Topiknyitó: Portfolio 2010. 02. 18. 14:18

Jobbik: "Nem akarjuk, hogy az ország beledögöljön az IMF-hitelbe"  

Ugrás a cikkhez
Nem tervezi a Jobbik, hogy megtagadnák az IMF-hitel visszafizetését, egyszerűen csak nem akarják, hogy "beledögöljön" az ország az adósságteherbe - olvasható a Jobbik gazdasági kabinetfőnökével készült interjúban a párt gazdasági programjáról a...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=128838
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
jumbo2 2010. 02. 21. 23:37
Előzmény: #298  togyozo
#300
Az állami hitelkibocsátás pedig a magánszektortól vonja ki a megtakarításokat, amit beruházásokra lehetne fordítani. Nem így van?
togyozo 2010. 02. 21. 23:28
Előzmény: #295  jumbo2
#299
"Gyengül a valuta, a deviza hitelek egyből "subprime" kategóriába tartoznak. "

Nem tduom azzal tisztában vagy-e, hogy Mo-on a devizahitelek NPL rátája érdemben nem magsabb mint a forinthiteleké.

Egyszer olvastda valahol ezt a baromságot és azóta ezt szajkózod. De kicsit utána kéne nézni a tényeknek.
togyozo 2010. 02. 21. 23:26
Előzmény: #294  jumbo2
#298
Jumbo!

"Megtakarításból tegye. 20x leírtam én is és akira is. "

Én meg 20szor leírtam, hogy az államnak nem lesz a semmiből megtakarítása. Az állami megtakarítás nem más mint indokolatlanul adóterhelés ami csökkenti a magánszektor megtakarításait, és visszafogja a növekedést.
jumbo2 2010. 02. 21. 23:22
Előzmény: #296  jumbo2
#297
Pénznyelővel legalább lehet logikusan vitatkozni, de veled és mancival képtelenség.
jumbo2 2010. 02. 21. 23:21
Előzmény: #293  togyozo
#296
Vagy nem tudod vagy nem akarod felfogni, amit írok.
De szerintem nem olvasod figyelmesen végig, mert tök logikus, amit írok.
jumbo2 2010. 02. 21. 23:19
Előzmény: #293  togyozo
#295
"Egy tőkehiányos ország jellemzően tőkeimportra szorul. "

Ez magyarázat?
És mi lesz, ha a tőke elkezd kiáramlani? Előbb-utóbb meg kell történjen.
Gyengül a valuta, a deviza hitelek egyből "subprime" kategóriába tartoznak.
jumbo2 2010. 02. 21. 23:18
Előzmény: #292  togyozo
#294
"Mert én pont ez alapján érvelek amellett, hogy bizonyos beruházásokat az államnak kell elvégeznie."
Megtakarításból tegye. 20x leírtam én is és akira is.
togyozo 2010. 02. 21. 22:46
Előzmény: #290  jumbo2
#293
"De 147%? Nem sok ez egy kicsit?"

Egy tőkehiányos ország jellemzően tőkeimportra szorul. Úgyhogy egyáltalán nem fura, hogy 100% fölött van hitel/betét mutató.

"Baromira nincsen igaza, a magyar bankok (ill. a nyugati anyabankjaik) hasonlóan felelőtlenül viselkedtek, mint az USA bankok, csak másképpen. "

Hát azért a magyar bankrendszer meg a subprime hitelek NPL rátája között van "némi" eltérés.
A CEE bankok hiteletése meg a subprime rohadtul nem említhető egy lapon egymással hitelkockázati szempontból.
togyozo 2010. 02. 21. 22:41
Előzmény: #272  jumbo2
#292
Jumbo!

Szemmel láthatólag te sem vagy képes az általam feltett kérdésekre válaszolni. Viszont te valahogy mégis 20adjára is ugyanazt kérdezgeted. Írd már be a gugliba a "piaci kudarcok"-at és nézd már meg miről szólnak ezek dolgok. Mert én pont ez alapján érvelek amellett, hogy bizonyos beruházásokat az államnak kell elvégeznie. Mert piaci alapon ezek egyszerűen NEM valósulnak meg, pedig a nemzetgazdaság szempontjából fontosak. Ne gyere már állandóan a privatizációs kérdéseddel.

1) "1. Mindig érveltek a privatizáció mellett, mert az állam nem jó tulajdonos. Ezzel egyet is tudok érteni.
De ha az állam nem jó tulajdonos, akkor a hitelek formájában felvett pénznek hogyan lehet jó tulajdonosa? Nem ellentmondásos ez? "

Mondd már meg nekem, hogy én mikor mondtam, hogy mondjuk a közoktatás fejlesztése az ne lenne állami feladat. Vagy az infrastruktúra fejlesztése. Soha nem mondtam ezt. Márpedig én ezekről a beruházásokról beszélek, nem arról, hogy az állam autógyárat építsen.

2) "Ha 20-30 év alatt elértük a 60%-ot, akkor mi lesz az azután következő 20-50-200-1000 évben? Ez gumiszabály. Ebből lesz 120% Görögországban, 80% nálunk, 70% az USA-ban (évente +10% az elkövetkező évtizedben), 200% Japánban. Soroljam még? "

Értsd már meg, hogy egy 60%-os államadósságot ugyanúgy képes vagy hosszú távon fenntartani mint egy 0%-sat. Az, hogy egy 0%-zól eltérő szintben maximalizálod az adósság GDP arányos értékét, az nem jelenti azt, hogy az folyamatosan emelkedni fog. A te érved alapján a 0%-os adósságból is lesz 10-20-30-60-100%, úgyhogy az ugyanolyan gumiszabály. Az egész azon múlik, hogy a döntéshozók mennyire vannak rákényzserítve a szabály betartására. De ez a 0%-os szabály esetében sem lesz erősebb kötelem. És ez alapján még nem tudsz válaszolni arra a kérdésre, hogy elméletileg optimális-e a 0%-nál nagyobb államadósság.
Leírtam egy korábbi hsz-emben azt a képletet ami megadja az államadósság-növekedés-hiány kapcsolatát. Szerintem gondold át, mi következik abból.
tokos. 2010. 02. 21. 22:34
Előzmény: #276  Törölt felhasználó
#291
Én nem vagyok teljesen biztos benne, hogy az infláció miatt vannak ahitelek, inkább fordítottnak tűnik a felállás.
jumbo2 2010. 02. 21. 22:15
Előzmény: #287  Törölt felhasználó
#290
Ez ok, de legalább a beszedett betétjüknél ne hitelezzenek többet. Vagy ha igen, akkor ne csodálkozzanak, hogy halmozottan veszélyeztetettek lesznek az első válságban.

De 147%? Nem sok ez egy kicsit?

A vita onnan indult, hogy manci védte a magyar bankokat.
Baromira nincsen igaza, a magyar bankok (ill. a nyugati anyabankjaik) hasonlóan felelőtlenül viselkedtek, mint az USA bankok, csak másképpen.
Törölt felhasználó 2010. 02. 21. 22:14
Előzmény: #285  jumbo2
#289
Tőzsdenyúl:

"Egy másik alapkérdés, mennyiben része a pénzügyi rendszer működésének a hitelfelvétel? Működik-e a rendszer hitelfelvétel nélkül is, tehát ha az adósságot 0%-ban maximálom?"

Erre egyszerű a válasz. Itt most két kérdés kavarodott össze.
1. A mai pénzrendszer hitelfelvétel nélkül nem működik.
2. Ebben a topikban az államadósságról beszéltünk, azaz az állam hitelfelvételről. Ha ez nem létezne, attól még elvileg működhetne a pénzrendszer.
Törölt felhasználó 2010. 02. 21. 22:12
Előzmény: #283  Törölt felhasználó
#288
"Csak azért nehéz erre válaszolni, mert egy adott időben egyfajta pénzrendszer létezik, így nem lehet hogyan összehasonlítani. "

Ez nem teljesen igaz. Nem azonnal terjed el egy pénzügyi rendszer általánosan, tehát létezik időnként mellette más rendszer is, és ott már talán lehet összehasonlítást végezni.
Én nem fogok... de úgy gondolom, lehet.
Törölt felhasználó 2010. 02. 21. 22:10
Előzmény: #280  jumbo2
#287
"Irreleváns, hogy a bankok rövid lejáratú felvett kölcsönökből helyeznek ki hosszú lejáratú kölcsönöket?"

Hogyan oldanád meg másképpen?

A dolog természetéből fakadóan alakult ez így. Senki ne ad 30 évre pénzt egy banknak, miközben a hitelt meg sok esetben hosszú távra veszed fel. Egyszerűen másképpen nem működik a dolog. A bankok, amióta bankok, lejárati transzformációt végeznek. Ez pedig pont azt jelenti, amit írsz: rövid forrásokból hosszú hitelek.
jumbo2 2010. 02. 21. 22:10
Előzmény: #281  Törölt felhasználó
#286
Nem tehetek róla, ha nem érted, miről beszélgetünk.
jumbo2 2010. 02. 21. 22:09
Előzmény: #276  Törölt felhasználó
#285
"Egy másik alapkérdés, mennyiben része a pénzügyi rendszer működésének a hitelfelvétel? Működik-e a rendszer hitelfelvétel nélkül is, tehát ha az adósságot 0%-ban maximálom?"

A kérdés jogos.

Azonban az államadósságnak direktben nem sok köze van a money supply-hoz, vagyis a hitelrendszer ugyanúgy működhetne.

Viszont a központi bankok súlya jelentősen lecsökkenne, hiszen ha nem lenne állami eladósodás, akkor az alapkamatnak is sokkal kisebb súlya lenne és a nyílt piaci műveletek sem működnének a mai formájában.
Ez pedig a mai pénzügyi elitnek nem célja :)
Törölt felhasználó 2010. 02. 21. 22:09
Előzmény: #279  jumbo2
#284
"A hitelnek a kamata általában nagyobb, mint az infla. Ezért maradt ki. "

Szerintem pedig ez a lényeg - matematikailag, a többi már csak társalgás :)
Törölt felhasználó 2010. 02. 21. 22:08
Előzmény: #279  jumbo2
#283
De egyébként nem feszeget hülye kérdést tőzsdenyúl. A kamat - infláció páros ugyanis kölcsönösen hat egymásra, így az lehet egy érdekes közgazdasági kérdés, hogy ez a mai pénzrendszer vajon hajlamosabb-e az inflációra vagy sem. Csak azért nehéz erre válaszolni, mert egy adott időben egyfajta pénzrendszer létezik, így nem lehet hogyan összehasonlítani. Korábban meg nem csak a pénzrendszer, hanem egy sor egyéb fontos gazdasági kulcstényező is más volt. Nem lehet letisztítani a hatásokat.
Törölt felhasználó 2010. 02. 21. 22:05
Előzmény: #276  Törölt felhasználó
#282
Az ötezer éves hitelezési történelemhez: hitel gondolom régóta van, legalább amióta barter létezik, esetenként hitelbe adom a mammutot, mert még csak 10 lándzsahegy van készen ellenértékként, és meg kell várnom a következő 10-et, a mammut viszont romlandó...

A kérdés, hogy a hitelt kamatra adom, vagy kamatmentesen.

Az ötezer év sokféle példát adott erre. A kamat tiltott volt sok népnél és vallásnál, így a keresztény és arab vallások is tiltották. A zsidó vallás például nem.
A keresztény körben először a templomos lovagok kaptak kamatszedésre lehetőséget (kb. XIII. század, tehát 800 éve), erős pápai hátszelüknek köszönhetően. Aztán ebből származó gazdagságuk lett a vesztük is, mikor a hátszél megfordult...
Ha esetleg rosszul tudom, lehet javítani.

Ma a kamat az általános, de ez ma sem kizárólagos(ezért sem gondolom, hogy ez a pénzügyi rendszer evolúciójának, a pénztranszfer mértékének növekedésének stb. 'természetes' következménye lenne), a történelem során pedig egyáltalán nem volt az.

Kamatot feltételező rendszerben, a kamat mértékétől függően lehet (újra) értékelni a hitelfelvétel ésszerűségét.

Törölt felhasználó 2010. 02. 21. 22:03
Előzmény: #280  jumbo2
#281
bevittek jumbo a málnásba, ebből nem fogsz jól kijönni:)

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek