2005.12.12 13:38
Mégis csökkenti olaj kitermelését az OPEC, ez azonban a nyilatkozó miniszterek szerint nem nevezhető a termelés visszafogásának, csupán az elírt kvóták betartásának.
A piac egyértelműen a termelés szinten tartására számított, így a napi mintegy 200-300 ezer hordós csökkentés mindenképp meglepetésként hatott.
FT: a belső megosztottság károsíthatja Magyarország külső megítélését
2005-12-12 11:31
A magyaroknak soha nem ment olyan jól, mint most, ez azonban nemigen hűtötte le a belpolitikai kedélyeket, és a következő választások előtt várt "ronda" kampány egyes megfigyelők szerint károsíthatja az ország külpolitikai és befektetői megítélését, áll a Financial Times hétfői számában közölt Magyarország-mellékletben.
London, (MTI/MTI-ECO) - A brit üzleti napilap által összeállított hatoldalas elemzés szerint a veszélyes egyensúlytalanságok ellenére a magyarok átlagosan jobban élnek, mint bármikor. Az egy főre jutó hazai össztermék az uniós statisztikai hivatal adatai szerint az idén elérte az EU-átlag 62 százalékát a 2000-ben mért 52 százalékról, és a Budapest környéki térség két-három éven belül esetleg már nem lesz jogosult uniós fejlesztési segítségre, mert "nem lesz elég szegény" ehhez.
A lap által idézett egyik diplomáciai forrás ugyanakkor azt mondta, hogy a politikai rendszer a jelek szerint nem képes kitörni "belső megszállottságából", csak éppen Magyarország most már az EU keretein belül működik, és sokkal többen fognak felfigyelni arra, ami itt történik.
Az elemzés szerint a politikai megosztottság intenzitása nemcsak a külföldi befektetőket és a diplomatákat riasztja, de kiszorítja gyakorlati politikai vitát, és nehézzé teszi a konszenzus elérését fontos ügyekben, emellett aláássa a közintézmények jó hírnevét és függetlenségét.
Antall György, a néhai Antall József miniszterelnök fia azt mondta a Financial Timesnak: a magyar politika, azzal, hogy nem a valós helyzettel foglalkozik és nem a megfelelő kérdéseket teszi fel, rendre több problémát teremt, mint amennyit megold.
A két legnagyobb párt egyetért például abban, hogy az önkormányzati rendszer alapvető átalakításra szorul. Mégis, a komoly reformokra irányuló, kétharmados többséget igénylő javaslatok mindegyike megfeneklett a pártok ellenállásán, és kompromisszumnak jele sincs, áll a londoni napilap mellékletében.
A Financial Times szerint "ez a lenullázó politika" károsította az olyan közintézményeket, mint a jegybank, a főügyészség vagy a legfőbb pénzügyi ellenőrző szerv. Mivel ezeket a hivatalokat politikai kinevezettek vezetik, feltételezik róluk - akár jogosan, akár nem -, hogy tevékenységük pártelkötelezettséget tükröz, áll az elemzésben.
A lap szerint Járai Zsigmond jegybankelnök, akit 2001-ben a Fidesz nevezett ki, olyan heves és gyakori támadásokat intéz a szocialista kormány ellen a magyar költségvetés egyébként valóban katasztrofális helyzete miatt, hogy figyelmeztetéseit a piac most már jórészt figyelmen kívül hagyja, és hazai körökben is politikailag motiváltként vetik el.
Szabados Krisztián politikai elemző a Financial Timesnak azt mondta Járai Zsigmondról, hogy az MNB elnöke "egyértelműen politikus, már nem jegybanki vezető".
A lap szerint ugyanakkor "természetesen" a politikai és gazdasági elemzőkről is feltételezik a pártkötődést. Amikor a Standard & Poor's hitelminősítő két munkatársa nemrég Budapesten járt a magyar szuverén adósosztályzat felülvizsgálata végett, és független közgazdászok után érdeklődtek a kormánynál, azt mondták nekik, hogy ilyesmi nem létezik, áll a Financial Times hétfői Magyarország-mellékletében.
Az elemzés szerint tíz éve, a költségvetési és pénzügyi válság árnyékában, a magyar kormány drasztikus reformok mellett kötelezte el magát, megalapozva a beruházásra és exportra épülő, többé-kevésbé máig kitartó gazdasági növekedést.
Az utána következő kormányok azonban kétpárti támogatás hiányában nem hajtották végre a szükséges reformok következő szakaszait az egészségügyben, az oktatásban és az államigazgatásban. Valójában mindkét párt populista költekezésbe kezdett a családi kedvezményektől a közalkalmazotti fizetéseken és a lakástámogatásokon át az energiaár-támogatásokig minden téren, áll az elemzésben. Ennek eredménye az elemzők várakozása szerint a 7 százalékát közelítő idei költségvetési hiány, amely 2006-ban 8-9 százalék is lehet.
Mindez azonban eddig csekély érezhető hatást gyakorolt az üzleti tevékenységre és a beruházásokra. A valuta megingásával kapcsolatos félelmek ellenére a magyar gazdaság "változatlanul pezseg"; a harmadik negyedévi, éves szintre számolt növekedés elérte a 4,5 százalékot. Sok befektető Magyarországot választotta térségi központjául, és a gazdaság érési folyamatának jeleként a magyar vállalatok is terjeszkednek már külföldön.
Így - Magyarország "belső megszállottságával" és a társadalom "törzsi jellegű megosztottságával" együtt is - az üzleti szféra nyitottabb és kifelé tekintőbb, mint valaha, és Magyarország ez idő szerint ennek köszönhetően prosperál, áll a Financial Times hétfői mellékletében.
Hátha segít a longosoknak, ha beírom, hogy MOL shortom van 21100-ról...
Várhattam volna még 10 percet, hogy 200-ról nyissam, de mindegy, úgyis a 21K alá visszatérés reményében nyitottam. Meglátjuk.
gyerünk molli, gyerünk!!!! de aki azt akarja, hogy az otp maradjon a villában, küldjön pénzt a ...számra (otp vétel), mert otp is nagyon sok szavazatot kapott ma!!!!! hajrá, otp!!!!!!!! még mindig van idő szavazni, és ne felejtsék, mai fődíjunk soook pénz :)
ejnyeno, hogy beszélhetsz így szegénykéről... lehetővé teszi m ajd, hogy még magasabbról shortolhass, erre ez a hála :( igenis versengjen a molli meg az otp, hogy melyik tud többet emelkedni :) /és nyerjen az otp/ ha mákunk lesz, ezúttal összejön a 21800 short
úgy látszik, eléggé szét volt shortolva a piac, és most azokat szivatják, akik nem zártak időben - otp, mol pláne. egist direkt nem lopngoltam a kis forgalom miatt, ricsivel szemezgettem, de aztán rájöttem, elég nekem az otp, majd a fals kitörés végén (az még odébb van reméljük) úgyis shortolok... USD meg fel 220-ra :) index mondjuk 21500-ig, aztán jöhet a szép zuhanórepülés
OTPicsa szereti a dupla 69-est :) /6969/
most rásegít az emelkedésre a sajátrv.-vásárlás, mivel relatíve olcsón kaphatnak most otpék... akartam is kérdezni a hati felől, de aztán megjavult a PETIm. Nektek működött ma rendesen?
Gyors meghúzás - lassú terítés.
Szerintem csak a mutatató ujjukat igazítják a BÉT torkán a nagy eladók, így talán kicsit magasabb árat tudnak magy kicsikarni. (bár lehet hogy csak "savanyú a szőlő"...)
Talán elindult valami??? Csak a forgalom hiányzik még belőle... Anélkül nehéz lesz tartósan emelkedni.
Törölt felhasználó2005. 12. 12. 11:43
#50441
Na látjátok elmaradt a nagy beszakadás, amit itt a legtöbben jósoltak. Montdtam én a hét közepén, hogy nem kell ettől tartani.
Igaz nekem könnyebb én messzebbről látom a magyar helyzetet :-)
TIPPSAROK