Topiknyitó: Portfolio 2011. 11. 07. 16:01

200 milliárd forintos nyugdíjvagyont értékesített az állam októberben  

Ugrás a cikkhez
Októberben 242,7 milliárd forintos többlettel zárt a központi költségvetés, amelyben nagy szerepe volt annak, hogy a Nyugdíjreform Alapból - a nyugdíjpénztáraktól átkerült vagyonelemek értékesítéséből - 200 milliárd forintos bevétel érkezett - derül...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=157966
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 11:32
Előzmény: #58  tokos.
#60
30. "Nem rád vonatkozott, nem fogtad?"

Hoppsz...ez így újfent kínos.

Egyfelől ha akarsz, találsz önálló gondolatot tőlem, ha már nem szorulsz más segítségére, akkor ezt is megoldod egyedül.

Másfelől nem zárja ki (sőt, erősíti) az intelligens gondolat és az intelligens stílus egymást. Megengedheted egyszerre mindkettőt magadnak.

tokos. 2011. 11. 08. 11:25
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#59
Még egy megjegyzés, a bruttó azért is fontos, mert a kamatot ez után fizetjük, a devizatartalékra sokkal kisebb kamatot kapunk.
tokos. 2011. 11. 08. 11:22
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#58
"Az is nagy eredmény, hogy egyesek tudnak segítség nélkül hugyozni. Igaz, még csak széllel szemben, de ez akkor is büszkeségre ad okot. "

Hát ez valóban nagy szó, azokkal szemben akiknek a farkincáját Oszkónak kell tartania, mert önállló gondolatuk sincs.

Rád is gondoltam ezzel, csak nem fogtad a dolgot.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 11:14
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#57
A hitelességen és bizalmon kívül esztétikai okai vannak:

link

Kontextusba helyezve, 2011-ben az eü. szakszervezetek ennél kisebb összegű bérfejlesztési követelését elutasították.
tokos. 2011. 11. 08. 11:13
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#56
A bruttó-nettóban temészetesen igazad van. Kis kiegészítést tennék, úgy gondolom, hogy minden írástudó számára világos, hogy év elején azért volt egy jelentős dollárkötvény kibocsátás, hogy most törleszteni tudjuk az IMF hitelt.

Ez a kibocsátás a bruttót növelte, a nettót nem, mert odakerült az MNB-hez, ezért is voltak mindenkori csócson a devizatartalékok nemrégiben.

Természetesen, mikor az adósságemelkedésről van szó, akkor ezt egyesek azonnal beleszámolják, amikor meg ebből törlesztenek, akkor rögtön az jön, hogy de ez a nettót nem befolyásolja.

Valóban nem befolyásolja törlesztéskor sem, meg felvételkor sem, csak akkor így kell szemlélni a dolgokat, nem csak akkor belevenni, mikor szidni kell a rendszert.

A jövő évi GDP előjelé nem becsülném, ez sokkal inkább hit, mint megalapozott dolog lenne, valszeg pont úgy, mint nálad, állítólag, ha beindul a Merci gyár, az 1%-ot emel a GDP-n, az Audi meg utána egy másikat, de ezt hallottam, ellenőrizni nem tudom a hírt.

Mindenesetre a kilátások kedvezőtlenek, a szlovákok is visszavették 1% körülire a 2012-es növekedési ütemüket. Szerintem az elmúlt 5 évben nem volt ennyire kicsi a különbség közöttünk.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 11:08
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#55
Kicsit magasnak érzem az elvárásaidat. Ne légy maximalista. Nettó meg bruttó?

Az is nagy eredmény, hogy egyesek tudnak segítség nélkül hugyozni. Igaz, még csak széllel szemben, de ez akkor is büszkeségre ad okot.

Ellenben a használható közgazdaságtól ez a tudás még messze van.
tokos. 2011. 11. 08. 11:03
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#54
pénznyelőkém,

"Tiszta szerencse, hogy ez a kb. 45%-nyi rész az MYNP-kben állampapírban volt, ha részvényben lett volna, akkor ezt is felélnénk most... "

Ebben tökéletesen egyetértek, bár nem a fidesz tette lehetővé a tőzsdézést a pénztáraknak.

"Szó volt arról, hogy ősszel lesz még egy adósságcsökkentés vagy nem? Megtörtént vagy nem?"

Asszem 1 mrd EUR megtörtént, másik 2 mrd EUR meg ebben a hónapban lesz.

A hírek emlékeim szerint erről szóltak.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 10:30
Előzmény: #51  tokos.
#53
tegyetek különbséget a nettó/bruttó adósságállomány között. Az MNB-nél van a hitelkeret egy része, amely a bruttót növeli (és egyben az mnb tartalékot), a nettó adósságállomány tnem. Ha lejár a rendelkezésre tartás, akkor a bruttó állomány csökken és egyidejűleg a tartalék, de ez indifferens a nettó állomány szempontjából.

a jövő évi gdp növekedés előjele szerintem megfordul. sajnos. ennek részben a válság az oka, de szerintem nagy súlya van annak a körülménynek, hogy ide épeszű ember csak akkor ruház be, ha az érdekeit a wemacht védi szükség esetén. a beruházás összezuhanásának pedig a bizalom hiány az oka. majd lehet merengeni, hogy mire vezet, ha pl. a manyup felszámolásával hosszú időre eltűnik a magántulajdon szentségébe vetett hit.

ezt az állítást persze vitatni lehet kormánmyoldalról, de ugyan mi a fene oka van annak a hitelesség és bizalom elvesztésén kívül, hogy a beruházási aktivitás nálunk összeroppan (még a korábbi kormány által letárgyalt Audi és Mercedes ellenére is), a szomszédos országokban pedig kivétel nélkül konszolidálódik
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 10:23
Előzmény: #13  tokos.
#52
Tokoskám:

Szó volt arról, hogy ősszel lesz még egy adósságcsökkentés vagy nem? Megtörtént vagy nem? Akkor szerinted lesz-e még, vagy sem?

Szerintem 1340 mrd Ft-nyi volt az MNYP-ből az, ami adósságcsökkentésre ment. Az állampapírok. Tiszta szerencse, hogy ez a kb. 45%-nyi rész az MYNP-kben állampapírban volt, ha részvényben lett volna, akkor ezt is felélnénk most...
tokos. 2011. 11. 08. 10:02
Előzmény: #46  wyl
#51
"Nem hallottam októberi dev. törlesztésről, de ettől még lehetett. Majd kiderül az okt. jelentésből :)"

A Magyar Nemzeti Bank közleménye szerint októberben lejárt egy milliárd euró kötvény, novemberben pedig 2 milliárd euró visszafizetésére kerül majd sor az Európai Bizottságnak a 2008 végi IMF-EU nemzetközi hitelcsomag első tőkerészleteként.

link
tokos. 2011. 11. 08. 09:41
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#50
Nyilván ez a "túlfűtött" optimizmusa miatt van, vannak más számítások is de azokkal aztán végképp rossz számok jönnének ki az adósságállományra, ezért nem is vitattam az 1%-ot:

"Az idei előrejelzés változatlan: 2011-ben a GDP 1,6 százalékkal nő, az infláció évi átlagban 3,9 százalék lesz."

link
aliben 2011. 11. 08. 09:18
Előzmény: #24  tokos.
#49
Bár nem nekem szolt a kérdés, azért elmondom a véleményem;
Igen láttam problémákat a meggyesi-gyurcsány kormányzása alatt is bőven, de nem ekkorákat. Már nem egy hangyafarokkal rosszabb ez a kormány a szociknál, hanem minimum egy nyulfarokkal. Jo lenne egy oszko nekik, persze csak az is akkor érne valamit, ha az a ,,gazdasági zseni,,orbán nem birálná felül.
Törölt felhasználó 2011. 11. 08. 09:13
Előzmény: #38  wyl
#48
1 %-os y/y gdp növekmény 2011/2010-re?
tokos. 2011. 11. 08. 08:11
Előzmény: #46  wyl
#47
Ez OK, csak ha az adósságot folyó áron számolod, akkor a GDP-t is úgy kellene, vagyis inflával is fel kellene szorozni.

Így jön ki a 28.4 k mrd.
wyl 2011. 11. 07. 23:23
Előzmény: #45  tokos.
#46
Látom figyelsz
igen a 2010-es a 27,1k a 2011-re max. 1%-ot merek rátenni, ami 27,4 és abban reménykedni, hogy erősödjön az eur és usd-vel szemben a huf.
Nem hallottam októberi dev. törlesztésről, de ettől még lehetett. Majd kiderül az okt. jelentésből :)
tokos. 2011. 11. 07. 22:14
Előzmény: #42  wyl
#45
Akkor azt számoltad el, az 2010-ben volt.

Kb 5% a különbség, így a hányados 5%-kal csökken, kijön 76, ami reális.
tokos. 2011. 11. 07. 22:11
Előzmény: #43  tokos.
#44
A GDP-t innen néztem:

link
tokos. 2011. 11. 07. 22:10
Előzmény: #41  wyl
#43
Amit hirtelen megnéztem:

Itt a GDP-t 1.8% növekedéssel számolták, ha 1%-pot vesz az ember, az 28,44 eMrd.

Szeptemberben az adósság 21.07 eMrd volt:

link

a kettőt elosztva egymással nekem szeptemberre kb. 74% jön ki.

Azóta gyengült a Ft de épp hallottam a rádióban, hogy kb. 1 mrd EUR-t már törlesztettünk valamelyik hitelezőnek, vagy az IMF-nek, vagy az EU-nak.

A GDP 6%-a kb. 1700 mrd, ezt nem nagyon látom, hogy összejöhetett azóta.
wyl 2011. 11. 07. 22:04
Előzmény: #40  tokos.
#42
27k mrd.
wyl 2011. 11. 07. 22:03
Előzmény: #39  tokos.
#41
kb. 6-7 eurhuf erősödés/gyengülés okoz 1% csökkenést/növekedésa hiányban...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek