Nagyon jó cikk. "Ragyogó, tehetséges reformerként vezetésével a kétezres évek elején az ország gazdasága masszív erősödésnek indult, a török bankrendszer még a 2008-as pénzügyi válság idején is jobban funkcionált nyugati társainál, a törököknek, szinte csak nekik, a válság közepén is simán hitelt nyújtottak az egyébként súlyos bajban lévő külföldi bankok, annyira biztosnak látták a megtérülést. A sikerittas Erdogan kiépített és beindított egy saját különálló propaganda- és gazdasági-pénzügyi klientúra gépezetet annak érdekében, hogy totális hatalomra tegyen szert." .....
Hétről hétre egyre nagyobb bajban van Törökország: a hitelezésre épülő, túlfűtött gazdasági növekedési modelljük a végét járja, a kiigazítást pedig minél tovább húzzák, annál jobban fog fájni. A líra elmúlt másfél hétben látott mélyrepülése csak tetézte az ország gondjait, hiszen a török magánszektor aggasztóan nagy külső adóssággal és devizakitettséggel rendelkezik, ami az átértékelődés következtében gyakorlatilag kódolja a rendszerbe az összeomlást. A török recesszió már rövid távon elkerülhetetlennek tűnik, csak az a kérdés, hogy mennyire lesz súlyos és hosszan tartó a visszaesés. Ez Recep Tayyip Erdogan államfőn és a török kormányon múlik: az ésszerű politizálás jegyében bevállalják-e az elkerülhetetlen kiigazítást, vagy folytatják útjukat a szakadék felé. https://www.portfolio.hu/gazdasag/levegohoz-jutottak-erdoganek-de-a-fajdalmas-osszeomlast-igy-sem-kerulhetik-el.295084.html
Attol fugg mekkora a kitettsege a torok gazdasagnak, ha nagy akkor meg dominoeffektus is letrejohet ami sulyos kovetkezmenyekkel jarhat. Sorozatos fizeteskeptelenseget eredmenyezhet. Enyhebb esetben siman atveszeli bizonyos megszoritasokkal.
Rendkívül érdekes számomra, hogy hova vezethet ez a világpolitikai átrendeződés. A párhuzam, amit jelenleg vonni tudok, az az 1920-30-as évekhez hasonló. Recesszió-->politikai átrendeződés(populizmus erősödése)--> ....háború?
Gondolom már mindenki olvasta, de 2x sem árt szerintem: (több szót érdemelne a török hadsereg esetleges beleszólási óhaja a politikába) http://alapblog.hu/patt/
Nem mindenki tudja kiülni. Például azok a vállalatok, akiknek dollár hitelük van és líra bevételük, pár hónap vagy év alatt tönkremennek (hiszen a költségük drasztikusan megugrik, míg a bevételük nem feltétlen). A török gazdaság is többet importál, mint exportál (negatív külker egyenleg), így csökkenteni kell az importot -> életszínvonal csökkenéssel járhat. Az importált áruk ára növekszik -> lakosság kevesebbet tud megengedni -> elégedetlenek lehetnek. Ezt 2 hétig könnyű kiülni, de pár hónap után fájdalmas következményei vannak, pláne 1-2 év alatt. Ha pedig megszalad a török infláció, simán lehet, hogy a líra tovább gyengül, akár éveken át. A háttérfolyamatok simán elérhetik ezt, ez nem csak a spekulatív tőke játéka.
Biztos, hogy jelentős a spekulációs pozíciók nagysága, ide nem csak a deviza, hanem az összes egyéb török részvény, kötvény egyéb befektetési terméket is tekintve, hiszen gondolom, nem a vállalatok és vállalkozók tették (teszik) ki a hirtelen és gyors mozgások jelentős részét, ami a hírek után egyből megjelenik, hanem ezen termékekben lévő pozícióval rendelkező pénzügyi befektetők. Nem a vállalatok adják el és számolják fel a vállalkozásaikat és vagyonukat, és nem az jelenik meg percekkel, napokkal a hírek után, gondolom. Ezek mind a pénzügyi termékek likvidálásából, esetlegesen éppen ezen mozgások lekereskedéséből adódnak, de ezért mint írtam, lehet naiv a kérdés, nem értek hozzá ilyen szinten, csak szeretném jobban megérteni ezt az egész folyamatot, és a lehetséges kimeneteleket, forgatókönyveket. Ezért kérdezem a hozzáértőket.
A kérdést úgy tetted fel, mintha csakis spekulatív ügyletek léteznének. Pedig az csak egy kis részét teszi ki a tőkemozgásnak, gazdaságnak. Amíg Erdogan a hatalma megtartásáért cserébe piacellenes lépéseket tesz, addig a tőke kifelé áramlik.
Lehet, hogy naív a kérdés, de mi van, ha egyszerűen kiülik a törökök ezt a líraválságot? Gondolok itt arra, hogy nem emelnek kamatot, esetleg más unortodox... intézkedéssel próbálják átvészelni ezt az időszakot, de juszt se emelnek. Egyszer a líra ellen pozícióban lévőknek is zárni kell a pozícióikat, tehát elindulhat visszafelé is az árfolyam. Abszolút elképzelhetetlen egy ilyen forgatókönyv? Vagy mi az akadálya ennek? Miért menne sitty-sutty tönkre a török gazdaság még ha pár hétig, esetleg hónapig ilyen líra árfolyam maradna?
Törökország topic