Topiknyitó: Törölt felhasználó 2020. 03. 21. 18:41

KoronaVírus  

Új topic
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zanza2 2024. 06. 29. 11:01
Előzmény: #2737  kukker
#2740
Vicc volt, nem akartalak megsérteni, elnézést, ha így történt.
A "tévedhetetleneket" és "tökéleteseket" magam sem csípem, ezt útálom a politikusainoban is leginkább.
A tudomány - hozzád hasonlóan - tele van kételyekkel, bizonytalanságokkal, ez viszi előre. Mindig a "lehet"- vagy "talán"-ból indulnak ki a feltételezések, amiket aztán sok vita és nézőpont ütköztetés követ. Végül kialakul egy konszenzus, hogy a kutatások bizonyítékok alapján elvetik vagy megerősítik az eredeti feltételezést, de gyakran nem tudnak megegyezni, nyitva marad a kérdés, tovább vitáznak róla.
A tudomány nem egy sziklaszilárd hitrendszer, mindig fortyog, mindig dinamikusan változik. Sok elmélet megdől, újak keletkeznek, aztán azok is változnak. Attól hitelesebb a laikus tudománytagadóknál, hogy egy-egy ágában az ott régóta dolgozó, kiemelkedő, nemzetközileg minden, a témában járatos szakember elismerését élvező szaktekintélyek viszik a fő irányvonalat. Kongresszusokon és független folyóiratokban számolnak be a kutatásaikról, sokszor egymást is rettenetesen útálják, igyekeznek egymást megcáfolni, de ez csak jó, ez visz előre valamely témát, szakterületet.
Egyszóval a szakemberek  előnye a laikusokkal szemben, a több tapasztalat, információ, ismeret a témában.
Pl. Magyarországon a legismertebb tudomány népszerűsítő csoport a Szkeptikus Klub. Nem véletlenül hívják magukat szkeptikusoknak, ez jellemzi a tudományos szemléletet.
kukker 2024. 06. 29. 07:12
Előzmény: #2735  Zanza2
#2739

"2/ Nekem nem szubjektív állításaim vannak a természettudományokról, hanem elfogadom valamely témában a nemzetközi szakemberek ellenőrizhető kutatásokkal egyértelműen bizonyított, konszenzusos állításait, szemben a laikusok véleményeivel."
Ez a hit.
Hit a tévedhetetlenségben. Is.
Hit abban, hogy ez a tökéletes és abban, hogy ha ezen az úton vagy, akkor te tökéletességet éled és vallod.
És a másik nem.
Számítógépek szimulációival futtatnak mérnökök gépjárművek működésének a folyamatait, hibák után kutatva.
És mikor kijön a végtermék, akkor jön elő olyan hiba, aminek a lehetősége még fel sem merült az emberi számolgatás és a legkorszerűbb technológiai segítség mellett sem.
Tévedés volt abban, hogy hibátlannak hittük.
Hogy tökéletesnek hittük.
És ha azt feltételezzük, hogy a lehetős legjobb szándék vezérel bárkit is: a tévedése ott lehet abban, amit tesz.
Valami ilyesmi alapokon nézem ezeket inkább már, mint azonnali és kizárólagos tény, ami minden felett áll.
kukker 2024. 06. 29. 06:54
Előzmény: #2734  Zanza2
#2738

A Föld gömbölyűségéről is csak információd van, hogy így meg úgy van.
Mint, ahogy a lapos földről is.
Illetve mellé teheted a tapasztalataidat és az információk adatait párhuzamosan, hogy kiadja-e azt számodra, hogy gömb a Föld vagy lapos.
kukker 2024. 06. 29. 06:49
Előzmény: #2735  Zanza2
#2737

"abszurd"
Igen, tévesen írtam le a dolgot.
Ez az emberi hiba.
Aminek még a lehetőségét is elveted abban a hitrendszeredben, amit vallasz és mögé teszel minden szöveget, amivel a totális és mindenen felül állóságát hirdeted, de olyan vakon, hogy magát az "egyszerű" tévedés-t is képes vagy elvetni a tökéletességben való hitedben.
És már itt elbukott a dolog szerintem.
Hogy nem "lehet" vagy "talán"-ban hiszel, hanem abban hogy: ez a tény és az igazság és kész, mert nincs még olyan sem, hogy: tévedés.
Mert ennyire a tökéletes van és mindenki más kevesebb, és minden más kevesebb, mert az igaz az én hitem.
Az igaz és a minden az én hitem.
A másik nem ez.
A másiknál nem ez van.
És én ezért vagyok a több.
A másik meg: a semmi.
Zanza2 2024. 06. 29. 01:05
Előzmény: #2735  Zanza2
#2736
Amúgy az abszurd igazságot meghagyom nektek, én megelégszen az abszolúttal :-)))
Zanza2 2024. 06. 29. 00:57
Előzmény: #2728  kukker
#2735
"De az meg nem feltétlen azt jelenti, hogy az az abszurd igazság.
Ezt gondolom erről.
Hogy szubjektív állításaid vannak arról pusztán, hogy miért is azért kell hinni, amit te vallasz igazságnak."
1/ abszurd igazság??? ez micsoda?
2/ Nekem nem szubjektív állításaim vannak a természettudományokról, hanem elfogadom valamely témában a nemzetközi szakemberek ellenőrizhető kutatásokkal egyértelműen bizonyított, konszenzusos állításait, szemben a laikusok véleményeivel.
Zanza2 2024. 06. 29. 00:36
Előzmény: #2733  Zanza2
#2734
Pl. a Föld gömbölyűsége tény, egyértelműen bizonyított. A laposföld-elmélet pedig egy (téves) vélemény, ami nem bizonyított, hanem cáfolt.
Zanza2 2024. 06. 29. 00:29
Előzmény: #2729  kukker
#2733
"A természettudományokról van egy szöveg ugyan úgy, ami egy információ.
Ami mögé meg pusztán oda teszel egy ilyen magyarázó szöveget, hogy az azért hiteles, mert tényekre épül, ami tényt ugyan úgy ember írt le vagy mondott ki"
Kevered a tény és a vélemény fogalmakat.
A tény a tudományban kísérlettel, kutatással alátámasztott (ami statisztikailag szignifikáns, bármikor megismételve ugyanazt az eredményt adja), mindenki által egységesen elfogadott adat. Legegyértelműbbek a matematikai tények (pl 2x2=4), aztán ahogy csökken a tudományág egzaktsága, bonyolódik a helyzet. A természettudományoknál  feltevés-bizonyítás-cáfolat háromszöget járják körbe rengetegszer a valamely témával foglalkozók, addig-addig változtatva rajta, amíg kialakul egy konszenzus, létrejön egy bizonyított/elfogadott elmélet, amit persze később is meg lehet dönteni. A tudomány fő jellemzője a kétely, semmi sem statikus, minden változhat, megdőlhet, vagy megerősítést kaphat. Nincs benne semmi szubjektív, mindig széles körű konszenzuson alapul.
Zanza2 2024. 06. 28. 23:59
Előzmény: #2731  ronaldinyo
#2732
A politikai propagandát ne keverjük a természettudományokkal, nagyon különböző dolgok.
ronaldinyo 2024. 06. 28. 23:42
Előzmény: #2722  Zanza2
#2731
Nekem nem is kell hinni csak a tenyeknek.hiaba a hazugsagnak a legkönnyebb hinni.lasd háború.migrans meg Gyurcsány patas ördög.stb.na ezt mind elhitte a magyar
ronaldinyo 2024. 06. 28. 23:39
Előzmény: #2721  ronaldinyo
#2730
Fêknyuz
kukker 2024. 06. 28. 23:31
Előzmény: #2727  Zanza2
#2729

"A természettudományok nem hitre épülnek, hanem tényekre, ezáltal hitelesek."
A természettudományokról van egy szöveg ugyan úgy, ami egy információ.
Ami mögé meg pusztán oda teszel egy ilyen magyarázó szöveget, hogy az azért hiteles, mert tényekre épül, ami tényt ugyan úgy ember írt le vagy mondott ki, mint ahogy a hitelminősítőnél is ez volt egy az egyben.
Az egyik abban hitt és ugyan ezt a rizsát vallotta, hogy az ő hite miért az igazság, ahogy te is elmondtad ugyan ezt a rizsát.
Szerintem.
kukker 2024. 06. 28. 23:26
Előzmény: #2727  Zanza2
#2728

Ugyan úgy egy szöveg van egy téma mögé téve.
Én így látom.
Meg más így ezt látja.
Az, hogy te meg máshogy, az a te dolgod.
De az meg nem feltétlen azt jelenti, hogy az az abszurd igazság.
Ezt gondolom erről.
Hogy szubjektív állításaid vannak arról pusztán, hogy miért is azért kell hinni, amit te vallasz igazságnak.
Zanza2 2024. 06. 28. 23:10
Előzmény: #2725  kukker
#2727
A természettudományok nem hitre épülnek, hanem tényekre, ezáltal hitelesek.
Zanza2 2024. 06. 28. 23:06
Előzmény: #2725  kukker
#2726
Meglehetősen távoli a hasonlóság.
A biológiai tudományok (pl. virológa, immunológia) sokkal egzaktabbak a közgazdaságtannál, általánosítva a természettudományok a társadalomtudományoknál.
kukker 2024. 06. 28. 22:33
Előzmény: #2724  Zanza2
#2725

Szerintem az ide illő szó a hit.
Illetve hitelesség.
És annak egy példája.
Zanza2 2024. 06. 28. 21:58
Előzmény: #2723  kukker
#2724
Ez hogy jön ide?
kukker 2024. 06. 28. 21:30
Előzmény: #2722  Zanza2
#2723

S&P to pay $1.4bn to regulators in sub-prime debt case
Ratings agency Standard & Poor's (S&P) has agreed to pay a $1.38bn (£934m) settlement to US regulators over allegations it knowingly inflated its ratings of risky mortgage bonds.The deal, external with the US Justice Department also resolves 19 other lawsuits.In a statement, external, McGraw Hill - the parent company of S&P - said the "settlement contains no findings of violations of law".S&P is the first credit agency fined over financial crisis-era violations.The settlement covers mortgage bond ratings between 2004 and 2007.The bonds, which included sub-prime mortgages, were blamed for the collapse of the US property market and subsequent global financial crisis.Subprime troubleThe US Justice Department filed civil fraud charges against S&P two years ago. It accused the credit rating firm of giving top recommendations - known as triple-A ratings - to mortgage bonds that it knew contained sub-prime mortgage debt and were therefore not as safe an investment as the rating suggested.The US government said that S&P's ratings encouraged financial institutions around the world to buy and sell what proved to be "toxic" financial products in their trillions.
Zanza2 2024. 06. 28. 21:07
Előzmény: #2721  ronaldinyo
#2722
Valahogy jobban hiszek egy Medical Xpress-ben publikált cikknek, mint neked. 
De ezt már alaposan átbeszéltük a CoronaVírus topikban kb egy hónapja, olvasd el újra.
ronaldinyo 2024. 06. 28. 20:23
Előzmény: #2720  Zanza2
#2721
propaganda

Topik gazda

Tozsdemagia
Tozsdemagia
4 2 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek