Topiknyitó: tigus7313 2011. 01. 10. 09:48

magánnyugdíjpénztárban maradóknak  

Ezt a topikot azért gondoltam létrehozni, hogy aki gondolkodik a maradáson, könnyebben tudjon olvasgatni, mert az ilyen típusú topikok előbb-utóbb átváltanak közgazdasági vitafórummá, amiben már elsikkad a lényeg, és sok lesz a ha…



Először is furcsa nekem, hogy 12 év elteltével kezdenénk vitatkozni egy rendszerről, hiszen eddig senki nem emelte fel a szavát, hogy milyen káros és rossz. Azt látni lehet, hogy a FIDESZ sem ezért tette most. Az előzmények, a kapkodás, az átgondolatlanság egyértelműen erre mutat, az hogy most mindenféle fedősztorit, illetve UTÓLAGOS okot (pl. államadósság) kitalálnak kicsit parasztvakításnak tűnik.



Ráadásul a nyugdíj téma pont egy hosszútávú kérdés, ahol 15-20 év felkészülés szükséges, ha változtatni akarunk, vagyis a rendszert nem lehet egyik pillanatról a másikra megváltoztatni egy bizonyos társadalmi csoport súlyos érdeksérelme nélkül.

1998-ban ez a folyamat indult el a nyugdíjrendszer fenntarthatósága érdekében, vagyis a nyugdíjjárulékok bizonyos részének magánszámlára helyezése fejében a jövőben (15 év múlva – ebből telt el 12 év) az államnak kevesebb nyugdíjat kell fizetnie, ezáltal csökkentve az akkori költségvetésekre nehezedő kötelezettségeket.



Az, hogy a rendszer szabályozása hogy alakult, a hozamok a szabályok miatt mekkorák, ennek megvitatása már NEM KÉPEZNÉ e topik tartalmát, mert szorosan nem kapcsolódik hozzá. A hibás kormányzati döntéseket lehet bírálni, de azok nem érintik a magánnyugdíjpénztári reform alapelvét.

Mint ahogy az sem, hogy a rendszer bevezetésével keletkező költségvetési lyukat 12 év alatt semelyik kormány nem foltozta be, nem tett lépéseket ennek érdekében, vagyis újból a kormányzati döntéseket kritizálnánk a mi lett volna ha kérdésekkel. (nem függhet ettől az alapelv megítélése, és soha nem is támadták ezért)

Az sem lehet indok, hogy mostanra derült ki milyen terheket jelent a rendszer, hiszen egyértelműen mérhető, kalkulálható volt a költségvetési bevétel kiesésé mértéke, ez nem zavarta a 98-tól kormányzó FIDESZ és az utána következő szoci kormányokat sem.



Így ennek feszegetésének sincs sok értelme, és mivel a 12 év alatt a rendszer nem kapott kézzelfogható, publikus kritikát semelyik politikai oldalról hihettük azt, hogy teljesen elfogadott és örök. Ezáltal és ennek hatására alakítottuk ki életberendezkedésünket, életvitelünket, hoztunk bizonyos döntéseket. (emiatt lett volna fontos, hogy ennek folytatására tényleges lehetőséget adott volna az állam)

12 évet haladtunk egy úton, amiről szűk két hónap alatt eldöntik, hogy mégsem jó, az ismert okok alapján, minősíthetetlen feltételeket és döntési helyzetet adva az állampolgároknak.



igen van elkeseredettség bennem ezt látva – talán hiányzik:

a szakmai, társadalmi egyeztetés,

a nem kapkodó és improvizáló törvénykezés,

a megfelelő felkészülési idő meghagyása,

a tanulmányok,

a tényleges és fair döntési lehetőség a szabad választásra,

a változtatás jövőbeni hatásainak pontos és teljeskörű (ennyi idő alatt ez is lehetetlen) felmérése,

a hosszabbtávú gondolkodás a költségvetés tervezésében,

a kiadás-bevételi oldal figyelembevételével, azon elv, hogy ha a kiadás csökkentés lehetőséget ad, csökkentsük a bevételeket,

a kormányzati stílus és kommunikáció stb.



egyszóval e topik nem közgazdasági vitafórum lenne,



aki ellene van (így hirtelen a semmiből) az mnypt. rendszernek ne olvassa, nyugodtan kerülje el, hiszen nem térítés a célja a topiknak.

aki esetleg ingadózik, elolvashatja, de ne ez alapján döntsön, hanem saját meggyőződése alapján, hiszen a döntése következményét csakis ő viseli majd.



Ha szükséges volt a topik létrejötte az jó, ha meg nem, eltűnik ez is a süllyesztőben:).
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
prmiklos 2011. 01. 31. 13:51
Előzmény: #799  pampa
#800
Nem unod még ezt a kötelező-szabadon választható marhaságot? Többen mondták már, hogy NEM volt tökéletes a rendszer, és átalakításra szorul. De NEM megszüntetésre. Persze, hogy nem emberbarti szeretetből tarják fent az MNYP-ket, de ugye az állam sem emberbaráti szeretetből adóztat és "szerződteti ki" az MNYP-ben maradókat. Szerintem semmi relevanciája nincs az ilyen összehasonlításnak.
pampa 2011. 01. 31. 13:45
Előzmény: #797  Törölt felhasználó
#799
Akkor kb. 1,9 milla az aki a kötelező miatt?

Érdekes azt alig kifogásolja valaki, hogy anno kötelező előírás volt egy réteg számára a belépés. Most amikor maradhat vagy visszamehet....

És ezt a pénztárak sem feszegetik, ahogyan azt sem, hogy igazán jól éltek idáig a tv. által megszabott levonható díjból. Most amikor megrendült a létük egyből elfogadhatónak találták a % csökkentésést...ezekszerint még ennyiért is megéri? Mert gondolom nem emberbaráti szeretetből csinálják...
prmiklos 2011. 01. 31. 13:24
Előzmény: #795  bet4more
#798
Szerintem pedig beléptek volna. Mit veszthet vele? Persze az is igaz, hogy ehhez tájékoztatásra lenne szükség, hogy megfontolt döntést hozzanak.

Az is tény, hogy volt egy korcsoport, akit nem kellett volna beléptetni. Akárhogy is nem volt tökéletes a rendszer elő évtizede, a kurmány mostani eljárása az én szememben elfogadhatatlan.

Egyébként abszolút egyetértek bet4more gondolataival. Bár sok a visszalépő, de akikkel én beszéltem, nem igazán értenek egyet az eljárással. Az az igazság, hogy az emberek többségének olyan távoli és megfoghatatlan téma a nyugdíj, hogy most nem igazán foglalkoznak vele, és a kényszerítő intézkedések is megtették a hatásukat.
Törölt felhasználó 2011. 01. 31. 13:19
Előzmény: #792  pampa
#797
"És szerinted hányan lennének tagok, ha nem kötelezik a fiatalokat a belépésre?"

Szerintem kb. kétmillióan, mivel ennyien ÖNKÉNT léptek be.

Szánalmas, amit művelsz...
Törölt felhasználó 2011. 01. 31. 13:15
Előzmény: #792  pampa
#796
Csak úgy erről jut eszembe , sok rosszul élő embert vigasztalnak, hogy legalább szabad mint a madár. Ennek ékes példája, az egyik kormány BELEKÉNYSZERÍTETTE , a másik KIZSAROLJA belőle.

Csak szabadság legyen, a többi nem számít! Meg egészség.
bet4more 2011. 01. 31. 12:54
Előzmény: #792  pampa
#795
Realisan kevesen.

Miert?
Foleg azert, mert a legtobb munkakezdo fiatal bele sem gondolt volna abba, hogy mi lesz majd nyugdjas koraban, hisz meg csak epp elkezdett dolgozni. Igy foleg lustasag miatt nem lepett volna be, csak egy tehernek gondolta volna (papirokat kitolteni, alairni, stb). De szerintem - tobbsegeben - nem azert nem lepett volna be, mert nem ert egyet az MNYP rendszerrel.

Ha viszont vki ertelmesen elmagyarazta volna nekik, hogy a korabbi allami rendszer helyett fokozatosan letre szeretnenek hozni egy uj rendszert, ami megoldhatja az allami rendszer jovobeli problemait, es tudatositjak bennuk, hogy ne az allamtol varjak el, hogy gondoskodjon roluk idos korukban, akkor tobben leptek volna be akkor is, ha ez nem lett volna kotelezo a munkakezdoknek.

Az biztos, hogy ezesetben nem lenne most 3 millio tagja az MNYP-knek osszesen, de talan 1-2 azert el tudott volna indulni ugy is. Kesobb pedig nem kellett volna hitelt felvenni az allami nyugdijak hianyanak potlasara, hanem eleve nem kellett volna 13. havi nyugdijt bevezetni, az ido elotti nyugdijba vonulast is szigoritani keleltt volna hamar, na meg a rokkantnyugdijasok szamat is korlatozni. Egyszoval, egy kicsit tudatosabb nyugdijkezeles eseten nem tartanank itt, es fokozatosan tovabb lehetne atmenni az allami nyugdijbol az MNYP-k fele. Kozben persze az MNYP-k szigoru ellenorzesevel, a rajuk vonatkozo szabalyok modositasaval, ha szukseges.

Szerintem.

Ehhez kepest most...
Törölt felhasználó 2011. 01. 31. 12:46
Előzmény: #792  pampa
#794
Ha szimplán választható lett volna a MNYP, a pályakezdők negyede szerintem akkor is azt választaná a tisztán állami rendszer helyett.
watson
watson 2011. 01. 31. 12:40
Előzmény: #789  bet4more
#793
"Ha a hozott torvenyekben nem talal az AB alapjogot serto dolgokat, akkor megeszem a nem letezo kalapom. "

biztos Stumpf elvtárs lesz az első aki talál benne valamit ;)
pampa 2011. 01. 31. 12:37
Előzmény: #789  bet4more
#792
"Hatha meg nem vetett volna be a kormany aljas eszkozoket (pl. kiszerzodik az allami nyugdijbol az, aki MNYP tag marad annak ellenere, hogy utana is ugyannyi jarulekot fizetnek), meg ha nem a maradoknak kellett volna a maradasrol nyilatkozni, stb...

És szerinted hányan lennének tagok, ha nem kötelezik a fiatalokat a belépésre?
exley 2011. 01. 31. 12:31
Előzmény: #789  bet4more
#791
Kiváncsi leszek..Csics..elvtárs pénztára túléli-e ezt a felfordulást?
bet4more 2011. 01. 31. 12:30
Előzmény: #789  bet4more
#790
"pedig nem par napja"

Javitas: pedig par napja (jan.27-en, jan 30-i modositassal!)
bet4more 2011. 01. 31. 12:28
Előzmény: #787  parkinson
#789
Ja es egy gyongyszem a cikkbol:

"A jelek szerint azonban a 22 magyarországi magánnyugdíjintézetre összesen 30-40 ezer "maradék" ügyfél jut majd."

Ez a 30-40-ezres becsles nagyon nem jott ossze, pedig nem par napja irodott a cikk. Inkabb 80-90 ezer lesz az.
Hatha meg nem vetett volna be a kormany aljas eszkozoket (pl. kiszerzodik az allami nyugdijbol az, aki MNYP tag marad annak ellenere, hogy utana is ugyannyi jarulekot fizetnek), meg ha nem a maradoknak kellett volna a maradasrol nyilatkozni, stb...

Szepen ki lett ez dolgozva: riogatasok, embereket hulyenek nezo nyilatkozatok, megspekelve azzal, hogy aki nem nyilatkozik, annak automatiksan megszunik a tagsaga (???)...

Ha a hozott torvenyekben nem talal az AB alapjogot serto dolgokat, akkor megeszem a nem letezo kalapom.
Es ha nem talal, vagy nem mer talalni, akkor nagyon nagy baj van...
bet4more 2011. 01. 31. 12:19
Előzmény: #787  parkinson
#788
Hehe, jo kis kormany propaganda cikk.

Meg veletlenul sem teszi fel, hogy a MNYP-ben maradokra hozott "allami nyugdijresz elvesztest" tartalmazo diszkriminativ torvenyt az AB vagy ha az nem, akkor az Europai Birosag megtamadhatna, es a kormanynak (legalabb) ezt a reszt el kellene majd torolnie.

Pedig erre szerintme realis az esely. Ezt a cikkiro is tudhatja, es meg sem csinalt olyan kalkulaciokat, amelyek ezt a verziot tartalmazzak.

Nahat... :))
parkinson 2011. 01. 31. 11:19
#787
link
Ezt elolvasva, azért el lehet dönteni annak is, aki nem ért a témához.
(A beírásokat olvasva gondoltam)
tigus7313 2011. 01. 31. 10:47
Előzmény: #785  Törölt felhasználó
#786
"A legfrissebb összesített adat szerint országosan eddig 76 588-an nyilatkoztak arról, hogy maradnak a magánpénztári rendszerben - mondta az [origo]-nak Szőke Lovas Zsuzsa, az ONYF sajtótitkára. Ez a szám reggel 9 órai állapotot tükröz, végleges adatok kedden várhatók."
link
Törölt felhasználó 2011. 01. 30. 21:21
Előzmény: #782  SteveBux
#785
Értelme nem biztos hogy van, de ártani biztos nem árt. Ha mész az államiba, akkor holnap add le a VDSZ-nél, vagy magad helyezd ügyvédi letétbe. Felhasználni nem kötelező ugye, szóval nem vesztesz vele semmit.
SteveBux 2011. 01. 30. 20:30
Előzmény: #783  exley
#784
és szerinted az mynpben maradni?

nem fogják megszopatni őket mégjobban??

illetve melyik a kissebb szivás
egy átlagkeresetűnek?
exley 2011. 01. 30. 20:28
Előzmény: #782  SteveBux
#783
Semmi értelme, pinokkíot ismerve, Kegyetlenül szívni fog a magyar nép.
SteveBux 2011. 01. 30. 20:14
Előzmény: #776  SteveBux
#782
és ha megyek az államiba annak a nyilatkozatnak van bármi értelme?
Törölt felhasználó 2011. 01. 30. 19:43
Előzmény: #779  ujonc
#781
link

Óriási , meg kell nézni.

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek