Topiknyitó: Portfolio 2015. 02. 24. 08:07

Nagy bajban a Buda-Cash - Mi lesz az ügyfelek pénzével?  

Ugrás a cikkhez
A Buda-Cash Brókerháznál a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozati cselekményt hajtott végre - írja az Index. Lépett a felügyelet A tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt az MNB ma közzétett végzésében azonnali hatállyal...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=210546
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
detto71
detto71 2015. 04. 14. 09:00
Előzmény: #4955  Törölt felhasználó
#4960
Mondom hogy bunkó, köcsög ez a reakciója egy normális kérdésre:

"mit csinálsz Te itt,osztod az észt gondolod-
na nem vitatkozok helyedbe vissza vennék-
Rád önteni én nem tudnék gondolod-
na jó- Éld ki magad érdekel engem!!
Csak ne bennem-"

tchongee
tchongee 2015. 04. 14. 08:59
Előzmény: #4946  detto71
#4959
antal.rogan@parlament.hu;
detto71
detto71 2015. 04. 14. 08:58
Előzmény: #4953  Törölt felhasználó
#4958
na innen láttszik, hogy troll vagy és még bunkó is?

Megkérdeztelek, hogy mi a probléma veled normálisan érthetően és erre ez a válaszod:

"Nektek könnyebb a másikat megbélyegezni-
na ezzel letudtuk ezt az ürgét-
persze tisztelet a kivételnek-
még torkolok- mű játék,mű játék hátán-"

Semki nem bélyegzett meg, csak megkérdeztem hogy mi az oka az értelmetlen beírásaidnak.
tchongee
tchongee 2015. 04. 14. 08:58
Előzmény: #4944  tchongee
#4957
MIÉRT JÁR KITÜNTETETT BÁNÁSMÓD A QUAESTOROSOKNAK?
Fotó: Getty Images/iStockphoto / Bplanet
SZABÓ YVETTE - 2015. ÁPRILIS 14. 7:38

GAZDASÁG PÉNZ BRÓKERBOTRÁNY CIKK
5 PERC

A Buda-Cash, a Hungária Értékpapír és a Quaestor ügyfelei több mint egy hónapja nem tudják, pontosan mijük is veszett oda. Míg azonban a Quaestor kötvényeseit egy toldozott-foldozott törvényjavaslattal igyekszik megmenteni az állam, a többiek magukra maradnak, és bonyolult procedúrák sorozatát kell kezdeményezniük, ha valamikor még látni akarnak valamit a pénzükből. A Buda-Cash károsultjainak ma lejár egy határidő, bár ez sem egyértelmű.
HIRDETÉS

A felszámolóbiztos többszörösen megerősített állítása szerint legkésőbb ma, vagyis 2015. április 14-én éjfélig kell postára adni az úgynevezett hitelezői igényt, ha valaki részesülni akar a felszámolásra ítélt Buda-Cash Brókerház vagyonából. Merthogy a felszámolás elrendelésétől 40 nap áll rendelkezésre, az pedig március 5-én történt meg.

Nehéz lenne ezzel a határidővel vitába szállni, hiszen a fizetésképtelenné vált cégeknél a felszámoló élet és halál ura. De csak a jogszabályok keretein belül. Márpedig a felszámolást elrendelő bírósági végzés mást tartalmaz. A végzés közzétételétől számítva 60 napot ad a követelések bejelentésére. A további pereskedés elkerülése végett azonban indokolt inkább a felszámolóbiztos által előírt szűkebb határidőt figyelembe venni.

Kikre vonatkozik ez? Tulajdonképpen mindenkire, aki nem biztos abban, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) automatikusan kártalanítja azokért a befektetéseiért, amelyeknek bizonyíthatóan a Buda-Cashnél kellene lenniük, még sincsenek meg. Tehát nem elég az, ha valaki máris elküldte a kártalanítási igényét a Bevának (amire egyébként 2016. március 26-áig van lehetőség), és annak alapján várja a legfeljebb 20 ezer eurónyi, vagyis nagyjából 6 millió forintos kártérítést. Hatmillió forint fölötti követelés esetén ugyanis csak akkor részesülhet a felszámolásban fellelhető vagyonból, ha ezt az igényt ma bejelenti a felszámolással megbízott Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-nek. De még ennél is tovább érdemes tekinteni.
Fotó: VS.hu / Kozma Zsuzsi
Buda-Cash Brókerház, nyomozás, Ménesi út 22.
HA A BRÓKEREK MAGÁNVAGYONÁBÓL IS RÉSZESÜLNI SZERETNÉNK

Arra maga a felszámoló hívta fel a figyelmet, hogy aki tutira akar menni – már legalábbis a lehetőségeinek a kiaknázásában –, annak még polgári jogi igényét is be kell jelentenie. Méghozzá éppen amiatt, mert a rendőrség teszi a dolgát, és a Nemzeti Nyomozó Iroda zár alá vette a Buda-Cash vagyonát. Bár józan paraszti ésszel az ember azt gondolná, hogy így legalább biztonságban van az, ami még megmaradt az ügyfélszámláján, ám ezek a dolgok nem így függnek össze.

A felszámolási eljárásban ugyanis csak a Buda-Cash Brókerháznak mint cégnek a fellelhető vagyonát fogják felosztani a hitelezők (vagyis jelen esetben részben a károsult befektetők) között. Ehhez kell ma beadni a hitelezői kérelmet.

A büntetőeljárásban azonban a vagyon zárolása várhatóan kiegészül a vagyon elkobzásával. Ez viszont azt jelenti, hogy a nyomozók a vezető tisztségviselők és tulajdonosok vagyonára is ráteszik a kezüket, méghozzá első körben az állam javára. A vagyonelkobzás jogosultja csak akkor lehet az állam helyett valamely károsult, vagyis csak akkor kaphat kártalanítást a cégvezetők milliárdjaiból, ha ezt a követelését polgári jogi igényként is bejelenti a büntetőeljárásban.

A brókercégek károsultjainak ügyét felkaroló ügyvédi irodák gőzerővel készülnek erre az aktusra. Magyar György és fia, Magyar Gábor azzal számol, hogy előterjesztésüket már ezen a héten be tudják adni a nyomozóhatóságnak, amely azután a szokásos ügymenet szerint továbbítja azt az ügyészségnek, majd az a bíróságnak.

Magyarék a VS.hu-t arról tájékoztatták: a polgári jogi igényen kívül arra is indítványt tesznek, hogy a bíróság oldja fel a zár alá vételt. Jelenleg ugyanis még azok sem juthatnak hozzá a pénzükhöz, akiknek hiánytalanul megtalálták a befektetését a Buda-Cashnél. Hiszen a cég vagyona most formálisan a Nemzeti Nyomozó Irodánál van, azzal még a felszámolóbiztos sem tud rendelkezni.
DE MIT IS PERLEK?

Mindent, amit csak elképzelhetőnek tartok a saját elszámolásom szerint, azt igényelni kell a Bevától, követelni a felszámolótól, perelni a bíróságon – javasolják az ügyvédek. Hivatalos elszámolást ugyanis még alig-alig kaptak az ügyfelek. A Buda-Cashnél legfeljebb egy-két ezren vannak abban a szerencsés helyzetben, hogy már tudják, mi szerepel a nyilvántartásban az ügyfélszámlájukon. Melyek azok a befektetéseik (értékpapír, deviza, árutőzsdei befektetés stb.), amelyeket megtaláltak, és melyek azok, amelyek nincsenek meg.

A Buda-Cashnél az ügyfélkapun keresztül megtekinthető számlakivonaton megjelent már egy március 4-ei egyenleg, de az nem világos, hogy abban az szerepel, aminek a számlán lennie kellene, vagy az, ami ténylegesen ott is van. Ez utóbbi az, amit a felszámolóbiztos elvileg akár át is adhatna a jogos tulajdonosnak. Ám a vagyon zár alá vétele ezt megakadályozza, hacsak a bíróság az ügyvédek indítványára előbb-utóbb nem oldja fel azt. A VS.hu a felszámolóbiztosnak is feltette a kérdést, hogy honnan lehetne tudni, mi az, ami megvan, és mi az, ami elveszett, de válasz egyelőre nem érkezett.

Így tehát marad a bizonytalanság. Nem véletlen, hogy a benyújtandó dokumentumokon nincsen rubrika arra vonatkozóan, hova utalják át a megtalált befektetéseket. És „természetesen” az sem derült még ki, milyen típusú befektetést milyen árfolyamon számolnak el a majdani osztozkodáskor. Például egy euró alapú kínai befektetési jegynek olyannyira mozgékony az árfolyama, hogy akár 30 százalék különbözet is lehet aközött, ha egy 180 napos mozgóátlagon számolják el, vagy ha a jelenlegi árfolyamon kártalanítják az ügyfelet.

Holott mindezt már be kellene írniuk a Bevának benyújtandó kártalanítási igénybe, valamint a felszámolóbiztosnak szánt hitelezői igénybe. Bár ez utóbbinál a felszámoló azt hangsúlyozza, hogy az április 14-ei beadási határidő kötelező, de a számokon utóbb még lehet változtatni.

Pedig a felszámolóbiztosnak lehet, hogy mindössze a Kelertől (vagyis a forgalomban lévő értékpapírokat számon tartó központi értéktártól) kellene lekérnie az adatokat, máris látszana, mi az, ami megvan. Legalábbis ezt állítja Dióslaki Gábor, a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének elnöke. Megkérdeztük a felszámolót, hogy ez valóban ilyen egyszerű-e, de választ erre sem kaptunk. Dióslaki mindenesetre furcsának találja, hogy a Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal időnként olyan pontos információt mond például a 30 millió forintnál több Quaestor-kötvényt birtoklók számáról, mintha egy excel-táblából olvasná ki.
QUAESTOR-KÁRMENTÉS OLAJOZOTTAN, DE NEM FLOTTUL

Mindenesetre a Buda-Cash ügyfelei irigykedve nézhetik, milyen megkülönböztetett figyelemben részesülnek a Quaestor károsultjai. Legalábbis a kötvényesek. Azok ugyanis, akik nem a vállalat kötvényét, hanem egyéb értékpapírokat vásároltak a Quaestornál, éppolyan elbírálásban részesülnek, mint a Buda-Cash ügyfelei: őket legfeljebb 6 millió forint erejéig kártalanítják, és ugyanolyan procedúrán kell keresztülmenniük, mint a budásoknak, feltéve, hogy előbb-utóbb ott is beindul a felszámolási eljárás.

Ez ugyanis még nem történt meg, és valószínűleg nem véletlenül. Éppen ez a késedelem kell ahhoz, hogy a Fidesz frakcióvezetője által benyújtott törvényjavaslat legalább formailag ne minősüljön visszamenőleges hatályú jogalkotásnak. A kártalanítási jogalap ugyanis csak akkor lép fel, ha jogerősen elindul a felszámolás. Amíg ez nem történik meg, addig a kártalanítás mikéntjét szabadon lehet szabályozni.

Márpedig éppen a kártalanítás mikéntjét szabályozza a Rogán Antal által pénteken benyújtott törvényjavaslat. Eszerint a Quaestor-kötvényesek számára egy külön kártalanítási alapot hoznának létre, amelyből mindenkit 30 millió forint erejéig kártalanítanának, függetlenül attól, hogy valós vagy fiktíven kibocsátott kötvényt tartanak-e nyilván a számláján.

Csakhogy ennek is számtalan buktatója van. A kártalanítási alapba a Beva tagjainak, vagyis 62 pénzügyi vállalkozásnak, köztük jó néhány banknak kellene befizetnie a kártalanítás 200 milliárd forintos összegét. Időben ugyan elhúzva, 10 év alatt, és akinek nincs pénze zsebben, az hitelt is felvehet rá, ám ez így is rettentően megterheli a befektetési szolgáltatókat és a hitelintézeteket. A Bankszövetség már jelezte is aggályait, márpedig a bankoknak személyesen Orbán Viktor ígérte meg, hogy a jövőben a kormány a megkérdezésük nélkül nem hoz olyan döntéseket, amelyek tovább növelnék a pénzügyi szektor terheit.

A Rogán-féle törvényjavaslatot három napon belül már módosítani is kellett, mert nem terjedt ki a Quaestor minden olyan vállalkozására, amely a kötvényeket értékesítette. Az indítvány azonban még így is számos igazságtalanságot eredményez. A kártalanítás során például névértéken vennék figyelembe a kötvényeket. Ez azt jelenti, hogy ha eredetileg 10 ezer forint volt egy-egy kötvény értéke, akkor azt most is ezen az értéken számolják el. Pedig ez a kötvény érhet jóval kevesebbet is – mint ahogy kevesebbet is ér.

Így azok a befektetők, akik eleve a kevéssé biztonságos vállalati kötvényekbe tették a pénzüket, még azt a kockázatot sem maguk viselik, amely más esetekben megvan, vagyis hogy a befektetés veszíthet is értékéből, nem csak fialhat. Más esetben pedig lehet, hogy a befektető a másodlagos piacon, névérték alatt jutott a Quaestor-kötvényhez, most mégis úgy számolják el számára ezt az értékpapírt, mintha annak idején teljes áron vásárolta volna.
Fotó: VS.hu / Hirling Bálint
quaestor, báthori utca, quaestor iroda
DE MIÉRT KELLETT MEGKÜLÖNBÖZTETNI A QUEASTOROSOKAT?

Azt a VS.hu által megkérdezett jogászok is elismerték, hogy a jelenlegi tőkepiaci törvény nem szabályozza azt az esetet, amikor a befektetési szolgáltató nem létező értékpapír (adott esetben fiktív kötvény) ellenében vesz át pénzt. Pontosabban ebben az esetben nem egyértelmű, hogy mire terjed ki a Beva kártalanítási kötelezettsége. A Beva azonban egy jogállamban dönthet úgy, hogy a szakmai pozíciója alapján nem fizeti ki a fiktív kötvényeket, és azután a bíróság ítélkezhet arról, hogy igaza van-e a Bevának.

A Rogán-féle törvényjavaslat azonban éppen azt mondja, hogy ezt a pereskedést szeretnék elkerülni.

A bíróságok számára nehezen leküzdhető kihívást jelentene, ha a károsultak egyenként érvényesítenék igényüket . Mindez a károsultakat is hátrányos helyzetbe hozná, hiszen vagy polgári peres eljárást kellene indítaniuk befektetésük visszaszerzésre érdekében, vagy a vállalatcsoport tagja elleni felszámolási eljárásba kellene hitelezőként bejelentkezniük...
Csakhogy a Buda-Cash ügyében éppen ez történik: még a felszámolóbiztos is pereskedésre ösztökéli az ügyfeleket, akikből a hírek szerint több mint 20 ezer van. Vagyis ők sincsenek kevesen, még ha nem is érik el a Quaestor-kötvényesek harmincezres táborát.

A Quaestor azonban politikai kérdéssé vált, hiszen az állam is vastagon benne volt. Ahogy Dióslaki Gábor fogalmazott,

piramisjáték folyt 15 éve, amit az állam, a hatóságok nem vettek észre.
Ráadásul a közszférából is ragadtak be pénzek, és még ennél is több szállt volna el, ha nem történik meg a bennfentes kereskedés gyanúját is felvető megoldás: a miniszterelnök utasítására az utolsó pillanatban kimentették az állami vagyont.

Így viszont nem maradt más lehetőség a presztízsveszteség elkerülésére, mint a törvényi szabályozás. Bár ez egy olyan eseményhez kötődik (a felszámolás elrendelése), amely még nem történt meg, ám a kötelezettség áthárítása (vagyis a Beva-tagokra rótt fizetnivaló) egy múltbéli eseményre vonatkozik. Vagyis tartalmilag visszamenőleges hatályú. Emiatt viszont – jogi szakvélemények szerint – akár a strassbourgi emberi jogi bíróságon is perelhető.
Törölt felhasználó 2015. 04. 14. 08:56
Előzmény: #4955  Törölt felhasználó
#4956
>>>>>>Én tehetek róla nincs EGYENLEGLAP<<<<<<<
Törölt felhasználó 2015. 04. 14. 08:55
Előzmény: #4952  detto71
#4955
mit csinálsz Te itt,osztod az észt gondolod-
na nem vitatkozok helyedbe vissza vennék-
Rád önteni én nem tudnék gondolod-
na jó- Éld ki magad érdekel engem!!
Csak ne bennem-
filter 2015. 04. 14. 08:51
Előzmény: #4952  detto71
#4954
én figyelmen kívül hagyom, nem kell vele foglalkozni..
Törölt felhasználó 2015. 04. 14. 08:51
Előzmény: #4951  Törölt felhasználó
#4953
Nektek könnyebb a másikat megbélyegezni-
na ezzel letudtuk ezt az ürgét-
persze tisztelet a kivételnek-
még torkolok- mű játék,mű játék hátán-
detto71
detto71 2015. 04. 14. 08:48
Előzmény: #4947  Törölt felhasználó
#4952
tudom hogy az e-mail címe, de nincs kedvem x lapot végig olvasni, hogy megtaláljam.

A trollkodást úgy értem, hogy nem lehet értelmezni amit írsz, szavakat raksz egymás után véletlenszerűen. Nincs szövegösszefüggésed ergo értelmezhetetlen az egész. Ha direkt csinálod akkor troll vagy bár én a bunkó elnevezést jobban preferálom, ha gondod van a magyar nyelven vagy valamilyen betegségben szenvedsz akkor írd meg, hogy tudjuk rögtön más lesz a megítélésed.

De kibaszott idegesítőek a beírásaid, mintha egy barom ide járna kárörvendeni.

Törölt felhasználó 2015. 04. 14. 08:48
Előzmény: #4947  Törölt felhasználó
#4951
-Tévedsz mert a rv-kel nagyobb visszaélés
lehetőségét merítik ki- a PÉNZ nagyobb
eséllyel meg van-
Törölt felhasználó 2015. 04. 14. 08:48
Előzmény: #4949  filter
#4950
filter 2015. 04. 14. 08:47
Előzmény: #4948  filter
#4949
(nem vagyok)
filter 2015. 04. 14. 08:46
Előzmény: #4946  detto71
#4948
link

itt tudna írni neki valaki, valahogyan, de én vagyok a facebookon!
Törölt felhasználó 2015. 04. 14. 08:43
Előzmény: #4943  detto71
#4947
már hogy érted- nem hinném azt azé-
Reált kérdeztem kapott Egyenlegértesítőt
kitért a válasz alól- Mit torkolok én?
Kárszenvedő vagyok- Bélyegezel már,na neked ezzel,ha könnyebb??
különben hátrébb(visszafelé lévő sorszámok alatt) lapozol ott van a Rogán emil
detto71
detto71 2015. 04. 14. 08:37
Előzmény: #4945  filter
#4946
ki tudja rogán e-mail címét, mint frakcióvezető?

Sehol nem találom.
filter 2015. 04. 14. 08:35
Előzmény: #4943  detto71
#4945
Szép napot sors társak..
tchongee
tchongee 2015. 04. 14. 08:31
Előzmény: törölt hozzászólás
#4944
Nem mindenki kereskedik naponta, én osztalékrészvényeket tartok/tartottam 2 éve nem kötöttem....nem mindegy nekem hogy a day tredesek másutt 1-2 ezrelékkel olcsóbban kötnek?
detto71
detto71 2015. 04. 14. 08:23
Előzmény: #4941  Törölt felhasználó
#4943
jól nyomod a trollkodást!
detto71
detto71 2015. 04. 14. 08:22
Előzmény: #4937  Törölt felhasználó
#4942
osztalék, én naiv azt hittem addigra minket leredeznek.

Erre a tavaszra vártam 1 éve és ez lett belőle.

Faszt kell itt nyomozgatni addig ütni őket még mindent elmondanak én elválalom. Minek ezeknek ügyvéd, mit kell ezeken még védeni.

Azt nem értem, mert végül is nem értünk hozzá, hogy a rv-eink meglétét szerintem már régen tudniuk kell. A keller kosár és bc követelés összevetése, gondolom. A pénz az már nehezebb, mert azért van kintlévősége a bc-nek a sok forex vesztes, az sem fogják behajtani soha. Legalább a rv-ket adnák vissza, ami megvan.

Megjelent a bc oldalán a közzététel, ami elég jó csak egy kérdésre nem ad választ, ha megküldik véletlenül május környékén a visszaadható vagyonról a kimutatást az ügyfeleknek, azzal párhuzamosan fel is oldják a bűnügyizárat és visszaadhatók az eszközök vagy nem?
Törölt felhasználó 2015. 04. 14. 08:21
Előzmény: #4940  detto71
#4941
Úgy,hogy kiéli magát a politikában-
vagy esetleg mondjam,na ez a "pali" nem
szimpi- na az se dönt el semmit-
kibújok a válaszadás alól (ennek elmondom annak nem)
De sok jó természetű emberrel megáldott az ég-

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek