Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
geza77
geza77 2020. 11. 03. 13:58
#6940
hogy is van ez?
Varga Mihály: Már az államadósság negyedét a magyar emberek finanszírozzák
Az államadósság minél nagyobb része van hazai kézben, annál jobb – mondta a pénzügyminiszter.
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
https://hvg.hu/gazdasag/20201103_Varga_Mihaly_Mar_az_allamadossag_negyedet_a_magyar_emberek_finanszirozzak.*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Hogyan inflálódik el az államadósság?
Az államadósság elinflálása tulajdonképpen azt jelenti,hogy az infláció magasabb, mint az állampapírokra kifizetett kamat, azaz az állampapíroknak negatív reálhozama van.
+-+-+-+-+-+-+--+-+-+-+-+--+-+-+-+-+-+-++-+-+-+-+
https://elemzeskozpont.hu/allamadossag-elinflalasa-mit-veszit-befekteto
Kérdésem, ha netán a ksh infláció nem lenne valós a fenti axióma megállná helyét?
Ha az államadósságot elinflálják, akkor azt azegyenlőre csak 5000 milliárdnyi magyar emberek megtakarításait is elinflálják?
Mi ebben a jó? Vagy Varga pont ezért mondta, hogy ez jó?
impudent 2020. 11. 03. 13:12
Előzmény: #6938  impudent
#6939
önti a pinzünket 0% al a fitesezs háveruknak, amit sose kap vissza a bank
impudent 2020. 11. 03. 12:59
#6938

jól élpinázta a forintunkat.
Törölt felhasználó 2020. 11. 03. 12:56
#6937

Akkor a szokatlanul jó napokat ki kell használni.
A zseni bővíti a mérlegét... az újabb forintgyengülést jelent, ráadásul még be is jelenti, hogy tovább gyengíti a forintot.
Stiv
Stiv 2020. 11. 03. 12:40
Előzmény: #6934  PusztaPutyin
#6936
Szokatlanul jó napja van a forintnak
.
Erősödéssel nyitották a napot a régiós devizák
.
A forint euróval szembeni árfolyama a 366-os szintről szinte egy lendülettel a 362-es szintig erősödött november 3-án délelőtt. Igaz, utána kicsit visszakorrigált, de sikerült stabilan megkapaszkodnia 363,2 környékén
.
A forint árfolyamát ezúttal elsősorban a nemzetközi hangulat mozgatja, együtt a lengyel és a cseh deviza árfolyamával, amelyek szintén erősödéssel kezdték a napot.Az előző hét végén a forint euróval szembeni árfolyama még a történelmi csúcsnak és lélektani határnak számító 370-et ostromolta.
https://hvg.hu/gazdasag/20201103_Szokatlanul_jo_napja_van_a_forintnak?s=hk
impudent 2020. 11. 03. 12:38
Előzmény: #6932  Stiv
#6935
nem tudtak öleget lopni a fineszesek
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 11. 03. 12:34
Előzmény: #6933  Stiv
#6934
jöhetnek a cikkek az erősödésről
Stiv
Stiv 2020. 11. 03. 12:33
#6933
363,22
Stiv
Stiv 2020. 11. 03. 12:32
Előzmény: #6930  impudent
#6932
Ritka gyenge hónap: mégse támadt fel a szuperállampapír?
.
Bár a nyári hónapok emelkedő keresletet mutattak, az ÁKK számai szerint októberben már csak 135 milliárd forintnyi jegyzés érkezett a szuperállampapírra, ennél kisebb értékesítést még a tavaszi koronavírus-válság idején sem láttunk.
.
Tavaly a júniusi indulástól számított fél év alatt összesen mintegy 3160 milliárd forintot jegyeztek MÁP+-ból, ez idén októberrel bezárólag csak kicsivel haladja meg az 1910 milliárdot.
https://www.portfolio.hu/befektetes/20201103/ritka-gyenge-honap-megse-tamadt-fel-a-szuperallampapir-455628
impudent 2020. 11. 03. 11:43
Előzmény: #6930  impudent
#6931

minden betét az államnál van mára és az állam a bankokat friss jegybank pinzzel látta él a betétélszívásért cserébe.
ezt azé tette hugy a fityeszesek korlátlan 0% os hitelhő jussanak
impudent 2020. 11. 03. 11:40
Előzmény: #6929  Stiv
#6930

ez egy fals infó mivel 2010 ben a bankokban tartutták a pinzt ,akko még vót bankbetét ,must nincs ezé teszik állampapírba.
továbbá élhallgatja hugy az állam finanszíruzza a bankokat tehát itt meg visszaadja azt amennyi betétet elszívott.
Stiv
Stiv 2020. 11. 03. 11:30
#6929
Átlépte az 5000 milliárd forintot a MÁP+ állománya.
.
Több mint 5000 milliárd forintért vásároltak Magyar Állampapír Pluszt a magyar emberek – írja a Magyar Nemzet Varga Mihály pénzügyminiszter legújabb közösségi média bejegyzésére hivatkozva. A pénzügyminiszter jelezte: a mostani válsághelyzetben nagy előny, hogy Magyarország a saját lábán áll, és az államadósság egyre kisebb része van külföldiek kezében.
.
Az ország a saját pénzügyi erejére támaszkodhat. Az államadósság devizaaránya 2010 óta 53 százalékról 22 százalékra csökkent.
.
Ezzel párhuzamosan a lakosság szerepvállalása folyamatosan erősödik. Ma már az államadósság egynegyedét a magyar emberek finanszírozzák, szemben a 2010-es három százalékkal. Így fele annyit fizetünk kamatkiadásokra, mint tíz évvel ezelőtt. Az a kamat, amit a költségvetés kifizet, nem külföldre, hanem a magyar emberekhez kerül. Azaz: visszajut a magyar gazdaság vérkeringésébe.
.
A MÁP+ olyan befektetési forma, amellyel az egész ország jól jár. 
.
https://www.origo.hu/gazdasag/20201103-varga-map-5000-milliard.html?utm_source=hirkereso
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 11. 02. 17:03
Előzmény: #6926  geza77
#6928
Árfolyamcélja nincs, csak lopáscélja.
impudent 2020. 11. 02. 15:02
Előzmény: #6926  geza77
#6927

blöff blöff blöff
said György Matolcsy
geza77
geza77 2020. 11. 02. 15:00
#6926

Ezek tovább akarják értékteleníteni a FOSINTOT
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20201102/matolcsy-megtehetjuk-hogy-tovabb-noveljuk-a-jegybank-merleget-455506"Megismételte: a jegybanknak nincs árfolyamcélja, nem is lehet. Az inflációs célkövető rendszerben az egyetlen horgony a középtávú inflációs cél. Semmi más nem befolyásolja az MNB monetáris politikáját - húzta alá. Megjegyezte azt is, 1 százalékos árfolyamváltozás 0,1-0,2 százalékos inflációs változást okoz, mérik az árfolyamhatást, de nem tudják befolyásolni a piacon kialakuló dinamikákat, mozgásokat. Árfolyamcélja sincs az MNB-nek ahogy eredménycélja sincs - szögezte le a képviselők felvetésére."
impudent 2020. 11. 02. 13:52
#6925

Japánban nincs infláció de hugy mögtakarítás sincs !
Ijjesztű ez az embör
mindegy Néki mennyire értékelik nemzetközileg a magyar embör munkáját ?
kjanek
kjanek 2020. 11. 02. 13:35
#6924
Na most megnyugodtam, úgy tűnik minden szuper! Fogalmam sincs milyen szemüveg van rajta de nem igazán látja a fától az erdőt. 
https://azuzlet.hu/matolcsy-gyorgy-ahol-nincs-inflacio-ott-nincs-megtakaritas/ ;
impudent 2020. 11. 02. 13:02
Előzmény: #6922  impudent
#6923
mögkaptátuk a Fiatal Demokratákat
impudent 2020. 11. 02. 13:01
#6922
köllött Néktek finesz
geza77
geza77 2020. 11. 02. 13:01
#6921

Kinevezték jegybankelnöknek Matolcsy Györgyöt a forint fel se kelt aznap, ágyba kérte a reggelit, infúzión van azóta.
https://www.youtube.com/watch?v=97JldvdBkgw

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek