Topiknyitó: Törölt felhasználó 2008. 10. 27. 15:29

Gazdasági folyamatok  

A blogon sokan olvastátok, amiket írtam, ezért gondoltam ebben a topikban folytatom.

Akinek nincsen ÉRTELMES mondanivalója, az ne írjon ide.

Köszi.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2008. 12. 03. 07:15
Előzmény: #799  Törölt felhasználó
#800
drop,

Szvsz az autóeladások viszonylag egységes visszaesése (bár közel sem szerepelt a felsorolásban minden jelentős márka), első sorban arról tanúskodik, mintha az autóipar korábbi eszeveszett fejlődése is eltúlzott volt. Most, hogy az amerikaiak visszafogják a fogyasztásaikat, nyilván először abból vesznek vissza, amire nincs egetverően szükségük...

Autóra - egy-két nagyvárost kivéve - szinte minden amerikainak szüksége van, mint ismeretes, de háromévente ÚJAUTÓRA aligha.

Az emberek majd rászoknak a racionálisabb választásra. Ha maguktól eddig nem tették, majd megteszik kényszerből...

Nem vagyok benne biztos, hogy az autóiparnak kellene lennie a világgazdaság egyik vezető húzóágazatának...

Kíváncsi is leszek, hogy mennyiben fogja érinteni egy-két környező ország gazdaságát, ha az autóipari termelésvisszafogás időszakos, vagy végleges gyárbezárásokkal fog járni?

Ez persze leginkább azokat a legnagyobb autógyártókat érinti, amelyeknek a legszerteágazóbb helyszíneken (országokban) vannak összeszerelőüzemeik az anyaországon kívül, hiszen nyilván nem az otthoni gyáregységgel kezdik a bezárást... Ráadásul vélhetőeleg a hazai szakszervezet erősebb, mint a gazdaságilag "gyarmatosított" és "gyarmatosítható" országokban.

A gagyi-minőségi termékek kérdésénél erősebben befolyásolja a fogyasztói döntéseket az, hogy feltétlenül és most van-e szükség a vásárlásra, avyga halasztható-e, ill. szükség van-e egyáltalán az adott termékre, vagy felesleges luxus...

Amikor azonban a fogyasztó úgy dönt, hogy mindenképpen vásárol, akkor - a jövőben - előnyben fogja részesíteni a minőségi termékeket, számítva arra, hogy a vártnál hosszabb ideig nem tudja majd újra lecserélni...

Meggyőződésem, hogy amennyiben az amerikai autópiac visszaesése megáll (lehet, hogy az eredeti forgalomnak a 20%-ánál, ezt nem vitatom), az eddigieknél szívesebben választanak majd pl. Toyotát vagy Hondát a GM vagy Ford termékei helyett. Kivéve persze, ha detroiti a vevő, mert ott egész más szempontok is érvényesülhetnek, ill. ha már addigra nem is lesz pl. GM termék...
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 21:07
#799
GM: -41%
Ford: -31%
Toyota: -34%
Honda: -31%
Volvo: -46%

Ehhez nem kell kommentár.

Esetleg annyi, hogy itt nyomi sincs a gagyi/nem gagyi megkülönböztetésnek. Esik minden, ahogy várható volt.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 11:10
Előzmény: #793  Törölt felhasználó
#798
Bernanke célja a hosszú lejáratú USA állampapír vásárlással a hozamok lenyomása, amivel próbálja élénkíteni a gazdaságot.
A rövid lejáratú (3 hónapos) államadósságuk hozama már gyakorlatilag 0 és tegnap a 10 éves papír hozama is történelmi mélypontra került.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 11:07
Előzmény: #796  Törölt felhasználó
#797
Értem, nincs is ellenvetésem.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 10:52
Előzmény: #794  Törölt felhasználó
#796
Nézd, én majdnem ugyanúgy vagyok a kicsikkel, mint te, max. annyi a különbség, hogy időként játékból volt a nagyokon kívül is. Egy Panergy témában jártas speki simán leszövegelhet engem - joggal -, mert nyilván jobban követi a történetet nálam. Én csak Dlph sorát folytattam elmerengve azon, hogy mennyi mutyi működik a kis tőzsdénken. Ettől még lehet, hogy az általuk megbízott cég tényleg dolgozik és lesz is az egészből valami.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 10:46
#795
Tegnap vettem egy kevés SKF ETF-et (USA pénzügyi cégek shortja) 150-es árfolyamon.
Emellett van még regebbről DAX short cerifikátom.

Nem mostanában tervezem eladni őket.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 10:41
Előzmény: #791  Törölt felhasználó
#794
Hú de jó, hogy nem foglalkozom a kis magyar cégekkel. Csak OTP, MOL, Rába részvényem volt valaha.

A panergy tényleg ekkora trutyi?
Úgy hallottam, hogy az általuk megbízott izlandi cégnél dolgoznak rendesen, nem kamu, amit csinálnak. Ellentétben a Genesissel.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 10:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#793
Nem is várható ettől gyors gyengülés. Ha sokáig és nagy tételben veszi a FED a Treasury-ket, akkor elképzelhető, de ez sem biztos.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 09:13
Előzmény: #791  Törölt felhasználó
#792
Így igaz.
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 01:24
Előzmény: #784  Törölt felhasználó
#791
Dlph, tőzsdei kérdésekben általában egyetértettünk régebben is. Kiegészítem néhány régi "kedvencemmel" a listád:
- ex-Pplast, ma Panergy: a korábbi kisválságokban tönkrement műanyagipari szar, aki először vagyonkezelővé változtatva magát legnagyobb és a 2 ismert ügylete egyikeként tőkeáttétellel felvásárolta saját magát, másikban egy tök más szektorbeli BÉT-es társát, majd a világon utolsóként bedobta a megújuló energia kulcsszót;
- Synergon: a számlagyáros családi bt, aki a Pplast menedmenttől eltanult tőkeáttételes saját felvásárlás mellett egy brokicég segítségével palizta be a kisbüfiket;
- Genesisről inkább nem is írok...
kissherceg 2008. 12. 02. 00:14
Törölt hozzászólás
#790
Törölt felhasználó 2008. 12. 02. 00:11
Előzmény: törölt hozzászólás
#789
Az MNB kényszer alatt cselekedett, a FED viszont gazdaságélénkítés címén. Látok némi különbséget.
kissherceg 2008. 12. 02. 00:02
Törölt hozzászólás
#788
Törölt felhasználó 2008. 12. 01. 23:56
#787
Így hívják azt a folyamatot, amiről ma Bernanke beszélt. Beharangozta, hogy a FED akár vehet hosszútávú USA államadósságot.

Ez az abszolút fedezet nélküli pénznyomtatás, amit eddig nem alkalmaztak.
Ez természetesen a valuta leértékelődéséhez vezethet.
Ha nagy mennyiségben teszik és gazdaságélénkítés keretében szétosztják a pénzt, akkor változtatok a további USD erősödés nézetemen.
Bár a kérdés összetettebb ennél. Melyik valuta lesz akkor a nyerő? Egyik sem tűnik az igazinak...
Törölt felhasználó 2008. 12. 01. 23:51
Előzmény: #784  Törölt felhasználó
#786
dlph,

Nagyon igazad van a tőzsdével kapcsolatban, de azért a lényeget a gazdasággal kapcsolatban kicsit máshogy látod, mint én, de most már ehhez késő van, majd máskor írok erről...

Jó éccakát! ...azoknak, akik még fenn vannak... :)
mocskos_spekulans
mocskos_spekulans 2008. 12. 01. 23:28
Előzmény: #784  Törölt felhasználó
#785
sokat nagyon sokat... folyamatosan van/volt/lesz levagni valo kismalac. Az elet nagy korforgasa :)))
Törölt felhasználó 2008. 12. 01. 23:15
Előzmény: #783  Törölt felhasználó
#784
Mol....aha...mol?

Nem tudom....a hatalmuk megmentése, átmentése érdekében a részvényesi vagyont beáldozták. Engedélyt kértek rá hogy 30K nál vegyék magukat mint állat? Milyen pénzből tették ezt? Csak osztalékvagyon, vagy vettek fel hitelt is? Nem volt jó az OMV ajánlata?
És ti még azt hiszitek, hogy létezik a tőzsdén akár 1 cég is, aki a részvényesek érdekekeit nézi? Csak ha a sajátjukkal megegyezik ez az érdek,. Különben soha. Humet...itt írogat ebbe a fórumba a cég vezetője? Minek? Minek kell a kisbüfiket győzködni? És miről? Akinek ez nem gyanús, annak úgy kell.Magáért beszél.

Philakszia. Csodálatos rózsaszín álom lett lebegtetve a kisbüfik előtt, akik 25 ért betolták a zsét ebbe a cégbe. Azóta feleződött, és az apportpapírokat ugyanazok nyakába sózzák folyamatosan, akik már 25-ön is ki lettek tömve mint a kacsa.

AAA- gazdasági bűncselekmény...bevezetik 500 ért a tőzsdére, ,amikor már tudják pontosan, szar ez a cég úgy ahogy van. A nagytulaj első dolga, megválni a pakkjától. És azt hazudják, született tudatlanok. Ostobának születtek, ugyanis nem tudták az eszemadták..ohh kis ostobák...ezek szerint a management ostoba...de akkor ki választotta őket oda? Vicc. Tréfa. Gonosz kis tréfa.

Orco - tökéletes időzítés. A Graphisoft nem kaszált ennyit a csillagászati 6000 ft-os bevezetésével, persze a kisbüfiket szedték le akkor is tömegével.

Ha nem lenne semmi válság, ha minden oké lenne, akkor is egy dilettáns középkori állapot ez az egész és a velejéig romlott.

De van válság. Ezek után ki mit vár? De egy biztos. a management sosem veszít. Kibulizza magának. A cég elúszhat, ő akkor is megszedi magát. Kinek a pénzéből? Aki tudja a választ, kap egy hangszórót.

Mikulásralli mi? No lássuk...hány lelkes kisbüfit vesznek még palira.
Törölt felhasználó 2008. 12. 01. 22:56
Előzmény: #781  watson
#783
watson, szerintem te nem egészen értetted meg ennek a recessziónak a várható mélységét. Itt nem lesz jól szereplő cég.
Mi lesz a MOL hitel hegyeivel?
Mi lesz az OTP deviza hiteleivel, ha elköltöttük az IMF segélyt?
Mit csinál a Rába, ha jelentősen csökken a megrendelésállománya? Nekik sem kevés hitelük van.
MTelekom valszeg átvészeli, úgy tudom, a nyugati európai társaival ellentétben nekik nincsenek jelentős hiteleik.
Persze ezek a kérdések a következő 2 évre vonatkoznak, ami nagyon hosszú idő.
Törölt felhasználó 2008. 12. 01. 17:32
Előzmény: #781  watson
#782
watson,

A minőségi termékeket csak drop értette úgy, hogy luxuscikk, ezt később le is írtam, hogy nem a luxusra gondolok, hanem a minőségire.

Egyébként én is meg vagyok arról győződbe, hogy a minőséget előállítók kevésbé vannak veszélyben, mint a gagyit vagy luxuscikkeket előállítók.

De akiket kevésbé érint meg a válság, ott is lesznek elbocsájtások, mert sajnos mindenki úgy működik, hogy ha jól megy, akkor túlzásokba esik a költekezésekben és a munkerőfelvételben is. Az üzletmenet - költekezés, alkalmazottak fölvétele, stb. - sem sokkal kiegyenlítettebb, mint a tőzsde, és visszaeséskor ki kell rúgni embereket. Sajnos.

Szvsz ennél sokkal kiegyenlítettebb üzletmenetet kellene folytatniuk a vállalatoknak, mert ezeket a tőzsdei szárnyalásokat és visszeséseket követő nagyarányú munkaerőbővítéseket és leépítéseket kevéssé bírják el a társadalmak, pláne, ha ez egy egész országra, régióra, vagy az egész világra kiterjedő ingadozást jelent. A munkavállalóknak mindig szükségük van munkára, nem csak akkor, amikor nagyarányú konjunktúra tapasztalható a világgazdaságban.

Szívesen látnék olyan gazdaságpolitikai, stratégiai modelleket, amelyek ezeket a volatilitásokat mérséklik, kiegyenlítettebbé teszik. Kezdve ezt a tőzsdei árfolyamok kiegyenlítettebb növekedésével - esetleg erősítve a vállalatok készpénz. ill. osztaléktermelésének előtérbe helyezését a növekedéssel szemben, amely bizonyára kiegyenlítő hatással lenne a vállalatok - főként hitelből történő - egészségtelen túlnövekedésére is, amelynek kedvező hatása lenne a munkaerőpiac kiegyenlítettebbé válására is.

Nagyon fölgyorsult a világ, egyes szakmák egy-két évtized alatt teljesen elvesztik piacképességüket, és a munkavállalói - miután elvesztették állásukat - képezhetik át magukat valami egészen már területre, amelyet már nem biztos, hogy olyan lelkesedéssel, odaadással, hatékonysággal fognak végezni, és ezt nem tartom kedvező változásnak...
watson
watson 2008. 12. 01. 16:52
Előzmény: #779  Törölt felhasználó
#781
Az ingatlan lufi kipukkanást lehet hasonlítgatni, de Európában nem gondolnám hogy ingatlan lufi lenne.

Az USAban ott igen, ott betett a jelzálog-hitelezés és felfújták az árakat. Ha emlékeztek akkor a 98-as válság kapcsán is előkerült pl. Dél Kórea, ahol a Daewoo meg hasonló konglomerátumok is meginogtak az ingatlanlufijuk kipukkanásakor...

akira, drop a vitátokban nem lehet, hogy a minőségi termékek piacát és a luxus termékek piacát nem határoljátok el jól? Ha jól gondolom akkor a minőségi termékek valószínűleg nem esnek be túlzottan, a luxus termékek viszont keményen.

Amúgy ma már a nyugati társadalmak (USA,EU) állampolgárai elhanyagolható erőfeszítést kell tegyenek az élelem megszerzéséért. Tévhit szerintem, hogy a túlélésért kéne bárki is küzdjön. A sáskák vagy a patkányok is csak ott szaporodnak el ahol van elég kaja és azt (mint vagyont) nem védi meg a társadalom. Lásd az elsőbe és óvodába iratott hátrányos helyzetűek vagy kisebbség részarányát!

Szóval élelmiszeriparban nem lesz visszaesés, vagy megveszik közvetlenül vagy segélyből. Csányinak továbbra is meglesz a betevő falat a Pick, Délhús, Mizo, Sole, Bóly Rt. gépezetéből :)
...de jól fognak teljesíteni a létszükségletet biztosító (élelmiszer, gyógyszer) cégek mellett a monopol helyzetben (MOL, OTP...) vagy monopol eszközökkel bíró (MTelekom, ANY, Rába ...) cégek is, csak kisebb apparátussal. kisebb infrastruktúrával. Fő a fedezeti szintek megtartása és a rugalmasság...

Topik gazda

drop_
1 1 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek