Topiknyitó: Törölt felhasználó 2007. 07. 14. 01:21

megélek a tőzsdéből  

Korábban elhangzott, hogy valaki vissza nem menne már munkahelyére "gürizni", mikor lazán megél tőzsdézésből.



Ez a "mottó" nekem úgy hangzik, mintha egy pókeroldal fórumának alapgondolata lenne...



30% hozam már szép haszonnak mondható egy nem spekulánstól. Ez mondjuk jelentsen 25% többlethozamot a banki betéthez képest. Ennyiért adjuk kockázatra a fejünket. Mondjuk egy 120e ft-ot nettóban manapság már meg lehet keresni. Évente ez legyen 1,5M ft. Tehát 6 M ft-tal kell 30% haszon mellet tőzsdéznünk, hogy pótoljuk a kieső munkabért. És ezt minden évben, minden körülmény között produkálnunk kell! Nyugdíjunk nem lesz, egészségbiztosításunk pedig szintén nincs így. Nem vagyunk egy lakásvásárlásnál hitelképesek. És akkor még több is lehet a fizetés.



Valószínű 18-24 évesen valaki kiesik az iskolapadból és 6 misije van tőzsdézni, na meg persze a 30% stabil hozamhoz több éves tőzsdei tapasztalatal rendelkezik!!



NEM a spekulatív befektetésekről beszélek, ott nyilván lehet a duplázás és a "semmizés".
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 17:45
Előzmény: #59  Törölt felhasználó
#60
halihó!
irigylem (pontosabban tisztelem) azokat akik megélnek csak a tőzsdéből.

Van az a bizonyos szükséglet piramis és ott bizony igencsak előkelő helyen szerepel a BIZTONSÁG érzete. No ezt a tőzsde nem tudja kellőképpen produkálni /számomra biztosan nem/. Mondom ezt annak ellenére,hogy fél éve a gyakorlatban is ténykedem a részvények piacán. A végzettségem közgarázda, egy kis lakás árával tőzsdézek, 25 éves vagyok és vállakozok. És eddig profitált annyit,hogy megélnék belőle, DE nem érezném magam biztonságban, ha csak ebből kéne megélnem. Mégcsak most kezd el kivilágosodni bennem, hogy mennyi mindent kell még tanulnom, hogy én is egyszer "nagy" legyek!

off: karel81-nek
feletsd el egyenlőre a TDT ügyleteket
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 16:57
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#59
Én csak nemrég kezdtem el tőzsdézni, igazi zöldfülű vagyok, éppen ezért is kísérem nagy figyelemmel ezt a topicot.
Ha jól értelek benneteket, akkor ajánlott a tőzsdén belül is a két lábon állás.....úgy mint rövid és/vagy hosszútávú befektetés, illetve a Daytrade ügyletek?
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 15:13
Előzmény: #57  BudFox
#58
Egy kicsit visszakanyarodnék az eredeti témához. Hogy valaki meg tud-e élni a tőzsdéből, nem elsősorban tőkeméret, sokkal inkább annak a kérdése, hogy milyen távon és milyen egyenletesen képes hozamot termelni. A megélhetés költségei ugyanis napi szinten jelentkeznek, a tőzsdei hozam a legtöbb esetben ennél sokkal hosszabb távon.

A tőzsdei tevékenységet célja és időtávja alapján célszerű két kategóriába sorolni. Az első esetben a cél a vagyon reálértékének növelése hosszú, több éves távon. Nevezzük ezt befektetésnek. Ez a könnyebbik műfaj, csekély időráfordítással is művelhető, alacsonyak a költségei, viszonylag könnyű benne sikereket elérni. Ebből viszont nem lehet megélni, mert soha nem lehet előre tudni, hogy egy részvényből pár hónap, vagy néhány év múlva lehet jól kiszállni. A siker kulcsa itt az, hogy nem akkor szállok ki a részvényből, amikor pénzre van szükségem, hanem amikor a piac azt diktálja. Néhány hónap alatt felépítek egy alacsony átlagárú pozíciót, és várok. Amíg el nem érte az elvárt hozamomat, nincsen semmi tennivaló, ha elérte, akkor tovább futtatom a pozíciót, de közben már védem az elért hozamot is. Ha valakinek nincsen más jövedelme, akkor valóban nagy tőkére van szüksége. Nem elég annyi, aminek az átlagos éves hozama fedezi a megélhetés költségeit. A tőkéből el kell különíteni egy jelentős részt, ami likvid eszközökben kamatozik, és több évre előre fedezi a megélhetésemet. Ezt az összeget lehet költeni addig, amíg a piac meg nem engedi, hogy egy részvényből kiszálljak. Ha ez megtörtént, a nyereségből újra fel kell tölteni a likviditási alapot, a maradékot pedig újra be lehet fektetni. Ha valaki évi 4 millióból szeretne élni, és 20 százalék éves hozamra képes, szüksége lesz 20 millió forgatható tőkére, és ráadásul 12 millióra a likviditási alapba, ami három évre fedezi a megélhetést. De ha figyelembe vesszük, hogy a 4 millió minden évben kevesebbet ér, akkor még több pénzt kell forgatni, hogy a tőkét minden évben megnövelhessük legalább az infláció mértékének megfelelően. Elvileg így működik a dolog, a gyakorlatban viszont nem ilyen egyszerű. Ott van ugyanis a dolog pszichológiája. Mivel ez a tevékenység viszonylag kevés időt és energiát köt le, valamint adrenalint sem igazán termel, az embernek le kell kötnie magát valamivel. Ez lehet olyan szórakozás, ami pénzbe kerül, és így megnöveli a megélhetés költségeit, de megnyilvánulhat kereskedési kényszerben is, ami viszont amellett, hogy jutalék vonzata van, leronthatja a hozamainkat. Másfelől elég depresszív tud lenni, ha egy hosszabb időszakon keresztül csökken a portfóliónk értéke, és emellett még a likviditási alap is naponta olvad. Emelkedett lélek kell hozzá, hogy ez ne nyomja rá a bélyegét a kedélyünkre. Márpedig nem azért élünk a tőzsdéből, hogy savanyú képpel meredjünk a világba, hanem mert irigyelt életművészek vagyunk. :-)

Megélhetésre sokkal alkalmasabb a másik típusú tőzsdei tevékenység, amely rövid távon elérendő azonnal kivehető nyereséget céloz meg, nevezzük ezt tradingnek. Itt nem a százalékos hozam a lényeg, hanem a nyereség forintban kivehető összege. Különösen nagy tőke nem kell hozzá, mert ott a tőkeáttétel. A hozam helyett a legfontosabb mutató a drawdown. (A drawdown helyett sajnos nincsen magyar kifejezés. Azt mutatja meg, hogy a portfólió értékének növekedése során a mindenkori legmagasabb értékéhez képest mekkora visszaesések fordulnak elő.) Ennek maximális értékétől függ, hogy mekkora tőkeáttételt használhatunk ésszerű kockázatvállalás mellett. Minél több üzlet eredményéből adódik össze a hozam, annál egyenletesebb az eredmény, alacsonyabb a maximális drawdown. Ha például tőkeáttétel nélkül csak éves 15 százalékos eredményre vagyunk képesek, de maximum 5 százalék drawdown mellett, nyugodtan használhatunk négyszeres tőkeáttételt. Így éves 60 százalék lesz a hozam, 20 százalék drawdown mellett. Így a megcélzott éves 4 millió eléréséhez kevesebb, mint 7 millióra van szükség forgótőkének, ráadásul a likviditási alapra is sokkal kevésbé van szükség, mert a nyereség egyenletesen áramlik. A fenti feltételek teljesülése esetén 10 millió forint tőke birtokában (7 millió forgatásra + 3 millió likviditás) nagy biztonsággal felélhetünk évente 4 milliót. A kereskedés gyakoriságának növelését viszont a kereskedett instrumentum volatilitásához viszonyított költségek korlátozzák. A hazai piacon olyan mértékben, hogy számomra itt egyáltalán nincsen már értelme a tradingnek. A tavaly őszi jutalék duplázásig a határidős BUX piacot tradeltem, de miközben olyan ritkán kötöttem, hogy a teljesítményem csak éves távon volt viszonylag egyenletes, a nyereségem 25 százalékát elvitte a jutalék. De ez még nem minden, az alacsony likviditásból adódó magas bid/ask spread szintén jelentős költséget okoz. A hatékony trading alapfeltétele az olcsón kereskedhető likvid piac. A jutalék emelés bejelentésekor azonnal a forexre emigráltam, ahol nagyságrendekkel alacsonyabbak a költségek a volatilitáshoz viszonyítva, és gyakorlatilag korlátlan a likviditás. Az élet azonban itt sem fenékig tejfel, mert a meghatározó méretű piaci szereplők hiánya és a szereplők hatalmas száma miatt jóval szofisztikáltabbak az árfolyammozgások, még a legerősebb trendeket is akkora korrekciók tarkítják, hogy minden poziból mindig kiütnek, mielőtt úgy igazán nyerőre fordulhatna. Viszont semmi akadálya annak, hogy akár havi 50 tradet csináljak ésszerű költségek mellett. Ha pedig 50 trade után nem fixen nyereséges egy stratégia akkor ott úgyis valami komoly baj van. Ez a piac az alacsony költségei, a likviditása, és az akár 200-szoros tőkeáttétel lehetősége miatt elvileg tökéletesen alkalmas arra, hogy valaki akár néhány millió forint tőke birtokában egy szép havi fizetést kivegyen belőle. Itt nyereségesnek lenni viszont nagyságrendekkel több tudást és jobb képességeket igényel, mint hosszú távú befektetőként a magyar piacon.

Én párhuzamosna művelem a két műfajt, magyar smallcap-ekben fialtatom a vagyonomat, és régebben határidős BUX, újabban forex tradingből igyekszem a megélhetésem költségeit fedezni. Ez felfogható két lábon állásnak is, tekintve, hogy jó esetben mindkét láb külön is termel elég pénzt. Szerintem a többség számára az ideális megoldás a hosszú távú befektetés, és mellette a fix fizetés lehet, bár őszintén irigylem azokat, akik azt állítják, hogy szívesen dolgoznak alkalmazottként, és értelmét látják a munkájuknak. Jómagam lehúztam néhány évet egy multi cégnél elég jó állásban, de még abban is sokkal több értelmet találok, ha lenyírom a füvet a kertben, mint bármiben, amit a cégnél évek alatt csináltam. Lehet, hogy bennem van a hiba.
BudFox
BudFox 2007. 07. 15. 14:44
Előzmény: #56  Törölt felhasználó
#57
Sokan szidják a BÉT -et hogy két részvényen kívül nemlehet semmivel sem igazán kereskedni, de itt viszont vannak olyan kispapírok, amik hatalmasa tudnak rally -zni.
És hát 10 -20 milliót ezekbe is nyugodtan be lehet fektetni, csak nagyon gyorsan ki is kell szállni, és egy hónap alatt 10 % -ot összehozhat a szerencsés ember, vagy akár többet.

lásd :
-Genesis leöntés 2 hete. 8.5 % ot zuhant, és 1 óra alatt visszament oda ahonnan esett. ( 6 % ot mondjuk lehetett rajta fogni)

- Humet rally pénteken ( 4 % )

- Pflax ( aki jókor szállt be 1-2 nap alatt 20 % -ot foghatott rajta )

- Pvalto ( nem figyeltem annyira de ez is ment)

- Synergon ( 7-8 % lehett egyik nap fogni vele)

- konzum rally ( 290 - 380 ig) 20 % ot bőven hozhatott még annak is aki későn ugrott bele.

Szóval ez a magyar tőzsde, ezeket a kiugrásokat aki észreveszi,és ügyes, tökös, az hülyére keresheti magát.

Persze brutál módon be is ragadhat :-))
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 13:25
#56
Egyetértek izommal! Nem mindegy, hogy mennyi idő alatt tudsz hozzájutni a pénzedhez. Kína nagyon gyorsan tud változni. Meg az sem mindegy, hogy melyik cégnél veszel alapot, egyrészt a díjak, másrész a hozamban is jelentős eltérések vannak. Nekem régebben a raiffeisennél volt ingatlan alapom és az stabilan átlag felett hozott (többi ingatlanpiacihoz viszonyítva). Ezzel nem azt akarom mondani, hogy azt kell választani, amelyik alap legtöbbett hozott, hanem, azt, hogy stabilan hosszabb távon mennyivel jobb a többinél.
A díjak meg abban játszanak fontos szerepet, hogy mennyi időre vagy képes félrerakni pénz és milyen részletekben (van ahol a befizetés díjtalan, máshol meg elég szép összeget/százalékot leszednek). Pl pénzpiaci 4-5 %-ot hoz, viszont kisebb összegnél a különféle díjak 3%-ra is lecsökkenthetik a bruttó hozamot. Ezt csak azért írtam le, hogy ha alapot akartok választani, akkor szerintem ezekre azért érdemes figyelni.
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 13:01
Előzmény: #54  Törölt felhasználó
#55
globális korrekcionál..
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 13:00
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#54
ja és.. az se elhanyagolhato dolog hogy egy külföldi alapbol de megyarbol se tudsz rögtön kiszálni.. mert magyarnál T+2 vek tudod eladni az alapod mig külföldinél T+3 al tudod csak megtenni.. és tehát 3 nap alatt is tud annyit de annyit zuhanni egy részvény alap hogy csak na ! :)
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 12:47
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#53
persze nem csak kinába fektet k&h ázsia ezt is tudom de akkor is piac alatt tejjesitett joval..
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 12:44
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#52
leirok egy szrotit :)
én befektetési alapokkal kezdtem.. egy nagy baj van hogy lenyulnak..
föleg kinai ázsiai alapokba tettem lovét.. mindhiába :S nem sok hasznot hozott..
márpedig..
példa..
k&h ázsiával kezdtem egyik alapom ez volt.. ebbe csalodtam mert januárba még volt ( fél éve ültem benne) 15 % os profit utána volt februári golobális korrekcio és lement (1-2 % ra a profit az alapnak! ) ok ez természetes eddig.. na de pl shanghai 1 honap alatt vissza nyerte az elötti szintjét.. akkor volt 3000 alatt a shanghai i index. vagy alatta.. mit csinált a k&h alap? vagy 8 % ig birt vissza mászni.. és sokáig szütyögött .. most van 18 % nál.. a profitjuk.. ugy hogy shanghai már 4000 körül jár.. Szerintem nagyon rosszul lenyulosan kezelik az ember pénzét..! Azt várnám el az alaptol hogy a piaci emelkedést ha nem is veri meg de legalább azon a szinten kezelik a pénzem.. nem pedig alatta.. de szerintem nagyon dolgoznak ök zsebre is..
Van két külföldi alap amibe ugyszintén voltam ... anno.. azok jobbak.. de

RAifraisen eurázsia (5 % jutalék!! sok)egyik.. ( orosz india kina kitetség) viszonylag jol is ment és a piaci emelkedéseket leképezte.. de 278 ft os euro árfolyamnál száltam be és most az euro 246 ft.. szinte oda lett a haszon mikor kiszáltam.. ( hála a kedves kormányunknak ... jo mondhatjátok ülni kellett volna benne még és majd valamikor ha begyengül a forint 270 környékére akkor realizálni.. de jobban jártam most igy genesissel .. amit kerestem az böven felülmulta várakozásaimat)
akkor volt még parvest chinam is (3 % jutalék) na ennél is mivel ez meg dollár alapu befektetés .. na ennél is ugyanez a sztori mint euronál... söt a dollár még csuszik lefele.. lehet 160 ig meg se áll.. bár egyszer fordulni kéne annak is ugye..

MInden összegezve én az alapokkal csalodtam. bár a külföldi alapok jol tejjesitettek volna ha nem szurta volna el a kedves kormány a forintot anno...
De már ugy vélem ázsiába föleg kinába már nagyon magas a piac és csufos vége lesz az ottani dolgoknak.. talán valami indiai alap ami jo lehetne.. de már mindig az a mániám hogy lenyulják a bankok a pénzem inkább én kezelem :)
1 évvel ezelött alapokkal kezdtem fél évig csücsültem bennük.. most fél éve tözsdézem.. kezdö vagyok persze probálok tanulni.. remélem majd belejövök :)
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 12:00
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#51
Mit gondoltok, jó stratégia bef.alapok között mászkálni? (ha az ember talált már egy alapkezelőt, amelyik lefedi a piac nagy részét)...
olcsóbban diverzifikálnak, mint én a milliós tételemmel...

pl. mostanában egy-két héten belül beleülni egy dollár részvényalapba, és dollárerősödésre játszani

ismertek legalább 50%-ban lengyel piacon befektető részvényalapot?
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 11:55
Előzmény: #49  Törölt felhasználó
#50
BudFox:
"ki sokat dolgozik, nincs ideje pénzt keresni"
talán arra vonatkozhat a mondás, hogy a munka elvonja az idődet és az energiádat attól, hogy megtaláld a jó "bizniszeket"

persze akinek a munkája eleve a "biznisz" körül forog... :D
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 11:51
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#49
DLPH: én arra gondolok, hogy tényleg egyre több a kereskedő, a technikai befektető.

short, carry trade...
Lehet, hogy már csak egy japán yen erősödés tudna világvégét okozni.

egyre több bef.alap nem hozza magát kellemetlen helyzetbe a befektetési stratégia lefektetésekor, s inkább rugalmas stratégiát választanak
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 11:45
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#48
izomman: ha profi vagy angolból, menj is... meg ha nem tart itthon magánélet.

Mindenképpen menj valamerre dolgozni a kapcsolatok miatt.

Inkább a szakmai fejlődés miatt jó kimenni, utánna itthon is megkaphatod a 7-800ezredet. Hihetetlen de munkahelyen piciben az játszódik le itthon, mint ami az országban folyik. Ugyanaz a mentalitás.
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 11:18
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
A Mol árfolyama sok évig volt 6000 alatt.
Hát, akkoriban nem sok elemző jósolt 30000-es árfolyamot.
A kisbefektetők akkor szereznek tudomást a profit növekedéséről, amikor az árfolyam azt beárazta. :(
A jól informáltak pedig besöprik a profitot.
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 10:44
Előzmény: #45  banyaiz
#46
1000 % os hozam? hm... :) nem semmi...
Én még csak a kezdö fázisba vagyok még szoval nem alapoznék csak a tözsdére.. talán ha 2 év mulva lediplomázok és jol nyomom és sok pénzt addigra össszehozok.. talán akkor :) De szerintem akkor is melozni fogok valahol.. ( célom inkább a külföldi munkaeröpiac.. egy diplomásnak havonta a kezdö fizetése angolba 1 mft nál kezdödik .. vagy felette..)
Itthon nem sok lehetöség van mint melos...
banyaiz 2007. 07. 15. 10:10
Előzmény: #37  Törölt felhasználó
#45
Attiati küldtem mailt.
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 09:50
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#44
Engem persze nem zavar, ha nem lesz ez a rettenet bikafuttatás. Amíg egy napos esések után fordulunk, addig tartom, kifuttatom a longokat - mondjuk mást se kellett (volna) tenni az elmúlt évben - Buxban több, mint 10k pont.
De eshetnénk is, sőt...
A Molos történet ezen fejezete szerintem legfeljebb pár hét és lecseng, legalábbis belefásul a piac ennek a trédelésébe, az OTP meg egyelőre sehol nincs a növekedési céljaihoz, meg ahhoz, hogy ennél magasabban árazzák.
Ezzel kábé ki is fújt a magyar piac és ez engem sokkal jobban aggaszt - mi lesz, ha kivásárolnak minden likvid papírt a tőzsdénkről? Ki nem vezetik, csak mondjuk lecsökken a közkézhányad: Matávnál, Antennánál is eljátszották (előbbinél a Deutsche, utóbbinál a British majd a SwissTelecom volt a kérő. Meg is lett az eredménye - egyikük azóta is pang, a felvásárlási liciten kívül azóta sincs benne sztori, a másikat meg már ki is vezették.
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 00:53
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
"A magyar piacon azért 20%-ot még viszonylag azért könnyen el lehet érni"

Csalóka ez. Akkora bull van hogy az eget böködi, hiába is mondom, hogy van amikor nem böködi. Sőt.Aztán ha Kína megindul bele a külföldi részvénypiacokba, gőzöm sincs mi lesz. A maci elmegy hosszú mély álomba. Lehet. A dow nem mostanában ment 200 pontot egy nap , 2 % felett zárt.
Előtte meg a világvége réme .....

Lehet hogy egyszerű és tényleg ennyi az egész...venni valamit és megállni hogy ne adjam el....lehet, hogy még 3-4 évig ez lesz a tőzsde titka?

Őszintén : fogalmam sincs.
Valami más mint pld. 5 éve. ekkora para után ekkora bull .... lehet hogy ez lesz az új módi, gigamenetelés agresszív rémüldözésekkel....
Dollár történelmi mélyponton, nyöszörög az amcsi gazdaság és menetelnek.Mi lesz ha nem nyöszörög? Szóval lehet, hogy az egész innentől borzasztó egyszerű lesz.....venni és kész?
Aki 20%-ot megcsinál itt, az egy likvid piacon szennyesre tudná keresni magát.
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 00:36
#42
Azért az ne felejtsétek el, hogy 20% kamatadó miatt az állampapír infláció alatt hoz, tehát a befektetés értéke inkább csökken, mint stagnál. Én ezért is preferálom inkább a részvényt, valamint rugalmasabb is, hiszen a pénzem nincs lekötve, mert ha szükségem van hirtelen nagyobb összegre, akkor pár nap alatt hozzá tudok férni.
Természetesen akinek nem megy a tőzsde, az vegyen részvényalapot és üljön rajta (esetleg állampapírt, attól függően mennyire kockázatkerülő).
A magyar piacon azért 20%-ot még viszonylag azért könnyen el lehet érni, ami 20M ft-os tőkével, azért elég jó megélhetést biztosít. Szerencsére még fiatal vagyok, tehát van időm ezt a tőkét összegyűjteni (egyetemista vagyok).
Törölt felhasználó 2007. 07. 15. 00:16
Előzmény: #35  watson
#41
Minden pontoddal egyet tudok érteni, a mottóval pláne.
Én a főiskola, majd az egyetem alatt, mellett dolgoztam, többek közt brókerként is. Ott alakult ki az, hogy a befektetett pénzem jóval többet hozott, mint amennyit akár napi 8-10 óra munkával hozzátettem. Volt olyan ügyfelem, aki piaczárás után - amikor neked még 2 óra munkád tornyosult - bejött még beszélgetni a befektetéseiről, aztán nem akartad elküldeni, mert ugye fontos, komoly ügyfél, stb.
Szóval az jött le, hogy majdnem ugyanaz a végeredmény, jövedelem terén, ha a saját pénzeddel tolod, mintha melléveszed még 100 ügyfél gondját. De nem, sokkal jobb, akkor hagyod abba, amikor éppen dolgod van - persze magadnak komolyabb főnöke vagy, mint bárki más, ha sok pénzed múlik rajta, akkor nem biztos, hogy nyitott pozi mellett nyugodtan fekszel le aludni, stop loss ide vagy oda... DLPH írta valahol, ha betolod egy zuglói lakás árát, akkor "ellágyulsz", nem tudom, jól idéztem-e?
Szóval ma már nyuszibb vagyok, nem csinálok nagy tőkeáttéteket, de vidéki gyerekként talán nincsenek is nagy igényeim, nem költök százezreket és a kedvesem is keres (nem is hagyná, hogy kitartsam).
Befektetésként nem kevés 20%, csak mondjuk 1 millióval soha nem jutsz vele sehova, illetve véget ér az élet és még nem is élvezted... Kiegészítésként teljesen rendben van.
Az állampapírt csak fedezetnek használom, készpénz helyett, amit arra kapok, az grátisz, illetve az inflációt kompenzálja, ki nem veszek, legfeljebb teszek hozzá (jó, nem mindig, de többnyire). Kivenni a nyereségből szoktam, főleg, ha kell valami nagyobb dologra, ezeket a családban általában én finanszírozom.
Az átlaghozamot hadd ne számítsam (most) ki, különböző időszakokban egész eltérő összegekkel ment a dolog. Volt, hogy családtagok, barátok, volt ügyfelek is rám bízták a pénzüket és nem filléreztünk az elszámolásnál. De ezek más nagyságrendek, volt olyan, hogy nem is volt saját pénzem egy befektetésben, volt, hogy valami nem jött be és a saját tőkémből fizettem ki az elmaradt hozamot.
Többször is visszatértem azért a munkához az elmúlt 10 évben, ezek eléggé visszautasíthatatlan ajánlatok voltak és soha nem én ácsingóztam rá. Amikor először "saját lábra" álltam (3 évre), akkor úgy emlékszem 3 milliónál nem volt sokkal több a számlámon - ez mondjuk 99-es árfolyamon értendő! ;-)

Topik gazda

attiati
5 4 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek