Topikgazda: oszlopos 2004. 09. 16. 13:59

Kárpótlási jegy: Most mennyi is az annyi?  

Ugrás a cikkhez
A kárpótlási jegyek ügyében az utóbbi időben igen aktívnak mutatkozó ügyvéd, dr. Varga Tamás keresetet adott be a Fővárosi Bíróságra, amelyben kérte a bíróságot, hogy a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. Törvény 21. § (1) és (7) bekezdése alapján határozatában kötelezze a Központi Kárrendezési Irodát (KKI), valamint Pénzügyminisztert, a kárpótlási jegyek kibocsátójának képviselőjét, mint adatkezelő szerveket a kárpótlási jegyekkel kapcsolatos kérdéseik pontos(!) megválaszolására.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=45509
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
banyaiz 2016. 03. 29. 19:44
Előzmény: #4639  zeli39
#4640
Pontosan így van azért nem mer belenyúlni senki jogi oldalról mert az olyan kérdéseket vetne fel .

Ezer sebből vérzik , egy tákolmány.

De hát ez adja meg a varázsát. :)

Nem tudom pontosan mennyit adhattak még 2006 után, de úgy ahogy mondod mekkora röhej, hogy valakinek tételezzük fel van még 90-es években alanyi jogon kapott jegye az akkor most ugyanannyit ér ugyanannyi a névértéke mint annak aki 2007-ben kapta pl miközben több 100% infláció volt .

De ez csak egy az 1000 problémából ami abból adódik, hogy már az elején el volt rontva az egész ezzel a törvénnyel .
zeli39 2016. 03. 29. 15:15
Előzmény: #4636  banyaiz
#4639
Az évek alatt teljesen kiveséztük ezt a témát,,:-)a legnagyobb gond,hogy a kárpótlási törvények az érintettek nélkül születtek meg ,,a politikusok leültek megbeszélték és eldöntötték :-)a törvény megszületésekor még egy kárpótoltnak sem volt jogi alapja,hogy bárhol a törvény törvényességét vitathatta volna ,,ezek később persze megtörténtek AB,,számvevőszék de senki nem akart és nem mert ebbe a katyvaszba belenyúlni ,,,a problémát tetőzték még azzal is,hogy 2007 után is adtak ki határozatokat és kb 1 milliárdért értékben kerültek a piacra kárpótlási jegyek persze ezt próbálnák letagadni de ezek tények,,,,tehát a 94-es kárpótlási jegy és a 2007-es érték jelen állás szerint ugyan annyit ér csak az a vagyon amit mögé lehetne tenni az töredéke a 94-es vagyonnak,,,hiába van igazunk ha egy bíró is kimondaná nem lehet tudni milyen folyamatok indulnának el ,,,:-)
banyaiz 2016. 03. 29. 14:51
Előzmény: #4630  r76
#4638
Gyakorlatilag ami történt nem más mint ezek a derék polgártársak meghitelezték a magyar államot közvetve azzal, hogy pénzüket adták egy papírért amit ő alanyi kárpótoltaknak adott.

De olyan útra vitték az egészet visszaélve ezzel az összetákolt törvénnyel , hogy ezek a nagyon derék polgárok felé fennálló tartozásuk elinflálódjon.

Csak 2006 óta szerintem 30%-al legalább de inkább többel.

Szerintem nem kell hozzá nagyon képzett bíró, hogy ráérezzen itt valami bűzlik.
banyaiz 2016. 03. 29. 14:45
Előzmény: #4630  r76
#4637
Jogi oldalról lényegében egyetlen dolog a kérdés.

Belefér e az egy jogállam működésébe Európában EU-ban az, hogy egy ilyen értékpapírt másodpiacon megvásárló polgár aki saját pénzével likviditást biztosított a másodpiacon ilyen hozzáállást jogértelmezést stb kapjon attól aki tartozik neki 1742 Ft/db-al vagyis a derék magyar államtól?

Szerintem furcsa lenne ha beleférne.
banyaiz 2016. 03. 29. 14:37
Előzmény: #4630  r76
#4636
Ezekből a szomorú tényekből az adódik , hogy aki másodpiacon beszállt ebbe a játékba annak marad a tőzsde.

Ami teljesen normál ügymenet egy részvénynél, de már kevésbé normál ügymenet egy állami tartozást megtestesítő értékpapírnál ami bemutatóra szól.

Nagy fejtörést nem igényel a tőzsdei árfolyama csak attól függ milyen felhasználási lehetőségek vannak kilátásban közeli távoli jövőben.

Na most ezek után állami részről arra hivatkozni de hát ott a tőzsde ha fel akarod használni elég képmutató magatartás.

10 évvel az utsó felhasználási után másodpiaci utsó felhasználási után.

Ez egy magyar bíróság felfogóképességét esetleg meghaladja az egy dolog. :)
banyaiz 2016. 03. 29. 14:24
Előzmény: #4630  r76
#4635
Konkrétan alanyi nem alanyi stb jogi része.

Gondolj abba bele, hogy nem alanyiként utoljára 2006-ban volt felhasználási lehetőség.

Kamatozása 1994-ben szűnt meg a törvény szerint.

Mint keményen dolgozó spekuláns likviditást biztosítottunk azoknak akik alanyi jogon kapott jegyeiket esetleg eladták volna.

Ezek a tények.
banyaiz 2016. 03. 29. 14:18
Előzmény: #4630  r76
#4634
Mondom neked a párhuzamos egyenesek is a végtelenben összeérnek.

Ebből kiindulva egyszer még az állami tartozást megtestesítő bemutatóra szóló állampapírt is kifizethetik. :)

Ez az alaphelyzet. A többi az zavaros.

Nekem az a véleményem ha ezt minden szempontot figyelembe vevő jogi vizsgálatnak vetjük alá akkor elég sok sebből vérzik maga a törvény is, és a betartása is.

Ez a jogi része.

Felhasználási lehetőség jogi vonaltól függetlenül is adódhat.

Kézenfekvő lenne egy állami cég tőzsdére lépésénél lezárni úgy részvényt jegyezhetsz, vagy az ellenértékért elfáradhatsz a kasszához még 1 évig mondjuk jegyzés után, és onnantól érvénytelen a jegy.

Előbb utóbb a párhuzamos egyenesek összeérnek majd, hogy ez órák, napok , hetek, hónapok évek évtizedek évszázadok ez kérdés ezért szép ez a spekuláció.
r76 2016. 03. 29. 11:03
Előzmény: #4632  zeli39
#4633
olvass utána a neten, voltak földre kiírt pályázatok 2006 után is, de csak helyi és alanyi kárpótoltak használhatták fel a jegyeket. Mindig is volt különbség az alanyi és nem alanyi között.
zeli39 2016. 03. 29. 10:02
Előzmény: #4630  r76
#4632
Nem mondom,hogy én vagyok a téma legjobb ismerője :-)de ha megosztanád mire gondolsz mikor alanyi kárpótoltaknak voltak felhasználási lehetőségek ????
Törölt felhasználó 2016. 03. 29. 10:00
Előzmény: #4629  r76
#4631
Rajtad kívül itt senki nem hitte, hogy watsonnak 100 db-ja van csak...
r76 2016. 03. 29. 08:39
Előzmény: #4628  banyaiz
#4630
A kptv.úgy van kitalálva, hogy lejárat nélküli, egy dologgal lehet megfogni az államot, hogy nem biztosít felhasználási lehetőséget ennyi de ez sem igaz mert alanyiak esetében voltak pályázatok. Elméleteket lehet gyártani de amíg nincs érdekelt nagyhal a játékban addig semmi sem lesz max évekig elhúzódó perek. Az állam a tözsdén vett jegytulsjokat spekulánsnak tdkinti amúgy is és igen anno én is megkerestem az MNV -t més a szocik alatt akkk elhajtottak a fenébe jegytémával. Egy bizonyos kör akkor fel tudta használni olvassatok utána.
r76 2016. 03. 29. 08:32
Előzmény: #4622  Törölt felhasználó
#4629
Okos tojás nem arra írtamm hanem arra, higy 100db-ért senki sem perel,vszínű, hogy több ezres pakkok kis embereknél vannak. Totál naivak vsgytok lehet ,hogy épp watskn ad el)
banyaiz 2016. 03. 28. 21:07
Előzmény: #4627  zeli39
#4628
ugranak is tőle egy hátraszaltót eu bíróságon .

Maga a törvény ezekkel a játékszabályokkal. Aztán az azzal való visszaélés.

Még úgy 2000 környékén vagy az Eu csatlakozás előtt lezárták volna egye fene még elmegy .

Kb az a szitu , hogy melyik problémával is kezdjük a dolgot. A törvény teljesen selejt a betartása is egyedi értelmezéssel megy.

Kb itt valami olyat kellene ítélni , hogy 1991-től minden semmis ami ehhez kapcsolódott. :)
zeli39 2016. 03. 28. 14:01
Előzmény: #4624  banyaiz
#4627
Hát ezért szokták a kárpótlási jegyet speciális értékpapírnak titulálni mert semmilyen jogi és alkotmányos törvénynek nem felel meg :-)ha megalkotásra kerül egy értékpapír,zálogjegy stb annak megvan milyen törvényes feltételekkel lehet kibocsátani,,,
banyaiz 2016. 03. 28. 13:51
Előzmény: #4610  watson
#4626
Legegyszerűbb az lenne olyan ügyvéd aki nemzetközi vonalon profi.

Csak ezzel egy baj van, hogy vszínű komoly sikerdíjat kérne.

Pl mostanában divatos volt perelni az államot börtönkörülmények miatt. Néhány pert nyertek aztán hiénák máris toborozták a rabokat, hogy pereljenek persze gondolom jó sikerdíj reményében.

Azért egy állami tartozást megtestesítő bemutatóra szóló értékpapírnál tartozás behajtásáért sikerdíj. Hát ez is extrém.

Esetleg ha valakivel lehetne úgy megegyezni az 1742 felüli összeg bizonyos %-a mint sikerdíj.

banyaiz 2016. 03. 28. 13:37
Előzmény: #4610  watson
#4625
Látom jöttek javaslatok Mszp bevonására pl. Nem vinném el pol irányba a dolgot.

Mert szerintem Mszp se harapna erre rá mert kárpótlási jegy az nem egy hálás téma kevés embert érint azok is gonosz spekulánsok részben. Legalábbis mi.

Ez politikailag egy mszp-nek nem hozna semmit.

Inkább vmilyen jogsegély szolgálat. Nem tudom létezhet e ilyen akik ha magyar állam úgy érzed kárt okozott neked akkor egy nemzetközi eljárásban jogi segítséget adnak.

Elvileg vannak ilyen szervezetek. Az más kérdés, hogy csak a mit tudom én kisebbséginek akit származása miatt hátrányok értek annak az ügyét vállalnák, vagy a gonosz spekulánsoknak is segítenének .

Ilyen vonalon esetleg lehetne futni egy kört. Megvannak az eljárási tapasztalataik.

banyaiz 2016. 03. 28. 13:29
Előzmény: #4615  r76
#4624
Az egyenesek is összefutnak a végtelenben. :)

Nem azt mondom voltak esetek már a világtörténelemben, hogy állami tartozást megtestesítő értékpapírt nem fizettek ki. Államcsőd esetén, vagy totális rendszerváltás esetén. Ez a 2 verzió amikor ilyen előfordult.

Viszont ilyen mint ez a kárpótlási jegy , hogy állami tartozást testesít meg de olyan ravasz módon nincs időbeli korlát a tartozás rendezésére és nincs beépítve a végtelen futamidőre kamat ilyen szerintem még nem volt. Ez egy új találmány. :)
banyaiz 2016. 03. 28. 13:23
Előzmény: #4610  watson
#4623
Egyszer volt hol nem volt egy ország ahol még az EU csatlakozás előtt ie 1991-ben sikerült egy olyan kárpót törvényt összehozni ami az erre kibocsájtott értékpapír másodlagos piacát egyetlen dologtól teszi függővé az állam mikor ad felhasználási lehetőséget a jegyekre.

Ebben az országban az a furcsaság is előfordul 2x évvel a törvény megalkotása után, hogy az állam szolgálatában dolgozók mikor egy ilyen értékpapír tulaj megkérdezi őket a felhasználási lehetőségekről arra hivatkoznak tőzsdén fel lehet használni. Tőzsdén ahol az árfolyam egyedül az állam által adott felhasználásiktól függ. :) Ilyen ravasz hivatalnokok élnek ebben az országban. :)

Mindez csak annyit eredményezett, hogy aki ilyen értékpapírt másodpiacon birtokol az időszámításunk előtt 2006 -ban használhatta utoljára.

VAnnak még ebben az országban olyan dolgok is, hogy amikor ennek a furcsa szabályozásnak megfelelően felhasználásit kellene adni még akkor sem adnak. Lásd pl otp eladás 2014 stb.

Bármilyen furcsa közben van infláció is ebben az országban is. Ami még furcsább közben ez az értékpapír nem követi legalább az inflációt. :)

Stb stb.

Jogi nyelvre fordításához szükség lesz egy nemzetközi tapasztalatokkal bíró ügyvéd tanácsaira.

Törölt felhasználó 2016. 03. 28. 11:35
Előzmény: #4615  r76
#4622
"ez kB olyan mint az a realitás, hogy watson 100db-ért pereli az államot.)"

Látszik, hogy soha nem láttál még polgárjogi eljárást. Segítek: mindig minimális az alapkövetelés, ugyanis a bírósági eljáráshoz a felperesnek a perérték x %-át előre ki kell csengetni. Nekem volt már pár biztosítóval szembeni kártérítési perem. 100e Ft-ra adtuk be a keresetet. Aztán utána a szakértő úgyis megállapít egy összeget...
Törölt felhasználó 2016. 03. 28. 11:32
Előzmény: #4612  zeli39
#4621
Szerintem ez jó ötlet.

Topik gazda

oszlopos
4 3 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek