A Bloomberg által megkérdezett
elemzők szerint a török líra krízisében leginkább 4 nagyobb európai bank
érintett. A legnagyobb kitettséggel a spanyol BBVA rendelkezik, hiteleinek
13%-a török érdekeltségekhez köthető. Az Unicreditnél ez a szám 4%, az ING-nél
és a BNP Paribas-nál is 2-2%. Ennek ellenére a negatív hangulat rányomja
bélyegét az egyéb török kitettséggel nem rendelkező bankokra is.
Általánosságban az európai bankrendszer eszközeinek 1% köthető Törökországhoz.
Az elemzők 40-50% valószínűséget adnak annak, hogy a BBVA és az ING elhagyja
Törökországot. A legrosszabb forgatókönyv esetén likviditási problémák, értékvesztések,
vagy akár hiperinfláció is fenyegetheti a török kitettségeket és ezzel az
érintett bankokat.
Kivéve ha a gazdasági problémák miatt újabb zavargások lesznek, esetleg terrorista merényletek. Vagy az Erdogan rezsim nekiáll a turistákat is basztatni. Nekem személy szerint amúgy nem szimpatikusnyaralási célpont egy olyan ország, amelyik úgy lenullázza magát, hogy külföldiként csak turistagettókban mozoghatok, Törökország talán még nem ilyen, de épp oda tart.
És miért jobb neki az orosz orientáció? A puha diktatúrákat Európában is elnézik. Oké, soha nem lesz Törökország EU tag, ezt mindenki tudja, de egy jó partneri viszony a Nyugattal még mindig jobb, mint Oroszország, nem?
Szerintem ha nem emelnek sürgősen és nagyot az alapkamaton, akkor a gazdasági összeomlás következik. Az annyira nem jó Erdogannak. Az emberek szerintem nem olyan hülyék, hogy elvakítsa őket a nacionalista duma, amikor éheznek. A török köznép nem elvakult iszlamista, bár nem ismerek egyet sem, de azért egy világi országról van szó. Ha meg kamatot emelnek, az Erdogan teljes elhiteltelenedésével járna. Az sem jó neki. :)
Szerintem nem fog megbukni. A diktátoroknak mindig van egy ellensége, akire lehet uszítani a népet. Ott (is) maroknyian lehetnek a gondolkodó emberek. Trump és USA az ellenség, oroszok, kínaiak barátok. Tibivel értek egyet ebben a kérdésben, szerintem tudatosan orientálódik kelet felé Erdogan, hisz az általa favorizált ideológiákhoz azok a közösségek állnak közelebb. Mindeközben az EU-t sakkban tudja tartani a menekültekkel és tartja a markát. Hihetetlen rafkós játékos.
Itt mindenki tiszta lappal indul...épp azt akartam kérdezni, hogy kit mit gondol, hogyan jön ki Erdogan ebből a helyzetből. Nekem az a gyanúm, hogy teljesen tudatosan, eltervezve csinál mindent - legalábbis én így tennék a helyében. Ha a szavazótábora elhiszi a kreált ellenségeit, akkor tovább tudja erősíteni hatalmát, és keletre tolódni.
Törölt felhasználó2018. 08. 13. 21:08
#8
Hát ha szabad, én is írnék ide, ígérem, hogy megőrzöm a hidegvéremet, amíg valaki nem jön Matolcsy és Bayer Zsolt idézetekkel, de talán még azután is. Szvsz Erdogan bukásának kezdetét látjuk. Az lesz benne a legérdekesebb, hogy mindenki úgy fog rá emlékezni, hogy Trump buktatta meg Erdogant, pedig valójában az elbaltázott török gazdaságpolitika juttatta ide az országot és a diktatúra, azon belül is elsősorban a jegybanki függetlenség bedarálása.
Törökország topic