Topiknyitó: szivacs 2013. 01. 23. 11:18

banki unortodoxia  

"Bankbotrány Olaszországban - A bankszövetség elnöke is lemondott

Lemondott az olasz bankszövetség elnöke, Giuseppe Mussari. A háttérben a világ legrégebbi bankja, a Monte dei Paschi di Siena derivatív botránya áll. A társaság Mussari vezetése alatt bonyolódott kétes ügyletekbe - tudósított a Financial Times."

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szivacs
szivacs 2013. 10. 10. 14:01
Előzmény: #39  szivacs
#40
"Ezeknél a bankoknál nyomoznak a devizamanipuláció miatt
2013. október 10. 09:21

A brit és a svájci pénzügyi felügyeletek több nagybanknál vizsgálják a pénzintézetek elektronikus kommunikációját a devizaárfolyamok manipulációjának ügyében - írja a The Wall Street Journal. Az RBS-nél, a JP Morgannél, a Deutsche Banknál, a Barclaysnál és a Citigroupnál is nyomoznak a szabályozók a lap értesülései szerint. " pf
szivacs
szivacs 2013. 10. 09. 14:48
#39
"2013. október 9. 14:30

A svájci pénzügyminiszter szerdán közölte: biztosak benne, hogy a devizapiacokon egyes bankok manipulálták az árfolyamokat - írja a Reuters.

"Tény, hogy a devizaárfolyamokat manipulálták" - közölte a svájci pénzügyminiszter, Eveline Widmer-Schlumpf egy szerdán tartott sajtótájékoztatón. A svájci pénzügyi felügyelet múlt héten pénteken jelentette be, hogy vizsgálatokat indítottak több banknál esetleges árfolyam-manipulációk miatt.

"Az még nem világos, hogy melyik pénzintézetek vettek részt a manipulációban. Úgy gondolom, hogy ezzel mindenképpen meg kell várni a vizsgálatok befejeztét" - tette hozzá a pénzügyminiszter.

A felügyelet több más ország szabályozóival is együttműködik az ügyben. A brit felügyelet is vizsgálódik a Szigetországban ehhez hasonló ügyben.

A valószínűleg manipulációval érintett WM/Reuters benchmark indexek számítása automatikus algoritmusok alapján történik, de értéke valós megbízások tömegén alapul. A származtatott devizapiaci ügyletek körülbelül 90 százaléka ezektől. A Bloomberg egyik korábbi adatgyűjtésével rámutatott, hogy a benchmarkok számítására kijelölt egy perces időintervallumokban szokatlanul nagy volumenű megbízások torzították sok esetben a devizaárfolyamokat.

A szabályozók két fő területen vizsgálódnak. Egyrészt a kereskedők által a benchmark-számítási időszakban beadott megbízásokat ellenőrzik, másrészt a függőben lévő, piacmozgató hatású megbízásokról esetlegesen kiszivárogtatott információkra utaló jeleket keresnek. Ugyanakkor devizakereskedők szerint a manipuláció kivitelezése rendkívül nehéz, csak hatalmas megbízásokkal vagy illikvid devizáknál lehetséges."
szivacs
szivacs 2013. 09. 22. 22:44
#38
"Gordon Brown egykori brit miniszterelnök a 2008-as pénzügyi válság kirobbanása után attól tartott, hogy felbomlik a társadalmi rend, és a lehetséges rendfenntartó intézkedések között felmerült a brit hadsereg bevetése is - írja új könyvében Brown egyik volt közeli munkatársa.

Damian McBride, a volt munkáspárti kormányfő stratégiai és tervezési stábjának egykori vezetője - akinek a Downing Street-i időszakról szóló, hamarosan megjelenő könyvéből a Daily Mail című konzervatív napilap szombati kiadása idéz előzetes részleteket - leírja, hogy a 2008. októberi pénzügyi krach után Brown egymás után hívta a világ többi hatalmának vezetőit, akik "tagadással és pánikkal" reagáltak az elhatalmasodó válságra.

McBride szerint Brown, aki kormányfői időszaka előtt tíz évig pénzügyminiszter volt, tökéletesen átlátta, mi történik a bankszektorban - vagyis azt, hogy a bankok eszközállományát értéktelenné és behajthatatlanná vált adósságkötelezettség-csomagok mérgezik -, és a pánik kirobbanása után több esetben ő volt kénytelen elmagyarázni az értetlen bankvezetőknek a jelenség lényegét.

A szerző szerint ugyanakkor a miniszterelnök maga is komolyan tartott attól, hogy az egész brit bankrendszer összeomlik. McBride felidézi egy beszélgetésüket, amely a brit bankok hatalmas arányú állami tőkeinjekciójának bejelentése előtti estén hangzott el. Brown azt mondta neki, hogy ha a bankmentő akció nem sikerül, és a bankok lehúzzák a redőnyt, a pénzkiadó automaták kiürülnek, és az emberek bankkártyáit nem fogadják el a Tesco áruházak pénztáraiban, akkor "minden felrobban". "Ha nem tudnak élelmiszert vagy üzemanyagot vásárolni, vagy gyógyszert a gyerekeiknek, akkor be fogják törni a kirakatokat és kiszolgálják magukat (...) ebből anarchia lesz, akár már holnap" - idézi az egykori miniszterelnököt a volt stábfőnök.

A visszaemlékezés szerint Brown kijelentette azt is, hogy el kell kezdeni gondolkodni a rend helyreállításának módjairól. A kormányfő felvetette a kijárási tilalom elrendelésének lehetőségét, sőt azt is, hogy a hadsereget kivezénylik az utcákra. McBride szerint ugyanakkor Gordon Brown akkori bankmentő tevékenysége felért azokkal az erőfeszítésekkel, amelyeket John F. Kennedy néhai amerikai elnök tett a kubai rakétaválság idején az atomháború elkerülésére.

Az amerikai Lehman Brothers bankcsoport öt évvel ezelőtti összeomlása utáni piaci pánikhelyzetben a brit kormány és a Bank of England - a brit jegybank - minden idők legnagyobb, garanciavállalásokkal együtt összesen 500 milliárd fontos (180 ezer milliárd forintos) bankmentő programját indította el, amelynek keretében évtizedek óta először kerültek állami tulajdonba brit nagybankok.

Az akkor részlegesen államosított két legnagyobb bank, a Royal Bank of Scotland (RBS) és a Lloyds megmentésére közvetlenül csaknem 70 milliárd font költségvetési tőkeinjekciót fordítottak."

Mint a fentiekből kitűnik, a bankszektor képes olyan hatást kiváltani, amely egy egész országot (vagy többet is) anarchiába sodorhat. Ezzel olyan biztonsági kockázattá vált, melyet a kiváltható hatásának megfelelően kell ellenőrzés alatt tartani.

Az előző Patai kijelentésből is úgy tűnik, hogy a politikusok is tanultak valamelyest a sokezer milliárdos leckéből és legalábbis megpróbálják kordában tartani az elszabadult pénzügyi "elitet".
szivacs
szivacs 2013. 09. 12. 22:19
Előzmény: #36  szivacs
#37
"Míg a kilencvenes években Kohl kancellárnak semmi köze nem volt ahhoz, hogy ki a Commerzbank elnöke, addig most ezt Merkel asszony határozza meg" - mondta a Magyar Bankszövetség elnöke, az UniCredit Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója egy szerdai budapesti konferencián. Hozzátette: a Royal Bank of Scotland vezérigazgatójának személyét ugyanígy a brit miniszterelnök határozza meg. Szavai szerint a bankszakmában megváltozott a szabályozás jelentősége, sokkal erősebb és szisztematikusabb szabályozást kellett kialakítani, ami nagyon helyes."

"Patai Mihály szerint a világban a politikai elit átvette a hatalmat a pénzügyi elittől"

Ez bizony meglepően őszinte nyilatkozat.
Aki eddig azt hitte, hogy olyan demokráciában élt, ahol a választók döntöttek, most megtudhatta, hogy a valódi hatalom a pénzügyi elité (állítólag csak) volt.
szivacs
szivacs 2013. 09. 12. 22:17
#36
"Míg a kilencvenes években Kohl kancellárnak semmi köze nem volt ahhoz, hogy ki a Commerzbank elnöke, addig most ezt Merkel asszony határozza meg" - mondta a Magyar Bankszövetség elnöke, az UniCredit Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója egy szerdai budapesti konferencián. Hozzátette: a Royal Bank of Scotland vezérigazgatójának személyét ugyanígy a brit miniszterelnök határozza meg. Szavai szerint a bankszakmában megváltozott a szabályozás jelentősége, sokkal erősebb és szisztematikusabb szabályozást kellett kialakítani, ami nagyon helyes."

"Patai Mihály szerint a világban a politikai elit átvette a hatalmat a pénzügyi elittől"
Ez bizony meglepően őszinte nyilatkozat.
Aki eddig azt hitte, hogy olyan demokráciában élt, ahol a választók döntöttek, most megtudhatta, hogy a valódi hatalom a pénzügyi elité (állítólag csak) volt.
szivacs
szivacs 2013. 08. 30. 09:53
#35
"Azért is különösen gyanús az árfolyamok mozgása, mert az úgynevezett WM/Reuters benchmark indexeket éppen éjjel 4 órakor számítják ki az aktuális árfolyamokkal. Alapkezelők és professzorok szerint a szokatlan mozgások valószínűleg a devizapiaci kereskedők próbálkozásai a benchmarkok manipulálására, ugyanis ezektől a globális indexektől több ezer milliárd dollárnyi befektetés értéke függ."
link
Nem bírnak a brokik a vérükkel vagy megbízásuk is van rá, hogy kartellezzenek?
ts3 2013. 07. 30. 23:01
Előzmény: #33  szivacs
#34
"Nem kell olyan messzire menni, szerinted a trafik pályázatoknál nem csaltak legalább kétszer? :)"

Egy önkéntes csaló védő erre is nyomott korábban egy mínuszt, de szerencsére egy becsületes olvtárs korrigálta azt.
szivacs
szivacs 2013. 07. 30. 22:25
Előzmény: #32  ts3
#33
Az önkéntes csalóvédők szórják (r)ám a mínuszokat rendesen! :-)
Manipulálni a piacot? Hiszen ez annyira természetes, hogy meg kell védeni a csalókat!
ts3 2013. 07. 30. 18:22
Előzmény: #31  szivacs
#32
Remélem. hogy Rogán Tóni és Németh Szilárd elintézi őket is, oszt jó nagyot.
szivacs
szivacs 2013. 07. 30. 17:26
Előzmény: #29  ts3
#31
és mit remélsz azokkal a továbbra is élő és pozícióban lévő csalókkal kapcsolatban, akik támogatták a világméretű rezsinövelést?
szivacs
szivacs 2013. 07. 30. 17:23
Előzmény: #29  ts3
#30
Imádkozz a halottinkért!
ts3 2013. 07. 30. 17:08
Előzmény: #28  szivacs
#29
Remélem, hogy azok a halottak akik támogatták a rezsicsökkentést, nem mennek el szavazni 14-ben.
szivacs
szivacs 2013. 07. 30. 16:57
Előzmény: #27  ts3
#28
A csalás a bankoknak éppenúgy a lényegéhez tartozik, mint a pártoknak.
ts3 2013. 07. 30. 16:54
Előzmény: #26  szivacs
#27
Nem kell olyan messzire menni, szerinted a trafik pályázatoknál nem csaltak legalább kétszer? :)
szivacs
szivacs 2013. 07. 30. 16:45
Előzmény: #20  szivacs
#26
"Megegyezett a JP Morgan (NYSE) és az amerikai energiaügyi felügyelet, így a JP Morgan 410 millió dollárnyi büntetést fizethet majd az energiaárak manipulálása miatt."
Csalnak az energiaárakkal.
Nyilván haszonszerzés érdekében - ami azzal járt, hogy másoknak meg kárt okoztak a csalással.
A haszon egy részét leadják és ezzel minden rendben is van!
A károk pedig maradnak a károsultaknál.
Őket sem a csalók sem a csalást megakadályozni tartottak nem kármentesítik.
Akárcsak a liborcsalásnál.
Szép új világ!

szivacs
szivacs 2013. 06. 12. 17:38
#25
pf 2013. június 12. 17:22
"Összejátszással manipulálhatták a portfólió értékeléshez használt napi záró devizaárfolyamokat nagybankoknál dolgozó kereskedők, írja a Bloomberg. Az akár tíz éve zajló gyakorlat a hatóságok figyelmét is felkeltette.

A befektetések értékének összevethető meghatározásához használt benchmark devizaárfolyamokat manipulálhattak nagybankoknál dolgozó brókerek - írja a Bloomberg öt, a gyakorlatot ismerő kereskedőre hivatkozva.

A kereskedők egyrészt saját számlájukon kihasználhatták a birtokukban lévő megbízásokból eredő információkat, "lekereskedve" a várható piaci mozgást, közben visszatartva a megbízás végrehajtását, ami illegális, illetve manipulálhatták a benchmark devizaárfolyamokat azáltal, hogy azon az egyperces intervallumon próbálják átpasszírozni a megbízásokat, amikor az árfolyamokat meghatározzák. A nyilatkozó volt és ma is aktív kereskedők szerint a kereskedők összejátszhattak társaikkal az árfolyamok manipulálása érdekében.

Mindez legalább egy évtizedes napi gyakorlatnak számít a nyilatkozók szerint, befolyásolja az alapok és derivatívák értékét, mondták a kereskedők.

Az ügy már a hatóságok figyelmét is felkeltette, és egyes források szerint a brit felügyelet vizsgálatot tervez indítani a potenciális manipulációk miatt.

Mint ismert, nemrég a libor-botrány miatt büntettek meg bankokat.

A benchmark devizaárfolyamokat automatikus algoritmusok alapján állítják elő, de értéke valós megbízások tömegén alapul. Bár többszáz szereplő van, négy nagy dominál, állítja elő az árfolyamok előállításához szükséges megbízások 50 százalékát. Egy májusi felmérés szerint ezek a Deutsche Bank, Citigroup, Barclays és UBS.

A Bloombergnek nyilatkozó kereskedők arról nem beszéltek, a négy nagy szereplőnek köze lehet-e a manipulációhoz."

Nyilvánvaló, hogy prudens bankok ilyesminek még az árnyékát is messze elkerülik...
szivacs
szivacs 2013. 05. 02. 12:27
#24
"A lisszaboni kormány hárommilliárd eurót akar behajtani a bankokon azon a címen, hogy a válság előtt túl kockázatos pénzügyi szolgáltatásokat adtak el az állami vállalatoknak.
A lisszaboni kormány beperel több olyan bankot − köztük az amerikai JP Morgant és a spanyol Santander portugál leányát −, amelyek a 2008-as pénzügy válság előtt "mérgező" származékos konstrukciókat értékesítettek állami vállalatoknak − idézi a Financial Times-t a Napi Gazdaság.

A pénzintézetek a várható kamatemelkedést ellensúlyozó hedge-üzletként kínálták fel az ügyleteket, amelyeket főként közlekedési vállalatok vettek igénybe. A válság kirobbanása miatt azonban zuhanni kezdtek a kamatok, ezért a kormány becslése szerint a származékos üzletek összesen hárommilliárd euró veszteséget okoztak a cégeknek.

Lisszabon a pénzintézetek egy részével megegyezett a "kártérítésről", mások péntekig − a perek elindításának kezdetéig − kértek gondolkodási időt, egyes bankok állnak az eljárás elébe. Védekezésük szerint a 2008 előtti pénzügyi-üzleti környezetben nem voltak kockázatosak azok a származékos konstrukciók, amelyeket a vállalatoknak eladtak, mivel akkor kamatemelési várakozások jellemezték a pénzpiacokat. Emellett nem számoltak nyereséggel arra az esetre, ha ügyfeleik buknának a hedge-ügyleteken." index
szivacs
szivacs 2013. 03. 21. 12:42
#23
"A spanyol bankok ettől az évtől 0,2 százalékos adót kötelesek fizetni a náluk elhelyezett betétek után - közölte szerdán Cristobal Montoro kincstárügyi miniszter.

Montoro a spanyol parlamentben sietett világossá tenni, hogy az adót nem a betéttulajdonosok, hanem a bankok fizetik meg"

Vajon áthárítják-e a spanyol bankok ezt az adót az ügyfeleikre vagy nem hárítják át és ők maguk fizetik....
pf2 2013. 03. 20. 18:56
Előzmény: #21  Törölt felhasználó
#22
olyan hatékony a PSZÁF , hogy a bankok , bíztosítók , valamint az állam befizetéséből élnek alkalmazottjai.

Annyíra értenek az általuk hozott törvényi kötelezettségükhőz , hogy Bíróság előtt egyik vezetőjük kijelentette" nem gondoltak rá , hogy a bankok visszaélnek vele ezért nem írták bele a szabályzatba "

na képzeld el a Bírót, aki jogszabály alapján dönt, mert különbem másodfokon annulálják döntését.
Törölt felhasználó 2013. 03. 20. 18:34
Előzmény: #14  signal2
#21
link

"A francia köztársasági bíróság (CJR) tisztázni akarja szerepét egy üzletembernek, Bernard Tapie-nak 2008-ban nyújtott nagy összegű kártalanítás ügyében. A miniszteri szintű politikusok ügyeivel foglalkozó bíróság 2011 augusztusában hamisításban való bűnrészességgel és hűtlen kezelés gyanújával indított vizsgálatot az ügyben."

Topik gazda

szivacs
szivacs
3 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek