Topikgazda: oszlopos 2004. 09. 16. 13:59

Kárpótlási jegy: Most mennyi is az annyi?  

Ugrás a cikkhez
A kárpótlási jegyek ügyében az utóbbi időben igen aktívnak mutatkozó ügyvéd, dr. Varga Tamás keresetet adott be a Fővárosi Bíróságra, amelyben kérte a bíróságot, hogy a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. Törvény 21. § (1) és (7) bekezdése alapján határozatában kötelezze a Központi Kárrendezési Irodát (KKI), valamint Pénzügyminisztert, a kárpótlási jegyek kibocsátójának képviselőjét, mint adatkezelő szerveket a kárpótlási jegyekkel kapcsolatos kérdéseik pontos(!) megválaszolására.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=45509
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
banyaiz 2016. 03. 30. 11:04
Előzmény: #4656  Törölt felhasználó
#4660
Vagy végig kamatoznia kellett volna, vagy a mögöttes vagyonelemekben kifejezni az értékét pl termőföldben 1 jegy értéke 1/10 3 aranykorona termőföld. :)

Mindjárt nem érne rá ez a sok kecsege az állami részről töketlenkedni az üggyel.

Ne félj már 90-es években lezárták volna az egészet. :)
banyaiz 2016. 03. 30. 10:55
Előzmény: #4656  Törölt felhasználó
#4659
Még egy példa állam szemszögéből nézve.

Kint van a piacon még 4 mrd névértékű jegy. Ezt kell ellentételeznie a spéci kárpót szabályok szerint privatizációval.

Mennyi vagyon kellett a 4 mrd forint ellentételezéséhez 94-ben és mennyi 2016-ban? Kb ég és föld.

Ha ez így megy tovább a végtelenbe akkor a 4 mrd ft az egy skatulya gyufa ára az államnak, a kibocsátáskori csinos kis mögöttes értékhez képest.

Csak az a kérdés, hogy ez így jogilag rendben?

Mert épp tegnap kaszinótörvényt meszelték el EU-ban kártérítés járhat a korábbi szereplőknek. Pedig kaszinókra is van egy magyar törvény amit a magyar állam betart gondolom én. Csak hát véres a torka a dolognak.

Egy ilyen alaphelyzetben mikor már tényleg évtizedes távlatokról beszélünk jegynél nagyon gyenge érvnek tartom, hogy a kárpót törvény szerint akkor adok felhasználásit amikor akarok és csókolom.

De hát nem az én véleményem döntő az ügyben.
banyaiz 2016. 03. 30. 10:47
Előzmény: #4656  Törölt felhasználó
#4658
Névértéknek megfelelő azaz 1742 Ft-ot megtestesítő követelés amit speckó feltételekkel érvényesíthetsz leegyszerűsítve privatizáció során.

Nyilván nem egy államkötvény .

De ettől még az értéke elinflálódott gyakorlatban ha lesz felhasználási a mostani 1742 és az 1994-es 1742 reálértéke között van egy kis különbség.
Az értéke pénzben van kifejezve.

Mert ha mit tudom én föld lenne mögötte pl 1 db jegy ér 1/20-ad hektár földet vagy 1/10-ed ha termőföldet ilyen olyan AK értékben akkor azt mondom egye fene.

De , hogy 94-ben egy jegy is érték volt most meg kapsz rajta 1 doboz cigit és egy skatulya gyufát. Így már kicsit más a leányzó fekvése.
watson
watson 2016. 03. 30. 04:51
Előzmény: #4656  Törölt felhasználó
#4657
Ha egy kötelem (követelés) lejár, akkor az pénzköveteléssé tehtő.

Az elsőfokú ítélet kimondta (én így értelmezem):
- a kárpótlási jegyre alkalmazni kell a kötelmi jogot (az NFM tévedett amikor csak a Kárpót tv-t akarta alkalmazni)

- a kárpótlási jegy azzal nem lesz lejárt, hogy felszólítgatom az államot (MNV, NFMiniszter) a teljesítésre, mert az = magánosításra kötelezés

- a kárpótlási jegy azzal viszont lejárt lesz, hogy az Állam önkéntes magánosításánál nem hagyja felhasználni a jegyet a vásárlási szándékom kinyilvánításakor. Erre tettem egy kísérletet egy meghirdetett ingatlan esetében is (nyilván összedobtuk volna rá a jegyet ;).

- minden forgalomban lévő jegy kibocsátási dátuma 1991. augusztus 10.

A tévedések elkerüléséért természetesen nem azzal csak 100db-al rendelkezem.
Örültem hogy első fokon értelmes jogi vita folyt, és nem az a sületlenség és ostobaság amit az ítélőtáblás vénasszonyok előadtak (ott koncepciós volt az eljárás és nem jogi). Egyenlőre nincs más minthogy bízzunk a Kúria hozzáértésében.
Törölt felhasználó 2016. 03. 30. 00:46
Előzmény: #4652  banyaiz
#4656
"Egyszerű a magyarázata a dolognak amikor ezt az értékpapírt és a törvény kitalálták nem kalkuláltak azzal, hogy ez hosszú távon létezni fog."

Ez így van, de ettől meg nem lesz igaz, hogy a kpjegy pénzkövetelés.
r76 2016. 03. 30. 00:01
Előzmény: #4654  banyaiz
#4655
A gusztustalan az az ållam részéről, hogy semmilyen felhasználást nem biztosít 2006 óta miközben évente milliókat fizethet ki a BÉT-nek ,hogy listán tartsa. Én továbbra is azt tartom ,hogy amíg nincs érdekelt nagy hal benne addig ez lesz..állóvíz. A nemzetközi per az egyetlen esély de az még évek addig meg marad a speka hátha jön vmi állami cég a tőzsdére.
banyaiz 2016. 03. 29. 22:33
Előzmény: #4650  Törölt felhasználó
#4654
Ebből a szempontból teljesen lényegtelen a felhasználásnak vannak 91-es játékszabályai.

Pénzkövetelésről beszélünk, vagy olyan pénzkövetelésről amit csak privatizáció során érvényesíthetsz.

Mert ebből a szempontból az a lényeg, hogy az állam úgy alakította ezt a dolgot, hogy a "pénzkövetelés" ma már töredékét éri .

De betartották a törvényt közben, mondják. Ami megint egy necces állítás .

Maga a törvény is necces ha ilyen következményei vannak.

Szóval mást nem tudok mondani a dologról.
banyaiz 2016. 03. 29. 22:24
Előzmény: #4650  Törölt felhasználó
#4653
Nem véletlenül tették bele annak idején x évig kamatozik nő a névértéke.

Ha ezt akkor nem teszik már 94-re 0 íródott volna nagyjából amilyen inflák voltak ott.

Csak a 91-es törvényalkotók 94 utánra nem kalkuláltak a kárpót játékkal.

Ez nem mentesíti a jogutódokat a következményektől. Mondom én. :)
banyaiz 2016. 03. 29. 22:20
Előzmény: #4650  Törölt felhasználó
#4652
Egyszerű a magyarázata a dolognak amikor ezt az értékpapírt és a törvény kitalálták nem kalkuláltak azzal, hogy ez hosszú távon létezni fog.

Gyors folyamatra találták ki. Pár évre.

Csak hát közben eltelt 2x év. Igen karcsú ebben az esetben az az érv, hogy a törvény így szólt 91-ben.

2016 van. Így látom a dolgot, azért ez a törvény nem csak lebeg a semmiben hanem az EU-s , magyar jogrendbe illeszkednie kell.

banyaiz 2016. 03. 29. 22:10
Előzmény: #4650  Törölt felhasználó
#4651
"A kárpótlási jegy bemutatóra szóló, átruházható, a kárpótlás összegének megfelelő, az állammal szemben fennálló követelést névértékében megtestesítő értékpapír."

Ez a törvény szövege.

De a felhasználása korlátozott ezt egy percig nem vitatom. Megvannak a felhasználási szabályai.

Csak annyit állítok, hogy maga a törvény és betartása is ezer sebből vérzik.

91-es évi sorozatra rányomtatott 1742 Ft mai reálértéke gyakorlatilag 0.

2008-as évi sorozatra ugyanezen törvény szerint nyomtatott 1742 Ft reálértéke 30-40%-al kisebb mint 2008-ban.

De én ma megvehetem mindkettőt akár fizikailag is. Ott van a kezemben mindkettő és ugyanaz az összeg a követelésem mindkettő után 1742 Ft.

Na most ha ezt egy jogász elmagyarázza ilyen jogállamban állam által kibocsátott értékpapírnál lehetséges akkor ő tud már valamit.
Törölt felhasználó 2016. 03. 29. 21:35
Előzmény: #4646  banyaiz
#4650
"Névértéke Ft-ban van. Ha valahol használni tudod akkor Ft-ban fogják figyelembe venni. Mint értékpapír pedig egy állammal szembeni követelést testesít meg Ft-ban kifejezve."

Nem. Minden értékpapír egy szerződést testesít meg. A kötvény mögött egy kölcsönszerződés áll tulajdonképpen, emögött meg privatizációban adott értéken történő beszámítás opciója.
banyaiz 2016. 03. 29. 21:19
Előzmény: #4644  Törölt felhasználó
#4649
Értem amit mondasz , hogy vannak speckó szabályok a felhasználására. Ezért kárpót jegy.

De pl ha az állam kibocsátana egy olyan értékpapírt 1742 Ft-os névértékkel amit csak lila lufikra lehet becserélni. Utána pedig 100 évig lila lufik nem kerülnének forgalamba az nem azt jelentené, hogy nincsen velük szemben pénzkövetelésed. Legalábbis én így gondolom.

Gondolj bele 90-es években egy bizonyos db számú jegyre nyomtatott Ft összegért kaphattál 1 hektár földet, most ugyanarra a jegyre ami még forgalomban van kaphatsz pár 100 kiló kukoricát vagy búzát. :)

Szóval ez egy ilyen spéci értékpapír, végén mi fogunk tartozni az államnak átmegy negatívba a követelés. :)
banyaiz 2016. 03. 29. 21:04
Előzmény: #4645  zeli39
#4648
Itt már annyi minden sérült , hogy 1-1 esemény ide vagy oda már nem számít. :)
banyaiz 2016. 03. 29. 21:01
Előzmény: #4644  Törölt felhasználó
#4647
Maradva a privatizációnál ha ott beszámítják akkor is azzal a ft követeléssel fognak számolni amit megtestesít.

Ami furcsa, hogy ez a Ft összeg ugyanaz 2x éves követelésnél mint a 2 naposnál.

De ne akadjunk fenn ilyen apróságokon, magyar jogalkotáson megreformáljuk az értékpapírvilágot. :)
banyaiz 2016. 03. 29. 20:59
Előzmény: #4644  Törölt felhasználó
#4646
Névértéke Ft-ban van. Ha valahol használni tudod akkor Ft-ban fogják figyelembe venni. Mint értékpapír pedig egy állammal szembeni követelést testesít meg Ft-ban kifejezve.

zeli39 2016. 03. 29. 20:22
Előzmény: #4642  banyaiz
#4645
Ahogy mondod tényleg szürreális :-)az ügy törvényes lezárását törvénymódosítás nélkül szinte lehetetlen megoldani mert ha 1742 forinton történne a vagyon átadás akkor a 2007 utáni jegyeket diszkriminálná ami alapszabályt sért ha ez meg valamilyen diszkonttal történne az meg a 1991-es kárpótlási törvényt sértené :-)
Törölt felhasználó 2016. 03. 29. 20:13
Előzmény: #4642  banyaiz
#4644
Ez sem helyes szöveg:

"Vagy máshogy megfogalmazva ha én most veszek tőzsdén kívül valakitől olyan jegyet amit 90-es években nyomtattak, és veszek mástól olyat amit 2008-ban adtak ki, mindkettő ugyanannyi Ft követelést jelent. :)"

Egyik sem jelent pénzkövetelést. Esetleges privatizáció során való beszámítást ígértek, ez a követelésed.
Törölt felhasználó 2016. 03. 29. 20:11
Előzmény: #4641  banyaiz
#4643
"Ez olyan állampapírra lefordítva mintha 90-es években vett 30 éves állampapírod ma ha visszaváltanád pontosan annyi forintot kapnál kamatokkal együtt mint aki 2007-ben vett egy ugyanilyen állampapírt. :D

ez közröhej."

Nagyon nem ugyanaz, az állampapírért ugyanis kamatot ígértek, ezért meg nem. És ezt tudtad, amikir megkaptad vagy amikor megvetted a tőzsdén.
banyaiz 2016. 03. 29. 19:56
Előzmény: #4639  zeli39
#4642
Vagy máshogy megfogalmazva ha én most veszek tőzsdén kívül valakitől olyan jegyet amit 90-es években nyomtattak, és veszek mástól olyat amit 2008-ban adtak ki, mindkettő ugyanannyi Ft követelést jelent. :)

Az egyik 2x éve fennálló követelés a másik 8 éve de az összeg egyenlő. :)

Lehet ragozni de hát szürreális a dolog.
banyaiz 2016. 03. 29. 19:48
Előzmény: #4639  zeli39
#4641
Ez olyan állampapírra lefordítva mintha 90-es években vett 30 éves állampapírod ma ha visszaváltanád pontosan annyi forintot kapnál kamatokkal együtt mint aki 2007-ben vett egy ugyanilyen állampapírt. :D

ez közröhej.

Topik gazda

oszlopos
4 3 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek