ha figyelted, hogy naponta mennyit kamatozik, akkor a napi kamat fog emelkedni. kb. ennyit lehet észrevenni. tavaly: 15,25 (14,5+0,75) %/365 = 1 napi kamat = 0,04178% idén: 18,35 (17,6+0,75)%/366(szökőév) = 1 napi kamat =. 0,05013% 99%-ről indul kamat fizetés után, most fixen ~ 0,05-öket fog ugrálni.
Nem tudtam tobbet irni. Lesz egy halotti anyakonyvi kivonat meg lesz hagyateki eljaras ahol jegyzo szamba veszi vagyonelemeket targyakat jogosultsagokat. Elvileg automatikusan indul a jegyzonel. Az a gond ha idokoznen osszeveszes van vagy banknak atadod HAK-T egybol megnezik penzmozgast es ha van a halal utan akkor KERHETNEK KIVIZSGALAST. amikor megvan jegyzői hatarozat akkor lefedezik magukat.
Őszinte részvétem. Sajnos pontosan egy éve hagyott itt minket édesanyám 97 éves korában. A számláját, megtakarításait kb. 10 éve én kezeltem, közösen voltunk tulajdonosok. Amikor a bank hivatalosan tudomást szerez a halálesetről azzal a fordulónappal a számlán lévő pénzt hagyatéki számlára teszi. A hivatalos értesítés nálunk két hét volt, addig bármit lehetett on-line a számlán végezni. Én nem tettem, neked sem javaslom. Ha két tulajdonos volt akkor a felét teszi a hagyatékira. Az értékpapírnál édesanyám volt a tulajdonos így az egy az egyben került hagyatéki eljárásra. A hivatalos értesítésig azonban a számlán tudsz mindenféle műveletet végezni. Nem tudom mekkora összegről van szó, de ha komolyabb akkor javaslom, hogy kösd le amíg teheted. (pl.: állampapír, pénzpiaci alap...) Én így tettem. 11 hónap volt a hagyatéki eljárás, úgy, hogy semmiféle vita nem volt az örökösök között.
Még annyit tennék hozzá, hogy bármilyen kamat és árfolyamnyereség után, bár állampapírra egy ideje nincs, az örökösnek kell majd adót fizetni. És bejelenteni csak halotti anyakönyvivel lehet.
Szia, őszinte részvétem. Ha a kamat a bankszámlára került, akkor talán van némi igen pici esély, hogy a lányod megkapja a haláleseti rendelkezés alapján. Érzésem szerint nem, mivel a haláleset időpontjában az értékpapír számlán szereplő eszközök a hagyatékba fognak kerülni, és ez ennek az eszköznek a hozama. De azért egy próbát talán megér. Első körben a lányoddal közösen keresném fel a bankot, készülj arra, hogy azonnal a fiókban nem fognak tudni mondani semmit, ebben a fióki ügyintéző csak postás szerepet tölt be, elveszi az iratokat és kaptok valami papírt, hogy ott jártatok. Majd megnézi a banki jogász, mi a teendő, és tájékoztat (max 30 nap, de ha minden jól megy, már napokon belül, érdemes a fióki ügyintézővel a kapcsolatot tartani). A közjegyzővel a banki válasz alapján vegyétek fel a kapcsolatot, mert lehet, hogy a bankszámlát mégis be kell vennetek a hagyatéki leltárba, a kifizetett kamat erejéig.
Ha nem létszükséglet az a pénz, és később esetleg probléma lehet belőle, (te tudod az öröklés menetét) akkor nem érdemes felvenni. Én is megkérdeztem az ügyvédemet, pont ezt mondta amit leírtam, hogy 150 ezerért nem érdemes törvényt szegni, de mivel én semmi kockázatot nem láttam benne, így felvettem. Különben 2 évet várhattam volna rá, mert amikor anyum meghalt, ő is örökös volt elhunyt családtagok után (3 hét alatt anya és fia halt meg), így összevont hagyatéki eljárás lett, ami alaposan elhúzódott.
Hali! Ma megkaptam a 2027J kamatát.(szombaton volt a fordulónap) Ránézve még mindig a 15,25%-ot mutatja aktuális kamatként. Ez mikor fog átváltani a valós aktuálisra? OTP-nél vagyok. Köszi!
Értékpapírszámlára nem lehet haláleseti kedvezmenyezettet megadni. Az állampapírok az örökösöké lesznek. Ha a kamat nem az értékpapírszámlára kerül, hanem a bankszámlára, akkor (csak a kamatra) jogilag már bonyolulttá válik a helyzet.
Őszinte együttérzésem. Nem veheted fel. A meghatalmazott a szla tulajdonos halálának napjáig rendelkezhet meghatalmazottként aszla felett. Ha az OTP hivatalosan tudomást szerez a szla tulajdonos haláláról, zárolják a szla-t és jogerős hagyatékátadó végzés alapján teljesítenek kifizetés az örökösöknek. Ha nem Te vagy az örökös, akkor meghurcolhatnak, talán BTK-s eset lesz (nyilván a haláleset időpontja megelőzi a KP felvételt - ez elég egyszerűen igazolható). Ne kockáztass szerintem, várd meg a jogerős hagyatékátadó végzést.
Elvileg nem veheted fel, hanem jelezned kell a halálesetet az OTP-nek. Észszerűbb volna, ha a lányod venné fel, és utána te bejelentenéd. Ha a lányod nem elérhető erre a feladatra, akkor te is felveheted, és ha nem lesz az öröklésnél vita, akkor szerintem probléma sem lesz belőle. Én is kivettem anyum nyugdíját ATM-ből a halála után, de mivel én voltam az örökös, senki nem problémázott ezen utólag. Jogilag persze tilos.
Magyar Állampapír tulajok