Topiknyitó: Portfolio 2010. 02. 18. 14:18

Jobbik: "Nem akarjuk, hogy az ország beledögöljön az IMF-hitelbe"  

Ugrás a cikkhez
Nem tervezi a Jobbik, hogy megtagadnák az IMF-hitel visszafizetését, egyszerűen csak nem akarják, hogy "beledögöljön" az ország az adósságteherbe - olvasható a Jobbik gazdasági kabinetfőnökével készült interjúban a párt gazdasági programjáról a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=128838
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 21:09
Előzmény: #396  togyozo
#400
én sem gondoltam volna eddig, hogy kommunista vagy, jól elment ez a topic a kommunista eszme propagálásának irányába
amúgy ne szégyeld vállad a nézeteidet világfelfogásodat
user24 2010. 02. 23. 21:08
Előzmény: #373  Törölt felhasználó
#399
na, látom most is csak a bértopicolás megy.
biztos, hogy készen állnak rá, de hogy mikor jutnak el addig, hogy tudják is, hogy mire állnak készen, az még 10-20 évvel odébb van.
(tudod, addig felnőnek a dórikák.)
amúgy ennek a topicnak a címe is röhelyes.
"Nem akarjuk, hogy az ország beledögöljön az IMF-hitelbe"
anélkül már rég bedöglött volna.
egyáltalán mi a csudát keresel egy gazdasággal foglalkozó portálon, amikor minden hozzászólásodból csöpög a hozzánemértés? egyetlen dolgot tudsz, kántálni, hogy "jobbik, jobbik, jobbik"
talán tanuljatok tovább és akkor népszerűbbek lesztek. mondjuk vmi gazdasági suliban. a kormányzáshoz nem árt. persze akkor a programotok felét kihúzhatjátok.
togyozo 2010. 02. 23. 21:08
Előzmény: #392  jumbo2
#398
"Az első komoly recesszióban ez már nem igaz. "

Miért is? a recesszióban mindkét esetben felborul az egyensúlyt fenntartó költségvetési egyenleged, és elkezd nőni az adósságod.
Egyébként szerinted a válságot ki sínylette meg jobban: a németek, franciák vagy a románok és a balti államok? Pedig nekik aztán alig volt államadósságuk.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 21:04
Előzmény: #394  jumbo2
#397
Á, csak unatkozom. De nem mindegy? Nem az a lényeg, mit írok?
togyozo 2010. 02. 23. 21:04
Előzmény: #391  jumbo2
#396
Jumbo!

"Kiválóan összehasonlítottál két ideális kommunista államot, ahol az állam a fő innovátor.

Kapitalizmusban a privát vállalkozásoknak kell a szekeret húznia. Az állam nyilván hozzátehet valamennyit, de túl sokat nem várnék tőle.

Mindig azt hittem, hogy te liberális vagy. De az érvrendszered alapján nem úgy tűnik most már. "

Olvass már utána légyszíves mit jelent a piaci kudarcoknak nevezett jelenség. Mert veled is már vitatkozok itt 2 napja, és ismét végső érvként visszakanyarodtunk az "állam rossz gazda" szöveghez.

De szemmel láthatóan nem akarod megérteni mit mondok: én nem azt mondom, hogy az állam építsen autógyárat, vagy hogy az államnak kell kutatnia. De ha nincsen jó oktatási rendszered a magánszektor sem fog tud kutatni. Ha nincs jó infrastruktúrád, és ezért az áruk és információk áramlása sokkal lassabb, nem tudsz olyan hatékony munkamegosztást létrehozni. Ez nem kommunista ideális állam. Mézd meg az íreket, a finneket, vagy Szingapúrt. ezek az országok az 50-es években sehol nem voltak az akkori fejlett országokhoz képest.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 20:57
Előzmény: #391  jumbo2
#395
drop,

Erre adtam egy zöld +1 pontot, de kettőt is megérdemelt volna... :)

Egyébként pedig nagyon tetszik, ahogy a vita alapján alakulgatnak a kommentelők liberálisból konzervatívba, piacbarátból kommunistába és viszont. (Akinek nem inge, ne vegye magára... :)

Azért tetszik, mert én már évek óta vallásosan :) ragaszkodom ahhoz az elméletemhez, hogy nem lehet valaki gyökeresen bal- vagy jobboldali, liberális, konzervatív vagy szocialista. Egyes kérdésekben liberális, másokban konzervatív és megint másokban pedig szocialista nézeteket kell valljunk. Ez az egészséges - szerintem...

De nem folytatom, nem szeretnék offtopicot...
jumbo2 2010. 02. 23. 20:38
Előzmény: #393  Törölt felhasználó
#394
Pénzügyi szektorban dolgozol?
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 20:34
Előzmény: #384  Törölt felhasználó
#393
Unatkoztam :-)) Kösz az elimerést. De te is írhatnál néha érdemit, nemcsak gyalázkodást. Vagy ilyet nem tudsz?
jumbo2 2010. 02. 23. 18:19
Előzmény: #385  togyozo
#392
"De A országban még relatíve sem lesz rosszabb az X.-dik generációnak, hiszen mindkét országban a kamatkiadások nélküli egyenleg egyensúlyban van, tehát az adósság nem vezet A országban a későbbi generációk esetében nagyobb adóterheléshez B országhoz viszonyítva."
Az első komoly recesszióban ez már nem igaz.
jumbo2 2010. 02. 23. 17:58
Előzmény: #385  togyozo
#391
Kiválóan összehasonlítottál két ideális kommunista államot, ahol az állam a fő innovátor.

Kapitalizmusban a privát vállalkozásoknak kell a szekeret húznia. Az állam nyilván hozzátehet valamennyit, de túl sokat nem várnék tőle.

Mindig azt hittem, hogy te liberális vagy. De az érvrendszered alapján nem úgy tűnik most már.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 12:02
#390
link

"Nem egyszer lehettünk már tanúi annak, amikor egy bankválság adósságválságot szül. Szerintem most is ez fog történni – mondta Kenneth Rogoff, a Harvard Egyetem professzora. Szerinte a hozamok további emelkedése várható, ami számos problémát okoz majd az olyan országok számára, mint amilyen Görögország vagy Portugália. A válság kirobbanásának időpontjában senki sem lehet biztos, abban viszont igen, hogy ki fog robbanni – tette hozzá a Portfolio.hu írása szerint."

Szerintem ez egyébként két dologra vezethető vissza:

1. Arra, hogy az államok eleve adósságban csöcsültek (a bankválság előtt is), egyesek pedig nem is kevésben,

2. Arra, hogy az államok eladósodtak, ahelyett, hogy úgy szabályozták volna a piacokat, hogy ne alakulhassanak ki olyan méretű cégek, amelyek túl nagynak bizonyultak ahhoz, hogy elbukjanak. És a megmentésükért újra és még jobban eladósodtak.

Meg pesrze egy sor más ok is közrejátszott, de e kettő a leglényegesebb.

Nem lehet egy ilyen - az egész világra jelentős hatást gyakorló - válságot néhány csaló bankra fogni, egyszerűen nem működtethető úgy a világ pénzügyi és az államok fiskális rendszere, hogy néhány amerikai bank csalása idáig vezessen.

Az okok mélyebbek, szerteágazóbbak, a jelzálogpapírok hazug értékelése csak a szikrát gyújtotta meg... :(
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 10:42
Előzmény: #388  Törölt felhasználó
#389
Gyökeres változások szükségesek, ha nem akarjuk szétzülleszteni saját országunkat. Aki kicsit is jobb megoldásra törekszik szavazzon a Fideszre. Muszáj a 2/3 elérése. !!!
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 10:20
Előzmény: #387  Törölt felhasználó
#388
Buta embereket be lehet csapni, sőt kicsi pénzért meg is lehet venni az elégedettségüket.
Olcsó virsli, kolbász, gulyás kommunizmus. Hatalmas pártünnepségek, luxus utak miniszterelvtársaknak, óriási pártapparátus, és az ezt kiszolgáló besúgóhálózat, guruló dollárok Horn elvtárstól, kb erre mentek el a hitelek. Igaz az akkori rendszer talán igazságosabb volt ennek ellenére is mint a mai. Akkor nem engedték az egyéni luxus meggazdagodásokat.
Sajnos Abból a rendszerből szinte nem maradt fenn egyetlen termelőüzem sem, búcsúzóul elprivatizálták az állami vagyont. Ennek a hiányát érezzük, a felduzzasztott hitelekkel megspékelve
Végülis az elvtársak levezényelték a kapitalizmusba való átmenetet.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 08:45
Előzmény: #386  Törölt felhasználó
#387
a 70-es években úgy tudom, nem óvoda, iskola építésre vettek fel hiteleket és pláne nem iparosításra vagy a mezőgazdaság korszerűsítésére
ment a pénz számolatlanul a baráti országok megsegítésére és a pártelit luxuskiadásainak finanszírozására
a rendszerváltás környékén beadták az embereknek hogy a 70-es 80-as években felvet hitelekből tartották el őket
szánalmas, nevetséges és megalázó dolog ez minden igaz magyar számára
persze mi egy tehetségtelen, kisebbrendű bűnös nép vagyunk
na ebből elég volt jöjjön a JOBBIK a Magyarok Szövetsége és más nemzeti radikális csoportok
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 08:07
Előzmény: #385  togyozo
#386
Kihagytad azt a variációt, amikor A ország valóban borzasztó sok hitelt vesz fel lehetséges fejlődés indokaként, de ebből nem igen épülnek termelő (produktív) beruházások. Amikor egy nevezzük (Mszp)-nek párt, sorozatos hibás döntések mellett végkielégítésekre, szociális juttatásokra, egyéb ismert rossz kiadásokra használja fel a hiteleket. Ennek a nevezzük A/a országnak esélye sincs a gyorsabb fejlődésre azzal a B országgal (pl Románia) szemben sem akik nem vettek fel jelentős hitelt. Tehát A/a ország hiába indult sokkal jobb szerkezeti előnyökkel, B ország fejlődése sokkal látványosabb, mert ott a kevés pénzt is ésszerű iparfejlesztésre használták fel.
togyozo 2010. 02. 23. 07:27
Előzmény: #363  jumbo2
#385
Jumbo!

"Ezért írtam, hogy rövidlátó az általad vázolt gazdaságpolitika.

Szerintem elég logikus az érvelésem."

Érveléseddel az a baj, hogy mindig megfeledkezel arról az első generációról aki felvette a hitelt, ill. annak következményeiről.

Tegyük fel van két ország A és B. A ország első generációja felvesz hitelt, épít óvodát, iskolát, kórházat, infrastruktúrát stb. Így a 2. generáció számára már rendelkezésre állnak azok az eszközök, amik hatékonyabb munkamegosztást, gyorsabb technológiai fejlődést tesznek lehetővé. B országban is megvalósulnak majd idővel ezek beruházások, de sokkal lassabban, hiszen nem vettek fel hitelt. Így A és B ország 10.-25-.50. generációja között annyi lesz a különbség, hogy A ország valójában egy fejlettebb gazdaság lesz.
Így az első generációnak igenis van kihatása a többi generációra.
Például ha Németo. a 19. sz-ban felvett hiteleket, hogy gyorsabban tudjon iparosítani, meg felzárkózni az akkori legfejlettebb államokhoz, elég nehéz azt mondani, hogy annak semmi hatása nincsen arra, hogy jelenleg Németo. hol áll.
De A országban még relatíve sem lesz rosszabb az X.-dik generációnak, hiszen mindkét országban a kamatkiadások nélküli egyenleg egyensúlyban van, tehát az adósság nem vezet A országban a későbbi generációk esetében nagyobb adóterheléshez B országhoz viszonyítva.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 02:11
Előzmény: #382  Törölt felhasználó
#384
ezt a jobbikos topikot ügyesen felhasználod a banki sarc propagálására...8 hsz egymás alatt :)) és mennyi butaság...Ön nem semmi nullanullahetes :))
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 02:09
Előzmény: #314  Törölt felhasználó
#383
Szerinted egy tőkehiányos gazdaság miből tudna megtakarítani? Ha nincs beruházás, nincs fejlődés, ha nincs fejlődés, nincs megtakarítás. Ahhoz, hogy megtakarítás legyen, fejleszteni kell, ehhez pedig - ha nincs szabad forrásod - hitelt kell felvenni. Ezért kérdezem tőled folyamatosan: a szegény állam miből takarítson meg? Te unalomig ismételed, hogy képezzen tartalékot, de nem mondod meg, miből? Úgy tűnik, nem is érted a kérdést, pedig a legegyszerűbb háziasszony is ezzel küszködik nap mint nap.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 01:57
Előzmény: #304  Törölt felhasználó
#382
akira,

javasolom olvasd el saját 227. hozzászólásodat (bár nagyon hosszú), ott megtalálod a választ a kérdésedre.

"Ha szerinted hitelfelvétel szempontjából hasonló elven kell gondolkodnia a lakosságnak, a vállalkozásoknak és az államnak, akkor valóban nincs értelme további vitának ezügyben..." Persze, a piaci szereplőket más-más célok motíválják a hitelfelvételben, a bankokat viszont azonos: szeretnék a forrásaikat haszonnal kihelyezni. Ha akockázatok felmérése alapján ezt biztosítottnak látják, akkor hiteleznek, ha nem, nem. Az eltérő kockázatok nem zárják ki az üzletet.
Törölt felhasználó 2010. 02. 23. 01:43
Előzmény: #297  jumbo2
#381
Ha vannak ismereteid és azon alapuló érveid, vitatkozhatunk. De addig...

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek