Topiknyitó: Törölt felhasználó 2012. 10. 11. 08:55

A Robot  

Rejtélyes szoftver bénítja a tőzsdét



Index

2012. október 10., szerda 20:45

|





Egyetlen algoritmus volt a felelős az amerikai tőzsdei üzletkötési megbízások 4 százalékáért a múlt héten - derült ki egy tőzsdei aktivitást elemző cég jelentéséből. A rejtélyes szoftver irányítója, és célja egyelőre ismeretlen, de maga a létezése komoly aggályokat vet fel pénzpiaci és informatikai szakértőkben is.



A titokzatos szoftver 25 ezredmásodperces csomagokban küld ki üzletkötési megbízásokat, egy ilyen csomag mérete 200 és 1000 üzletkötés között mozog. A megbízásokat aztán azonnal vissza is vonja, így valójában semmi nem történik, csak az adott részvény iránt tűnik nagyobbnak az érdeklődés a valódinál, illetve a sok adattó, amivel ezek a megbízások és visszavonások járnak, lelassul a rendszer. A tőzsdei informatikai rendszerek archívuma szerint egész múlt héten dolgozott az algoritmus, majd pénteken, New York-i idő szerint délelőtt hirtelen megállt, és azóta sem bukkant fel újra. Szakértők szerint a szoftver gazdája valószínűleg csak tesztelte a programot, illetve a tőzsdei rendszer reakcióját.



A szoftver több millió utasítást adott ki, becslések szerint a tőzsde üzletkötési megbízásokra használt sávszélességének tíz százalékát felemésztve. Abban egyelőre nem látszik semmilyen rendszer, hogy milyen papírokra ugrott rá a program, és az sem látszik, hogy a kereskedés minimális lelassulásával ki nyert - ez mind a tesztelés elméletét erősíti. Szakértők szerint ijesztő, hogy ilyesmire egyáltalán lehetőség van, hiszen az egész tőzsde online rendszerét be lehet dönteni, vagy komolyan manipulálni ezzel a módszerrel.



A szoftverek által folytatott, úgynevezett magas frekvenciás kereskedés a tőzsdei forgalom 70 százalékát teszi ki, a jelenleginél szigorúbb szabályozásáról régóta folynak már viták az amerikai tőzsdefelügyeletnél és a törvényhozásban.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 11. 05. 22:15
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#60
henryhub robot
200e kontival 4 perc alatt - az átlag 100 darab
gizi robot
200e konti 4 perc alatt ))) az átlag 100 drb helyett )))))))))
link
jumbo2 2013. 10. 13. 20:18
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#59
Goldman Sachs says that its program trading software can be used to manipulate markets:

"The bank has raised the possibility that there is a danger that somebody who knew how to use this program could use it to manipulate markets in unfair ways."

Given that Goldman obviously knows how to use its own program – which it paid many millions for – isn’t that a virtual admission that Goldman has been manipulating markets?
Törölt felhasználó 2013. 10. 13. 18:03
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#58
Az átláthatóság jegyében
Bejegyezte: Vendégszerző , 2013. október 10. csütörtök
A bejegyzés szerzője dr. Szimornyi Tamás trader, banki szakjogász.

Ha „köszönhetünk” valamit a legutóbbi válságnak, az a szabályozói törekvés a magasabb fokú piaci átláthatóságra. Ennek jegyében tettek meg egy jelentős lépést az Egyesült Államokban tegnap. A transzparencia célja a fogyasztóvédelem és a piac megóvása a rendkívüli, sokkszerű megrázkódtatásoktól. Annak megítélése, hogy az alábbiak milyen mértékben fognak hozzájárulni a fenti célok megvalósulásához, valószínűleg hosszabb időt fog igénybe venni.
A SEC (észak-amerikai tőzsdefelügyelet) tegnap útjára indított egy új weboldalt a részvénypiac szerkezetének mélyebb áttekintésére. Ahogy egy sajtótájékoztatón a szervezet elnök asszonya, Mary Jo White fogalmazott: „Olyasmit indítunk el, ami hitünk szerint megváltoztatja majd a játékszabályokat azáltal, hogy a piac szerkezetéről folyó vitákat az anekdoták szintjéről az adatok analízisére helyezi át. … A cél kettős: a piaci információk könnyebb hozzáférhetősége és ezáltal a piaci innovációk elősegítése.”

HFT, Dark-pool likviditás és társaik

Elgondolkodtató, hogy a piaci forgalom (részvény- és árupiaci) több mint felét produkáló résztvevői körről és a tevékenységükről sem a szakma, sem a szabályozó hatóságok, s különösen a közvélemény szinte semmit sem tud – ami több lenne puszta anekdotáknál. Pedig hosszú évek óta a piacon lévő szereplői körről van szó és évről évre hatványozottan növekvő szerepvállalásukról szólnak a hírek (a legutóbbiak – éppen az ébredező szabályozói hatósági aktivitás miatt – már a csökkenéséről):

Az ún. magas frekvenciájú kereskedés (HFT) piaci aktivitása előtt egy, 2007-ben elfogadott jogi norma (SEC Regulation NMS) nyitotta meg az utat: ma már a szupergyors számítógépek dominanciája ténykérdés a részvénypiacokon, ez adja az USA több mint egy tucat tőzsdéjén a forgalom 50-70 %-át. 2013-ig a SEC-nek sem technikája, sem kellő hatósági akarata nem volt a tőzsdei részvénypiaci forgalom 50-70 %-át adó piaci szereplői kör ellenőrzésére (ld. HFT-kereskedés és egyéb, a nyilvánosság előtt nem látható „dark pool likviditás”) (a felügyeletről, a szankcionálásról és a szabályozásról nem beszélve). Végül, 2012-ben a szabályozó hatóság (SEC) egy HFT-céget kért fel, hogy segítsen neki a HFT-cégek ellenőrzésében… Ennek gyümölcse a tegnap elindított új honlap, amelyről a megalkotásában résztvevő HFT-cég vezetője is csak annyit mondott: „Adhatsz a villanyszerelőnek eszközöket a kezébe. Ám nem az eszközök fogják őt villanyszerelővé tenni.”

A HFT-k szerepéről megoszlanak a vélemények, s a témában készült néhány kutatás sem jutott konszenzusra a piaci hatásait illetően (lehet utalni a 2010. május 6-i ún. „flash crash”-re, amikor rövid idő alatt óriási esés volt a részvénypiacokon).
A SEC lépése beleillik a világ főbb pénz- és tőkepiaci felügyeletei által már követett politikába: a HFT-cégek holland és brit piaci jövedelmezősége meredeken zuhant 2012-ben, Olaszországban adóteher, Németországban szankciók, Ázsia néhány piacán pedig erősen korlátozó szabályok (magas díjak) igyekeznek kordában tartani a további piaci burjánzásukat (az USA tőkepiacán is jelentős csökkenés jelentkezett a HFT-k mutatóiban az utóbbi hónapokban). A SEC munkáját a friss hírek szerint az FBI is segíteni fogja, közös ellenőrzésük alá vonják azokat a nagy intézményi kereskedőket és fedezeti alapokat, amelyek algoritmusos kereskedésben érdekeltek.

A SEC új rendszere az ún. MIDAS (Market Information Data Analytics), amely a hatóság számára élő adatokat biztosít a napi többmilliárd részvény- és opciós megbízásról.

További vizsgálatok után – ha lesz gyakorlati értelme is – még visszatérhetünk a témára.
link
_wasp
_wasp 2013. 09. 25. 14:10
Előzmény: #56  Denever
#57
"Saját tőzsdei robotot szeretnék, de hogy kezdjek hozzá??

Azt hiszem, ezt a kérdést sok hozzám hasonló spekuláns is feltette magának. Lássuk be, egy izgalmas témáról van szó, mégis a kezdeti lelkesedés nagyon könnyen elapadhat. Sajnos ez a tapasztalatom, de talán van arra is megoldás, hogy a kezdeti nehézségeken túljussunk. Nem könnyű, minden esetre a saját tapasztalatomat megosztom. Bízom benne, hogy segítséget nyújtanak a következő sorok."

link
Denever 2013. 09. 25. 13:31
Előzmény: #55  Törölt felhasználó
#56
"A legtöbben ilyenkor már nem is emberi kezekkel, hanem robotokkal kereskednek – egy algoritmus olvassa be és értelmezi a hírszolgáltatónál a hírt, és adja le egy pillanat alatt a megbízást."

Ezen azért meglepődtem.
De legalább választ kaptam arra, hogy miként lehet az, hogy a hír megjelenésének pillanatában(az ember még fel sem fogja az adatot) azonnal hatalmas elmozdulások történnek.
Törölt felhasználó 2013. 09. 25. 13:15
Előzmény: #54  szarvasvadasz
#55
Valakik hatalmasat bennfenteskedhettek
,
A Federal Reserve sorsdöntő bejelentését legalább 7 ezredmásodperccel hamarabb tudták meg valakik, akik dollármilliárdos üzleteket kötöttek az arannyal – írja a Nanex piackutató elemzésére hivatkozva a CNBC és a Quartz.

A bizonyíték csak közvetett, mégis egyértelmű. A chicagói árutőzsdén sok milliárd dolláros megbízásokat küldtek valakik egészen pontosan – ottani idő szerint – 2 órakor. Viszont a döntés 7 ezredmásodpercig utazik a kibertérben, amíg Chicagóig elér (New Yorkig csak 2-t), a megbízások mégis bent voltak a rendszerben már 2:00:00:00000-kor. A kereskedőnek tehát már korábban ismernie kellett a döntést – arról nem is beszélve, hogy értelmeznie is kellett azt, hiszen maga a döntés egy egyoldalas szöveg, amit elolvasni még a legfelpörgöttebb brókernek is több másodpercig tart.

A piacok, mint akkor megírtuk, hatalmasat mozdultak a hírre. Az amerikai részvénypiaci mutatók pillanatokon belül történelmi csúcspontra emelkedtek, az arany árfolyama pedig unciánként több mint húsz dollárt ugrott. Ez nem is meglepő, hiszen a Federal Reserve eszközvásárlási politikája az, ami a legeslegjobban mozgatja az összes globális tőkepiaci termék árfolyamát.

A Federal Reserve döntése már 2 óra előtt valamivel ismert, de csak az amerikai jegybank épületében, egy leárnyékolt helységben tartózkodó riporterek előtt. Nekik van egy kis idejük idejük, hogy átnézzék a döntést, megfogalmazzák a cikkeiket, majd a lényeget elküldjék a nagy hírszolgálatokhoz. Így a Bloomberg, a Reuters és a Dow Jones hírügynökségek pontosan 2:00:00-kor már kiküldhették, hogy „NO TAPER”, ami ebben az esetben az jelenti, hogy „VEGYÉL MEG MINDENT!”.

Aki viszont a többieket akár néhány ezredmásodperccel megelőzve birtokában volt az információnak, az jóval nagyobbat hasíthatott ki a többieknél a döntést követő emelkedésből. A Nanex szerint csak egy kereskedő több mint egymilliárd dollár értékben vásárolt határidős aranytermékeket. A legtöbben ilyenkor már nem is emberi kezekkel, hanem robotokkal kereskednek – egy algoritmus olvassa be és értelmezi a hírszolgáltatónál a hírt, és adja le egy pillanat alatt a megbízást.
szarvasvadasz
szarvasvadasz 2013. 09. 16. 21:49
Előzmény: #53  Törölt felhasználó
#54
...Ha már a darabokról beszélek: az egyik legrosszabb metafora az, hogy az ember valamilyen gép. Nem tudunk pontosan rájönni arra, hogy az ember miért nem pontosan olyan, mint egy gép, pedig valójában nagyon egyszerű: minden gépet darabokból raktak össze. Egy gépnek vannak darabjai. Az embereknek nincsenek darabjai. Nagyon fontos, hogy erre komolyan ráébredjetek. Az ember úgy keletkezik, hogy az apa és az anya valamit csinálnak, és két sejtjük összetalálkozik... Az az egy sejt minden most bennem lévő sejt ősapja vagy ősanyja. Én abból az egy sejtből nőttem. Senki nem rakott össze...

...Ha ismerek egy jó szerelőt, akkor az autómat rá merem bízni. Ha esetleg elrontja az autómat, az nem zavar annyira. Engem azonban nem lehet megjavítani. Olyan nincs! A testemet meg lehet javítani, bár még ezzel kapcsolatban is vannak kételyeim. (Vannak olyan törzsek, akik az ő világukban nem választják el a testet a lélektől.) Azt azonban senki sem tudja, hogy milyen egy jó Feldmár András. Ha például eltöröm a karomat, akkor szívesen elmegyek egy olyan orvoshoz, aki tudja, hogy milyen egy jó kar, hogy hogyan kell elhelyezkedni a csontoknak. Örülök annak, hogy vannak ilyen orvosok. De nincs olyan tervrajz, amely megmutatná, hogy milyen egy jó Feldmár András. Ha valaki azt mondja, hogy „nincs ugyan ilyen tervrajz, de azért csak bízz bennem, én majd megjavítalak és akkor egy nagyon jó Feldmár András leszel”, akkor ezt nem fogom neki elhinni...
Törölt felhasználó 2013. 09. 16. 14:13
Előzmény: #52  Törölt felhasználó
#53
Szoftver fogja a tőzsdeguruk kezét

A hedgefund-menedzserek helyes döntéseinek meghozatalát segítené egy cég programja, amely azt vizsgálja, milyen körülmények között tudja az adott szakember a legjobb befektetési döntéseket hozni. Már több vevő is akadt a szoftverre.

A Man Group, a világ egyik legnagyobb nyilvánosan jegyzett hedgefund-kezelő cége és több más, magát megnevezni nem kívánó a cég az iparágból gyorsan ráharapott a szolgáltatásra, amelyet az Essentia Analytics fejlesztett ki számukra. A cég szoftveres szolgáltatása abban segít, hogy a hedge fund menedzserek ideális körülmények között tudják meghozni a lehető legnagyobb haszonnak kecsegtető befektetési döntéseiket - írja a Financial Times.
A program lényege, hogy az adott hedgefund-menedzser, portfóliókezelő esetében rögzíti a megkötött üzleteket, valamint azokat a körülményeket, amelyek mellett az adott befektetési döntés megszületett. Nem csak arra kíváncsi a program megalkotója, hogy egy adott részvény megvásárlását, eladását mekkora elemzői munka előzte meg, de arra is, hogy a döntéshozó milyen lelki és fizikai állapotban hozta meg a befektetési döntést. Rögzítik például az illető munkakörülményeit, étkezési szokásait és azt, hogy mennyit edz rendszeresen. A program kifejlesztésében a lap szerint pszichológusok és pénzügyi viselkedéstan (behavioural finance) szakértők is részt vettek.

Az Essential Analytics alapítója maga is korábban a szakmában működött: Clare Flynn Levy a 90-es években sokáig dolgozott a Morgan Grennfellnél, ahol a sztár alapkezelők egyike volt. Mint mondta, azt már korábban felismerte, hogy a döntéshozó hangulata és érzelmei fontosak a jó hozamok elérésében. Alapkezelő koromban nagyon hasznos lett volna, ha segítségemre van egy hasonló program - állítja. Mindenki különböző, s a legjobb teljesítmény eléréséhez fontos, hogy mindenki ismerje önmagát, mikor képes jó döntéseket hozni. Ebben segíthet ez a program - tette hozzá.
link
Törölt felhasználó 2013. 08. 30. 19:48
Előzmény: #51  Törölt felhasználó
#52
Informatikai hiba miatt fizet rekordbírságot egy brókercég
MTI2013. augusztus 30. 19:10


Kína egyik legnagyobb brókercégét, a sanghaji Everbright Securities-t 523 millió jüanra (19,5 milliárd forint) büntették pénteken, volt vezérigazgatóját pedig egy életre eltiltották az szakmától - jelentette a kínai média.

Hszü Hao-ming a napokban kényszerült lemondásra. Az övéhez hasonló büntetést kapott még a cég három másik vezetője, valamint Hszü tanácsadója. Valamennyiüknek fejenként 600 ezer jüan (22,3 millió forint) büntetést is ki kell fizetniük. Bennfentes kereskedéssel, félrevezető információszolgáltatással és az igazgatási szabályok áthágásával vádolták meg őket.

Az Everbright Securities (ES) saját kereskedési jogát megszüntetik, s új benyújtott kérelmeiket az új engedélyekig felfüggesztik.

A cég korábbi becslések szerint körülbelül 50-65 millió dolláros (11-14 milliárd forint) veszteséget volt kénytelen elkönyvelni mindössze két perc során, miután az egyik kereskedési szoftverük meghibásodott.

Augusztus 16-án ebben a két percben az ES 26 082 darab vételi megbízást küldött 23,4 milliárd jüan (3,82 milliárd dollár) értékben a sanghaji értékpapír tőzsdére 5,6 százalékos erősödést okozva a Shanghai Composite index értékében. Kína legnagyobb vállalatai közül többnek a papírjai elérték a maximális 10 százalékos napi árfolyamemelkedési limitet. A kereskedés összértéke ezen a napon az előző napinak a másfélszeresére nőtt.

Ahogyan ez volt minden idők legnagyobb kereskedési hibája a kínai tőzsdén, úgy ez minden idők legnagyobb összegű büntetése is, amit a Kínai Értékpapír Szabályozó Bizottság (CSRC) szabott ki. A hongkongi South China Morning Post azt hangsúlyozza, hogy Kína ezzel jó példát mutatott az Egyesült Államok és más országok szabályozóinak.
Törölt felhasználó 2013. 08. 26. 20:54
Előzmény: #50  Törölt felhasználó
#51
Hétfőn reggel technikai hibák miatt szünetelt a kereskedés az Eurex-en. A Deutsche Börse leányvállalata az időintervallumok szinkronizálásának hibája miatt kényszerült leállásra reggel 08:20 és 09:20 között. Az összes termék árfolyamát visszaállították a tőzsdei nyitást megelőző árfolyamszintre. Az Eurex utoljára 2011. október 11-én állt le szerverhiba miatt. Akkor több órára szakadt meg többek között a DAx-future kereskedése is. A múlt héten a Nasdaq állt le 3 teljes órára, szintén technikai problémák miatt.
Törölt felhasználó 2013. 08. 26. 19:10
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#50
Egy elütés okozott óriási riadalmat
2013. augusztus 26. 18:59


Egy elütési hiba oda vezetett az izraeli részvénypiacon, hogy az egyik legnagyobb tőzsdei cég elveszítette piaci értékének közel 100%-át. A riadalom azonban csak pár percig tartott.

Az Israel Corporation, a tel-avivi tőzsde legnagyobb holding cégének árfolyama vasárnap 167 200 sékelről 210 sékelre zuhant, miután a tőzsde egyik alkalmazottja rossz számot ütött be a gépébe - számol be a CNBC. A tőzsde tájékoztatása szerint az alkalmazott eredetileg egy másik cég papírjait akarta eladni és véletlenül választotta ki az Israel Corp. részvényeit.

A hiba egy mini összeomlást okozott az izraeli részvénypiacon vasárnap. A cég részvényeivel 5 percen keresztül kereskedtek a mélyebb szinten, miután a tőzsde megállította a kereskedést.
Egy elütés okozott óriási riadalmat

Kép forrása: CNBC

A tőzsde szóvivője a CNBC megkeresésére kifejtette, hogy az érvényben lévő szabályok szerint a megbízást törölték és az 5 perces periódusban kötött ügyleteket is semmisnek nyilvánították. Hozzátette: nem ez az első ilyen eset az izraeli tőzsdén, néhány havonta előfordul ilyen elütési hiba. Az alkalmazottat 10 ezer izraeli sékelre büntették (ami 2 777 dollár).
.
hahahaha
seri2 2013. 08. 25. 18:37
Előzmény: #48  Törölt felhasználó
#49
investor.hu :
"
Csilliárdokat kell Japánnak kifizetni

"

Kár hogy nem létezik olyan hogy csilliárd,valójában billiárdnak hivják ha hivják,illetve angolszász területen kvadrilliónak.
Ez egy magyar "szaksajtó" még a mértékegységeket sem ismerik.

ENNYIT,MONDJUK AZ INVESTORRÓL.
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:07
Előzmény: #47  Törölt felhasználó
#48
Mennyi pénzt lehet keresni egy szempillantás alatt?
SARKADI ZSOLT

Az amerikai tőzsdén létrejövő ügyletek 84 százalékát nem élő emberek, hanem programok kezdeményezik. Rövid távon már a gépek a legjobb és legmegbízhatóbb kereskedők, de azért csak aprópénzt bíznak rájuk.
A Terminátor, az Én, a robot vagy a Mátrix világa még nincs itt, de a tőzsdéken már ott vannak a robotok. A Morgan Stanley áprilisban közölt jelentése szerint az Egyesült Államok részvénypiacán tavaly lebonyolított ügyletek 84 százalékát gépek (high frequency trading - HFT algoritmusok - korábbi cikkünk a témában) végezték. Ezek a brókerrobotok persze sokkal jobb fejek a 2001 Űrodüsszeiában az űrhajó legénységének életére törő HAL-nál vagy a Terminátor-filmek Skynetjénél, de azért az meglepő, hogy a világ legnagyobb pénzügyi központjaiban 10 tőzsdei ügyletből átlagosan több mint nyolcat nem élő emberek, hanem számítógépes algoritmusok végeznek.

Harder, better, faster, stronger

Egyre több cég állít üzembe olyan programokat, melyek nemcsak ezredmásodpercek alatt képesek komplett ügyleteket lebonyolítani, de több millió új és archív adatot folyamatosan figyelve elemzik is a piacot. A HFT világában az algoritmusok szorgalmas iparosokként minimális, 1-2 centes haszonnal adnak és vesznek, azonban olyan sokat kereskednek, hogy ebből a kis haszonból is szép summa kerekedhet. Emellett - mivel igyekszik mindig biztosra menni - egy ilyen algoritmus szinte soha nem zárja veszteséggel a napot.

A programok piaci dominanciája elsősorban az általuk kötött üzletek nagy számának köszönhető, nem pedig a nagy nyereségüknek. A tőzsdei robotok egyetlen - de nem lebecsülendő - előnye a gyorsaság, arra képtelenek, hogy részvények hosszú távú megtartásával igazán nagyot szakítsanak. Az emberi agy helyét tehát nem holnap fogják átvenni a gépek, ultrarövid távon azonban már most is verhetetlenek, hiszen nem csak nagyon gyorsan tudják megváltoztatni a piaci környezetet, de a piac változásait is ők érzékelik a leghamarabb, erre néhány ezredmásodperc is bőven elég nekik.

Human after all

A gépek viselkedése ezért sokszor megzavarhatja az élő brókereket, hiszen az algoritmusok világában szabad szemmel láthatatlan gyorsasággal történik a kereskedés. Arról, hogy pontosan milyen gyorsan is kereskednek a robotok, alább látható egy videó, melyen lassítva követhető nyomon egy nagyjából fél másodperces időszak gépi forgalma.

A gépi kereskedés sebessége - a videó alján, középen látható az óra, alig fél másodperc alatt voltak ennyire aktívak a gépek ajánlattétel terén

Valószínűleg a gépek által felerősített tőzsdei krízis volt 2010. május 6-án az úgynevezett flash crash is. Ekkor a Dow Jones amerikai tőzsdeindex hirtelen óriásit zuhant, 9 százalékot esett majd 20 percen belül visszaállt az összeomlás előtti szintre. "A robotok nem gondolkodnak, nem veszik észre azt sem, ha hiba van a rendszerben. Míg a flash crashnél egy élő bróker észrevette volna, hogy valami nem stimmel, ők nem érzékelték, hogy a tőzsde árkiszolgáló rendszere akadozik, nem mérlegeltek, csak azt tették, amire programozták őket. Ez pedig az volt, hogy ha nem kapnak árat, leállnak a kereskedéssel. Az nem érdekelte őket, hogy ezzel csak mélyítik a krízist" - mondja Radnai Márton, a tőzsdei programok fejlesztésével is foglalkozó Ramasoft Kft. ügyvezetője.

Az algoritmusok Európában (40%) és Ázsiában (nagyjából 10%) is egyre inkább elterjednek. "Ahhoz képest, hogy Európában a HFT-ügyletek száma nem olyan magas, mint az Egyesült Államokban, érdekes, hogy Amszterdam és Hollandia egésze kifejezetten fontos központja az ilyen cégeknek. Itt a brókerek még az elektronikus kereskedés elterjedése előtt tettek szert komoly tudásra az összetett matematikai hátteret igénylő opciós árjegyzésben, amit most tovább kamatoztatnak" - mondta Somi András, az Investor.hu elemzője.

Get lucky

"A HFT algoritmusok már Magyarországon is jelen vannak, igaz, a tőzsdei kereskedésben betöltött arányuk meg sem közelíti nem hogy az amerikai, de még a nyugat-európai számokat sem" - állítja Radnai Márton. Hozzátette, hogy mivel a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elektronikus tőzsde, külföldről is éppúgy felléphetnek rá brókerrobotok, mint itthonról.

A BÉT-en ugyanakkor egyelőre nem kereskedhetnek kisbefektetők, tehát ha valaki már tervezte, hogy jól megírt algoritmusokat szabadít a Budapesti Értéktőzsdére, el kell hogy keserítsük. A devizapiacra viszont már itthon is be lehet lépni algoritmusokkal kiskereskedőknek is, ez azonban kis kezdőtőkével többnyire nem éri meg. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is óva inti a kishalakat a HFT algoritmusok használatától - emlékezet Radnai.

Doin' it right

A HFT hatása tehát egyik részről kifejezetten üdvös, ugyanis eddig elképzelhetetlen mértékű likviditást nyújt a piacoknak, mindezért cserébe pedig csak a nagyon rövid távú ügyletek terén kellett az élő brókereknek a gépeknek átadniuk az előnyt. A HFT-től való mind erősebb függés azonban könnyen vissza is üthet, az algoritmusok ugyanis mindig azt teszik, ami rövidtávon a leghelyesebb, így pedig tőzsdéket tudnak pillanatok alatt teljes pánikba dönteni, ahogyan ezt a flash crashnél is tapasztalhattuk.

Emellett az a veszély sem hagyható figyelmen kívül, hogy a HFT miatt elképesztően felgyorsuló piacokat egy jól megírt algoritmus könnyen és gyorsan manipulálhatja is. Az amerikai hatóságok is tisztában vannak e fenyegetés nagyságával, az ottani tőzsdefelügyelet nemrég társult az FBI-jal az ilyen manipulációs ügyletek hatékonyabb felderítése érdekében.

Someting about us

A szakértők egy másik része szerint azonban marginális a biztonsági kockázat, ha a tőzsdei ellenőrzés érti a dolgát. A gépek maximum akkor tudnak nagy károkat okozni, ha a részvények zuhanásba kezdenek, mert ilyenkor ők is leállítják a kereskedést azon a piacon. Ez azért gond, mert a tőzsdék hozzászoktak a robotok által biztosított likviditáshoz. Ha pedig az algoritmusok azt veszik észre, hogy nem éri meg kereskedni, és leállnak, ezredmásodpercek alatt eltűnhet a tőzsdéről a likviditást addig biztosító tőke- és megbízásállomány jelentős része.

Radnai Márton szerint a brókerrobotok megjelenése óta az emberi hibák is súlyosabb következményekkel járnak. A Knight Capital nevű cég például tavaly véletlenül kiengedett a piacra egy más algoritmusok tesztelésére szolgáló programot, mely a spekulánsok viselkedését utánozza. A hibát későn vették észre. "A robot csinálta, amire tervezték, folyamatosan kötötte az üzleteket, a nap végére meg 440 millió dolláros veszteséget hozott össze az őt elindító cégnek, amely így azonnal csődbe is ment".
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:04
Előzmény: #46  Törölt felhasználó
#47
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:03
Előzmény: #45  Törölt felhasználó
#46
-3%-s falsh crash a zsidóknál
link
Törölt felhasználó 2013. 08. 25. 18:00
Előzmény: #44  Törölt felhasználó
#45
lefagyasztották a Nasdaq-t a robotok,
a szerverek nem bírták a hajtást

link
link
Törölt felhasználó 2013. 08. 22. 18:15
Előzmény: #43  Törölt felhasználó
#44
11-14 milliárd forintot bukott egy brókercég 2 perc alatt
2013. augusztus 22. 16:31


A kínai Everbright Securities 11-14 milliárd forintos (50-65 millió dolláros) veszteséget volt kénytelen elkönyvelni kettő perc alatt azt követően, hogy az egyik kereskedési szoftverük meghibásodásából kifolyólag több mint 26 ezer darab vételi megbízást adtak ki a sanghaji értékpapír tőzsdén, ami igazi "flash ralit" indított el, mintegy 5,6 százalékos erősödést okozva a Shanghai Composite index értékében. Ez volt minden idők legnagyobb kereskedési hibája a kínai tőzsdén, amit követően átfogó vizsgálatot rendeltek el az ország brókercégeinél - írja a Reuters.

Minden idők legnagyobb kereskedési hibája Kínában

A Kínai Értékpapír Szabályozó Bizottság (CSRC) úgy döntött, hogy kibővíti az ország összes brókercégére átfogó vizsgálatát azt követően, hogy egy kis sanghaji alapítású cég high frequency trading szoftvere hatalmas galibát okozott az Everbright Securitiesnél.
Mi az a high frequency trading?
A high frequency trading (HFT) olyan számítógépes kereskedést jelent, amely során programozott számítógépek emberi beavatkozás nélkül automatikusan kötnek ügyleteket, helyeznek el-, és törölnek megbízásokat óriási adathalmok feldolgozása alapján. Villámkereskedőknek azért hívják a robotokat, mert a felvett pozíciókat sokszor a másodperc töredéke alatt le is zárják. Egy-egy ügyleten elért nyereségük minimális (tipikusan részvényenként kevesebb mint 1 cent), és a jó ügyletek száma alig haladja meg a rosszakat, azonban olyan volumenben kereskednek, hogy a tőkéhez viszonyítva így is komoly profitokat érhetnek el. Bár a HFT 5 éve még szinte ismeretlen fogalom volt, napjainkban egyes piacokon a forgalom akár felét is adhatják.

A szoftver meghibásodása ugyanis azt eredményezte, hogy az Everbright augusztus 16-án mintegy 26 082 darab vételi megbízást küldött (3,82 milliárd dollár értékben) a sanghaji értékpapír tőzsdére kettő perc alatt. Ennek hatására pedig úgynevezett "falsh rali" kezdődött, hatalmasat lendítve (5,6 százalék) a Shanghai Composite értékén, amit még aznap el is veszített a legnagyobb tőzsdén jegyzett cégeket magában foglaló index. Ez volt minden idők legnagyobb kereskedési hibája a kínai részvénypiacon, amin az Everbright 50-65 millió dollárt bukhatott. A cég vezetőjét az eset után azonnal elbocsátották a társaságtól.
11-14 milliárd forintot bukott egy brókercég 2 perc alatt

Az eset kapcsán a CSRC szóvivője elmondta, hogy az Everbright által alkalmazott és meghibásodott szoftvert kizárólag az említett brókercég alkalmazza, ugyanakkor az eset hatására vizsgálat alá vonják a többi brókercég által használt rendszereket is annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló eset Kínában. A cég árfolyama a hibás ajánlati sorozatot követően mintegy 17,5 százalékot zuhant az értéktőzsdén.
11-14 milliárd forintot bukott egy brókercég 2 perc alatt

Az IT fejlesztéseken spórolnak a kínai brókercégek

Az eset reflektorfénybe helyezte a kínai brókercégek IT fejlesztéseit, melyekre évről évre egyre kevesebbet áldoznak a társaságok. A csökkenő IT kiadások elsősorban az iparág csökkenő jövedelmezőségének a számlájára írható, a társaságok ugyanis ott spórolnak ahol tudnak. Ez pedig azt eredményezte, hogy 2010 és 2012 között a kínai brókercégek átlagosan 13,4 százalékkal költöttek kevesebbet az IT beruházásokra.

Korábban a japán börzén hibázott a bróker

A Mizuho Securities brókercég egyik kereskedője 2005-ben óriási hibát vétett, amikor ahelyett, hogy egyetlen J-Com részvény eladására adott volna megbízást 610 ezer jen áron, 610 ezer J-Com részvény eladását kezdeményezte 1 jen áron.A félreütött megbízást természetesen azonnal észlelték a brókercégnél, azonban a tokiói tőzsde kereskedési rendszerében bekövetkezett hiba miatt nem lehetett visszavonni a megbízást. A szarvashiba következtében 40 milliárd jenre rúgó veszteséget szenvedett el az értékpapír-kereskedő cég.

2009-ben alsóbb fokon a bíróság úgy döntött, hogy a tőzsde a veszteség körülbelül negyedét, 10,7 milliárd jent, valamint további kötelezettségmulasztási bírságokat köteles megfizetni a Mizuhónak. Ennek következtében a TSE 2009 végén 13,2 milliárd jent utalt át a brókercég részére. A Mizuho fellebbezést nyújtott be az ítélet ellen, azonban a legfelsőbb bíróság helybenhagyta az ítéletet.

Az ügy láttán 2006-ban 50 japán brókercég megegyezett arról, hogy 20 milliárd jenből létrehoznak egy alapot, amelyből a tokiói tőzsde kereskedési platformját korszerűsítik.

A svédek is tudnak hibázni

Hatalmas értékű, 69 ezer milliárd dollár értékű megbízást adtak be az OMSX30 decemberi lejáratú future termékre 2012 novemberében a stockholmi derivatív tőzsdén, ezt követően a tőzsdét üzemeltető Nasdaq OMX leállította a kereskedést az ügylet felderítésének kivizsgálásáig. Az említett eszközből, amely a svéd tőzsde 30 legnagyobb vállalatának részvényárfolyamát követi, több mint 4,2 milliárd darabra tartottak igényt a megbízás szerint, ennek összértéke a svéd GDP körülbelül 131-szerese.

A megbízás "valahogyan" bekerült a könyvekbe, ez pedig káoszt okozott a brókerek körében. A helyi média értesülései szerint a tőzsde működtetője kivizsgálja az esetet, és nem indítják újra a kereskedést addig, amíg ki nem derítették, hogy mi is történt pontosan. A megbízási könyvekbe kerülő megrendelések egy szűrőn futnak keresztül, amely az extrém, normálistól eltérő megbízásokat nem engedi át, ebben az esetben sajnos azonban ez a védelmi gát nem működött. A tőzsde szerint a megbízás mögött nincs valódi vételi igény, valószínűleg a börze rendszerében keletkezett technikai hiba hozta létre a megbízást, amelyet már érvénytelenítettek. A problémát elsősorban az jelenti, hogy a kivizsgálás még tart, ezért a kereskedés továbbra is szünetel.
Törölt felhasználó 2013. 08. 21. 10:02
Előzmény: #42  Törölt felhasználó
#43
A Goldman hajmeresztő informatikai hibája okozott zavart a piacon
2013. augusztus 21. 09:40


Százmillió dollárba vagy akár még többe is kerülhet egy számítógépes hiba a Goldman Sachs számára. Kedden a befektetési bank téves megbízásai okoztak komoly zavarokat a részvényopciók piacán - számolt be a Reuters.
Legközelebbi Portfolio.hu Klub rendezvényünkön a legaktuálisabb magyar részvénypiaci sztorik kerülnek terítékre. Főként az OTP-vel foglalkoznak a meghívott előadók. Részletekért kattintson ide!

Több származékos piaci platform, többek között a CBOE Holdings, a Nasdaq OMX Group és az NYSE Euronext által működtetett is jelezte, hogy a keddi kereskedés első negyed órájában a piaci áraktól jelentősen eltérő megbízások zavarták meg a H és L közötti betűk valamelyikével kezdődő vállalatok részvényeire épülő opciók kereskedését.

Amennyiben a tőzsdék hibát észlelnek a megbízásokban, lehetőségük van azok árának módosítására, kinullázására vagy törlésére. Az NYSE Euronext által működtetett NYSE Amex Options jelezte: náluk az utóbbira került sor a megbízások nagy része esetében.

Egy bennfentes jelezte: számítógépes hibáról van szó, az ár helyett más adatokat közölt a Goldman Sachs rendszere. A hiba olyan részvények opcióit érintette, mint a Johnson and Johnson, a JP Morgan, a Kellog, és olyan tőzsdén kereskedett alapokat, mint az iSheres S&P Small Cap Fund.

A Goldman Sachs közleménye szerint nem éri jelentős veszteség a társaságot, és azonnal javítják a hibát. A bank veszteségét a malőr miatt egyes források azonban százmillió dollárra vagy még többre
Törölt felhasználó 2013. 06. 04. 21:13
Előzmény: #41  Törölt felhasználó
#42
Az adat előtti őrület

Az alábbi videó jól mutatja, hogy mennyire őrült kereskedés folyik közvetlenül a fontos adat megjelenése előtt.
link

A múlt héten volt néhány különös kereskedési aktivitás a májusi fogyasztói bizalmi adatok megjelenése előtt. Egy robbanás volt a SPY ticker kódú papírban (SPDR S&P 500 ETF Trust), az eMINI (elektronikusan kereskedett határidős termék) és több száz más részvény 1 / 4 másodperccel az adat közzététele előtt.
A kereskedésben ez örökkévalóságnak tekinthető.
Eric Hunsader a Nanex piackutató társaság vezérigazgatója azt nyilatkozta a Business Insidernek, hogy ez a különös tevékenység olyan, mintha valaki ”megrázza a méhkast”.
Gyakorlatilag az történik, hogy egy high frequency trader (számítógépes algoritmusok által vezérelt, nagy gyakoriságú kereskedés) megbízások össztüzét küldi ki közvetlenül egy adat megjelenése előtt, ezáltal befolyásolja az árat és a piacon mindenkit arra kényszerít, hogy módosítsák a pozíciójukat.
Ez egy igen vad dolog, sőt még annál is vadabb! Csütörtökön a Nanex közzé tett egy videót a SPY kereskedéséről, hogy mi is történt közvetlenül a fogyasztói bizalmi adatok megjelenése előtt. A lenti hivatkozáson megtekinthető a videó. A videó fél másodpercet mutat közvetlenül az adat megjelenése előtt, 5 perc 39 másodpercben visszalassítva.
link
Törölt felhasználó 2013. 05. 24. 13:06
Előzmény: #40  szarvasvadasz
#41
megnyílik a magyar piac és új kereskedési technikák (saját számlás kereskedők, magas frekvenciás kereskedés, HFT-k) jelenhetnek meg.
.........
Xetra-bevezetés

Az eredeti terveknek megfelelően december 6-án indul a Xetra rendszer az új platform az előző évtizedekben használt MMTS rendszert váltja. Az új platformra 18 országból 250 bank és brókercég van bekötve, 4500 üzletkötő éri el a platformot, ezen keresztül lehetőség van 11 ezer részvény, 900 ETF és 800 ezer strukturált termék kereskedésére.

A Xetra előnye, hogy ezen keresztül a Xetrát használó piaci szereplők számára megnyílik a magyar piac és új kereskedési technikák (saját számlás kereskedők, magas frekvenciás kereskedés, HFT-k) jelenhetnek meg. Várhatóan bővül majd a tőzsdei kereskedők száma, a növekvő likviditás jobb árazást, olcsóbb kereskedést hozhat. A magyar részvények forgalmából közel 28 százalékot ad az OTC, vagyis a tőzsdén kívüli kereskedés, a BÉT abban bízik, hogy a Xetra bevezetésével ennek a forgalomnak egy része a tőzsdei forgalomban jelenik majd meg. A rendszercsere azonban költségeket, élesedő versenyt is jelent a szekciótagok számára, de mivel a piac mérete nőhet, a szekciótagok bevételei is emelkedhetnek.

A Xetra bevezetése az azonnali piacot érinti, a származékos piacon marad az MMTS kereskedési rendszer. (Az azonnali piacon a forgalom nagy részét külföldi szereplők, a származékos piacon a forgalom oroszlánrészét belföldi befektetők adják) A rendszercsere nem érinti a jogi környezetet, hiszen továbbra is magyar jog alatt, PSZÁF felügyelete mellett zajlik majd a kereskedés, valamint továbbra is a BÉT által, a BÉT szabályzatai szerint zajlik a piaci üzemeltetés. A kereskedési időtartamban a részvények esetében nem, a certifikátok, a hitelpapírok, befektetési jegyek és a T-kategóriás jegyek esetében azonban lesz változás, az első kategória (prémium és standard részvények, BUX ETF, BÉTa Piac) esetében marad a folyamatos kereskedés, a certifikátok esetében folyamatos aukciók keretében lehet majd kereskedni, a hitelpapírok, befektetési jegyek és T-kategóriás részvények esetében a többaukciós modellt vezetik be.
link

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek