• Rendkívül gyenge lett az augusztusi ISM szolgáltatóipari indexe, a várt 55,1 pont helyett 51,4 pont, utoljára 2010 januárjában mértek ilyen alacsony értéket. Az exportmegrendelések alindexe jelentős visszaesést mutatott, az új megrendelések, és új alkalmazottak felvételét mérő alindex pedig a növekedés lassulását mutatta. Az index aggodalommal töltötte el a befektetőket, mivel az amerikai gazdasági növekedés lassulására utal, a közlést követően jelentősen gyengült a dollár. A határidős árazások alapján az amerikai kamatemelési várakozások is visszaestek, a szeptember 21-i kamatemelés esélye 32%-ról 24%-ra, az idei évi kamatemelés esélye 59%-ról 52%-ra csökkent.
• John Williams – az idei évben nem szavazó – Fed jegybankár ma hajnalban újságíróknak elmondta, hogy az amerikai történelem leglassabb kamatemelési ciklusában járunk, és a 3%-os célszint várhatóan több mint két év alatt érhető el. A szeptember 21-i ülésen komolyan megfontolják a kamatemelést, de a döntés nagyban függ az addig beérkező adatoktól.
• Jelentősen visszaesett az ausztrál AiG építőipari indexe augusztusban, a júliusi 51,6 pontról 46,6 pontra. Az építőipari vállalatok aktivitását mérő, szezonálisan kiigazított mutató utoljára márciusban állt ilyen alacsony szinten.
• A második negyedéves ausztrál GDP adat pozitív meglepetést okozott, éves összehasonlításban a várt 3,2% helyett 3,3%-kal, negyedéves összehasonlításban 0,4% helyett 0,5%-kal bővült. A kedvező adat ráerősített az ausztrál jegybank prognózisára, miszerint a gazdasági növekedés fenntartható, csak az alacsony infláció miatt lehet szükség további kamatcsökkentésre. Kedd hajnalban kamattartásról határozott az RBA, az alapkamat szintje 1,5% maradt.
• A japán üzleti feltételek indexe 100 pontra emelkedett júliusban, a júniusi 99,2 pontról, ezzel jelentősen meghaladta a 98,5 pontos előzetes konszenzust. A kedvező adatban szerepet játszhatott a Nikkei index júliusi emelkedése.
• Rendkívül gyenge adatok érkeztek ma reggel Németországból. Az ipari termelés júliusban – szezonálisan kiigazítva – 1,5%-kal esett vissza júniushoz képest, míg éves összevetésben 1,2%-os csökkenést mértek. Az előzetes konszenzusban mindkét esetben 0,2%-os emelkedés szerepelt.
• Ma 14 órakor teszi közzé az MNB legutóbbi kamatdöntő üléséről szóló jegyzőkönyvet, nem számítunk jelentősebb változásra a jegybanki kommunikációban. A kommunikáció megváltozására a szeptember 20-i ülés után kerülhet sor a korábbi bejelentéseknek megfelelően.
• Ma délután tartja kamatdöntő ülését a kanadai jegybank (BoC). A legutóbbi ülésen a döntéshozók felhívták a figyelmet a globális bizonytalanságra, melyet a Brexit okozott, illetve csökkentették a kanadai GDP várakozásokat. Az idei évben 1,3%-os, míg jövőre 2,2%-os növekedést várnak. Az azóta beérkező adatok közül a júliusi infláció a várt alatt alakult (1,5% helyett 1,3%), a júniusi GDP növekedés megfelelt a konszenzusnak (1,1%). A mai kamatdöntő ülésen sem várunk változást, maradhat a 0,5%-os alapkamat. Az olajárfolyam viszonylagos stabilitása miatt a kanadai dollár nem mutatott érdemi elmozdulást az elmúlt hónapban, a napokban pedig erősödni kezdett az euróval, és az amerikai dollárral szemben.
Mai adatok, események
• GB – 10:30 Ipari termelés változása (év/év), július. Előző: +1,6%. Várt: +1,8%
• GB – 10:30 Halifax lakásárindex változása (hó/hó), augusztus. Előző: -1,0%. Várt: -0,4%
• HU – 14:00 Jegyzőkönyv a legutóbbi MNB kamatdöntésről
• CAN – 16:00 BoC kamatdöntés. Előző: 0,50%. Várt: 0,50%
• US – 16:00 Meghirdetett álláshelyek száma, július. Előző: 5,624 m.
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link