Soha nem értettem, minek rugózni azon, ki miért és mennyit ad el vagy vesz. Először is, nem ismered a beker árát a papírjainak. Lehet, hogy neki itt - 100 ponttal az éves maximum közelében - bőven megérte eladni és nem érdekli különösebben az osztalék. Esetleg úgy látja, több a kockázat mostanában a világban, mint ami neki komfortos ekkora pozinál. Vagy kimerülni látja az emelkedést. Ezt hívják eltérő érzékelésnek, amit csak akkor érthetnél, ha az ő cipőjében járnál. Mindig tisztelni kell a másik oldalon lévőt, aki megveszi a papírjaid, vagy akitől te veszed meg, mert nagyon nem biztos, hogy neked van igazad amikor eladsz vagy veszel.
Covid meg az ukrán háború előtt-alatt volt olyan érzésem - amikor hetekig esett minden, egészen elképesztő mélységekbe - hogy egy terített asztal előtt ülök, mindenből vennék, persze nem tudok... :) Ilyenkor egy dologra érdemes nagyon figyelni: olyan papírt érdemes venni, ami erős volt korábban, a beszakadás oka pedig kizárólag a külső tényezőre (háború vagy más) vezethető vissza. Akkoriban OTP-t vettem leginkább , 8K, 9K, 10K, 11K szinteken, de messze nem mertem végig tartani felfelé. Az olyan mészárlás volt, hogy nem hitte el az ember, hogy ebből valaha feláll a piac - persze hogy felállt. Semmi nem tart örökké, egy jó vállalat (mert csak is ez a fontos ilyenkor) részvényei magukra találnak idővel. Nekem nagy tanulság volt mindkét alkalom: jó cég papírját venni, amikor vér folyik, többnyire remek üzlet. Jó idegek, türelem, ilyenkor ezek kellenek, mint mindig a tőzsdén.
Az ún. célárakra érdemes nézni statisztikát. Annyira megbízhatók, mint az üveggömb. A nagy elemzőházaknak, mondjuk Morgan Stanley, van akkora súlya, hogy rövid távon megmozgatnak egy részvényt, de a piac arra megy amerre akar, nem érdekli az Erste vagy más elemzése. A szórás 30-55% a különböző elemzőházak célára között, ez olyan mint amikor mi itt a fórumon megvitatjuk, mennyi lesz a papír fél év múlva. Nyilván hozzáférnek több infóhoz, de ettől még pont úgy nem látnak a jövőbe, mint senki a világon. Nem csak egy háborút vagy Trump döntéseit nem látják előre, hanem ezeknél könnyebben előre jelezhető folyamatokat sem. Soha nem vettem vagy adtam el elemzői célár miatt papírt, soha nem is bántam meg.
Amilyen lábbal éppen felkel ez az istenbarma, úgy nyilatkozik. Józan befektető egy szavát nem hiszi el. Holnap meg másnapos lesz és 200 százalék lesz a vám Kínának, a többieknek meg mégse annyi mint ma, hanem több, vagy kevesebb.
Korábban többször írtam, hogy Trumpnál veszélyesebb ember a piacokra kevés van. Elképesztő bizonytalanságot hozott a világba, a tőzsde pedig azt viseli a legrosszabbul. Amíg hatalmon lesz, igazi megnyugvás sem várható. Egy közveszélyes, nárcisztikus idióta az USA elnöki székében nem az, amit tolerálni tud a piac. Mit talál ki holnap, mit tesz tönkre, ki tudja? Mondanám, hogy egyék meg amit főztek, csak mi is azt esszük. És mellé itt van Orbán meg Putyin meg Musk - egy elég lenne, nem az összes a világra szabadítva.
Egyfelől igazad van, de a fő gond ezzel az árszabályozással nem az, hogy ne tudná a Tkom kompenzálni, hanem maga a TÉNYE, hogy piaci körülmények között, versenyszférában működő cég életébe belenyúlnak. Amikor a MOL-t, ezt a jobb sorsra érdemes céget kezdték el b@sztatni, na annak is meg lett az eredménye. Képzelj el egy külföldi nagybefektetőt: beleteszek X milliárdot egy vállalat részvényeibe, s az ország kormánya egyszer csak meghatározza, mennyiért kínálhatja a portékáját. Mi ennek az üzenete? Az, hogy itt nem a verseny vagy a piac dönt, hanem egy dilettáns rablóbanda.
Az 1460 támasz nem hiszem, hogy jövő hét elején el tudna esni. Erős támasz, többször tesztelve lesz, mielőtt elesik. Ami aggasztó, hogy a 2024 októberben indult trendvonal törve lett, a 2023-tól induló, hosszabb távú trendvonal is tört újra. Jövő héten mindenképpen 1560 fölé kellene emelkedni és felette maradni. Jó cég az Mtel és jól tartja magát most, nagyon rossz helyzetben is. De valóban túl lett húzva, csak a trigger kellett, hogy beszakadjon. Trump meg Marci el is hozta. Figyelni kell nagyon a világban zajló eseményeket, azzal összhangban lehet bővíteni vagy beszállni. Jó lesz, csak türelem és nyitott szem.
Nincs olyan vállalkozás a világon, amelynek ne lenne valamilyen módon köze a vámokhoz. Kinek jobban, kinek alig, de olyan szereplő egy globális piacon nincs, akit ne érintene.
Beárazza a világ, hogy egy kontrolálatlan idióta ül a legnagyobb hatalmú pozícióban. Ebből nem holnap vagy a jövő héten lesz kilábalás. A Telekomnak annyi a szerencséje, hogy jó fundamentális állapotában kapta el a sz@rvihar. De azt ne gondolja senki, hogy amikor 7% feletti mínuszban van az OTP, mint a legnagyobb súlyú papper, akkor majd ez fordul. Majd fordul, nem nem most.
Azért az árfolyam megnyugvásával én nem számolok addig, míg a megállapodás részletei ki nem derülnek, és annak is lesz egy lecsengése - arrébb van még megnyugvás. A Trump által bejelentett vámok se a nyugalmat hozzák az elkövetkezendőkben, ez jóllátszil a világ tőkepiacain.
Gondolod, hogy mindenki ide írogat, aki mtellel kereskedik? A kötési könyvben a rengeteg 50-100db-os és 1-2K kötés mind nagybefektetőhöz vagy intézményhez köthető? Amikor egy papír volatilis és jó a likviditás, sokan daytradelnel benne, de ha te személyesen ismered az itt kereskedőket, az más tészta. 😉 Gondolom akkor engem is ismersz. 15 van / volt Mtelem, soha nem írtam korábban. Peace!
Mert két-három milliárdos forgalmaknál csak a legnagyobbak adhatják, vehetik? Minden nap kereskednek akkor a birtokukban levő papírokkal? 15-20 kisbüfi tud 1 milliárdos forgalmat generálni, ez fejenként 50-70 millió. És nem ennyien adnak vesznek egy nap, hanem sokkal többen.