.
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 10:50
Előzmény: #20964  Törölt felhasználó
#20965
csak pár megjegyzés

növekedés:
remélem amikor a mol mezőt, INA-t ... akar majd venni akkor aszongya neki az összes eladó, h. ugyan már az "állami cégek" (pl mol benne cez-szlovákokkal, labancokkal és szakértő kibic magyarokkal) nem elég hatékonyak, meg túl átpolitizáltak (döntések nem a piacon dőlnek el) így jöjjön inkább a privát tőke ( értsd mol versenytárs)

eszköz-értékesítés:
el kell adni egy-két jutat, max egy finomítót? és? lukoil megveszi szívesen és máris lesz verseny (akkora legalábbis ami most van 1-2 ft-tal eltérő benzinárakkal omv-mol között)

az igazi kérdés h. 40%+ mol csomag kinél landol? gyanítom örökre nem a csehszlovákoknál.

de pl. orosz "önrészből" mol menedszment buy-out (vkinek régóta gyűjtögetik jelenleg 40%+pakkot) és néhány év múlva nyílt orosz hatalomátvétel vs labanc uralom? ez lehet igazi kérdés

kis magyarok meg asszisztálnak

Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 10:33
Előzmény: #20952  Törölt felhasználó
#20964
gepida,

nem baj ha hosszú a válasz, sőt: így már érdemben lehet vitatkozni - a bulvárhírekkel ellentétben. Köszönöm a hosszú választ.

Az alapvető gondolkodásmódunkban van különbség kettőnk között, de ez már messzire vezetne a vitában, de azért fellibbentem a lényeget.

Szerintem a részvény olyan befektetési forma, amely hosszú távra szól, a rövid távú "befektetés" a bankbetét. Éppen ezért nem értek egyet azzal, hogy a részvényekkel - úgy általában - lehet napon belül is kereskedni, meg azzal, hogy - a határidős ügyletekkel - a veszteségből is lehet pénzt csinálni. Véleményem szerint ezek ad-hoc módon befolyásolják a kereskedést, és sok részvénytulajdonos - első sorban éppen a hosszabb távon befektők - számára sok veszteséget okoz. Tudom, ez megdöbbentő vélemény és itt a fórumozók legalább 90%-ának ellentétes lesz a véleménye, de talán megérne egy kölön vitát. De térjünk vissza a tárgyhoz.

A vita szvsz nem abból fakad, hogy az összeolvadt OMV-MOL, vagy a MOL stratégiája lenne a jobb, hanem csupán arról, hogy a részvényesek egy része (akik a rövid távú profitrealizálásokban érdekeletek), szeretnének-e néhány hét alatt 15-20% profitot realizálni, vagy sem. A válasz természetesen egyértelmű.

A stratégiai befektetők azonban ennél óvatosabbak (ld. Tempelton), mert ők is csak akkor lennének az egyesülés mellett, ha a feldarabolás esélyét megvizsgálták. (Ez az info persze - eléggé el nem ítélhető módon - hiányzott az OMV által irányított kommunikációból...)

Úgyhogy véleményem szerint valóban a stratégiai, versenykorlátozási, kényszerű eladási kérdésekről kellene "beszélgetniük" a részvényeseknek (első sorban a meghatározó részvényeseknek), és nem arról, hogy a lebegtetett árat miért nem hajlandó megfontolni a MOL menedzsmentje. Szvsz valóban nincs is lehetősége ezügyben bármit is megfontolnia.

Az OMV-t azonban senki sem akadályozza meg, hogy a tőzsdén felvásárolja a MOL-t. Mint ahogy pl. ugyanezt megtehetné akárki, aki folyamatosan beáll a részvénykönyvbe vevőként, egyre feljebb és feljebb srófolva az árat. Nem lehet, hogy ez lenne minden olyan tulajdonos érdeke, aki valaha nyerőben - és minél nagyobb haszonnal - akarja eladni a részvényeit? Miért nem erre késztetik az OMV-t a jelenlegi tulajdonosok? Miért nem teszi ezt az OMV?

Lehet, hogy nem is a tulajdon kell neki, hanem inkább az irányítást akarja megszerezni? Nem kell neki csak a tulajdon? Szerinte a jelenlegi MOL-os menedzsment nem csinálja elég jól? Ők jobban csinálnák? Miért nem erről győzködik a tulajdonosokat a közgyűlésen? Vásároljanak részvényeket, jelenjenek meg a közgyűlésen, és ajánljanak jobb alternatívát a tulajdonosoknak. Azoknak a tulajdonosoknak, akik hosszú távon is tulajdonosok akarnak maradni, és váltassák le a menedzsmentet - ha meg tudják erről őket győzni! Mégcsak nem is kellene a vásárlásokkal felhajtani az árat, és drágán megvenni a céget.

"A részvényesek meg majd döntenek a tőzsdén." Egyetétek, azzal a kiegészítéssel, hogy a részvényesen dönthetnek a közgyűlésen is. Ez a két fórum van arra, hogy az OMV megszerezze a MOL tulajdonjogát és/vagy az irányítást. Nincs más, a menedzsmentet hiába győzködi, a menedzsment nincs abban a helyzetben, hogy "beadja a derekát", így valóban HUMBUG azt állítania, hogy a "menedzsment ellenáll az ajánlatnak".

Azzal viszont továbbra sem értek egyet, hogy az állam kizárólag a tulajdonában lévő vállalatok tekintetében alkothatna szabályokat a nemzetgazdaságot érintő vállaltok piacára vonatkozóan, mint ahogy más államok is védik a saját stratégiai iparágaikat, még az EU-n belül is. Erről már korbban is érveltem.

De ez megintcsak az én véleményem, nem feltétlenül szükséges, hogy mindenki egyetértsen ebben. Tudod, szerintem nincs abszolút igazság, csak érdekek és vélemények vannak. Mindenki olyan eszközökkel védi "igazát" ahogy tudja...

Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 10:02
Előzmény: #20962  Törölt felhasználó
#20963
gyáva kukuc :)
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 09:47
Előzmény: #20961  Törölt felhasználó
#20962
visszavonult a kukuc:)
Törölt felhasználó 2007. 10. 04. 09:43
Előzmény: #20960  Törölt felhasználó
#20961
ronda szörös és piros ,)

friss hírek További hírek