Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 03. 05. 01:00

PANNERGY  

Közkívánatra.....
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 22:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#7100
xD. Megy itt a csiki-csuki, hisz ilyen a politika. én továbbra is azt mondom hogy üljün mindenki a seggén, én 1000 ft alatt tuti hogy az utsó centemből is Pannergyt fogok venni. Utána pedig el is felejtem, hogy vettem ilyen részvényt, 7-10 év múlva majd esetleg realizálok. Hátha addigra csökkentik az árfolyamnyereség adót ^^. hehe...
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:54
Előzmény: #7097  Törölt felhasználó
#7099
Én nem ragoznám túl ezt a GYJ dolgot. Abszolút a vártnak megfelelő. A PANNERGY nem tudott hozzátenni az értékhez, nem is várta senki. Szépen átértékelődik a devizahitel állomány, meg a Synergon pakk és ennek az eredője a Pannergy eredménye. A PANNUNION szép eredménye fényezett rajta egy kicsit.

A PANNERGY teljesítményének mérésére tökéletesen alkalmatlan ez a GYJ, hiszen valós működési eredmény még nincs, start-up vállalkozás, beruházási fázisban, nem nagyon van mit nézegetni a GYJ-n.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:52
Törölt hozzászólás
#7098
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:43
Előzmény: #7067  Törölt felhasználó
#7097
Egyértelműen pozitív a jelentés, bár rali nem lesz. :-(
Ez a papír hoszabb távon lesz jó. Majd ha kis hazánkban is úgy álnak a geotermikus energiához mint tőlünk nyugatabbra akkor lesz igazán szép eredmény. A geotermikus energiáé a jövő (és nem a jelen) Ez az árfolyamon is látszani fog. 1-2 év múlva. Addig is türelem.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:32
Előzmény: #7076  pmks
#7096
bocsánat hogy leszólom a napi gazdaság szerkesztőit, de mégis mit vártak egy start up vállalattól? ez a cégcsoport még koránt sem aranytojást tojó tyúk, a tervezet szerint viszont az lesz!

Érdekes, hogy nem említik, pl azt hogy 511 Millió Ft hitelt letörlesztettek az első 9 hónapban, de úgy látszik ez is figyelmen kívül hagyja a szerkesztőket.

Azóta nem tartom megbízható oldalnak a napi.hu-t mióta májusban kamu hírt közöltek, hogy kész a fúrás.... komolyan mondom ez olyan mint amikor a Profitline 650-es célárat adott szeptemberre...

Ami pedig Jászberényt illeti: Ha Bokor a Fidesz székházban tartott előadást, akkor nem hiszem hogy a Jászberényi Janika fogja eldönteni hogy ott most lesz e erőmű vagy sem. Bokor felhívja majd Viki-t hogy koppantsanak a berényi csávesz fejére és kb. ennyi. Egyébként se a fidesznek, se a komcsiknak egy szavuk sem lehet az előszerződéseket illetően, ugyanis az EIB is így, ilyen tulajdoni arányban javasolta a szerződések és erőművi zrt-k létrehozását. Nem értem hogy mire fel ez a nagy hajcihő. Kb azt olvasom ki a berényi politikus szájából hogy "hé emberek én nem vagyok megkenve, adjatok már nekem is ebből a zs-ből!"

Amúgy meg ezt már beszéltem Dénessel telefonon, csak gödöllő kapcsán, akkor azt mondta, hogy kb. leszarja melyik önkormányzat vonja vissza az előszerződését mert kapásból össze tudnak szedni még 20 önkormányzatot magyarországról akik szívesen bekerülnének, valamint legalább ugyanennyi határon túli településsel is folynak a tárgyalások.

De hogy legyen egy kis politikai maszlag ezért kimásolok pár bekezdést pár HVG számból ha nem bánjátok:

Környezetvédelmi aggályok miatt az államfő megvétózza a geotermikus beruházásokat?

"... Szigorítás ide vagy oda, az energetikai célból kitermelt termálvíznek még a tizedét sem pumpálják vissza a mélybe. „Szentes környékén például a több mint fél évszázados kitermelés során 30 méternél is többet süllyedt a termálvíz úgynevezett nyugalmi szintje” – mondta a HVG-nek Szanyi János, a Szegedi Tudományegyetem ásványtani, geokémiai és kőzettani tanszékének docense. „Régiónként kellene elemezni a természetes beszivárgást, aminek alapján meg lehetne állapítani a fenntartható módon kivehető mennyiséget, és csak ezt meghaladóan kellene előírni a visszasajtolást” – értékel a szakember. A bökkenő csak az, hogy ebben a kérdésben nincs szakmai konszenzus, a tanszék két és fél éves kutatási program keretében igyekszik meghatározni a visszapótlódó készleteket. Így az államfő joggal írja, hogy „ezeknek a körülményeknek a felmérése, a környezeti hatások modellezése rendkívül hosszú és pénzigényes folyamat, melyre nem alkalmas egy vízügyi hatósági engedélyezési eljárás”, holott a törvény erre bízná a döntést. Abban viszont egyetértés körvonalazódik, hogy a törvényjavaslatnak megfelelően a vízkészletjárulék és a szennyvízbírság egy részét a visszasajtolás kiépítésére fordíthassák az érintettek.

Az is aggályos – hangsúlyozta Velkey Gábor szabaddemokrata képviselő, tolmácsolva a mezőgazdasági bizottság felének a törvénymódosítást elutasító véleményét –, hogy csak azok mentesülhetnének a visszasajtolási kötelezettség alól, akiknek a vízjogi engedélye a törvény tervezett, jövő januári hatálybalépéséig jogerőre emelkedik. Szakmai körökben feltételezik, hogy nemcsak az előterjesztő honatyák lokálpatriotizmusa állhat a háttérben (Szirbik némileg nagyvonalú becslése szerint az új szabályozás 10-15 ezer család munkahelyét védené meg), hanem egy másik lobbi akarata is érvényesül. Tény, hogy a geotermikus energia hasznosítására nagyszabású terveket dédelgető Pannergy Nyrt. épp ez év elején indította be kutatófúrásait (HVG, 2009. január 3.), s többtucatnyi település termálvizes hőellátására készül.

A Pannergy érdekét szolgálhatja rossz nyelvek szerint az 1993-ban elfogadott bányatörvény tervezett módosítása is, amit ezúttal a parlament gazdasági és informatikai bizottsága kezdeményezett. A termálenergia – épp a vízkészlet megóvása érdekében – a vízügyi törvény hatálya alá is tartozik, a mostani módosítással azonban a kutatást és a kitermelést is a bányászati hatóság engedélyezné. Az energetikai beruházások megtérülését javítaná, hogy az új törvény a kitermelés után fizetendő 2 százalékos bányajáradékot is elengedné a kivett energiatartalom 50 százalékát meghaladó hasznosított rész után. A Pannergyhez hasonló újoncok számára azonban a fő előnyt az jelentené, hogy a vízföldtani kutatást koncessziós alapon, nem pedig a „babrásabb” vízügyi jogszabályok alapján engedélyeznék. Ám ez a terv egy újabb államfői vétót vetít előre..." - 2009.07.08

"Összegezve a magyar energiahelyzetet, figyelembe kell venni, hogy mást jelent az egyes lehetőségekben rejlő potenciál és mások azok a körülmények, amelyek az egyes megújuló energiahordozó-fajtákkal kapcsolatos technológiák megvalósítási lehetőségeit (finanszírozhatóság, megtérülési jellemzők) meghatározzák. A potenciál alapján a geotermikus és a napenergia lenne a legkedvezőbb, a pénzügyi megfontolások alapján a geotermikus, biomassza, a szél és a hulladék alapú erőműveket részesítik előnyben a hazai beruházások esetében.

Szintén kulcsfontosságú az igénybe vehető támogatások mértéke, hozzáférhetősége. Ezzel kapcsolatban a már említett EU-irányelv kissé módosíthatja a jelenlegi helyzetet, de miután túlnyomórészt a tagállamokra bízza a megvalósítást és megengedi az eltéréseket a tagországok között - azaz a támogatási rendszer az unióban nem egységes, sőt inkább jelentősen diverzifikáltnak mondható - jelenleg nem igazán látni azokat a feltételeket, amelyek alapján a közeli jövőben a beruházások jelentősen felgyorsulnának."

"igazolódni látszik az a piaci vélekedés, miszerint a 41 tagú tőzsdei mezőny döntő része csak vattaként funkcionál, részvényárfolyamuk – még békeidőben is – a befektetők számára szinte teljesen követhetetlenül mozog, emiatt azok a spekuláció melegágyai."

Ágazatok jellemző adatai és legnagyobb adózott eredményű cégei : Egyéb szolgáltatás
Összesen: 99 cég ->21. PannErgy Nyrt. (153.)

2009/01 szám - A hőség zavara - Kutatás geotermikus hő után

Az Aquaplus önbizalma részben abból táplálkozhat, hogy a PannErgyvel 2006 őszén leszerződött Mannvit által 2007. november és 2008. május között 460 kilométeres magyarországi szakaszon elvégzett geológiai felmérés többtucatnyi potenciális hévíztározót jelölt meg. Az is biztató, hogy az Aquaplus hozta létre Magyarország első és eddig egyetlen modern geotermikus fűtőművét a Szegedhez közeli Kisteleken, amelynek segítségével egy hotelt, az idősek otthonát, a helyi általános iskolákat, a gimnáziumot és a közhivatalokat geotermiával fűtik, miközben egy termálfürdőt is üzemeltetnek – büszkélkedett György Zoltán, az Aquaplus vezetője.

A fúrási díjak nem tűnnek eget rengetőeknek a 2008 első háromnegyed évét 10,2 milliárd forintos árbevétel mellett közel 1,7 milliárdos veszteséggel zárt PannErgy 11,1 milliárdos szeptember 30-ai saját tőkéjéhez képest.

Bár a PannErgy menedzsmentje az első két beruházás hat-hét év alatti megtérülésével számol, ha képes lesz igénybe venni EU-támogatásokat, akkor ez az idő lerövidülhet. Márpedig növelheti az uniós támogatások elnyerésének esélyeit, hogy a megújuló energia hasznosítására Brüsszel által 2007–2008-ban Magyarország számára biztosított 13,26 milliárd forintos keretből alig fogyott, eddig mindössze 543,69 millió forint talált gazdára. A PannErgy geotermikus kutatásaitól Miró rövid távon évi 100–150 millió forintos nettó nyereséget tart elképzelhetőnek. Ennek alapján azt valószínűsíti, hogy a cég részvényeinek hétfői 700 forint körüli árfolyama 2009 novemberében több mint a duplája, 1559 forint lehet.

2008/9 szám - Nagyra törő pannonplast tervek

Mi tettük a jobb ajánlatot, az önkormányzat mégis a Pannonplastot (PP) választotta - fakadt ki Kiss-Illés Károly kiskunhalasi vállalkozó, miután a város a minap a ma már hivatalosan PannEnergynek nevezett PP Polifin nevű leánycégét kérte fel arra, hogy megvalósíthatósági tanulmányt készítsen a térségben fellelhető geotermikus energia (termálvíz) hasznosítására. Ha a tanulmány nem készül el egy éven belül, a mostani vesztest, Kiss-Illés és Gál István Gyula közös kisvállalkozását, a Halas-Geoterm Kft.-t (HG) bízza meg ugyanezzel az önkormányzat. "Közben senki sem törődik azzal, hogy emiatt 5 ezer lakónál csak később csökkenhet a távfűtés ára, ami egy 50 négyzetméteres panelben most havi 40 ezer forint" - dohogott Kiss-Illés.

Az önkormányzattal tuti közös üzletre készülő HG tulajdonosai nem számoltak azzal, hogy más súlycsoportba tartozó játékos tyúkszemére léptek. A korábban a műanyagiparban utazó, tőzsdén jegyzett PP tavaly ősszel ugyanis izlandi technikával és nemzetközi banki finanszírozási ígérvényekkel megpatkolva átnyergelt a több ezer méteres mélységben fellelhető, akár 120-170 Celsius-fokos víz kiaknázására, amelyre alapozva villamos és hőerőműveket akar építeni. Hogy pontosan hányat, azt nem tudni, ám a cégnél 2010 végétől a jelenlegi kétszeresére rúgó, 20 milliárd forintos éves árbevételt remélnek az erőművek bevetéséből. Emellett a most 1500 forint körül ingadozó - amúgy a spekulációnak igencsak kitett - tőzsdei árfolyamuk megsokszorozódását várják.

A PP az önkormányzatokra épít: eddig 16 várossal (köztük Nyíregyházával, Debrecennel és Péccsel) kötött szerződést, és még 10-zel tervez hasonlót - mondta a HVG-nek Papp Csaba, a PP önkormányzati tárgyalásokkal megbízott lobbistája. A városok induláskor egy fillért sem tesznek a közösbe, a dolguk "csupán" az, hogy segítsék a melegvíz-kutak fúrására alkalmas területek és a hatósági engedélyek megszerzését, és részt vegyenek a hasznosításban.

A mindössze 12,6 milliárd forintos saját tőkéjű PP azonban - a garantált árak ellenére - bele is bukhat az energiabizniszbe. Ezért is olyan fontos a társaság számára, hogy a kiszemelt önkormányzatoknál befutó legyen. "Tisztességes eszközökkel versenyzünk, persze ha kell, politikai kapcsolatainkat is bevetjük" - hangsúlyozta Papp Csaba, aki kiterjedt politikai összeköttetéseiről ismert. A jobboldal megdolgozásába azonban szükség esetén vélhetően a fideszes kötődésű üzletember, egykori bankár Töröcskei István is beszáll, aki üzlettársaival - például Bokorovics Balázs vezérigazgatóval - együtt döntő befolyással bír a PP irányításában. Részben ugyanez a csapat irányítja a szintén tőzsdei Synergont is, amelynek a PP kezében lévő 11 százaléknyi részvényeit hitelfedezetként használhatják a felveendő kölcsönökhöz.

"Kiskunhalason felelőtlenség villamos erőmű felépítésében gondolkodni, mert az ottani geológiai viszonyok közepette az nem lenne gazdaságos. A távfűtés kiváltásához viszont nincs szükség hosszas előkészületekre, a mi rendszerünk már 2009-ben működhetne. Vélhetően azért vesztettünk mégis, mert nem voltunk hajlandók előleget fizetni" - sejtette Kiss-Illés, mi állhat lemaradásuk hátterében. "Csak a város érdekeit tartottam szem előtt" - szögezte le a HVG-nek Szarvas Tibor, az önkormányzat által tavaly augusztusban alapított, az ajánlattevők szakmai értékelésével megbízott Halasi Városgazda Zrt. vezérigazgató-helyettese, egy szélenergiával foglalkozó székesfehérvári cég résztulajdonosa. Szarvas szerint azért kértek előleget, hogy megbizonyosodjanak leendő partnerük tőkeerejéről. Igaz, szokatlan módon: 20 millió forintot iparűzésiadó-előlegként, 24 milliót a Városgazda Zrt. szolgáltatásaiért, 24 milliót pedig afféle kötbérként két év múltán kértek volna, ha a beruházás addigra nem valósul meg. A tőkeerő effajta ellenőrzése Várnai László szocialista polgármesternek is szemet szúrhatott, mert kihúzatta azt a Városgazda Zrt. által még tavaly eléje tett munkaanyagból.

A győztes PP-nek nem kellett letennie előleget, miután vállalta, hogy 100 millió forintból egyedül megalapítja az önkormányzattal közös projektcéget (a városnak csak öt év múlva kellene kifizetnie 10 százalékos tulajdonrészét). Ehhez képest Szarvaséknak nem volt meggyőző, hogy a HG szakmai befektetőként a Hódmezővásárhelyen és környékén több, geotermikus beruházásban részt vevő, magyar mérnökcsapat tulajdonában álló Brunnen Hőtechnika Kft.-t jelölte meg, finanszírozóként pedig 2,4 milliárd forint erejéig az osztrák Hypobankot, amely valójában nem vállalt kötelezettséget.

Kiskunhalason a PP győzelme után furcsa helyzet alakult ki, az önkormányzat ugyanis tavaly a HG-nek is megígérte, hogy két évig támogatja a tevékenységét. Így a HG megkezdheti a termelőkút fúrását, ha sikerül engedélyt szereznie, igaz, a Városgazda Zrt.-nél ebben nem hisznek. "Pedig nekilátunk, nekünk ugyanis már megkutatott saját területeink vannak" - mondta erre Kiss-Illés, aki minderről egy jövő heti lakossági fórumon a kiskunhalasiakat is tájékoztatni készül, aláfúrva ezzel a kutatások előtt álló PP friss győzelmének.

A PP kontra HG harc kimenetele hatással lehet a többi önkormányzat álláspontjára is. Az első város, amellyel a PP tavaly nyáron szerződést kötött, a Pécshez közeli Szentlőrinc, ahol négy hónapos határidőt vállalt a kutatások megkezdésére - tájékoztatta a HVG-t Győrvári Márk polgármester. Noha a település számtalan adatot gyűjtött össze korábbi próbafúrásokból, a PP határideje úgy járt le, hogy semmit sem tett. "Ezért újra kell tárgyalnunk vele a megállapodásunkat" - szögezte le a polgármester. Apáti György, Csenger polgármestere határozottabb: "Ha a PP nem tartja a határidőket, a konkurens Brunnen Kft.-t hozzuk helyzetbe." A leghosszabb türelmi időt feltehetően Gyöngyösön kapta a PP, ahol szintén a Brunnen maradt alul vele szemben 2007 végén. A bonyolult kőzetviszonyok miatt ugyanis - mondta Hiesz György polgármester - a kutatások csak 2008 nyarán, a fúrások pedig 2009 elején kezdődhetnek el. Ennek ellenére az erőmű - ha lesz - a 2010-es önkormányzati választásokig felépülhet.

Helyreigazítás a cikkhez:

"- Valótlanul híreszteltük, hogy a PannErgy Nyrt. (Pannonplast) 300 millió eurós hitelkeretet nyitott volna az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál, a valóságban erről csak tárgyalások folynak.

- Olyan hamis látszatot keltettünk, hogy a cég és Szentlőrinc város szerződéses viszonyában a szerződés újratárgyalását a cég mulasztása indokolná."

Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:27
Előzmény: #7091  Törölt felhasználó
#7095
Ez a durva forintgyengülés csak azért gáz, mert ha holnap reggelig nem jön vissza, akkor a külföldiek megint likvidálni kezdik lassan a magyar papírokat. Szerencsére a PANNERGY-t ez nem érinti olyan érzékenyen, mint ahogy az OTP-t fogja holnap.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:24
Előzmény: #7079  Törölt felhasználó
#7094
lesz az még 290 is hamarosan.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:19
Előzmény: #7091  Törölt felhasználó
#7093
Valamit elnéztél... Én FXPro terminál előtt ücsörgök és volt ugyan egy kiugrás 282.45-ig, de az fölé nem ment. USDHUF sem ment 192.21 fölé.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:12
Előzmény: #7087  Törölt felhasználó
#7092
Romló hangulat és downtrend mellett orosz rulett eurót, vagy dolcsit shortolni... ilyen időkben azt hanyagolni kell. 264-ről longolni kellett volna ezerrel.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:12
Előzmény: #7087  Törölt felhasználó
#7091
de mi a p.csa van itt? mi ez a 283,9 meg dollárba a 192,66??????
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:09
Törölt hozzászólás
#7090
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:06
Törölt hozzászólás
#7089
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:04
Törölt hozzászólás
#7088
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:01
Előzmény: törölt hozzászólás
#7087
Besz.rok...akkor kiment a s06 certim :((((( 280on
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 21:00
Törölt hozzászólás
#7086
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 20:56
Törölt hozzászólás
#7085
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 20:53
Előzmény: #7079  Törölt felhasználó
#7084
Ne...komoly? az EUR/HUF hol nézed az árfolyamot?
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 20:49
Előzmény: #7070  Törölt felhasználó
#7083
itt tudtommal erőskezű emberek vannak úgyhogy pánikra semmi ok:):)
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 20:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#7082
Mars: azzal azért legyél tisztában hogy a szerencsi biomassza erőmű, kurvára nem biomasszával ment volna, hanem a szalma tüzelésű lenne. A gond ott kezdődik, hogy nem tudom mennyire jársz szerencs környékén, de mezőzombor és bekecs térségében vannak csak olyan mezőgazdasági területek ahol takarmányt termesztenek és marad szalma, ergó ide is szállítatták volna a szalmát ami már rohadtul nem érné meg, vmint: én azért félteném a tokaji borvidéket, bár laikus vagyok, de azért elgondolkodtató, hogy több környezetvédelmi tanulmány is több mint aggályosnak minősíti az ottani erőmű építését. amúgy a többivel egyetértek.
Törölt felhasználó 2009. 11. 02. 20:46
Törölt hozzászólás
#7081

Topik gazda

gazmer36
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek