Elképesztő blöff körvonalazódik a görög csőddel kapcsolatban. A görög adósságállomány a februári átstrukturálás előtt kb 360 milliárd eurót tett ki, a lépés önmagában 100 milliárd euróval csökkentette a görögök kinnlevőségeit. A görög csődre kötött CDS-eket, azaz a csőd esetén fizető termékeket azonban nem aktivizálták.
Hogy miért? Mert tegnap a 15 tagot tömörítő ISDA nevű szervezet így döntött. A csavar a történetben, hogy az ISDA tagjai között ott van a világ legnagyobb befektetési alapját, a 250 milliárd dolláros Total Return Fundot kezelő PIMCO is. A cég első embere, Bill Gross viszont egy friss interjúban sajnálatosnak nevezte, hogy nem hívhatók le a CDS-ek. Kár, hogy a szavazásnál ez nem jutott eszébe.
A piaci várakozás szerint egyébként a március 20-án esedékes 14,5 milliárd eurós kötvénytörlesztés lesz a vízválasztó, ennek kapcsán ugyanis már a görögök szeretnék érvényesíteni az adósság-átütemezést, ez pedig aktiválná a CDS-eket.
A történet érdekessége, hogy a görög CDS-ek összértéke a hivatalos adatok szerint mindössze 2,6 milliárd euróra rúg, tehát smafu a görög kötvényekhez képest, de sanda gyanúnk, hogy ennél jóval több CDS heverhet a bankoknál. A lehívás esetén pedig könnyen lehet, hogy milliárdos veszteséget könyvelne el a globális bankrendszer, ezt pedig a szabályozók egyelőre nem merték felvállalni.
Forrás: Equilor Elemzés
Olajár: kacsa volt a hír
Szaúd-arábiai tudósítások szerint gázvezeték robbanás következett be Awamiyah város környékén. A hírre a WTI és a Brent árfolyama is közel 5%-ot emelkedet. Az árfolyam később minimális mértékben visszakorrigált, miután a CNBC-nek nyilatkozó bennfentes megerősítette, hogy kacsa volt a hír. A februári olajembargó után így újra lehetet miről beszélni az olaj piacán. A kedvezőbb időjárási viszonyok miatt azonban hamarosan csökkenhet a kereslet, aminek hatására újból 120 dollár alatti szinteken találhatja magát a Brent árfolyama.
Ha lenne pénzed holnap mit vennél max. befektetési idő 1 hónap?