Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tomi140
tomi140 2018. 03. 09. 08:51
Előzmény: #21378  Törölt felhasználó
#21380
kapizsgálom. de talán nem is áll távol nagyon a "saját képedre formálod a lakást" és a "privát szféra". látok nem kapcsolatot. tehát nem feltétlen ellened akarok beszélni, csak beszélgetünk a témáról.
na igen, a gyerekvállalás sarkallatos. ott aztán nemfizetés esetén még jobban elhúzódhat az ügy. benne vannak a szociális vonatkozások még erősebben (anyát gyerekkel kitenni más mint csak úgy felnőtt embert kitenni) stb... sajnos ez veszélyfaktor a bérlőknek. szintén az idehaza lévő nemlétező bérlési kultúra miatt... 
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 16:23
Előzmény: #21377  tomi140
#21379
Én ennél sokkal konkrétabb dolgokra gondolok.
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 16:19
Előzmény: #21376  tomi140
#21378
Nem arról van szó, hogy a saját képedre formálod a lakást vagy sem. Az mindenkinek a saját döntése. Hanem hogy adott-e a biztonság és a privát szféra. Na ez adott egy német bérelt lakásban, de nem adott itthon a legtöbb esetben. Tudom vannak olyan merész emberek, akik igen, de a gyerekvállalás az én szememben nagyon extrém egy ilyen átmeneti szálláson.
tomi140
tomi140 2018. 03. 08. 15:02
#21377
illetve egy kicsit spirituális kérdés amit feltehetne magának mindenki ha nem érzi "otthon" magát ott ahol lakik: nem érzem otthon magam a lakásban, vagy nem érzem "otthon magam a saját életemben" és könnyebb a lakásra, az államra aaaaaa.... bármi másra kenni a rosszlétem?
tomi140
tomi140 2018. 03. 08. 14:57
Előzmény: #21375  Törölt felhasználó
#21376
nekem a jelenlegi albérletem (mivel nincs lakásom) a negyedik az életemben, az elmúlt 9 évben. és soha egyikben sem korlátoztak semmilyen téren! viszont én nem is érzem magam annak az embernek akit frusztrál a fehér bútor mert a barnát szereti, vagy ilyesmi... én bérelt helyen azért vagyok el - ha kultúráltan néz ki a berendezés - mert legalább nem kell rá költenem :D míg a sajátomra költeni akarnék, hogy a képemre szabjam minden centijét. így szerintem a bérlésnek is van előnye. attól függ kinek mi a fontos és milyen típusú ember. na de egy szó mint száz, "sajnos" én a pozitív bérlők tapasztalatát erősítem. és ha felmond nekem holnap a tulaj, akkor tudomásul veszem és próbálok másik szimpi tulajt és lakást találni, ahogy eddig is ment. de tudom hogy vannak emberek akiknek az jelenti az "otthont" hogy kiteszi a képeit, a barna helyett kék bútort vesz stb... mert neki ettől otthonos. én mondjuk pont nem ilyen vagyok, nekem nem ettől otthonos. veszek bele néhány saját dolgot de ha azt mondják hogy ne, akkor nem. nem az én tulajdonom a lakás, nem én rendelkezem vele. viszont nem is költök rá (lakbéren kívül persze)
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 14:43
Előzmény: törölt hozzászólás
#21375
De azt fogd fel, hogy nem a magas bérleti díj az oka a mobilitás hiányának, hanem az, hogy tartósan nem fog senki sem lakást bérelni úgy, hogy nem érezheti otthon magát, mert bármikor kitehetik, ellenőrzik hogy mennyire takarította ki, nem jelentheti be magát a címre, stb., stb. Ez pont fordítva szelektál, mint ahogy képzeled.
Az állami bérlakásról már sokszor leírtam, hogy szerintem is tévút, legalább annyira, mint a csok és társai, nem tudom miért nekem írod.
ncseed 2018. 03. 08. 14:26
Törölt hozzászólás
#21374
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 14:19
Előzmény: #21370  tomi140
#21373
Na és mivel a rosszhiszemű bérlőt most is nehéz kitenni, a történet meg épp a jól fizető, kárt nem okozó bérlőkről szól, ezért nem hinném, hogy épp ez erősítené a visszaéléseket.
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 14:17
Előzmény: #21370  tomi140
#21372
Nem a becsület van alacsonyabban, hanem az ösztönzők rosszak. És nem, nincs jól ez így, a gazdaságnak hatalmas károkat okoz az országon belüli mobilitás hiánya, aminek egyik okozója, hogy nincs normális bérlakáspiacunk.
tomi140
tomi140 2018. 03. 08. 13:57
Előzmény: #21370  tomi140
#21371
illetve az ingatlan tulajdonlás nem egyenlő a szeretet szolgálattal. Aki pénzszerzés végett adja ki, azt nem sajnáljuk ha nem jut a pénzéhez? valószínűleg nem, mert ha kiadja, akkor van neki másik ahol lakhat. de azt nem tudjuk mit fizet a bérleti díjból. csak feltételezzük hogy nem fáj neki ha elesik pár havitól egy bonyolult kiköltöztetés végett....
szóval szerintem minden jól van így itthon ahogy van. Mondom ezt ingatlan nélkül, tehát nem vagyok elfogult. értem mindkét oldalt (bérlőt is és bérbeadót is). nehéz kérdés az biztos.
tomi140
tomi140 2018. 03. 08. 13:42
Előzmény: #21369  Törölt felhasználó
#21370
sajnos a becsület - feltehetőleg nem csak nálunk - de nálunk kifejezetten alacsonyan van (nálunk = Magyarország). ha nem lenne szimmetrikus a szerződés, sajnos én növekvő visszaélést éreznék ezen a területen, főleg az alacsonyabb bérleti árú lakásoknál hallottam már cifra történeteket... van hogy egy nemzet nem áll készen ilyen jellegű változásra. ami máshol működhet, idehaza nem biztos. a mentalitás miatt. nem tudod elkülöníteni azt az esetet hogy valaki saját hibájából nem akar kiköltözni a lakásból máshova és visszaél a tartózkodási jogaival, attól aki tényleg nem-igen tud hova elmenni. bocs ha én értettem félre valamit.
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 13:36
Előzmény: törölt hozzászólás
#21369
Németeknél csak úgy fel sem mondhatja a bérbeadó, míg a bérlő igen. Ez lenne a normális, mivel a bérlőnek egészen más igényei vannak, pl. nem akar az utcára kerülni, mint a bérbeadónak, így nem feltétlenül az a korrekt szerződés, amiben minden szimmetrikus. Ahhoz, hogy normális bérlők legyenek a piacon, ezt a többletjogot valamilyen formában biztosítani kellene a bérlőnek, habár a németek meg átesnek a ló túloldalára, az sem jó, hogy ott meg emelni sem lehet.
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 13:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#21368
Na de a tényleg ott lakni akaró, és nem csak átmeneti vagy földönfutó, akkor épp a bútorozatlan lakás az igénye.
ncseed 2018. 03. 08. 12:18
Törölt hozzászólás
#21367
tihamer
tihamer 2018. 03. 08. 11:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#21366
http://hvg.hu/ingatlan/20180308_Jovo_hettol_hasznalt_lakasra_is_kerheto_a_csok#rss
"Az új rendeletnek köszönhetően hosszútávon tízezrek léphetnek be a lakáspiacra, hiszen eddig azok, akiknek már volt lakásuk, de költözésben gondolkodtak, csak új ingatlan vételéhez, építéséhez igényelhettek CSOK-ot. Ez megváltozik, mostantól a használtpiaci vásárlásaikhoz is megkaphatják ezt a támogatást. Az ingatlanárak meredeken emelkedő tendenciát mutatnak, a rendelet hatására megjelenő új kereslet még inkább felfelé nyomhatja az árakat."
ncseed 2018. 03. 08. 11:03
Törölt hozzászólás
#21365
ncseed 2018. 03. 08. 10:58
Törölt hozzászólás
#21364
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 10:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#21363
Csak ugye vannak bizonyos szabályozások, amilyen feltételeket ha ki akarsz kötni bérbeadáskor, az már nem az a kategória, hogy ha nem tetszik így neki, akkor ne vegye ki. Pl. ilyen, ha nem jelentheti be magát állandó lakcímre.
Törölt felhasználó 2018. 03. 08. 10:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#21362
Mert amíg nincsenek olyan bérbeadók, akik nem akarnak a seggedre járni, úgy hogy közben egy szöget nem verhetsz a falba, és 1 hónapon belül távozz, ha jön az unokaöccse, és persze amíg abérbeadó lakások többsége bútorozott, értsd lomként otthagyta a nagymama bútorait, addig csak átmeneti élethelyzetben lévők és kényszerből bérlők lesznek a piacon. Az a normálisabb réteg, akik Nyugat-Európában bérelnek, itthon erőn felül is lakást fog venni, mert egyszerűen nincs más lehetősége, ha nem akar durván kiszolgáltatottá válni. Persze ezt rá lehet kenni arra, hogy nehéz kirakni a nem fizető bérlőt, de valójában a bérbeadók által elkövetett sunyi módszerek nem érnek semmit a rosszhiszemű bérlő ellen, ellenben elriasztják a jóhiszemű bérlőket.
Vortex 2018. 03. 07. 14:13
Előzmény: #21359  gyula1971
#21361
Ha valaki illetéktelenül tartózkodik a lakásodban, azt ki lehessen hatóságilag lakoltatni. Ha szívességi lakáshasználó volt, akkor is. 
Ez nem teljesen így működik, de ha így lenne, minden normális lakáskiadónak és bérlőnek jobb lenne.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek