Köszönöm a normális hangvételű hozzászólásodat. Igen, a duma szó teljesen korrekt, mikor Orbán Viktort idézem, ez az egyik gond, hogy az oroszok szekerét tolja, és nem tudjuk, hogy miért.
Értem a gondolatmenetedet - lehet, hogy ez a gondolkozásmód a pártosság, a Fidesz és baloldal által egyaránt szított szekértábor-mentalitás miatt alakult ki (igen, ebben a baloldal keményen részt vett). Hiszen aszerint tekintesz másvalakire, hogy milyen párt szimpatizánsa, tehát eleve binárisan kategorizálod. Pedig néha sokkal egyszerűbb magyarázat is van.
A baloldal a medgyessi-gyurcsány kurzussal jó időre kiírta saját magát a hiteles erők közül. Leírtam őket, mint ahogy a jelek szerint sokan mások is, amiatt, hogy az anyjukat is eladják és az országot, valamint lakosságát eladósítják, ha az kell a következő választáshoz (nem égettem meg magam, nem volt CHF jelzáloghitelem). Simán rátolták az adósságot a népre, valamint a következő, meg nem született generációra, és jött a -7% GDP és IMF oldotta államcsőd, míg a lengyelek növekedtek szépen. Emellett közismert volt az enyves kezük, a PPP, a lenyúlás, úgy hozta a sors, hogy ezek kis részére ráláttam, azért azok is 10 milliárdos nagyságrendű dolgok voltak, tehát nem csak pletykalapokra alapozok. A baloldal még 2009-ben elvesztette az addig is gyenge és igencsak inaktív kormányzását, lényegében kormányzás nélkül hagyták hánykódni a hajót, csakhogy kitöltsék az utolsó évet is. Ez is a MÉRHETETLEN egoizmusukat mutatja. Ezek miatt szerintem soha az életben nem fogok MSzP, DK jellegű pártra szavazni. Egyébként is bénák voltak a gazdasági és társadalmi irányításhoz, örökös túlzottdeficit-eljárás, szánalmasan ügyetlen EU pályáztatás és pénzlehívás (erről is tudnék mesélni), Simor-Király által indokolatlanul magasan tartott alapkamat, valamint a devizaadóssággal való semmit nem kezdés, mindennemű külföldi féllel, pl. bankok és EU, a konfliktusok kerülése, miközben pl. Izland kemény haircut-okat oldott meg. A baloldal értékrendjének fő pontjaira sem volt semmiféle válaszuk, nem volt társadalmi felzárkóztatás, előremutató oktatási reform (most is szar a helyzet, de a baloldal sem tett semmi érdemit).
Mivel a szélsőjobbot elutasítom, nem sok más lehetőség maradt 2010-re... a fiúk meg is mutatták, hogy jól-rosszul, problémákkal ugyan, de egyrészt aktívan kormányoztak, másrészt gatyába rázták a gazdaságot, a fő gazdasági mutatóink az utóbbi években sokkal jobbak, mint amit a szociknak köszönhettünk 2010-ben. Ez a véleményem, ezzel lehet vitatkozni, de mivel közgazdasági diplomám is akad és van bőven munkatapasztalatom pénzügyi téren, maradjunk annyiban, hogy kialakult véleményem van a szocialista, majd a fidesz-évek pénzügyi összevetésében. Ha valaki 2010 elején azt mondja, mi következik, pl. a MOL-csomag kézből visszaszerzése, a hitellufiért jórészt felelős külföldi banktulajdonosok bevonása a konszolidációba, CHF forintosítás, zuhanó devizaadósság-arány, foglalkoztatás-bővülés, lengyel körüli ország- és forintkockázati felárak, költségvetési egyensúly, sikeres, majd szükségtelenné vált devizakötvény-kibocsátások, valamint a korábbihoz képest markáns brüsszeli fellépés és ennek ellenére, valamint a szocik általi lemaradás ellenére kb. teljes mértékű kohéziós keretlehívás, nem hittem volna el. Persze voltak negatívumok is, meg egyesével mindhez hozzá lehet fűzni valami negatívumot vagy külső okot, nem is ez a vitatéma, hanem hogy természetesen, mivel megítélésem szerint alapvetően jó dolgokat csináltak a gazdasággal, és a stabil gazdaság az egyik alapja a polgárságnak, demokráciának és jövőképnek, alapvetően pozitívnak láttam a gazdasági kormányzást.
Ettől nem lesz valaki Fideszes, és ettől ugyanúgy felháborítónak találja a legtöbb dolgot, amit ti, magukat mindigis-fidesz-ellenesnek feltüntető emberek annak talál. Pl. MNB alapítványok, meggazdagodások, lenyúlások, baltás gyilkos kiadatása, nőbecsmérlő szövegek, oroszsegg-nyalás, sajtólenyúlás, CEU ügy, hosszú a lista.
Valahol természetes, hogy a jó dolgok és rossz dolgok aránya függvényében megváltozik pl. bennem a kormányzati munka értékelése. Ez nem tesz Fideszessé vagy ex Fideszessé, főleg, ha ők változtattak negatív irányba. És ez nem validálja azokat az embereket, akik 2010 óta fidesz-ellenesek, mert nem volt törvényszerű minden szar, amit a fidesz csinált idáig. Megtehették volna, hogy ígéreteiknek megfelelően igyekeznek erősebben mérsékelni az államadósságot, pl. oda mehettek volna az MNB alapítvány-milliárdok (a költségvetésen keresztül). Paks költségei mehetnének inkább megújuló energiaforrásokba. A rezsicsökkentést nem csak így lehetett volna csinálni, hanem úgy is, hogy országos program indul a házak szigetelésére, ami megdobta volna az ipart és foglalkoztatottságot a képzetlenek körében is, és csökkentette volna a devizás importot, és az orosz függést. Stb. stb.
Csakúgy, mint te, én is el tudok képzelni valamiféle hipotetikus pártot, akik gazdaságilag még jobban kormányoznak, és közben nem nyitnak ilyen rossz frontokat, mint a Fidesz, nem taposnak sárba értékeket és nem is korruptak, mint a Fidesz. Persze hogy rájuk szavaznék, vagy szavaztam volna 2010-ben. De a reálpolitikában nem lehet nem létező erőkre szavazni... ezért továbbra is örülök, hogy nem a baloldal folytatta tovább 2010-ben, és nem gondolom azt, hogy a Fidesznek most van életképes alternatívája, de olyan határokat léptek át, amik miatt a Fideszt is elutasítom, mint a szocikat annak idején.
Ha ez valaki szerint a "kijózanodó" és "későn ébredő" kategória, akkor ebben továbbra is csak azt látom, hogy valamiért van egy belső lelki igény a megbélyegzésre, ami, hozzáteszem, sok baloldali vagy liberális gondolkodású embert kissé kirekesztővé tesz. Talán a 2002-2010 közti kormányzás mellett az ilyen típusú befogadókészség hiánya is oka annak, hogy a baloldal a Fidesz minden botránya és népszerűség-vesztése ellenére képtelen profitálni és bázist kialakítani, és nem alakult ki másik néppárt.
Majd ha a baloldal kiírja a sorai közül a hitelvesztett pártokat, mint pl. a MSzP és DK, és személyesen a népadósító Gyurcsányt, valamint az olyanokat, pl. Horváth Csabát is, akik pusztán minden kormánytettet reflexből elleneznek, és önálló, nem pusztán dacprogrammal állnak elő, és befogadó néppártok alakulnak ki, akiknek kapcsolatuk van a társadalommal, vagy feljön egy nem baloldali alternatíva, akkor lehet esélye kormányváltásnak, addig csak szervezkedni, mozgósítani és lábbal szavazni lehet.
Egy csapásra meg tudjuk oldani a kormány óriási dilemmáját
Ugrás a cikkhez