Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
S52Raptor 2013. 05. 15. 11:04
Előzmény: törölt hozzászólás
#520
Csak jelzem mindenkinek: ez a hurrikán szeme. Aki nem ismeri a hurrikán jellemzőit azt hiszi, kisütött a nap, túl vagyunk a nehezén...
Törölt felhasználó 2013. 05. 15. 10:52
Törölt hozzászólás
#519
kukutyinbenko 2013. 05. 15. 10:40
Előzmény: #514  Törölt felhasználó
#518
No akkor amúgy kublajosra veszem a figurát.
Matolcsy elhúzott és rögtön plusszos lett legalább a negyedéves GDP adat. Ez az Mató, csak miért nem korábban húztál el?

Visszatérve a normalitás talajára.
Nem tűnik fel hogy a régióban mindenki szenved aki a németektől függ, szenvednek a németek is (+0), franciák még jobban (-0), de mi szárnyalunk?
Azután kiderül hogy állítólag a mezőgazdaság és az építőipar húzott nálunk (jan./feb./márc. hagyományosan erős mindkettőben mi?), és hogy utólag átvariálták a tavalyi év adatait a KSH-nál. Gyanúra semmi ok, végül is nem ezért ültették oda a kis hölgyet...
További érdekesség, hogy ez az első jelentés amikor már az MNB is elvtársi felügyelet alatt áll, így onnan sem kell tartani ellentmondó adatsortól.
Továbbá csökken az áram, a gáz, és az üzemanyag fogyasztás. Ezek is gazdasági prosperitásra utaló tényezők.
Legalábbis Tatárisztánban...
signal2
signal2 2013. 05. 15. 10:25
Előzmény: #515  signal2
#517
Mivel 2012Q4 nagyon pocsék volt, erős a bázishatás.
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 05. 15. 10:24
Előzmény: #514  Törölt felhasználó
#516
menj már ki a csehekhez és gyere haza farokbehúzva
signal2
signal2 2013. 05. 15. 10:07
Előzmény: #514  Törölt felhasználó
#515
Q/Q alapon. A GDP-t éves alapon szokás mérni.
Törölt felhasználó 2013. 05. 15. 09:59
Előzmény: #513  kukutyinbenko
#514
Durva recesszióban a csehek, elől a régióban a magyar növekedés

2013. május 15. 09:52


Miközben a magyar gazdaság az első negyedévben kijött a recesszióból, a cseh gazdaság még mélyebbre süllyedt benne. A román gazdaság ezúttal jobban húz, mint a szlovák. Cikkünkben a friss régiós GDP-adatok.

hirdetés

A tavalyi negyedik negyedévhez képest a magyar gazdaság 0,7 százalékkal bővült, amivel a magyar gazdaság növekedése hosszú idő óta a leggyorsabbak közé tudott beférkőzni. A ma közzétett adatok világosság tették: a cseh gazdaság tovább süllyedt a recesszióba, a kibocsátás negyedéves alapon 0,8 százalékkal tudott zsugorodni az előző negyedévhez képest az után, hogy immár hatodik negyedéve tart a recesszió, és tavaly a második félévben már némi enyhülés mutatkozott. Nem hasít a szlovák gazdaság sem, a növekedés megmaradt a tavaly egész évben is jellemző 0,3 százalékos ütemnél. A román gazdaság növekedése ezzel szemben gyorsult, 0,5 százalékra.

Az előző év azonos időszakához képest az első negyedéves teljesítmények azonban még a cseh és a magyar gazdaság kivételével pozitívak. A szlovák gazdaság teljesítménye még 0,6 százalékkal felülmúlja az egy évvel korábbit a lassulás ellenére, a román gazdaság teljesítménye 2,1 százalékos növekedést mutat éves alapon. A magyar gazdasági kibocsátás még 0,7 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól (naptárhatással kiigazítva 0,3 százalékkal), a cseh gazdaságé azonban már 1,9 százalékkal marad el.

Szép volt Matolcsy!! A számok igazolnak téged csak így tovább!!

Hajrá Mato!!
kukutyinbenko 2013. 05. 14. 16:03
Előzmény: #508  Törölt felhasználó
#513
"Igaza van Matónak."

Eddig még egy éves költségvetést sem tudott összerakatni, amihez ne kellett volna akár többször is hozzányúlni év közben. Három éve vizionálja a GDP növekedést, ehelyett végig esés történt. Tíz éve a hitelből történő gazdaságélénkítés volt a mániája, most az adósság a legfőbb gonosz szerinte. Még sámánnak is gyenge, nem hogy látnoknak.
ujonc 2013. 05. 14. 15:29
Előzmény: #504  Törölt felhasználó
#512
És nem is egy, hanem kettő!
ujonc 2013. 05. 14. 15:20
Előzmény: #507  Bekre_Pal
#511
Na jó, de csak az egyikkel.
Törölt felhasználó 2013. 05. 14. 15:18
Előzmény: #508  Törölt felhasználó
#510
Szerintem a történet arról szól, hogy a válság rámutatott arra, hogy közös és szigorú költségvetés, közös és átgondolt adópolitika nélkül veszélyes a közös pénz és mondetáris politika. A gyengék könnyen és sokáig piaci visszajelzések nélkül tudnak eladósodni és a közös pénz miatt nem bírnak kimenekülni az adósságcsapdából és a gazdaságuk depressziójából, az erősek meg tovább élvezik pénzerősödés nélkül versenyelőnyüket. Ezáltal a rendszer egyensúlytalansága tartósan fennmarad.

Ahogy írtam, nagyon leegyszerűsítve két út van: vagy valóban valamilyen szinten felbomlik az euró (pl. néhány állam kilép). Vagy mégszorosabbá válik az EU-nak hívott gazdasági közösség együttműködése. Mindkettő nyilván nehéz lépés és nyilván rengeteg ellenállásba ütközik, a környezet pl. nagyon nem kedvez az utóbbinak, ugyanakkor ez lenne a legjobb szerintem. Ezért most előre menekülés és időhúzás folyik. Próbáljuk ideiglenes megoldásokkal, pénznyomdával elfedni a bajokat, ameddig lehet.

Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 05. 14. 14:27
Előzmény: #508  Törölt felhasználó
#509
neki mindenben igaza van és ráadásul meg tudja csinálni, hogy más dolgokra nézve az egyik szemét a forinton tartja, úgyhogy szólj neki, a saját anyjára biztos hallgat
Törölt felhasználó 2013. 05. 14. 14:20
Előzmény: #506  Törölt felhasználó
#508
Igaza van Matónak. Az Eu-nak és az eurónak vége csak az kérdeés mikor és hogyan.

Ráadásul ez EU bürökraták teljesen alkalmatlanok a válság megoldására.

Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 05. 14. 14:18
Előzmény: #500  Törölt felhasználó
#507
te mongol, szólj a zseninek, hogy levette a szemét a forintról, csináljon gyorsan valami zseniálisat
Törölt felhasználó 2013. 05. 14. 12:04
Előzmény: #505  ts3
#506
"A szaktárca vezetője szerint Európának nagyobb szüksége van a németekre, mint a németeknek Európára"

Ez mondjuk pontosan azért hibás szöveg, amiért a déli államok kiléptetését javasolja az euróból. A németek pontosan ugyanazért kurva jól jártak az euróval, amiért a déli államok csapdában vannak a közös pénz miatt. Ha lenne drachma, líra meg stb, akkor a pénzek leértékelődési folyamata miatt létrejönne egy új egyensúly, a németek márkája pedig durván felértékelődne, ami nyilván versenyhátrányt okozna. A közös pénznek ez a hátránya, hogy elfedi a belső feszültségeket és ami rosszabb, egyensúlytalanság esetén nem teszi lehetővé azokat a piaci automatizmusokat, ami külön pénz esetében meglenne. A probléma oka az, hogy a nagy közösködés nem teljeskörű és egy rossz öszvérmegoldás van jelenleg. Vagy van közös pénz és monetáris politika, de akkor sokkal szorosabb közös fiskális és adópolitika is szükséges. Vagy ez utóbbi nincs (mint jelenleg), de akkor nem szabadna közös pénznek se lennie.
ts3 2013. 05. 14. 11:46
Előzmény: #504  Törölt felhasználó
#505
"Matolcsy tanácsokat osztogat Európának
Ki kellene léptetni a déli államokat az eurózónából - írta a Heti Válasznak Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter. A szaktárca vezetője szerint Európának nagyobb szüksége van a németekre, mint a németeknek Európára, az újraegyesítés után végrehajtott reformokkal, illetve a keleti nyitással Németország kitűnő gazdasági teljesítményt ért el.

Az unió csapdában van - vélekedett Matolcsy, kifejtve, hogy ha az EU elengedi az euróövezetből a déli államokat, akkor azonnali mély válság fog bekövetkezni, de ha benntartja őket, akkor hosszan elhúzódó válság jöhet.

Matolcsy súlyos hibának nevezte, hogy az európai döntéshozók ma a hosszú válságra szavaznak. Ehelyett a németeknek "védőernyővel ki kellene engedni az eurózóna harmadát az euróból", a maradék euróövezetben pedig teljes költségvetési uniót kellene létrehozni, miközben globális és keleti nyitást kell végrehajtani, mert szerinte ez kevesebbe kerülne, mint a mai hibás válságkezelés."

Itt van a megoldás, csak senki nem hallgat a zsenire. Eltolcsy gyorsan megoldotta volna a válságot az EU-ban, az igaz, hogy lett volna egy jó nagy döccenő.
Törölt felhasználó 2013. 05. 14. 11:26
Előzmény: #502  bigyula
#504
Egyértelmű, hogy zseni és, ha még a világválságot is megoldja... ;)
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 05. 14. 10:34
Előzmény: #502  bigyula
#503
ha így folytatja, a végén még 400 se lesz a benzin, putyin meg mehet közmunkára
bigyula 2013. 05. 14. 10:16
Előzmény: #500  Törölt felhasználó
#502
Matolcsy nem is zseni, hanem csodatévő: csökkentette a benzinárakat, így lett alacsonyabb az infláció:

"2012 áprilisában hüledezve hajtottak be az autósok a benzinkutakra, hogy tankoljanak a 451 forintos, vagy akár ennél is drágább 95-ös benzinből. Egy évvel később átlagosan 404 forintba került ugyanez az üzemanyag literenként. A tavalyi csúcsról leszédülő benzinár csak most áprilisban mintegy 30 forinttal esett."

link

Kérjük Gyuri folytasd, folytasd, folytasd! Még olcsóbban akarunk tankolni...
Bekre_Pal
Bekre_Pal 2013. 05. 14. 10:11
Előzmény: #500  Törölt felhasználó
#501
ej de zseni ez a tolcsi, és ha elvesz minden maradék lóvét is a zemberektől, meglásd, lesz itt még defláció is!

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek