Sajna gyakori a wolfram mag. Befektetési aranyat ott kell eladni, ahol kibocsátották, más esetben nagy a bukó. A vételkor kapott számla megkönnyíti az eladást. Kínában mindent hamisítanak, valamint Bulgáriában, Romániában is.
Érdekes, hogy a II. András korabeli magyar veretek minősége ezeket a feljegyzéseket nem támasztják alá, nem volt pénzrontás, sőt. Kitűnő a veretek anyaga. ( A XIII. századi magyar veretek a területem gyűjtőként.) A pénzcsere csupán szándék lehetett, mert özönlöttek az országba a külföldi ezüstök. Ezek használatát lehetetlen volt megakadályozni, ráadásul Magyarországon is jó minőségben másolták a bécsi dénárokat.
Leírják, hogy a piacon súlyra mérték a dénárt, és a termésezüst is forgalomban volt. Szerintem ennek inkább a sokféleség lehetett az oka és nem a rossz pénz.
Feltűnő, hogy a korabeli feljegyzések tartalma és a mai történettudományi leírások sokszor sehogyan sem akarnak egybevágni a talált leletanyag minőségével.
Gyakori II. Lajos rossz vereteinek emlegetése. Ilyenre sem nagyon akad példa, jellemzően kiváló, de legalábbis az akkori Európai szokásnak megfelelő minőségű pénzt veretett.
Akik a legnagyobb pénzrontók voltak: II. Béla, Hunyadi János és Mátyás az első éveiben kb. a 60-as évek közepéig, későbbi veretei már kiemelkedően jó anyagúak. Őket pedig nem szokták emlegetni.
A pénzcsere nem lopás, hanem adó. Ez volt az ÁFA. Jellemzően 3 régi dénárért adtak két újat.
Ezekszerint a "bélelés" egyidős az arany fizetőeszközkénti használatával...
Valaki tud esetleg konkrétumot, manapság mennyire kell tartani a wolfrámmal bélelt nagyobb érméktől-rudaktól? Illetve lehet gondja az embernek, ha értékesíteni akar, alkalmasint a világ túlsó felén? Nem szeretném, ha egy hoax miatt csak szétvágva, 80%-os áron vennék át a rudat, amit veszek...
Ezekszerint a "bélelés" egyidős az arany fizetőeszközkénti használatával...
Valaki tud esetleg konkrétumot, manapság mennyire kell tartani a wolfrámmal bélelt nagyobb érméktől-rudaktól? Illetve lehet gondja az embernek, ha értékesíteni akar, alkalmasint a világ túlsó felén? Nem szeretném, ha egy hoax miatt csak szétvágva, 80%-os áron vennék át a rudat, amit veszek...
Ez a harapásnyom aranyforintokon egy toposz. Én egyetlen egy ilyen érmével sem találkoztam még képen sem. Említve sincs a numizmatikai szakirodalomban, legfeljebb, mint téves elképzelés. Az ókori görög pénzek között viszont sok van, amelyiket bevágták késsel, vagy átszúrták. Nyilván gyakori lehetett a bélelt pénz, a suberatus. Ennek megakadályozására amolyan fűrészfogas peremű pénzeket vertek a római köztársasági korban.
Van még néhány téma, melyekkel kissé foglalkozgatok, tudnál róluk dobni egy-két segítő linket? 'Mises Institute' is lehet, látom azok szinte mindenhez értenek... ;))
- a dendrokronológia hidrológiai vonatkozásai a Keleti-Kordillerák őshonos fafajtáinál
- mélytengeri olajfúrások szeizmikus kihatása az alluviális réteg hidrosztatikájára, különös tekintettel a konvekciós cellák szubdukciós mozgásra merőleges szelvényáttöréseinél.
- XV. századi afgán szőnyegek aszimmetrikus 'dzsufti' csomózási-technikáinak regionális változatai
- Tang-dinasztiabeli szaladonedények egyes datálási problémái.
A kérdés az, hogy a saját idejében mennyi volt a pénz értékéhez viszonyítva a nemesfém értéke. És hogy hogy alakult az értéke, hivatalos pénzeszközi története során. A fém mai értéke lehet hogy más. Numizmatikai példa elég rossz, hiszen az összértékét a ritkasága és a régisége adja. Egy 1927-es autó mai értékéböl ne induljunk ki az autók árazásához.
Nyilván egy nemesfémtartalmú pénznek az intrinsic tartalma nagyobb, mint egy papírpénzé, de attól még simán lehet fiat. Lásd az ellenpéldának hozott Latin unió, ahol fiat módon határozták meg az átváltási árfolyamokat.
Egy adott érme kiragadása egy pillanatból semmit nem mond semmiröl, életútjának ismerete nélkül.
a szűkebb értelmezése egyébként kizárja a nemesfémtartalmat...
"Often called paper money, fiat money is in a wider sense any money declared to be legal tender by government fiat (ie law). In a narrower sense, fiat money is an intrinsically useless good declared to be legal tender by government fiat.["
Ja, még 1 dolog: szét kell választani azt, hogy mi a jó az egyénnek, és az államháztartásnak/gazdaságnak.
Az egyénnek egyértelmű, hogy legfontosabb, hogy a megtakarításai megtartsák értéküket. Márpedig ebben a (gazdasági értelemben is) vérzivataros időszakban az arany jó befektetés volt. A papírpénz/kötvények elértéktelenedtek (német márka, osztrák-magyar korona - de még a dollárt is leértékelték valamennyire ezidő alatt). Az amerikai részvények a nagy válságig jól mentek.
Egy rémtörténet a fizikai befektetéshez: mennyire kell tartani a wolfrám-magos hamisítványoktól az érme ill tömbpiacon? Illetve ha újra el akarok adni egy érmét az eredeti papírjaival, kell-e nehézségekkel számolni? Olyat hallottam, hogy a nyugati aranyboltosok a Mo.-ról származó anyagot sokszor csak szétvágva, erős árcsökkentés mellett voltak hajlandók megvenni.
annyiban természetesen igazad van, hogy akár nemesfémtartalma is lehet a fiat pénznek, de a gyakorlatban meglehetősen gyorsan eljutottak felettébb olcsó papírpénzig
ami pedig
"a nemesfémtartalmú, pénzrontáson át nem esett, hosszútávon sikeres nem fiat pénzre"
kérdésedre vonatkozik:
menjél be bármelyik numizmatikai boltba és hihetetlenül sok példát fogsz rá találni...
egy 110 évvel ezelőtt vert aranyrubel ma valószínűleg az aranytartalmánál is többet ér...
de az aranytartalmát hót ziher, hogy megéri...
a fizikai arany és az abból vert érme mindig is megbízhatóbb pénz volt mondjuk a papírpénznél
Tehát a linked alapján a kudarc okai: pénzrontás, rögzített árfolyamok tarthatatlansága, és a világháborúban megtestesülö ciklushoz történö alkalmazkodási képtelenség.
Elég jól egyezik azokkal az okokkal, amit általánosságban írtam.
Mivel a pénz csak egy eszköz, ami mögé hatalom is kell, a "hosszú táv" limitált a nagy felfordulások miatt. Nagy sikere volt a latin uniónak a XIX. század második felétől a XX. szd elejéig, de az 1.vh kivéreztette a mögötte álló gazdaságokat - illetve elhibázták a rendszert, hogy fix arany-ezüst váltási arányt akartak tartani.
Arany-Ezüst