Matolcsy arról beszél, hogy az átlépők által áthozott egyéni megtakarítás állományból 540 milliárdot a nyugdíjkassza-deficit finanszírozására fordítanának.
Ha elköltünk az állományból, akkor egy idő után mi lesz az állami rendszer egyéninek mondott számlái mögött? Ígérvény? Hát ennyit a hatékony állami nyugdíjvédelemről.
Mekkora mélységű naivitás kell ahhoz, hogy örökölhető, egyéni számlán nyilvántartott megtakarításokat egy ilyen rendszerbe önként átvigyen valaki?
Pillanatnyilag, ahogy már Sarpacnak kifejtettem a magánnyugdíjpénztári rendszer is teljesen kiszámíthatatlan. Az örökölhetőség pedig csak a felhalmozási időszakban igaz.
Miért, a magán mit garantál? Tudod? Meglepne, ha tudnád.
Horn Gyuláék nagy igyekezete közepette ugyanis egy apróság kimaradt a nyugdíjreformból, az a lényegtelen epizód, hogy miként lesz a befizetéseinkből nyugdíj. Amit aztán se az első Orbán-kormány négy esztendeje, se a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai tandem kétciklusos országfelvirágoztató ténykedése alatt nem sikerült törvénybe önteni.
Annyit tudunk, hogy a pénztáraknak 2013-ban be kell szállniuk a nyugdíjszolgáltatási buliba. Hogy hogyan, az titok, méghozzá hétpecsétes, mivel az 1997-ben összetákolt jogszabály erről elfelejtett rendelkezni.
Pontosan erről van szó. Jelenleg kb. 4 befizető jut egy nyugdíjasra, ami egy néhány évvel ezelőtt készült tanulmány szerint az elöregedő korfa miatt fokozatosan 2 befizetőre csökken a következő évtizedekben.
Bármit is mondjon most a kormány, az állam kénytelen lesz kizárni sokakat a szolgáltatásból, azaz emelni a nyugdíjkorhatárt. Ki fog örülni, amikor 65 éves korában azzal szembesül, hogy mégis felemelik a korhatárt 80 évre?
Hosszú távon az állami nyugdíjrendszer messze kiszámíthatatlanabb az egyéni számlás, örökölhető mnyp rendszernél. A kormánynak viszont nem kell kárpótolni a visszalépőket a költségvetéshez "kölcsönkért" 14 havi tagdíjért, ezért inkább megvezeti most a lakosságot.
Azért azt ne feledd, hogy sokan pakolnak már oda hosszabb ideje. Náluk (pl. én) nem az a kérdés, hogy most mnyp-ba fizetek inkább vagy adót. Hanem, hogy amit már összegyűjtöttek, azzal is mi lesz.
Gyors fejszámolás kis egyszerűsítéssel: aki az indulás óta (12 éve) tag, annak lényegében egy évi teljes jövedelme ott pihen! Nekik ez a tét, nem a 14 hónap!
Neked nem lesz már nyugdíjad mire odaérünk. Gondolj bele mennyivel több nyugdíjas lesz majd?
Mivel a 30-40éves korúak után mély szakadék van lefelé így sokkal kevesebb lesz azoknak a száma akik képesek lennének a nyugdíjkasszába pénzt tenni, ergo nem lesz vagy jóval kevesebb nyugdíjunk lesz mintha a magánba maradna!
Ez igaz, de ebből a szempontból nekem teljesen mindegy, hogy a bal zsebemből hiányzik a pénz, vagy a jobból, viszont a hosszabb távú javulásban jobban hiszek, mint hogy most legyen jó majd 2 év múlva, (aztán ki tudja, mi lesz) ahogy ezt igérni szokták a kormányok. A kormányok szavahihetőségére nincs garancia, de inkább a nyugdíjamra szánt pénzt adom kölcsön pár évre, hogy kevesebb legyen az államadósság, mint hogy a fizetésemből áldozzak most plussz 5-10 %-ot.
Mégha egy következő körben egy másik kormány verné el a pénzt az is ugyanilyen rossz volna. Akárki veri el, ha elveri a pénzt, akkor kidobatták velünk a pénzünket az ablakon.
Bátran nem, illetve bátornak kell lenni hozzá valóban. Ha az államadósság abszolút szintje nem csökken a következő 4 év alatt jelentősen, akkor megyünk a görögök után valószínűleg. Szóval nem lehet itt már hülyére venni mindenkit ezzel kapcsolatban, ahogy eddig tették.
Adósságot visszafizetni nem rossz dolog. A dologban annyi a hiba hogy ma visszafizetnek "x" adósságot. Húde jó, hú de kafa, milyen jó reklám, -aztán következő körben meg bátran felvehetnek ugyanannyit, vagy még többet, és azt már a kutya sem fogja firtatni milyen célra. Azt már senki nem hozza összefüggésbe a mny.p.-ak pénzével. :(
Én meg azt mondom, hogy inkább ezekből a pénzekből fizessék közvetve, vagy közvetlenül a lejáró adósságokat, illetve ne vegyék fel újra ezeket, hogy aztán kisebb kamattal kevesebbet kelljen erre költeni a jövőben. Annál jobb befektetés nem sok van, minthogy csökkentjük az állam adósságát. Persze be lehet szedni plussz adókkal is és igérgetni, hogy már csak pár évet kell kihúzni, ahogy ezt korábban is tették, de ebből sokaknak már elege van.
Finanszírozzák az állam rövid és középtávú költségeit a visszalépők. Ami az egészből, (a pénzükből) marad az nem más mint egy nem számszerűsített, és nem konkrét feltételeket tartalmazó igéret!
-Majd igen majd... (mikor hányévesen? Megérem?) Majd lesz nyugdíjad , biztos nyugdíjad. (mennyi milyen számítási metódus szerint?)
Szóval homályos!
Védjük meg a nyugdíjakat - az államtól!
Ha elköltünk az állományból, akkor egy idő után mi lesz az állami rendszer egyéninek mondott számlái mögött? Ígérvény? Hát ennyit a hatékony állami nyugdíjvédelemről.
Mekkora mélységű naivitás kell ahhoz, hogy örökölhető, egyéni számlán nyilvántartott megtakarításokat egy ilyen rendszerbe önként átvigyen valaki?