Topiknyitó: Portfolio 2019. 08. 12. 09:19

Megkérdeztük Mérõ Lászlót, mi a megoldása a fél internetet lázba hozó matematikai feladványnak  

Ugrás a cikkhez
Egy hete írtunk arról, hogyan robbantotta fel az internetet egy táblára felírt, egyszerűnek tűnõ matematikai feladvány, amelynek megoldásán máig vitatkoznak még maguk a matematikusok is. A problémát az okozza, hogy az egyik tábor
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 18. 14:01
Törölt hozzászólás
#4
zgroska 2019. 08. 12. 09:24
Előzmény: #2  zgroska
#3
A tipográfia jelentőségére rávilágít, ha az előző hozzászólásomat összevetik a HVG-ben megjelenttel.
https://hvg.hu/tudomany/20190808_Mero_Laszlo_megvalaszolta_az_egesz_internetet_lazban_tarto_matematikai_feladvanyt
zgroska 2019. 08. 12. 09:19
Előzmény: #1  portfolio
#2
Az ugyanezen témakörben a HVG-ben zajló kommentfolyamban felhagytam a tipográfiai rövidítés fogalomkörének erőltetésével és előbb a hivatalos nevén implicit szorzás fogalom körében provokáltam vitát, majd a sokak által vitatott szakirodalmi hivatkozások után a szorzásra vonatkozó kommutatív és disztributív szabályok segítségével bebizonyítottam a hivatkozott csoport és szabályainak létezését és ezzel lezártam ezt a vitát. A HVG-ben publikált bizonyítás: -------------------------------------------------- Megpróbálkozok egy egyszerű matematikai bizonyítással az implicit szorzás / beleértett szorzás nevű csoport és a csoportbontás szabályainak létezésére. Kiindulási feltételként hivatkozok a Amanda Portman mindeddig felhívásra sem bizonyított tételére. "Odáig mindenki (többé-kevésbé ép elméjű) egyetért, hogy ha nincs kirakva műveleti jel, az szorzás, ..." 1. levezetés: a) a szorzás kommutatív, azaz ab=ba, b) ebből fakadóan a 2(2+2) kifejezést írhatom a következő formában: (2+2)2 c) a helyes csoportbontás nélkül, csak a szorzás jel beírásával átírt kifejezés így a következő lesz: 8:(2+2)*2 d) a precedenciaszabályok végrehajtása előtt a zárójeles tag kiszámításával: 8 : 4 * 2 e) a műveleteket balról jobbra végrehajtva az eredmény = 4 Megfigyelés: a 4 nem egyenlő a 16-tal, a csoportfogalommal nem rendelkezők eredményével 2. levezetés a) a szorzás disztributív az összeadásra és a kivonásra nézve, azaz: a(b+c)=(ab+ac), b) ebből fakadóan a képletet átírhatom a következő formára: 8 : (2*2 + 2*2) c) a precedenciaszabályok szerint kiszámolom a zárójeles kifejezést: 8 : (4 + 4) = 8 : 8 d) az osztást végrehajtva az eredmény = 1 Megfigyelés: a 1 nem egyenlő a 16-tal, a csoportfogalommal nem rendelkezők eredményével Következtetés: 1. a kommutatív szabály hibás 2. a disztributív szabály hibás 3. a az implicit szorzás nevű csoport és a csoportbontás szabályai léteznek és helyes alkalmazásával minden esetben a helyes eredményt adja, ami 1. 4. valamilyen ismeretlen okból mindkét levezetés hibás Lehet szavazni a lehetőségekre!

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek