Topiknyitó: Portfolio 2011. 11. 07. 16:01

200 milliárd forintos nyugdíjvagyont értékesített az állam októberben  

Ugrás a cikkhez
Októberben 242,7 milliárd forintos többlettel zárt a központi költségvetés, amelyben nagy szerepe volt annak, hogy a Nyugdíjreform Alapból - a nyugdíjpénztáraktól átkerült vagyonelemek értékesítéséből - 200 milliárd forintos bevétel érkezett - derül...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=157966
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 21:04
Előzmény: #98  tokos.
#100
"Elbeszélünk egymás mellett???"

Igen, te gyakran elbeszélsz mellettem. Meg elviszed a vitát vad komcsizásba. Inkább tanulmányozd az ez alatti tényszámokat.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 21:00
Előzmény: #98  tokos.
#99
Nézd, 1340 / 3000 mrd. Ez a helyzet eddig.

És én mit mondtam? Jó, ha 50% adósságcsökkentésre megy, ill. jó, ha 1500 mrd arra megy. Leírtam azt is, hogy csak az állampapírok erejéig lesz adósságcsökkentés.

45%-nál, 1340 mrd Ft-nál járunk és csak az állampapírokat fordították törlesztésre (az is pénzügyi evidencia, nem Orbánék nagy tette). Pont az van, amit én mondtam.
tokos. 2011. 11. 08. 20:51
Előzmény: #96  Törölt felhasználó
#98
Te, én most télleg nem értelek. Mi a bajod? Hogy felhasználták azt, amit azért vettek fel, hogy majd törlesszenek belőle? Ezzel mi a baj? Ezt nem devizatartaléknak vették fel, csak ideiglenesen oda került.

Elbeszélünk egymás mellett???
tokos. 2011. 11. 08. 20:49
Előzmény: #85  Törölt felhasználó
#97
Szerintem még nem tudjuk, hogy mit bótoltak, majd jövő év elején-közepén derül ki, addig elleszünk a jelenlegi tartalékokkal talán.

Az USD hitel felvételt (főképp visszamenőleg nézve elég gyenge dollárnál) én sem mondom, hogy jó bótnak tűnt, ezt akkor is leírtam, sőt, mikor pár évvel korábban a szocik bocsátotttak ki USD alapon államkötvényeket, azt sem értettem, hogy miért volt jó kb. 140 Ft-os USD-nél. (Mondjuk érdekes, hogy pénznyelő ennek a bukóját valamiért nem számolgatja, de nem lepődök már meg ezen a "nemesen elfogulatlan" emberkén ilyen szempontból.)

Azt gondolom, hogy ezzel az egész IMF hiteles történetben az a legnagyobb probléma, hogy ha törlesztenek a devizatartalékból, akkor oda a biztonság. Normál esetben, mikor a külker mérlegünk olyan plusszos, mint amilyen jelenleg nem lenne semmi probléma, hogy mondjuk piacról megvegyenek 1-2 mrd EUR-t pár hónap leforgása alatt, a bajság, hogy a jelenlegi devizatörlesztés akkora deviza keresletet generál, ami a plusszos külker mérlegünket teljesen ellensúlyozza.

Ha most akarnának egy-két mrd EUR-t venni törlesztéshez, az alaposan odavágna a Ft-nak. Nyilván ezért kellett devizákötvényt kibocsátani, hogy miért USD-ben, azt nem tudom, KT mondta tán, hogy valszeg megszondázták a piacot, mire lenne vevő, és ez jött ki.

Ha ezt így végiggondoljuk a hosszabb távú futamidő is érthető valamilyen szempontból, ha fogynak a lakossági devizahitelek, de mellette marad a jó külker mérleg, ez hosszabb távon a Ft erősödését eredményezi, bár egyértelmű, ez nem igényelt volna 20 éves futamidőt, nyilván fontos volt az is, hogy amennyire lehet, eltolják a törlesztést.

Azon, hogy hosszabb távon ki tudunk-e termelni 7%-ot, nem tudom, de a Ft hitelek sem olcsóbbak lényegsen emlékeim szerint, az árfolyam pedig ennyire hosszú távon már nem lényegesen befolyásolja a dolgokat.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 20:28
Előzmény: #81  tokos.
#96
Tokos:

"te nem értetted meg, hogy azért volt év elején 4 mrd USD kötvénykibocsátás, hogy egyelőre ne kelljen a devizatartalékhoz nyúlni.
És azért kalapolnak az araboknál, meg a kínaiaknál, hogy lehetőleg jövőre se kelljen.

Ezek alapján majd gondolkodj el azon, hogy ki az agyatlan, kettőnk közül. Segítek, nem én."

Az előbbiek alapján tehát SZERINTED IS felhasználtak a tartalékokból. Nem csak végig gondoltam, hanem be is igazolódott, "ki az agyatlan". Biztosan nem én.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 20:26
Előzmény: #94  Törölt felhasználó
#95
Felteszem másképpen: felhasználtak MNB tartalékot adósságcsökkentésre? Igen vagy nem?
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 20:24
Előzmény: #93  tokos.
#94
"1.89 mrd-vel csökkent, ebből 1 mrd volt a hiteltörlesztés"

És az 1 mrd az 0?
tokos. 2011. 11. 08. 20:22
Előzmény: #84  Törölt felhasználó
#93
Pénznyelő,

1.89 mrd-vel csökkent, ebből 1 mrd volt a hiteltörlesztés, a maradék jelenős része volt a végtörlesztésnek köszönhető:

link

"A deviza alapú hitelek végtörlesztésének lehetőségével szeptember 29. és október 23. között összesen, ténylegesen az aktuális árfolyamon, 23.046 ügyfél élt, ez összesen 133,8 milliárd forint hitelállományt érintett"

Ez okt. 31-ig simán lehetett 200 mrd, de több is.

Amúgy nem tudom, hogy ennek mi jelentősége van, és miben cáfol bármit is abból, amit írtam.

Amúgy elárulom, amíg nem jöttél, és okádtál bele a beszélgetésbe, a téma a bruttó adósságról szólt, wyl-lel legalábbis arról beszélgettünk, és kiderült, hogy alapvetően rosszul számolt, és mégsem akkora, mint amekkorát állított.

A másik, az Orbán-féle további adósságcsökkentési nyilatkozat is brutttó adósságról szólt:

"Orbán Viktor bejelentése alapján a jelenlegi 77-ről 73 százalékra csökkentik ősszel az államadósságot. A mintegy 4 milliárd eurós adósságcsökkentésből 3 milliárdot a valutatartalékból, 1 milliárdot a nyugdíjrendszer átalakításával az államhoz került külföldi részvényekből fedeznek -olvasható a kormányülés után kiadott közleményben."

link

Ebből az 1 mrd EUR-nyi nyugdíjpénz csökkentést én sem látom, de hozzátartozik, az ősz sem ért még véget. A másik 3 mrd EUR-t viszont tudjuk, hogy mi lesz, vagyis összességében olyan nagyot egyelőre nem hazudott Orbán, reméljük az 1 mrd nyugdíjpénz adósságtörlesztésre fog menni valóban, bár nem kizárt, hogy ezt fogják visszadni áfa-ként.

Mint írtam, tisztában vagyok vele, hogy mi a különbség a bruttó, meg a nettó között, csakhogy éppen bruttóról beszélgettünk, éppen erről szólt a vita, amit nem én kezdtem, hanem wyl, és Orbán is arról beszélt, vagyis a nettót felhozni, bár alapvetően lényeges dolog, de tök felesleges volt a mostani esetben.

Mint ítam, mivel a kamatok között van némi különbség, alapvetően nem lényegtelen, hogy mekkora a bruttó adósságunk, főképp, mikor az éves kamatterhünk 1100 mrd.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 20:14
Előzmény: #85  Törölt felhasználó
#92
Az a gond,hogy tudnak számolni.
Ki fog 30 évre visszamenőleg emlékezni?
Az egész politikai bagázst lehet megélhetési bűnözőnek nevezni!
Ettől, csak a meggyőződésesek rosszabbak, mert ők úgy gondolják, hogy tudják mi a jó!
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 19:51
Előzmény: #90  Törölt felhasználó
#91
ahogy nézem, selmeciék elkezdtek tőzsdézni. gondolom a mol papírokon elszenvedett bukót akarják visszanyerni. tiszta ökrök
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 18:06
Előzmény: #89  Törölt felhasználó
#90
Ez természetesen igaz, valóban nem tesz hozzá, csak mellékesen megjegyeztem.

(ráadásul ez egy pillanatnyi állapot szerinti nem realizált bukó, tehát szerencsével megúszhatjuk kevesebbel, vagy lehet sokkal több is).
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 17:59
Előzmény: #88  Törölt felhasználó
#89
nem véletlenül írtam azt, hogy a magyar gazdaság nem termel ki 30 éves átlagban 7 %-os éves növekményt USD-ben. szerintem ehhez az állításhoz már nem tesz hozzá az elszenvedett árfolyamveszteség
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 17:50
Előzmény: #86  Törölt felhasználó
#88
A hitelfelvétel a kamaton kívül sem nevezhető nagy dicsőségnek. 180-on vették fel, most 220 felett jár a dollár.

Bő 40 Ft árfolyambukó, az bő 160 mrd Ft veszteség.

A MOL-on is nagyjából ennyi a bukta.

Idén tehát ezen a két remek üzleten több, mint 300 mrd-ot spekuláltak el a fiúk. Vagy mondhatni, tőzsdéztek el.

Szép teljesítmény.
exley 2011. 11. 08. 17:28
Előzmény: #83  csendben
#87
Ja..ötszáz milló kicsi kínai nyomorog, aztán betolják a zsét a fidesznek, hogy tudjanak tengődni az amerikai milliárdosopk nívóján lézer ées többiek, na neézzük már ennyira hülének a kínaiakat, csak nehogy rendezzenek egy tinemann bulit a hösök terén a sok szemétségre amit ezek a fitymás nyighajok rendeznek.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 17:25
Előzmény: #85  Törölt felhasználó
#86
úgy értem 7 %-kal növekedni USD-ben számítva. mert ugye abban vettük fel a hitelt
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 17:24
Előzmény: #81  tokos.
#85
szerintem most már orbán is érti, hogy nem segít nekünk Kína vagy a szaudiak.

az év eleji hosszú papír kibocsátás devizában történt, azt hiszem világrekord kamatfelárral. emlékeim szerint kb. 7%-on vettünk fel 30 évre hitelt. Szerintem a magyar gazdaság 30 éves távlatban nem tud átlagosan 7 %-kal növekedni évente. ez tehát kétes dicsőség.

más kérdés, ha a kormány hiperinflációra fogad az USA-ban. ezt nem zárom ki, de szerintem ezt a spekulációt egy kormány nem engedheti meg magának. szóval: a fenti hitelfelvétel kamatát Magyarország nem képes kikazdálkodni (ha nem számolunk USD hiperinflációval).

csak persze 30 év múlva ez a felelősség már nem a számolni nem tudó matolcsyé és viktoré
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 15:51
Előzmény: #81  tokos.
#84
"azért volt év elején 4 mrd USD kötvénykibocsátás, hogy egyelőre ne kelljen a devizatartalékhoz nyúlni.
És azért kalapolnak az araboknál, meg a kínaiaknál, hogy lehetőleg jövőre se kelljen."

Tokoska, októberben 2 mrd-al csökkent a devizatartalék. Csak szólok, mielőtt tovább égeted magad.
csendben 2011. 11. 08. 15:40
Előzmény: #81  tokos.
#83
"azért kalapolnak az araboknál, meg a kínaiaknál, hogy lehetőleg jövőre se kelljen. "

Jaaaa!
Mert azok olyan hülyék,hogy két marékkal szórják a lét!

"Akkora ökörségeket írsz néha, hogy az ember nem id tudja, sírjon, vagy kaparja magát, de azért qrva okosnak gondolod magad."
Ha elfogytak ez érvek,jöhetnek a sérések!!

Hasonlóért modit kapsz tőlem....

csendben 2011. 11. 08. 15:37
Előzmény: #73  tokos.
#82
Tokos,tokos....
Nem vagy te tokos! :-)

tokos. 2011. 11. 08. 15:28
Előzmény: #80  Törölt felhasználó
#81
Nem pénznyyelő, te nem értetted meg, hogy azért volt év elején 4 mrd USD kötvénykibocsátás, hogy egyelőre ne kelljen a devizatartalékhoz nyúlni.
És azért kalapolnak az araboknál, meg a kínaiaknál, hogy lehetőleg jövőre se kelljen.

Ezek alapján majd gondolkodj el azon, hogy ki az agyatlan, kettőnk közül. Segítek, nem én.

Egyébként már annyiszor leírtam, nem szoptam be semmit, arról van szó, hogy te meg a többi hozzád hasonló nagytudású, azt, hogy felvesznek hitelt év eljén, amikor jó volt a befektetői hanulat, hogy tudjanak törleszteni év végén, ezt azonnal adósságemelkedésnek adod be, mikor meg törlesztenek belőle, akkor meg azonnal jössz, hogy ez Oszkó érdeme.

Nézd meg mennyi volt a devizatartalék nyár közepén, meg az év elején, meg Bajnai szerelmed alatt, aztán talán rájössz, amire kellene.

Akkora ökörségeket írsz néha, hogy az ember nem id tudja, sírjon, vagy kaparja magát, de azért qrva okosnak gondolod magad.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek