VALacky

Regisztráció: 2023-08-23 13:47:52

Hozzászólások száma: 5

Utolsó hozzászólás: 2023-09-25 15:59


Tapasztalat: 3
Aktivitás: 1
Népszerűség: 1


utolsó 20 hozzászólás

Magyar Állampapír tulajok 2023. 09. 25. 15:59

Anno még az előző érában, a múlt évszázadban egy okos ember azt tanította nekem, hogy a befektetés/vállalkozás olyan, mint a nő (oké, akkor nekem még lány) meghódítása. Úri ember nem beszél róla :) Ha nagyon összejön, és kielégítő, elmondod valakinek: megmagyarázzák, hogy másik jobb, és ami van annak hamar vége lesz. Ha nem kevésbé sikeres, és lekonyul a "hozamgörbe", akkor meg a sok okos utólag tudni fogja, hogy mit rontottál és és kinevet. Kell ez nekem? Nem.
Soha, sehol, senkinek.
Magyar Állampapír tulajok 2023. 09. 22. 14:13

Irigylem a kitartásodat. De nincs nagy értelme az ilyen fórumnak, mert minden átmegy egy idő után politikaiba... Valóban jó lenne olyan fórum, ahol a témát meg lehetne beszélni, de erre valóban alkalmatlan az emberek nagy része.
Ez van sajnos.
NEW OPUS GLOBAL 2023. 09. 05. 08:35
Matuska Szilveszter is megnézte a menetrendet!
Magyar Állampapír tulajok 2023. 08. 30. 14:12

A DKJ kamatai nem versenyképesek a hosszabb (10 éves új) kamatával, így sokan bevállalják a magasabb kamat miatt a kockázatát, hogy a "visszaváltás" kondíciói esetleg megváltoznak. Így nem nagyon fog menni a DKJ egy ideig és minden "besült" értékesítésnél lehet cikket írni, aminek hatásvadász címe kattintásokat hoz.
Legalábbis szerintem.
Magyar Állampapír tulajok 2023. 08. 23. 13:53
Ez egy teljesen felesleges bejegyzés lesz, mert ami tudja, az enélkül is tudja, aki nem , annak marad a szócséplés.
A jövőt nem ismeri senki, csak teóriákat állíthat fel, és ahhoz igazíthatja a terveit.
Én úgy látom, hogy a legtöbb esetben jól körvonalazható terveket tudok felállítani.
* Ha az állam nem, vagy csak részben teljesíti a kötelezettségeit: nem fizeti ki az állami szféra embereit, nem fizet kamatot, vagy kijelenti, hogy nem, vagy később fizeti ki a lejáró kötvényeket. Ezzel nem sok mindent lehet kezdeni, ilyen esetben a legkisebb gondja lesz az embernek, hogy a betett pénzét miképp kapja vissza, mert az ilyen komolyabb államcsődnél nem csak a fizetési fegyelem, hanem az ellátórendszerek és a közbiztonság is gondokat mutathat.
* Nem váltja vissza a hosszútávú kötvényeket, a másodpiacon sem lesz mozgás. Ezzel sem lehet semmit tenni, mert ez benne van a pakliban, akkor ki kell ülni az X évet. Nincs hatáskörünk ebben intézkedni. Ha ennek komolyabb jelei lesznek, akkor azonnal meg kell válni a kötvénytől. Erre sokan 2025 januári kamatfizetés környékén gondolnak, mert a jövő évi magas kamat után 2025-re sokkal kisebbet számítanak. Mert a jövő évi infláció kisebb lesz, sokkal - legalábbis ezt gondolják, persze nem tudni!. Kérdés, hogy ez valóban így lesz-e vagy esetleg magas marad és akkor más a meglévő konstrukció (picit több, mint inflációnyi kamat) miatt nem lesz egy eladási hullám. Ha jelentősen kisebb lesz az infláció, akkor a másra cserélem, kiveszem a pénzt stb. verzió reális veszélye lehet az állami költségvetésnek. Az inflációt most találgatni felesleges, majd félév után már látunk valamit, adding a kristálygömbből kiolvasott gondolatokkal nem érdemes foglalkozni. Ha nagyon kicsi lenne az infláció, és tartok a "nem visszaváltható" lehetőségtől, akkor már a kamat fizetési idő (25.jan) előtt kiszállok. Nem akarok tíz évre benne ragadni.
* A "nem lehet visszaváltani" 2024-es bevezetés lehetőség ellen szól, hogy abban a pillanatban a kamatokat kikapják januárban az emberek, pedig az 17-18%-os pénz, amit ha van bizalom, akkor nagyrészt visszaforgatják kötvénybe. Nagyobb esély adok a "nem válthatod vissza" scenáriónak a kamatfizetés, visszaforgatás után. Persze egy ilyen döntés nem csak szuper állampapír érinti, hanem az összes kamatát: ha nem biztos az ember, hogy előtte kiveheti, akkor nem teszi ilyenbe a kapott kamatot.
* A "kiveszem a nagy kamat után" téma jól kezelhető, ha a kamatfizetés (és akkor már tudott infláció mellett) környékén egy kedvezőbb, fél, vagy esetleg egy egész százalékkal kedvezőbb papírt dobnak a piacra. Azaz nem kényszerből kell állampapírban tartani, hanem mert megéri. Itt is kérdés, hogy más hasonló kockázatú befektetés mit hoz akkor, de ezt is csak akkor látni, ha ott leszünk.
* Rosszabb feltételekkel lehet visszaváltani. Ez benne van az ilyen magas kamatok mellett, és logikusan megléphető lépés lenne. De itt is vannak tervek. A megemelik a költséget az nem érték. Amikor azt meglépik, akkor már tudni fogunk számolni (lesz értéke). Ha a várható kamat mínusz a visszaváltási költség után maradó érték és az egyéb (pld. DKJ) kamata közti bónuszt kell ismerni: ha az megéri a plusz kockázatot (tovább romló visszaváltási feltétel, esetlegesen nem likvidé váló kötvények) akkor marad benne, ha ez a bónusz kicsi (nekem ez legalább 3%) akkor marad, ha nincs ilyen bónusz, akkor azonnal visszaváltom a rosszabb kondíciókkal is.

friss hírek További hírek