Topiknyitó: chart-trader 2022. 10. 08. 20:25

EURHUF és minden más  

A legfontosabb: moderált topik; a trollkodós, témához nem kötödő hozzászólások törölve lesznek!
Elsősorban az EURHUF a téma, de bármilyen forintbefektetés, pl. állampapír is lehet téma! Minden, amin tudunk pénzt keresni. :)
Mivel van jónéhány hozzáértő a témában (az EUR/HUF topikban ez ki is tűnt), remélem sok hasznos dolgot össze tudunk hozni itt.
Tudom, hogy a politika is része a forintnak, de csak annyit politizáljunk, ami a forint jövőbeli mozgását meghatározhatja!
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
short_circuit 2023. 12. 21. 18:57
#3040
3. pont: MIT NE CSINÁLJ   
 Ne GONDOLJ semmit. Egyrészt egy GYÖKÉR vagy, tök mindegy mit gondolsz. Másrészt a kereskedésben nincs bizonyosság. Valószínűségek vannak. Mindig nézed a price actiont és valószínűségeket meg lehetőségeket kalkulálsz. Éppen ezért ha azt látod, hogy TUTI TIPP CSAK 100 DOLLÁR törölheted is az ajánlatot. Nincs tutitipp. Nincsenek Coelho jellegű igazáságok (a tőzsde maraton, nem sprint – hát én ellettem volna ha 40szerezek egyszer 100 millát nagyon vígan, futna tovább a tök@m.   
 Terved legyen, ne vakvezetőd. Ha látod, hogy rossz irányba megy agresszíven nem kell megvárni a stop kiütést. Ha erős jel jön hogy a célár előtt fordul bezárhatod. A terv arra van, hogy segítsen. Ha nézed a google maps-et séta közben, még nem mész át az úttesten ha piros a lámpa és jönnek az autók.   
 Ne célárakat használj hanem zónákat. Ha trendvonalazol úgyis látod, hogy akár egy 100pip széles sáv is lehet zóna. Belement akkor az jelent valamit. Ha a korábbi csúcs 193 volt és 192 ig jut nincs különbség. Az dupla tető. 194-ig ment? Az is.   
 Emiatt ne használj (szűk) stopot. Sose rakd túl nyilvánvaló helyre a stopodat, mindenkinek ott lesz és kiütik. Másrészt ha jó volt a terv lehet, hogy csak több idő kell és kiülheted. Nincs általános szabály ugye, van amikor jó lehet egy stop, de nem kell ragaszkodni hozzá.   
 Ne BÁND HA VESZTESZ. Valószínűség van. Ha 100ból 51 trade jó, már profitban vagy. Egyel több traded legyen jó mint rossz. Ragaszkodni a rossz döntéshez hónapokat vihet el az életedből és megmérgez minden más döntést is. Tudod, NAVY SEAL. Mindig te irányíts, ne védekezz. Ez lesz a legnehezebb. Nem fog menni. De mantrázd és talán nem csinálod olyan sokszor.   
 Viszont ne félj higítani (ellened megy de még veszel, hogy lehozd a nullád). Ne félj várni és kiülni egy pozíciót. Értékeld újra a helyzeted. Töröld le a chart-ot és húzz be újra mindent. Még mindig jónak tűnik a terv? Akkor mehet tovább. Egy biztos jele van annak, hogy szarban vagy: ha már google-ben keresed az olyan elemzést ami neked jó lenne. Amikor 100ból csak egy szakértő mondja, hogy jó lesz neked és elkezd csillogni a szemed. Na akkor gond van. Zárj.   
 Ahhoz, hogy higíthass, NE VEGYÉL FEL TÚL NAGY POZIT. Honnan tudod, hogy jó? Nem kell ránézz. Nyugodtan alszol. Ott a terv, beállítod a riasztásokat és kész. Nem foglalkozol vele. Amikor elkezded a pozíciót szemmel verni, na ott baj van.   
 Ja és persze: nem kell mindig trade-ben lenni. Úgyis akarsz. Főleg ha volt egy jó nyerőd, ahogy lezárod nyitsz egy új pozit. Aztán elvesztesz kétszer annyit. Ez ilyen. Trade csak akkor, ha van terv és a tervnek van értelme. Egyébként meg költsd a pénzt amit kerestél.   
 Ne legyen PROFITELVÁRÁSOD. Minden héten csak 1 milla az 52 milla. Még működhet is. De nem fog. Ha jó hullámon vagy maxold ki. Ha nem megy hagyd. Nem kell erőltetni. És nem kell mindig poziban lenni.   
 +1. pont a legfontosabb: SOKKAL SZERÉNYEBBEN! Ha véletlenül jól menne, nagyon gyorsan kialakul az ISTENKOMPLEXUS. Gondolj bele. Megnyomsz egy gombot. Csináltál 1 óra alatt 3 millát. Te vagy a világ ura. A fellegekben jársz. Nagyon jó lesz. Viszont ha túl sokáig van szerencséd, egy idő után majd azt fogod hinni sebezhetetlen vagy. Akkor veszítesz el mindent.
short_circuit 2023. 12. 21. 18:56
#3039
2. pont: MIT CSINÁLJ 
 Döntsd el HOGY KERESKEDSZ. Elárulom, fundához buta vagy. Egy GYÖKÉR. Akkor is ha BCE diplomád van. Elliott? Ahhoz 5 év múlva is az leszel. Előbb vagy utóbb úgyis rá fogsz jönni, hogy technikai elemzés az egyetlen amit így vagy úgy de képes vagy csinálni.   
 Döntsd el KI VAGY. Mész a trendekkel? Pullback-eket játszol? Reversal-trader? Mindegyik? Majd meg fogod érteni, de ezek különböző mindset-ek, tudnod kell, hogy mi a cél, hogy lásd magadon ha elkezdesz hülyeséget csinálni (megjátszottál pl. tudatosan egy korrekciót, de nem szálltál ki és az ár tovább ment, bukóban vagy. Tudnod kell, hogy még ha későn is de zárni kell, mert korrekciót játszottál és annak vége).
MINDSET (ja igen: tanulj meg angolul. kelleni fog. és ne szégyelld a hunglisht). Jocko Willink podcastek. NAVY SEAL mentalitás. Hogy mi ez? Példa: konvoj őrzésnél a katonák defenzívában vannak, folyamatos stresszben és félelemben egy csapdától. A NAVY SEAL-ek ezért minden konvoj kísérést felderítő/támadó műveletként terveznek meg és hajtanak végre, hogy ne védekező, hanem támadó lelkiállapotból induljanak neki. Látni fogod, hogy számít. Más biológiai folyamatok mennek végbe ha bukóban tüzet oltasz és más, ha profitban vagy. Más ha van terved és más ha nincs. Tanulj meg mindent a szerotonin, dopamin, adrenalin működéséről, hogy értsd majd mi történik és miért.   
 PRICE ACTION. Csak ez számít. Nézd az árat. Az első tradeknél ne csinálj mást, csak nézd meg a trendeket és keress fordulós gyertyákat. Ha épp esés volt és látsz egy olyat ami zöld kocka alatta hosszú pöcökkel akkor vegyél. Ha emelkedés volt és látsz egy piros kockát ami fölött hosszú pöcök van adj el. Stop-ot tegyél a pöckök alja/teteje szinttől kis távolságra. És ennyi. Ezek fordulós jelek (bullish hammer, shooting star). Próbáld ki hányadik trade-nél lesz, hogy nem várod meg amíg zár az órás/négyórás/napi időtáv amin játszol, hanem a felénél úgy tűnik lesz egy fordulós gyertyád, megjátszod, aztán amikor lezárt a timeframe már teljesen máshogy néz ki a PRICE ACTION. Kb. a negyedik vagy ötödik trade, hidd el.   
 ZOOMOLJ. Állandóan és folyamatosa. Bármi is érdekel kezdj egy havi chart-nál. Aztán heti, napi, 4 órás, órás, stb. De mindig tudd hogy az elmúlt 50 évtől napon belülig mik a trendek. És mindig lődd be, hogy milyen távra akarsz tradelni. Ne nézz 5 perces chartot, ha több hónapra nyitsz. És ne havit nézz ha 5 perces tradet nyomnál. És ha 5 perces tradet nyomsz de nem jött be, akkor vagy gondold újra működhet-e nagyobb timeframe-en vagy dobd el. Különben 5perces logika alapján fogsz hónapokig szívni egy pozícióval.   
 És KERESKEDJ. Játsz a játékpénzzel. Ahogy csinálod egyre többet fogsz olvasni (már ha még érdekel) és menet közben rengeteget tanulsz majd. Aztán kialakítod a saját technikádat, vagy nem. K@@va sok embert ismerek akik a mai napig csak trendkövető fordulós gyertyákat játszanak. És megy nekik. Persze ehhez kell az, hogy TRENDVONALAZZ. Nézd meg Michael Boutros összes webinarját. Évek óta hetente elemzi a nagy párokat. Megnézel 10-et és érteni fogod a logikát. Nem tudod majd csinálni de érteni fogod.   
 Ne félj lopni, másolni. Nem kereskedési ötletekre gondolok, amit a JPM vagy DB kirak. Hanem az ilyen webinarokban nézd hova tesznek trendvonalat, milyen szinteket tartanak ők fontosnak. Értenek hozzá (és igen vannak szintek). Nézd meg mit rajzolnak és miért és rajzold be. Nem kell megjátszani, csak ha fél év múlva látod, hogy egy 20 éves trendvonal működhet is akár az majd jó élmény lesz.   
 CSINÁLJ tervet. És egyre komolyabbakat. Legyen az a cél, hogy minden új trade-et egyel alaposabban kidolgozol. Vezess hozzá NAPLÓT. Füzetben, szalvétán, excelben. Írd le mit látsz, mit akarsz megjátszani, mi a cél, mi a rizikó. És mindig nézd vissza. Nézd meg, hogy követted-e a trendet. Nem fogod. De tanulj belőle és pofozd fel magad utána. Meg szerezz barátokat. Csetelj. Fórumozz. Kommentelj. Sok az idióta de mindig van akitől lehet tanulni. Ha mást nem nyomtok egy tippversenyt és ahhoz csinálsz egy tervet.   
 Játsz nyugodtan, de ésszel. Belevennél egy eső tőrbe? Kockáztatnál egy Hertz csőd után? Toljad. Ebből is tanulsz. De ha 10 milla van a számládon akkor 100ezer Ft-ért vegyél baromságokat és röhögj rajta ha nyersz ha vesztesz.   
 Ismerd fel, ha neked ez nem megy. Műteni se tud mindenki. Repülőt vezetni se. Ez is egy szakma, nem biztos, hogy menni fog. Zsiday tárt karokkal vár majd.
short_circuit 2023. 12. 21. 18:54
#3038
Amikor tőlem tanácsot kért egy-két barát az alábbit küldtem el. Barátoknak ment úgyhogy olyan a stílus amilyan és hosszú is.   
 "TRADING FOR DUMMIES" 0. pont: Kezdő lépések: nyiss egy demó számlát és kezdj bele. Nyugodtan indítsd ezzel, mire értékelhető tudásod lesz az úgyis évek, ha Netflixezel vegyél azt, ha épp Teslára gyűjtesz akkor azt. Közben persze kezdj el TANULNI. Olvass, nézzél, hallgass. WEBINAR WEBINAR WEBINAR. Napi 8 óra. Addig olvass amíg fejből meg mekkora az olasz infláció, hány új autót regisztráltak múlt hónapban a németek, ki az Afgán nemzeti bank elnöke. Mindent ami általános makrogazdaság figyelj. Konkrét termékekhez nézd az investing.com (részvényekre főleg), FXre meg van pár oldal (forex.com, forexlive.com, dailyfx.com, fxstreet.com). Ezeket minden nap figyeled, plusz szépen megnézed a régebbi videóikat (főleg James Stanley, Michael Boutros és Jeremy Wagner webinarjai kötelezőek).   
 1. pont: tudatosítsd magadban, hogy egy GYÖKÉR vagy. Egy IDIÓTA SZENDVICS [gifet ide nem tudom berakni de mindenki ismeri]. Végre félretettél valamennyi pénzt és te fel akarod rakni tétnek egy olyan játékban ahol semmit nem tudsz a szabályokról. Bármit csinálsz lebegjen a szemed előtt, hogy egy GYÖKÉR vagy aki épp készül elveszteni amit 5-10-20 éve spórol. A kereskedés vagy Hunger games vagy nem játék. Nem játék alatt értem, hogy ha polgári emberként szeretnél részvényeket, akkor menj be a concorde-hoz vagy a hold-hoz, kérjél Zsiday alapjából és jó lesz neked. Vagy vegyél állampapírt 5% kamatra [ezt nem updateltem, milyen vicces már 2 év távlatából]. Nem tudod őket megverni, rövid távon sem, hát még hosszún. Ha viszont játék, akkor Hunger games. Simán első nap elveszíthetsz mindent, nem is kell nagyot hibázni. Veszel ezüstöt vagy japán jent és jön egy flash crash vasárnap este. Úgyhogy csak olyan pénzt tegyél bele ami nem hiányzik. Vagy amit máshol visszakeresel. Van 10 millád? Tegyél be 9-et állampapírba 5%-ra. És csinálj egy trader számlát 450-ezerből, amit az állampapírod első éves kamata lesz. Elégetted? Nem baj, nullában maradtál. Ja és számla: legyen több számlád. Ha gond van, lásd egy flash crash nehogy szétégesd magad. Legyen egy számlád FX-re, egy részvényre, meg ha akarsz commodity-t arra is. Egyszer ment az olaj mínuszba, cimborám 130 millát veszített rajta. 20 év megtakarítását. Legyen külön számlád.
Fsociety
Fsociety 2023. 12. 21. 17:41
Előzmény: #3035  TheSnake2020
#3037
Tudsz esetleg erre dobni egy chartot vagy linket a charthoz?
TitusPullo
TitusPullo 2023. 12. 21. 17:35
#3036
Nyeroben remenykedj, bukoban felj, es ne forditva.
TheSnake2020 2023. 12. 21. 17:32
Előzmény: #3034  Fsociety
#3035
Bocsi persze rosszul fogalmaztam. Jó nézni, hogy olvassátok a topicot. Insider training. Közben kíváncsi vagyok, hogy mit gondoltok VOD tickerrol. Usaban veszem, kis pozi 2 osztalékból nem vontak semmit. 0 ban vagyok, de viszket a tenyerem a bővítésre. Szerintem utolsó hullám véget láttuk, de az Elliotthoz nem érték. 
Fsociety
Fsociety 2023. 12. 21. 17:03
Előzmény: #3033  TheSnake2020
#3034
Sztem te nem a bennfentes kereskedésre gondoltál az alatt,h a cég vezetői adnak/vesznek,hanem az a saját részvényes kereskedés. A bennfentes az,amikor tudsz egy olyan infót,ami még nem került ki, de alapvetően mozgatja meg majd az árfolyamot,és te ezt lekereskeded. Ha kiderül,akkor az itthon is büntetendő :)
TheSnake2020 2023. 12. 21. 16:04
Előzmény: #3027  chart-trader
#3033
Még egyet talán hozzátennék, a tőzsdén az a fogalom nem létezik, hogy visszanyer. Illetve én szoktam még egy  dolgot figyelni. A bennfentes kereskedést, ha egy cég managementje adja, vagy veszi a részvényeket, az mindig jelent valamit. 
short_circuit 2023. 12. 21. 15:47
Előzmény: #3029  Fsociety
#3032
Tök jó hogy felraktátok srácok. Közben előkapartam amit küldtem ismerősöknek, mindjárt feldobom, én bár sok átfedés van de kicsit más iskola szerint trade-elek, úh majd nyomhatjuk a dislike-okat egymásra :)
short_circuit 2023. 12. 21. 15:15
Előzmény: #3020  Fsociety
#3031
Van a fórumon dislike? 🤣
Fsociety
Fsociety 2023. 12. 21. 14:56
#3030
Kieg 2.0:
1. Ne akard te megmondani,mit csinál a piac. Vitorlázni sem úgy mész ki, hogy te most itt északi szelet akarsz, mert ha nem jön,beborít a déli. Alkalmazkodás a kulcs,és a trendek (a szelek) felismerése,kihasználása.
Fsociety
Fsociety 2023. 12. 21. 14:43
#3029
Kiegek:
1.Trend is your friend
2. Mindig legyen stop,különben ledarál a piac,meg az érzelmeid. 
3. Pozíciónként akkor risket vállalj,ami után nem zuhansz meg egy hétre, ha nem jött be,és kiszedett a piac. Menni kell tovább,de hideg fejjel.
Fsociety
Fsociety 2023. 12. 21. 14:40
Előzmény: #3027  chart-trader
#3028
Nagyon jók, egyetértek velük. Az én lépcsőm így nézett ki.
1. Demó számla, hogy fogalmad legyen az egészről,és lásd, hogy mire elég a pénzed,a tudásod. Megtanulod a pozíciók méretét kialakítani,megtalálod az instrumentumokat,amiket értesz (amit nem értesz,ne tradeld)
2. Kialakítani a stratégiát, felismerni a mintákat, tisztában lenni a kereskedést segítő eszközökkel,indikátorokkal.
3. Élesbe akkor menj,és akkor is az elején kis összeggel,ha egy demó számlát több hónapos, stratégia alapján managelt időszak után is már tudod pluszba vinni. 
4. A legnehezebb szakasz. Élesbe lépés,és innentől jönnek a te lejjebb írd gondolataid. A kereskedés 80%-a psziché,20% tudás kb. Ott dől el,hogy rentábilis lesz e a dolog, hogy az érzelmek nem visznek el,gépiesen dolgozol,mint egy algoritmus,vezérelvek mentén. (Sztem fórumot sem kell olvasni,elviszi a fókuszt). Nem tradeled túl,és sem a nyerőnek,sem a bukónak nem tulajdonítasz érzelmet. Azok eredmények,amikből levonod a tanulságot,jót v rosszat. És a legfontosabb, ne kövesd el azt a hibát, hogy elhiszed,hogy te most már erted a piacot, mert ott engem mindig megbüntet. Alázat...
chart-trader
chart-trader 2023. 12. 21. 14:01
#3027
Nagyjából ezek a legfontosabbak. Bár evidensnek látszanak, de szerintem sokan beleesnek ezekbe, még a rutinosabbak is.
chart-trader
chart-trader 2023. 12. 21. 13:59
#3026
Bármi is történik, ne pánikolj!
A pánik hatására legtöbbször rossz döntéseket hozunk, ez az életben is így van. Tudom, hogy könnyű ezt mondani, de nehéz időszakban is meg kell próbálni higgadtan gondolkodni és döntést hozni.
És gyakran van, hogy akkor pánikolunk be, amikor már nem szabadna semmit se csinálni. Ennek megelőzése lehet, hogy nem engedjük túlzott mínuszba a pozíciónkat, hanem eladjuk (vagy kistoppoljuk, de erről később lesz szó).
chart-trader
chart-trader 2023. 12. 21. 13:59
Előzmény: #3024  chart-trader
#3025
Legyen stratégiád, kereskedési irányvonalad!
Mint minden téren, a tőzsdén is kell egy stratégia, amely alapján kereskedünk. Persze ez is majd idővel, egyre több tapasztalattal jön meg igazán.
Ez a stratégia kiterjed az időtávra, a kockázattűrésre, a kereskedni kívánt termékekre (deviza, részvény, opció, stb), az elvárt nyereségre és még sorolhatnék sok tényezőt. De legyen egy vezérlőelv, amelyet követünk, mert enélkül nem lehetünk hosszú távon sikeresek a tőzsdén!
chart-trader
chart-trader 2023. 12. 21. 13:57
Előzmény: #3023  chart-trader
#3024
Ha nem vagy sikeres a tőzsdén, dobd ki az addig használt stratégiát!
Bizony sokszor van, hogy nem jönnek be a trédek és veszteségekkel kell szembenézni. Ilyenkor át kell gondolni, mi a probléma.
Ha kell, az addigi stratégiát hanyagolni kell, mondhatni, ki kell dobni a kukába. Elemezni kell a helyzetet, sokat tanulni a tőzsde pszichológiájáról, technikájáról. Előbb-utóbb rátalálsz a helyes stratégiára!
chart-trader
chart-trader 2023. 12. 21. 13:57
Előzmény: #3022  chart-trader
#3023
Néha veszteséggel is le kell zárni egy pozíciót!
Szintén gyakori hiba, hogy egy veszteséges pozíciót nem zárunk le, csak mert mínuszban vagyunk vele. És sokszor van úgy, hogy ezután még nagyobb mínuszba kerülünk vele.
A tapasztalat megtanítja, hogy néha veszteséggel is, de le kell zárni a pozinkat. Ahogy mondják: ha egy pozíciód rossz irányba megy el, akkor rosszul elemezted ki (rossz döntést hoztál).
Néha le kell nyelni a buktát és húzni egy vonalat. Ha beragadsz egy mínuszba, az a pénz alvó pénz lesz, amíg el nem adod. És alvó pénz nem termel nyereséget!
chart-trader
chart-trader 2023. 12. 21. 13:56
Előzmény: #3021  chart-trader
#3022
Ne trédeld túl magad!
Sokszor a kevesebb több! Nem kell mindig pozícióban lenni, full tőkével tőzsdézni, hiszen az emelkedéseket esések követnek (és fordítva).
Gyakori hiba, hogy egy sikeres időszak után felbátorodunk és sokat trédelünk. Na, ilyenkor eljön az az idő, amikor átfordulunk veszteségbe. Amit persze próbálunk visszanyerni és tovább trédelünk. Fel kell ismerni a pillanatot, amikor pihenőt kell tartani és lenyugodni.
chart-trader
chart-trader 2023. 12. 21. 13:56
Előzmény: #3013  chart-trader
#3021
Mindig legyen „B” terved!
A hétköznapi életben is sokszor szoktam ezt mondogatni, a tőzsdén ez hatványozottan igaz.
Bármilyen pozíciót is nyitsz, mindig legyen kész terved arra, ha rossz irányba megy az ár. Úgy nem szabad kereskedni, hogy majd lesz valami.
Amikor veszünk egy részvényt, mindig legyen egy terv, hogy mit akarunk ezzel a pozícióval. (Milyen áron szeretnénk eladni nyerőben vagy éppen mennyi veszteséget engedünk meg, ha rossz irányba megy.)

Topik gazda

chart-trader
chart-trader
2 4 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek