Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Benzedrine
Benzedrine 2021. 08. 26. 13:36
Előzmény: #130092  berlini
#130100
Attól még nem buta valaki, hogy nem részvénybe fektet. Amíg fiatal voltam azért volt kevés részvényem mert nem volt miből, most meg azért mert 5-10 évre nekem egyáltalán nem tűnik nagyon okos befektetésnek a részvény és akkorra tervezek házvásárlást.
Törölt felhasználó 2021. 08. 26. 13:33
Törölt hozzászólás
#130099
Törölt felhasználó 2021. 08. 26. 13:31
Törölt hozzászólás
#130098
Törölt felhasználó 2021. 08. 26. 13:30
Törölt hozzászólás
#130097
mr_bob
mr_bob 2021. 08. 26. 13:30
Előzmény: #130092  berlini
#130096
cyrus & berlini - jól van, meggyőztetek. túl sokat gondoltam az emberekről. viszont én szerencsésnek mondhatom magam, mert a személyes környezetemben jobbak az arányok ,)
Benzedrine
Benzedrine 2021. 08. 26. 13:29
Előzmény: #130094  Benzedrine
#130095
Ezért adtam el, nem gyarapodott. Most jobb híján pár évre máp+ aztán jó lesz önerőnek egy nyugdíjasotthonhoz.
Benzedrine
Benzedrine 2021. 08. 26. 13:27
Előzmény: #130093  berlini
#130094
Ezért adtam el, nem gyarapodott. Most jobb híján pár (
berlini
berlini 2021. 08. 26. 13:21
Előzmény: #130089  Benzedrine
#130093
Ezek szerint nem volt a lakás kiadva.
(Mert különben a rezsi mint kiadás nem szerepel.)
Igy igazad van.
De ez számomra kb annyira jó megoldás mint eurót venni és utána folyószámlán hagyni.
Hadd gyarapodjon.
berlini
berlini 2021. 08. 26. 13:19
Előzmény: #130087  mr_bob
#130092
A 2. negyedéves pénzügyi megtakaritások 1021 milliárd ft-ot tettek ki idén.
331 milliárd ft gyakorlatilag kamatozás nélkül hever. (Ebből 195 milliárd devizabetétben)
265 milliárdot állampapirba fektettek az emberek és
262 milliárd ft-tal nőtt a  részvényvagyon (nagyrészt az árfolyamnövekedés miatt)
https://azuzlet.hu/mnb-nott-a-haztartasok-vagyona-es-az-adossaga-is/
Ha elolvasod, akkor abból inkább az jön le, hogy a megtakaritók többsége eléggé buta.
Keveset költhettek új részvény vételére. (max 100 milliárdot)
Miután itt a pénzügyi megtakaritásokról van szó, ebben nem szerepelnek az ingatlanvételek (illetve a vételek és eladások egyenlegei.) Erre viszont azt lehet mondani, hogy ezek kiegyenlitették egymást. (Eladónak nőtt a pénzügyi vagyona, vevőnek csökkent.)
Itt az eladósodás növekedése (588 milliárd ft, ami a bruttó pénzügyi vagyon növekedés felét elvitte a nettósitásnál) vsizont azt mutatja, hogy a részvényvásárlás többszörösét költhették az emberek ingatlanvásárlásra.
Öreg hibám nekem is, hogy embertársaimat okosabbnak képzelem mint amilyenek.
És tévedés azt képzelni, hogy attól mert az embernek pénze van észt is kapott hozzá.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 26. 12:58
Előzmény: #130089  Benzedrine
#130090
még 1 aki megszabadult! Akkor már Mamóka, Ncseed, te, én és még vannak páran, szóval merre megy a smart money? ;)
Benzedrine
Benzedrine 2021. 08. 26. 12:49
Előzmény: #130086  berlini
#130089
Senki sem reprezentatív, én sem, csak átlag van. Most adtam el a harmadik ingatlant két év alatt, most már csak REIT-en keresztül van ingatlanbefektetésem. Bp-i téglalakás volt, az elmúlt három évben már nem nőtt az értéke (Euróban), viszont havi 120 eur volt a rezsi, szóval ez egy stop loss volt a részemről.
lohran 2021. 08. 26. 12:37
Előzmény: #130084  Törölt felhasználó
#130088
Ha túl magas az ár.
Persze Nálatuk illen nincs mert minden 10% ot nő 1 hét alatt
mr_bob
mr_bob 2021. 08. 26. 12:26
Előzmény: #130086  berlini
#130087
gondolod, hogy azok akik jelentős vagyonon ülnek azok még nem láttak életükben egy euró-forint grafikont? vagy túl bonyolult lenne nekik két kattintással a cyrus és fire által írt etf-et megvenni, hogy megőrizzék a vagyonuk? inkább megveszik a folyamatosan leértékelt forintban kb. bruttó 10% hozamért a befektetési ingatlant? amivel ráadásul meló van és teljesen illikvid? lehet, hogy igazad van, de szerintem mivel ez egy szűk réteg, ezért összemosod őket az átlag hülyével, akiknek tényleg csak az állampapír és ingatlan létezik.
berlini
berlini 2021. 08. 26. 12:13
Előzmény: #130085  mr_bob
#130086
Igazad lenne, ha én reprezentativ lennék a felső 2-3 pénzügyi döntései szempontjából.
Szerintem viszont ez igy nem igaz.
Egyrészt én tavaly költöztem új lakásomba.
De én ennek ellenére azért nem vagyok mérvadó, mert családi spórolásunknak  kb a felét tartottuk eddig is részvényben, ami szerintem még ma sem mérvadó az ország 70-80%- ára.
Érzésem szerint erre a rétegre inkább jellemző az, hogy megveszi álmai ingatlanát és/vagy befektetési céllal ingatlant vesz, mert tart a részvénypiac volatilitásától.
És a menetközbeni spórolását MÁP-ban tartja. 
Abban igazad van, hogy tihamer és ncseed is eszerint dönt, habát tihamer mintha vett volna valamit 2018 körül.
Viszont mindkettő jól mutatja a dilemmát.
Mindketten áresést várnak az ingatlanoknál, legalább reálérték szempontjából.
Mindketten jó esélyt láttak erre a hosszú rally után 2020-ban.
Egyiknek sem jött be a várakozása.
Ncseed még meg is felezte ingatlanportfolióját és most azon füstölög, hogy muhez kezdjen vele. Esélyt látok arra, hogy meg fogja bánni legalább az egyik eladást és beszáll a piacra ujra.
Tihamer szándékai nem világosak, egyenlőre talán tovabban bizik, hogy az inflációt megfékezik és igy értéktartó lesz a MÁP-ja, aztán majd csak jön egy zutty. (Utóbbiban téved szerintem.)
mr_bob
mr_bob 2021. 08. 26. 11:54
Előzmény: #130073  berlini
#130085
"Több mint 4 millió lakáshoz viszonyitva egyrészt elenyésző a szám másrészt pedig a jelenlegi rendszer haszonélvezői (a felső 2-3 decilis) szinten fogják azt tartani mert jövedelmi és vagyoni helyzetük azt bőven megengedi.)"
-
a fórum trendje nem ezt mutatja. nézd meg te, ncseed, lokálisan tihamer is bőven benne vagytok a felső 2-3 decilisben, mégsem támasztjátok az árakat. legjobb tudomásom szerint egyikőtöknek sem volt komolyabb vétele az elmúlt 2-3 évben (nem garázs). ezért téves a háztartások pénzügyi vagyonából történő következtetés is, mert akinek van pénze, azaz a felső decilis része az nem hülye. te sem vagy az, te is otp részvényt vettél ingatlan helyett, mert befektetésre nem jön ki a matek. aki meg nem ezen réteg tagja, azt meg szépen az emelkedő lakáshitel kamatok árazzák ki.
Törölt felhasználó 2021. 08. 26. 11:34
Előzmény: #130053  lohran
#130084
Egy OTP részvényből hogy árazódsz ki?
Egy alphabetből vagy egy amazonból még megértem.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 26. 11:11
Előzmény: #130082  berlini
#130083
így van, ezt mondtam a múltkor. Beszélgetünk, megosztjuk a gondolatokat de senki nem látja a jövőt. Majd az idő eldönti mi lesz, nekem teljesen mind1 igazából..
berlini
berlini 2021. 08. 26. 11:06
Előzmény: #130079  Gaguse
#130082
Persze hogy fog.
De kit érdekel ez?
A lényegi kérdés az ingatlanoknál (ahogyan más eszközöknél is), hgy hosszú évek átlagában hogyan alakul.
Persze az is fontos lehet egy konkrét vétel időzitésénél, hogy a közben minden bizonnyal bekövetkező esés mikor következik be.
Nagyjából ez a fórum témája.
Ezt próbáljuk kitalálni.
Több , kevesebb sikerrel.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 26. 11:05
Előzmény: #130077  ahihetetlengyula
#130081
még szerencse, hogy a globális folyamatokba nem tudnak beleszólni, majd csak elfújja a szemetet a szél :D 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek