Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
exley 2008. 07. 31. 22:08
#20460
A tulipánosok elöntötték mint a mély alföldjüket a tenger, de előtte a gátakat eldózerolták.
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 21:58
Előzmény: #20458  Törölt felhasználó
#20459
szerintem egyébként az utolsó 250 forint az erős hufnak volt köszönhető
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 21:48
Előzmény: #20457  Törölt felhasználó
#20458
csakhát topk, asszem most stílusbeli különbségekről fogunk beszélni... aki azt gondolja, hogy piac alullő most dolgokat, felvesz hitelt és vesz részvényt, lehetőleg olyat, ami a fundák miatt majd az emelkedésből is kiveszi részét, én az otp-re meg a rábára szavazok a béten, de lehet más is, pld nyomda, egis vagy tudja a fene...

aki meg azt gondolja, hogy a valós teljesítményhez képest még optmism van, az meg shortol. az elmúlt fél évbne ezzel lehetett keresni. én ehhez még nem értek, de majd ezt is megtanulom..

nekem egyébként az a véleményem, hogy jövő januáról sok minden eddig halványan rejtett dolog kderül majd a cégről zömében kedvezőek. hiszen a menedzsmentnek ez az érdeke..
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 21:30
Előzmény: #20456  Törölt felhasználó
#20457
Pistának igaza van, belemagyarázhatunk bármit a fair value-ba, aztán kiderül egy-két év múlva hogy melyik volt igaz. A baj az, hogy a Q2 átlag EURHUF-ja is 248 volt, messze a jelenlegi árfolyamtól, tehát nem fogjuk megtudni hogy a jelenlegi árfolyammal hogyan teljesít a Rába. nem lehetne hogy kihoznak egy számot csak júniusra??? :)

Tigusnak abban igaza van, hogy a Rábának idén nem lesz a HUF-ból problémája, ám a piacok sosem a jelent, hanem a jövőt árazzák. Mivel pedig a jövő ködös és ki tudja mit hoz, ezért a jövőről alkotott kép, vélemény, feltételezés határozza meg a piaci árakat. Soha sem a valóság, hanem a jövőbeli valóság percepciója...

Egyébként jól látható, hogy a Rába NEM az erős forint miatt esett le ide, azt még el sem kezdte senki árazni, hanem a
1. kockázati prémiumok globális növekedése miatt (ami csökkenti a részvények vonzerejét)
2. a globális lassulás miatt (ami csökkenti a várható bevételt)

Nem véletlen hogy az összes magyar részvény esett, különösen a smallcapek (synergon, etc.). Az exportőrök (richter, egis) nem estek annyit amennyi beárazná a HUF-ot...

Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 21:04
Előzmény: #20452  tigus7313
#20456
erről jól elvitatkoztunk, a lényeg azonban, hogy a papper annyit ér, amennyit adnak érte. ha ez az árfolyam valaki szerint alacsony, az vegyen, aki szerint meg magas, az meg adjon el..... majd kiderül kinek volt igaza
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 20:55
Előzmény: #20454  Törölt felhasználó
#20455
Tigus, IP

Akkor most mennyi lehet kb a rába fair értéke?
2k fölött bőven, nemde?
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 20:46
Előzmény: #20453  tigus7313
#20454
Jelenleg mar gyengul a HUF (USD 150, EUR 234). Remelem erre venni fognak, mert az erosodesben minden forintnal adtak....
Persze nem igy lesz, de gondoltam erdemes megemliteni...
tigus7313 2008. 07. 31. 20:40
Előzmény: #20452  tigus7313
#20453
Usd 170 természetesen
tigus7313 2008. 07. 31. 20:36
Előzmény: #20447  Törölt felhasználó
#20452
IP,
megoszlik a az EV/EBIDTA mutató számítása a szakirodalomban is.
Konzervatív becslés miatt én számoltam a teljes hitelállománnyal.
Felfogható úgy is, hogy ebben az esetben azt számolom, hogy a saját vagyon piaci értéke (kapitalizáció) és az összes hitel kötelezettség (finanszírozás másik formája) mennyi idő alatt fizethető ki a termelés pénztermeléséből.

Ott sántít a feltételezésem, hogy a forgóeszközök jelentősen meghaladják az egyéb (hitelen kívüli kötelezettséget), majdnem 3 mrd-dal, tehát valóban igaz lehet, hogy a hosszú hitelt vesszük csak figyelembe a számításkor.

Topk, ha jól értettem, a nettó 4 mrd-dal beárazta szerintem az ingatlant is, elég kemény számítás.

A 4,8 és 5,3 konzervatív becslés 250-es eur és 17-es usd esetén, persze ha hedge nélküli számviteli üzemi eredményről beszélünk.
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 20:32
Előzmény: #20446  Törölt felhasználó
#20451
Na errol beszeltem, ezzel a becslessel akkora a szoras a lehetseges celarak kozott, hogy felesleges egyaltalan nyilatkozni, mert semmi ertelme.

Azert megkoszonjuk az ING aldasos munkajat...

Azt meg sohan nem fogom megerteni hogy az INGs csodaelemzo miert nem vart meg 4 napot a friss Q2 gyorsjelentes publikalasaig, azt megnezte volna a szamokat, es az alapjan veglegesitette volna az eddigi kalkulaciojat. Nagy felelotlenseg ilyenkor nyilatkozgatni... en tuti vartam volna meg par napot. Miert volt ilyen SOS kiadni az elemzest, ami egyebkent semmitmondo...?

Szerintem spekulalt az egesz elemzes!
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 20:26
Előzmény: #20449  Törölt felhasználó
#20450
amúgy az meg tök igaz, hogy az erős forint gáz nekik. reméljük nem marad itt, én mindenesetre már elkezdtem törleszteni devizahiteleimet....
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 20:24
Előzmény: #20447  Törölt felhasználó
#20449
ja, és ha az általam mondott 5-6 a reális???

de igazad van, a piac ítél, az eredményeket meg majd látjuk. olyan vitát itt felesleges folytatni hogy:

-bibí, szerintem 5 mrd lesz az ebitda!
-nem is, mert csak 3!

majd meglátjuk a számokat...
tigus7313 2008. 07. 31. 20:21
Előzmény: #20444  tigus7313
#20448
Topk,

"A cégnek 25 mrd hitele van, a készletek, követelések, készpénz, 21 mrd"). -írtad

Ez a mondat volt félreérthető:

nem 25 mrd hitele van, hanem a kettő különbsége.
Ezt meg is erősíteted, úgyhogy rendben.

Az exportőrökkel kapcsolatosan igazad van, annyit tennék hozzá, hogy a gyógyszeresek nem nagyon hedgeltek, rájuk igaz jelenidőben is a kijelentésed.
A Rábára egyelőre csak jövő időben igaz, 2009 második felében csökken számottevően a nyereségesség, ha addig nem tudnak fedezni (mert nem lesz olyan árfolyam. Szerintem lesz, ebben különbözik a véleményünk)

Az igaz, hogy a tőkeerejüket viszont össze sem lehet hasonlítani....
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 20:20
Előzmény: #20446  Törölt felhasználó
#20447
két helyen sántít a számítás topk!

1.nem a net debt-et kell nézni, hanem a hosszú lejáratú, nem forgóeszköz hiteleket, a gyakoraltban az éven túli hiteleket szokták ennek venni (az az értelme, hogy ezt kell átvenni egy felvásárlónak, a rövideket meg a készletértékesítésből törlesztheti, de ez messzire visz) ez itt jóval kevesebb mint 10 yard

2.az ingatlanérték nem jelenik meg egy ev/ebitda értékelésben. ez nem baj, csak akkor az összehasonlításban szereplő többi céget is korrigálni kéne EV/EBITDA alapon felfelé 40-50 %-al. az elemzés egyébként pont ennyivel tér el szerintem a jó számtól... nem baj, meglátjuk kinek lesz igaza.amúgy a 4,8 és az 5,3 szerintem nem irreális, sőt jó konzervatív becslés.
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 19:55
Előzmény: #20443  watson
#20446
watson!

Az ingatlant veheted úgy hogy kiüti a hitelt ha nagyon nagyvonalú vagy (magyarul a kettő együtt nulla, felejthető) és nem akarsz bíbelődni. innentől kezdve a lényeges kérdések

1. Mennyi az EBITDA?
2. Mekkora a reális EV/EBITDA szorzó (amely nagyvonalúan ebben az esetben egyben a P/EBITDA is)?

Pl. 3 mrd EBITDA 4-es szorzó esetén 12 mrd a reális EV (egyben az egyszerűsítő számolás során ez a market cap is) amiből a reális egy részvényre jutó érték 900 Ft

6 mrd EBITDA és 6os szorzó esetén 36 mrd-os cégérték, azaz cca 2700-as ár adódik.

Nagyjából gondolom mindenki valahová eközé helyezi be az EBITDA és szorzó becsléseit.

Az én véleményem az, amit már kifejtettem, hogy a magyar exportőrök (akár a gyógyszeresek, akár a Rába) nagyon komoly bevételtől esnek el az erős forint által, ami komoly problémákat okozhat a nyereségességben...
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 19:42
Előzmény: #20444  tigus7313
#20445
Nem értem mi nem érthető. Direkt odacopy-ztam az Enterprise Value (EV) számításának metódusát.

Gyakorlatilag az EV = market cap + nettó hitel. (1)

Az elemzés szerint 5 mrd az EBITDA. Pista szerint 5-6 a reális EV/EBITDA (lehet hogy ez is az elemzésben volt, nem tudom, nem láttam). Én 5-el számoltam. Ebben az esetben a reális EV = 25 mrd.

Tehát

25 = market cap + nettó hitel lásd (1)

tehát

market cap = 25 - nettó hitel

Én 4 mrd nettó hitellel számoltam a mérlegből, de ez ízlés dolga. Ha a Te 9,9 mrd-odból levonunk 6 mrd-ot ingatlanértéknek akkor is kábé ez jön ki. Ha többet, akkor kevesebb.

Tehát market cap = 25 mrd-4 mrd

Tehát market cap = 21 mrd

market cap osztva részvénydarabszámmal = 1555-ös ár.

A számítást nyugodtan módosítsátok EBITDA-ra, nettó hitelre amire akarjátok, ki tud jönni 1000-es és 2000-es ár is...
tigus7313 2008. 07. 31. 18:57
Előzmény: #20442  Törölt felhasználó
#20444
Üdv Topk,

Nekem is sántít az elemzés, ugyanis a várt EBIDTA-nak kevesebbnek kellene lennie, sokkal.
Mindenesetre elégedett lennék ezekkel az EBidtá-kal ilyen árfolyamok mellett:))

A hiteles részszámolásod nem teljesen világos. ("A cégnek 25 mrd hitele van, a készletek, követelések, készpénz, 21 mrd").
A 25 mrd-ot nem értem, vagy a piaci kapitalizációt kvázi hitelnek veszed?

A Rába nettó hitelállománya (össz hitel-cash) 9,9mrd.

Ebből lehet az esetleges ingatlanértéket levonni. (követelés, készletet én nem vonnám le).
IP szerint ez megegyezik a hitellel, de lehet diszkonttal is számolni.
Figyelmen kívül hagyni azonban nem lehet, elvileg az ING sem tette. (részek összege módszer)

Az elemzés ott hibádzik, hogy jóval kisebb EBDTÁt kellett volna meghatározniuk, mint ahogy Te is tetted. Mondjuk 3 mrd-ot, azzal talán jó a célár.....
watson
watson 2008. 07. 31. 18:34
Előzmény: #20442  Törölt felhasználó
#20443
A 60mrd-os árbevételt se látja elérhetőnek a 2007-es 58,2mrd és 2006-os 51,2mrd után
csak úgy megsúgom hogy Q1-ben 16,8mrd volt... :)

Szerintem a Q2 publikálása után az ING-s gyereknek is keményen át kell értékelnie a becslését.

Részek összegében ha az ingatlanra 750Ft-ot veszünk részvényenként ahogy a PF vagy tigus diszkontált számítása szerint kijön akkor még a féléves eszközérték felét sem éri el az ING-s gyerek becslése.

szerintem is valami bibi van a számításban...
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 18:22
Előzmény: #20440  Törölt felhasználó
#20442
Ha 5 mrd az EBITDA és 5 az EV/EBITDA, akkor 25 mrd Ft a cég EV-je.

A cégnek 25 mrd hitele van, a készletek, követelések, készpénz, 21 mrd, ez nettó 4 milliárd mínusz. Az EV 25 mrd, a részvényesekre jutó érték 21 mrd, 21 mrd / 13 500 000 db részvény az 1555. Saccperkábé így jött ki.

(Enterprise Value - EV

What does it Mean? A measure of a company's value, often used as an alternative to straightforward market capitalization. EV is calculated as market cap plus debt, minority interest and preferred shares, minus total cash and cash equivalents. )
Törölt felhasználó 2008. 07. 31. 17:30
Előzmény: #20440  Törölt felhasználó
#20441
Én sehogysem értem a célárat, ez a kalkuláció egy VICC. Beszéljen a Concorde-dal, akik nemrég még 2400-ról beszéltek.
Ez az egész elemzői ajánlások nevetségesek, különösen az ilyen ING félék, de a CitiGroup se értelmesebb: EGIS célár 16.000 Ft, MOL célár 19.000 Ft, és hosszasan sorolhatnánk.....

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek