Topiknyitó: tigus7313 2011. 01. 10. 09:48

magánnyugdíjpénztárban maradóknak  

Ezt a topikot azért gondoltam létrehozni, hogy aki gondolkodik a maradáson, könnyebben tudjon olvasgatni, mert az ilyen típusú topikok előbb-utóbb átváltanak közgazdasági vitafórummá, amiben már elsikkad a lényeg, és sok lesz a ha…



Először is furcsa nekem, hogy 12 év elteltével kezdenénk vitatkozni egy rendszerről, hiszen eddig senki nem emelte fel a szavát, hogy milyen káros és rossz. Azt látni lehet, hogy a FIDESZ sem ezért tette most. Az előzmények, a kapkodás, az átgondolatlanság egyértelműen erre mutat, az hogy most mindenféle fedősztorit, illetve UTÓLAGOS okot (pl. államadósság) kitalálnak kicsit parasztvakításnak tűnik.



Ráadásul a nyugdíj téma pont egy hosszútávú kérdés, ahol 15-20 év felkészülés szükséges, ha változtatni akarunk, vagyis a rendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni egy bizonyos társadalmi csoport súlyos érdeksérelme nélkül.

1998-ban ez a folyamat indult el a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében, vagyis a nyugdíjjárulékok bizonyos részének magánszámlára helyezése fejében a jövőben (15 év múlva – ebből telt el 12 év) az államnak kevesebb nyugdíjat kell fizetnie, ezáltal csökkentve az akkori költségvetésekre nehezedő kötelezettségeket.



Az, hogy a rendszer szabályozása hogy alakult, a hozamok a szabályok miatt mekkorák, ennek megvitatása már NEM KÉPEZNÉ e topik tartalmát, mert szorosan nem kapcsolódik hozzá. A hibás kormányzati döntéseket lehet bírálni, de azok nem érintik a magánnyugdíjpénztári reform alapelvét.

Mint ahogy az sem, hogy a rendszer bevezetésével keletkező költségvetési lyukat 12 év alatt semelyik kormány nem foltozta be, nem tett lépéseket ennek érdekében, vagyis újból a kormányzati döntéseket kritizálnánk a mi lett volna ha kérdésekkel. (nem függhet ettől az alapelv megítélése, és soha nem is támadták ezért)

Az sem lehet indok, hogy mostanra derült ki milyen terheket jelent a rendszer, hiszen egyértelműen mérhető, kalkulálható volt a költségvetési bevétel kiesésé mértéke, ez nem zavarta a 98-tól kormányzó FIDESZ és az utána következő szoci kormányokat sem.



Így ennek feszegetésének sincs sok értelme, és mivel a 12 év alatt a rendszer nem kapott kézzelfogható, publikus kritikát semelyik politikai oldalról hihettük azt, hogy teljesen elfogadott és örök. Ezáltal és ennek hatására alakítottuk ki életberendezkedésünket, életvitelünket, hoztunk bizonyos döntéseket. (emiatt lett volna fontos, hogy ennek folytatására tényleges lehetőséget adott volna az állam)

12 évet haladtunk egy úton, amiről szűk két hónap alatt eldöntik, hogy mégsem jó, az ismert okok alapján, minősíthetetlen feltételeket és döntési helyzetet adva az állampolgároknak.



igen van elkeseredettség bennem ezt látva – talán hiányzik:

a szakmai, társadalmi egyeztetés,

a nem kapkodó és improvizáló törvénykezés,

a megfelelő felkészülési idő meghagyása,

a tanulmányok,

a tényleges és fair döntési lehetőség a szabad választásra,

a változtatás jövőbeni hatásainak pontos és teljeskörű (ennyi idő alatt ez is lehetetlen) felmérése,

a hosszabbtávú gondolkodás a költségvetés tervezésében,

a kiadás-bevételi oldal figyelembevételével, azon elv, hogy ha a kiadás csökkentés lehetőséget ad, csökkentsük a bevételeket,

a kormányzati stílus és kommunikáció stb.



egyszóval e topik nem közgazdasági vitafórum lenne,



aki ellene van (így hirtelen a semmiből) az mnypt. rendszernek ne olvassa, nyugodtan kerülje el, hiszen nem térítés a célja a topiknak.

aki esetleg ingadózik, elolvashatja, de ne ez alapján döntsön, hanem saját meggyőződése alapján, hiszen a döntése következményét csakis ő viseli majd.



Ha szükséges volt a topik létrejötte az jó, ha meg nem, eltűnik ez is a süllyesztőben:).
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Magicmaan
Magicmaan 2011. 01. 26. 08:03
Előzmény: #711  pampa
#720
Ezt nézd, hogy próbálkoznak a maradásra sarkallni:

link

Bedobják, hogy így nyerhetnek egy hónapot, HA, meg HA, meg HA...

Hátha ezért még néhány ezren maradnak és akkor túléli egy-két (szoci) baráti pénztár..
Törölt felhasználó 2011. 01. 26. 07:12
Előzmény: #711  pampa
#719
Akartam írni választ a hsz.-re, de parttalan vita az egész. Majd ha kioperálják a sok hívet a vitya hátsójából, lehet hogy értelmesen is lehet veled vitázni. Vityának is fáj már a sok nyelv, éjjel-nappal.
Törölt felhasználó 2011. 01. 26. 06:51
Előzmény: #714  szivacs
#718
Nem teljesen pontos, csak hozzávetőleges: egy húsz év múlva nyugdíjba menő, most járulékplafon (250ezer) feletti munkabérű számolta ki, hogy 60ezer körül lesz a nyugdíja, ha csak a járulékokból fizetnek nyugdíjat. Különösen a kevés aktív kereső/járulékfizető és sok nyugdíjas kedvezőtlen aránya vágja agyon a magasabb nyugdíjakat.
Törölt felhasználó 2011. 01. 26. 00:05
Előzmény: #710  bet4more
#717
Hát kíváncsi lennék a visszalépők létszámára akkor, ha arról kellene személyesen nyilatkozni, nem pedig a maradásról....

Eddig is volt ilyen lehetőség párszor, mégsem léptek vissza az emberek tömegesen, legföljebb azok, akik utólag jöttek rá, hogy már túl öregek voltak ahhoz, hogy megérje nekik.
tokos. 2011. 01. 25. 23:04
Előzmény: #715  tokos.
#716
Illetve még egy apróság, ha a gazdaság egy kicsit emelkedni fog, a járulékbevételek nőnek, kérdés, hogy a nyugdíjak mennyivel, de ha az inflát nem túlságosan meghaladó mértékben, akkor ezen is lehet fogni párszáz mrd-t.

Nem emlékszem, mert folyamatosan változott, most inflával emelik alapból, vagy maradt a svájci indexálás?
tokos. 2011. 01. 25. 23:01
Előzmény: #707  Törölt felhasználó
#715
Én úg ylátom, hogy 3 millió szavazónak nem fognak nekimenni, ennél finomabb, igaz lassab folyamatot választanak.
Orbán már pedzegette, hogy az mehet majd nyugdíjba, aki eléri a korhatárt. Ilyen kevés lesz, egy csomó ember elment előrehozottba, ugyanakkor a nyugdíjasok fogynak folyamatosan, hiszen senki sem él örökké.

Évente kb. 100 000-rel kevesebben lesznek, ez 3%, ugyanakkor a befizetések talán, ha sikerül munkában tartani a népeket, emelkedni fognak, vagyis a kassza kb. 3 év alatt 0-ás lehet.

Sacc/kb temészetesen, addig viszont kitartanak a válságadók, meg az egyéb bevételek.

Szerintem ez egy meglehetősen finom műveletsorozat lenne.

Szerencse, hogy Bajnaiék a nyugdíjkorhatár emelést meglépték, bár adtak kedvezményt különböző feltételekkel, de ezek időben korlátozottak voltak tudomásom szerint, 1-1 évre szóltak, úgyhogy a lehetőség adott.
szivacs
szivacs 2011. 01. 25. 22:52
Előzmény: #707  Törölt felhasználó
#714
"Ez majd negyedelni/tizedelni fogja a nyugdíjra jutó kifizetéseket." - akkor most negyedelni vagy tizedelni?
Esetleg néhány számot tudnál írni?
tokos. 2011. 01. 25. 22:18
Előzmény: #711  pampa
#713
"Tudom jön a válasz: az egy JÓ KÉNYSZER volt "

Erről a jó diktatúra jut az eszembe...
prmiklos 2011. 01. 25. 22:11
Előzmény: #711  pampa
#712
Nézd pampa, ha nem akarod észrevenni a kettő között a különbséget, akkor nem is fogod! Az MNYP rendszer létrehozása szerinem alapvetően jó döntés volt a biztosítottakra nézve (igen, volt sok hiba a kivitelezésben) , és hosszú távon az államnak is hasznos lett volna, bár rövid távon hiányt okoz, ami felelőtlen költségvetési politika mellett eladósodottsághoz vezet. Ez történt nálunk. A hiba tehát NEM az MNYP rendszer bevezetése volt, azt lehetett volna a jövőbe történő befektetésként kezelni.

A mostani lépés totál más. Számomra elfogadhatóbb lenne, ha a teljes befolyó vagyont hiteltörlesztésre fordítják, és ezzel párhuzamosan mindenki számára átlátható és ELFOGADOTT rendszert alakítanak ki, amiben már most megjelenik a látható jövőbeni problémák kezelésének módja. De nem ez történik...

Szóval nem értem, miért jössz itt az MNYP kötelező bevezetésével, miben szépíti ez meg a mostani gusztustalan eljárási rendet.
pampa 2011. 01. 25. 19:39
Előzmény: #710  bet4more
#711
Ez az...az senkit sem zavart amikor KÖTELEZŐ volt a választás...
most amikor vagy megy vagy marad akkor "pártsemleges AB emlegettnek"...
a részletet hagyjuk, hogy mennyire etikus így.
Akkor "etikátlanul" sem lehetett maradni.
Most lehet.

Tudom jön a válasz: az egy JÓ KÉNYSZER volt ez meg egy ROSSZ SZABAD VÁLASZTÁS...
bet4more 2011. 01. 25. 19:18
Előzmény: #702  tigus7313
#710
"A még nagyobb fricska az lenne, ha méltányosságra, illetve a szerződéssel kapcsolatos jogi normákra hivatkozva eltörölnék azt a passzust, miszerint a maradóknak kell nyilatkozni, és e helyett a státusztváltóknak (logikusan) kell nyilatkozatot tenni, hogy visszaakarnak térni az állami rendszerbe "

En egy partsemleges, a jogszabalyok betartasat megcelzo AB-tol minimum ennyit varnek el. Mennyi ra az esely, 1%...?
Törölt felhasználó 2011. 01. 25. 18:38
Előzmény: #708  Törölt felhasználó
#709
Reménykedjünk :)
Törölt felhasználó 2011. 01. 25. 18:36
Előzmény: #707  Törölt felhasználó
#708
Túl drasztikus lenne, ha megfelezik a rokkantnyugdíjasok számát talán elég lehet.
Évi 200milliárd megtakarítást terveznek mind a 4 területről együttvéve.
Törölt felhasználó 2011. 01. 25. 18:31
#707
Nagy lesz a rácsodálkozás, ha bejelentik, hogy annyit fizetnek ki nyugdíjra, amennyi a nyugdíjjárulékokból bejön és nem egészíti ki a kormány más pénzekből. Ez majd negyedelni/tizedelni fogja a nyugdíjra jutó kifizetéseket.
tomalex 2011. 01. 25. 18:22
Előzmény: #702  tigus7313
#706
"Már korábban is azt prognosztizáltuk, hogy a magyar mentalitást ismerve az utolsó hét izgalmas lehet"

Itt szerintem nem csak erről van szó, nagyon sokan kivárnak, hátha jön valami információ ami megkönnyíti a választást.

Azért azon is meglepődnék, ha a mostani 8,5 %-ot amit lenyúl a kormány azt nem kapnák meg a magányudíjpénztárban maradók. Hiszen az államiban lévők kapnak szolgálati időt.

Bevallom őszintén én a diszkrimatív megkülönböztetés eltörlésére számítok és örülnék. Ez ahogy mondtad nem okozna nagy galibát.
zepi
zepi 2011. 01. 25. 18:21
#705
havi 320 bruttó felett értelemszerüen maradni kell
csodálkozom, hogy alig 40 ezer emberke döbben rá az egyszerű valóságra
mondjuk az 50 feletti korosztály 90 %-a eleve nem manyup tag, de nélkülük is többen keresnek 3K felett havonta
Törölt felhasználó 2011. 01. 25. 18:17
Előzmény: törölt hozzászólás
#704
Szerintetek, ha a MNYP-nál marad 400milliárd akkor a kormánynak hiányozni fog az a pénz?
Törölt felhasználó 2011. 01. 25. 18:13
Törölt hozzászólás
#703
tigus7313 2011. 01. 25. 18:11
Előzmény: #701  tomalex
#702
Az Alkotmánybíróság fricskáiról

Bizony nagy nyomás lehet az AB-n.
Sok kivetnivalót lehet találni abban a módszerben, és a törvényben is, ahogy lebonyolították a folyamatot, de az is kétségtelen, hogy nagy lyukat ütne a költségvetésben, ha megsemmisítenék a teljes törvényt. (remélem készültek B tervvel)

A legnagyobb fricska az országnak az lehet, ha mindent rendben talál, azaz nem semmisít meg semmit a törvényből. Akkor azt hiszem, nagyon nagy baj van, mert olyan dolgokat lehet megtenni „alkotmányosan”, amit eddig elképzelni sem lehetett. Ezzel nem is számolok.

A legvalószínűbb döntés a diszkriminatív megkülönbözetés eltörlése lehet.
Azaz a maradók továbbra is szerezhetnek szolgálati időt, jogosultak lesznek az állami nyugdíjra is. A kormánynak is megfelelne, mert nem csökkentené az államosított vagyont.

Kisebb fricska lehet, hogy méltányosságra hivatkozva a január 31-i határidőt törölnék el (valszeg a fenti diszkriminációval együtt), így több időt kellene hagyni (eredetileg úgy is december 31. volt a határidő, csakhogy kellett a 2011-es költségvetés lyukait betapasztani) a választásra.
Ez már kellemetlen a kormánynak, mert egyrészt csúszik (és bizonytalanná válik) a tervezet vagyon elvétele, másrészt minél több idő telik el, annál többen maradnak, vagyis a vagyon tömege is jelentősen csökkenhet.

A még nagyobb fricska az lenne, ha méltányosságra, illetve a szerződéssel kapcsolatos jogi normákra hivatkozva eltörölnék azt a passzust, miszerint a maradóknak kell nyilatkozni, és e helyett a státusztváltóknak (logikusan) kell nyilatkozatot tenni, hogy visszaakarnak térni az állami rendszerbe (ez is így volt eredetileg, amíg a költségvetési pénzszerzési akció felül nem írta).
Egyébként is jogilag aggályos, hogy egy írásban megkötött szerződés megszüntetésre kerülne „nem tevéssel” (azaz a szerződő fél úgy mondaná fel a szerződést, hogy nem csinál semmit).
Így pont a visszalépőknek kell jelezni a visszalépési szándékukat úgy, hogy ezzel egyidőben megszüntetik a szerződésüket az mnypt-vel.

Ez a legkellemetlenebb, mert itt éri a legnagyobb veszteség a kormányt a várakozásaihoz képest. (a passzív tömeg effektus, ebben az esetben nem kedvezne neki.)
tomalex 2011. 01. 25. 18:10
Előzmény: #700  tigus7313
#701
Meglesz a 80-100 ezer szerintem. Ez pedig nem túl kicsi és nem is túl nagy réteg.

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók