Topiknyitó: tigus7313 2011. 01. 10. 09:48

magánnyugdíjpénztárban maradóknak  

Ezt a topikot azért gondoltam létrehozni, hogy aki gondolkodik a maradáson, könnyebben tudjon olvasgatni, mert az ilyen típusú topikok előbb-utóbb átváltanak közgazdasági vitafórummá, amiben már elsikkad a lényeg, és sok lesz a ha…



Először is furcsa nekem, hogy 12 év elteltével kezdenénk vitatkozni egy rendszerről, hiszen eddig senki nem emelte fel a szavát, hogy milyen káros és rossz. Azt látni lehet, hogy a FIDESZ sem ezért tette most. Az előzmények, a kapkodás, az átgondolatlanság egyértelműen erre mutat, az hogy most mindenféle fedősztorit, illetve UTÓLAGOS okot (pl. államadósság) kitalálnak kicsit parasztvakításnak tűnik.



Ráadásul a nyugdíj téma pont egy hosszútávú kérdés, ahol 15-20 év felkészülés szükséges, ha változtatni akarunk, vagyis a rendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni egy bizonyos társadalmi csoport súlyos érdeksérelme nélkül.

1998-ban ez a folyamat indult el a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében, vagyis a nyugdíjjárulékok bizonyos részének magánszámlára helyezése fejében a jövőben (15 év múlva – ebből telt el 12 év) az államnak kevesebb nyugdíjat kell fizetnie, ezáltal csökkentve az akkori költségvetésekre nehezedő kötelezettségeket.



Az, hogy a rendszer szabályozása hogy alakult, a hozamok a szabályok miatt mekkorák, ennek megvitatása már NEM KÉPEZNÉ e topik tartalmát, mert szorosan nem kapcsolódik hozzá. A hibás kormányzati döntéseket lehet bírálni, de azok nem érintik a magánnyugdíjpénztári reform alapelvét.

Mint ahogy az sem, hogy a rendszer bevezetésével keletkező költségvetési lyukat 12 év alatt semelyik kormány nem foltozta be, nem tett lépéseket ennek érdekében, vagyis újból a kormányzati döntéseket kritizálnánk a mi lett volna ha kérdésekkel. (nem függhet ettől az alapelv megítélése, és soha nem is támadták ezért)

Az sem lehet indok, hogy mostanra derült ki milyen terheket jelent a rendszer, hiszen egyértelműen mérhető, kalkulálható volt a költségvetési bevétel kiesésé mértéke, ez nem zavarta a 98-tól kormányzó FIDESZ és az utána következő szoci kormányokat sem.



Így ennek feszegetésének sincs sok értelme, és mivel a 12 év alatt a rendszer nem kapott kézzelfogható, publikus kritikát semelyik politikai oldalról hihettük azt, hogy teljesen elfogadott és örök. Ezáltal és ennek hatására alakítottuk ki életberendezkedésünket, életvitelünket, hoztunk bizonyos döntéseket. (emiatt lett volna fontos, hogy ennek folytatására tényleges lehetőséget adott volna az állam)

12 évet haladtunk egy úton, amiről szűk két hónap alatt eldöntik, hogy mégsem jó, az ismert okok alapján, minősíthetetlen feltételeket és döntési helyzetet adva az állampolgároknak.



igen van elkeseredettség bennem ezt látva – talán hiányzik:

a szakmai, társadalmi egyeztetés,

a nem kapkodó és improvizáló törvénykezés,

a megfelelő felkészülési idő meghagyása,

a tanulmányok,

a tényleges és fair döntési lehetőség a szabad választásra,

a változtatás jövőbeni hatásainak pontos és teljeskörű (ennyi idő alatt ez is lehetetlen) felmérése,

a hosszabbtávú gondolkodás a költségvetés tervezésében,

a kiadás-bevételi oldal figyelembevételével, azon elv, hogy ha a kiadás csökkentés lehetőséget ad, csökkentsük a bevételeket,

a kormányzati stílus és kommunikáció stb.



egyszóval e topik nem közgazdasági vitafórum lenne,



aki ellene van (így hirtelen a semmiből) az mnypt. rendszernek ne olvassa, nyugodtan kerülje el, hiszen nem térítés a célja a topiknak.

aki esetleg ingadózik, elolvashatja, de ne ez alapján döntsön, hanem saját meggyőződése alapján, hiszen a döntése következményét csakis ő viseli majd.



Ha szükséges volt a topik létrejötte az jó, ha meg nem, eltűnik ez is a süllyesztőben:).
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 01. 28. 19:51
Előzmény: #758  Törölt felhasználó
#760
"Szóval a 24%-ot lehet bárminek hívni /akár Kiflis Gabika adónak is/, akkor is a nyugdíjat fizetik belőle, ezért TÖRVÉNYTELEN és ALKOTMÁNYELLENES az úgynevezett kiszerződés. Bármennyire is fáj ez egyeseknek..."

Ezt aztán mondhatod itt a hívőknek. Olyan meg már nincs, hogy alkotmányellenes, 2/3 Viktor eltörölte azt is. Persze, szigorúan a népakarat miatt. Gondolom, egyesével megkérdezték az összes szavazójukat. Ja, népakarat, akkor mindenkit megkérdeztek...
Törölt felhasználó 2011. 01. 28. 19:36
Előzmény: #739  pampa
#759
Pampa, szándékosan csúsztatsz és ostobaságokat beszélsz. Persze nem lepődtem meg. Szerintem te gazdasági témákban inkább ne szólalj meg, neked a politikabulvár való, másolgasd csak be az MNO-ról, hogy melyik szoci mit lopott korábban, az a neked való:)
Törölt felhasználó 2011. 01. 28. 19:27
Előzmény: #756  Törölt felhasználó
#758
Én tegnap előtt kaptam meg. És maradok tag.
Azt ugye senki nem gondolta komolyan, hogy a 10%-ból fizetik a mostani nyugdíjakat? Ezt még a 3 éves ovis lányom is ki tudja számolni. Szóval a 24%-ot lehet bárminek hívni /akár Kiflis Gabika adónak is/, akkor is a nyugdíjat fizetik belőle, ezért TÖRVÉNYTELEN és ALKOTMÁNYELLENES az úgynevezett kiszerződés. Bármennyire is fáj ez egyeseknek...
Most vagy a magyar "paraszt" homlokára van írva, hogy hülye vagyok bátran szivassatok, vagy Vikiék ilyen balf..ok!
Törölt felhasználó 2011. 01. 28. 19:05
Előzmény: #756  Törölt felhasználó
#757
Én megkaptam január 24-én! Aznap voltam nyilatkozni is! Ha nem kaptam volna akkor is mentem volna!
Törölt felhasználó 2011. 01. 28. 18:30
#756
Ismertek valakit, aki megkapta az OTP-től az egyenlegértesítőt? Mert én senkit. Egyetlen ismerősöm sem kapta meg. Én sem, feleségem sem. Budapestiek vagyunk. Nem túlzás azt feltételezni, hogy Csányi egyeztetett Orbánnal erről. A puszta üzleti érdek az lett volna, amit az ING-ék csináltak, gyors tájékoztatás, és a maradás melletti érvek, kockázatok és lehetőségek kifejtése...
Törölt felhasználó 2011. 01. 28. 06:43
Előzmény: #753  gazmber
#755
gazember,

"de, ha "az állam szabályozza a pénztárak költségeit valamint az állam felügyeli a működésüket (PSZÁF)." írja elő a befektetési politikát, stb. pl a magyar állampapirok, részvények dominanciáját...
akkor mindegyik mnyp ha egyszerre bedől, akkor az csak azért lehet, mert állam és a mutyisztán gazdaság is bedőlt!! ...szvsz"

Az állampírokkal és a magyar tőzsdei papírokkal kitömött nyugdíjpénztárak szerintem is kockázatosak, hiszen nem diverzifikálnak eléggé. Az államok túlköltekezése világjelenség, a tőzsdei kártyaasztal úgyszintén. A gazdaság hosszú távú stabilitása aligha várható el bármilyen államtól vagy a spekulánsok által uralt másodlagos tőkepiactól.

A gazdasági stabilitás sokkal inkább függ a százezernyi kis- és középvállalkozástól, akik eleve a DGP jóval magasabb részét termelik meg, mint a tőzsdei cégek, ráadásul összehasonlíthatatlanul többen vannak, így a diverzifikáció is szélesebb körűvé válhatna akkor, ha a mnyp-ak vagyonát a bankrendszeren keresztül a KKV-k finanszírozása felé irányítaná az állami szabályozás. Persze az egyes kihelyezési döntéseket már szigorúan piaci alapon, a bankok saját kockázatára kellene megoldani.

Sokkal hatékonyabb volna a KKV-k ilyenformán történő forrásbővítése, mint, hogy az állami muyti osszon nekik - vagy bárki másnak - az adófizetők pénzéből...
tigus7313 2011. 01. 27. 17:56
Előzmény: #753  gazmber
#754
Matolcsy szerint 58 ezer maradó van eddig.
link

"A nemzetgazdasági miniszter ezután már 600-650 milliárdról beszélt azzal, hogy 2013-ig kell elérni ezt. Később a folyosón újságíróknak azt mondta, hogy már idén néhány tízmilliárdot akar elérni a kormány, jövőre a teljes összeg "fele, kevesebb, mint fele, döntés kérdése".

idén néhány 10 mrd megtakarítás...
nem lesz az kevés?
gazmber 2011. 01. 26. 15:56
Előzmény: #752  Törölt felhasználó
#753
de, ha "az állam szabályozza a pénztárak költségeit valamint az állam felügyeli a működésüket (PSZÁF)." írja elő a befektetési politikát, stb. pl a magyar állampapirok, részvények dominanciáját...
akkor mindegyik mnyp ha egyszerre bedől, akkor az csak azért lehet, mert állam és a mutyisztán gazdaság is bedőlt!! ...szvsz
Törölt felhasználó 2011. 01. 26. 12:18
Előzmény: #748  pampa
#752
"Szerintem az max arra van, ha egy pénztár bedől ne bukják el a tagok a befizetésüket. Mi van akkor ha mind egyszerre dől be?"

Igen, a garanciaalapban nincs annyi pénz, hogy az összes pénztártag megtakarítását kipótolja 0 reálhozamra, ha nyugdíjbavonuláskor mindenkinek negatív. Ez viszont teljesen irreális szcenárió, ugyanis az állam szabályozza a pénztárak költségeit valamint az állam felügyeli a működésüket (PSZÁF). Valamint számos pénztár közül lehet választani, 20-30-40 éves távlatban nézve működik a szabad pénztárválasztás, és a férgese kihullik.

Ha ez az irreális állapot következett volna be, akkor eddig az állam kárpótolta volna a tagokat.

Ezt viszont tavaly megszüntették, tehát ha szar a hozam, azt a tag bukja (amennyiben a garanciaalapban nincs elég pénz a kipótlásra). És ez így rendjén is van, a tőkefedezeti rendszernek ez a kockázata, ez áll szemben a f-k rendszer demográfiai kockázatával.
ts3 2011. 01. 26. 11:40
Előzmény: #750  ts3
#751
Remélem nem Te vagy az egyik alkotmány bíró. :)
ts3 2011. 01. 26. 11:39
Előzmény: #749  pampa
#750
"A pénztárnál pedig a tv. módosítással megoldották a vitatott részt.
Szerintem az átmegy az AB-nál. "

Remélem nem Te vagy az egyik alkotmány jogász? :)

Szerintem nem megy át az AB-nál.
pampa 2011. 01. 26. 11:27
Előzmény: #746  ts3
#749
Ennek nincsen köze egymáshoz. Arra írtam, hogy vannak olyan szabályok amik szintén"embertelenek" csak az ellen nem lázad senki...

A pénztárnál pedig a tv. módosítással megoldották a vitatott részt.
Szerintem az átmegy az AB-nál.
Mindenki a befizetett járuléka után kap járadékot.
pampa 2011. 01. 26. 11:23
Előzmény: #745  Törölt felhasználó
#748
Szerintem az max arra van, ha egy pénztár bedől ne bukják el a tagok a befizetésüket. Mi van akkor ha mind egyszerre dől be?

Vegyünk egy példát rosszul gazdálkodnak a pénztárak és rossz a pénzügyi környezet is. elveszíti a befizetés az értékét minden pénztárnál akkor miből fizetik ki a garantált befizetést? Hoznak "otthonról" pénzt a rendszerbe? Vagy az állam az adófizetők pénzéből pótolja ki?

Esetleg kezd "piramist" építeni? Fizet abból amit akkor fizetneik be?

A garancia szerintem nem erre van.
gazmber 2011. 01. 26. 11:23
Előzmény: #746  ts3
#747
Ő lehet csak a "nyugdíjvédelmisek" "fizetett ügynöke" aki mást nem mondhat, csak amit a "Virágh elvtárs" gépelt papíron elérakott és bemagolt...-:) szvsz
ts3 2011. 01. 26. 11:16
Előzmény: #744  pampa
#746
Te direkt félre értesz, vagy tényleg nem érted?

Ha olyan törvény lenne, hogy a be nem kapcsolt biztonságiöv miatt csak az MNYP-st büntetik meg 300000 Ft-ra és az állami nyugdíjast nem az szerinted igazságos vagy nem?
Törölt felhasználó 2011. 01. 26. 11:16
Előzmény: #731  pampa
#745
"Volt garancia arra, hogy az a elbukott 25% ugynannyi vagy több lesz a magán által?"

Igen, a Pénztárak Garancia Alapja, ami mögé végső garanciaként beállt az állam. Öngól.

"Az új tv. szerint ez a járadék nem létezik és ezért nem is jár utána nyugdíj."

Attól, hogy a járulékot átnevezik hozzájárulásnak, továbbra is ugyanazt a célt szolgálja (jelen nyugdíjasok állami nyugdíjak kifizetését), ezért teljesen mindegy, hogy mire kereszteli át a kormány. Pontosan ilyen AB-i ítélet egyébként volt már, ezért ezzel a kormány nem tette támadhatatlanná a "kiiratkozós" rendelkezést.
pampa 2011. 01. 26. 11:11
Előzmény: #743  ts3
#744
Az már emberi tényező. a pénzbüntetés sok a cselekmény súlyához képest.
ts3 2011. 01. 26. 11:03
Előzmény: #742  pampa
#743
"Nem azért nem igazságos, hanem azért mert kb. a min. bér 4x-ét kell fizetni olyanért amivel max. magamnak árthatok."

Szerinted az igazságos, hogy ugyanazért a szabálysértért az egyik embert megbüntetik a másikat nem.
pampa 2011. 01. 26. 10:58
Előzmény: #740  ts3
#742
"Szerintem nem igazságos, az hogy az egyik embert megbüntetik 300000Ft-ra mert nem kapcsolta be a biztonsági övet a másikat meg nem.

Nem azért nem igazságos, hanem azért mert kb. a min. bér 4x-ét kell fizetni olyanért amivel max. magamnak árthatok.

gazmber 2011. 01. 26. 10:48
Előzmény: #739  pampa
#741
"Mert most van "szabad" döntési lehetőség."
Azt elhihetem, hogy ez lesz a 2/3fülkések szerint az új nemzeti "szabadság" ismérve... de sokan nem így gondolják és nem kellene szédíteni őket...OK?...szvsz

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek