Topikgazda: elemes 2005. 04. 20. 15:00

Veszélyben az európai integráció? - egy válság rémképe  

Ugrás a cikkhez
Sötét felhők gyülekeznek a közös európai politikai és gazdsági intézményrendszer építménye felett. Úgy tűnik, hogy az intergrációs folyamat egyre inkább lassúbb, egyre több a repedés, egyes területeken pedig megfordulni látszanak a folyamatok. A Morgan Stanley elemzője szerit nem kizárt, hogy néhány év múlva a közös európai álom immár csak ábránd lesz, az Európai Uniós és a Gazdasági és Monetáris Unió is a felbomlás szélén lehet. Joachim Fels, az említett bank londoni elemzője szerint nem törvényszerű, hogy ez történjen, de úgy véli, hogy ezt a kockázatot a piacok meglehetősen alulárazzák.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=53223
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2005. 04. 22. 15:10
Előzmény: #13  Törölt felhasználó
#14
Légyszi konkrétizáld, hogy mit akarsz a pakisztáni menekültekkel, mert nem értem.
.
"Engem csak a megkülönböztetés zavar, akkor, amikor nem bevándorló, menekült vagyok, hanem tag."
.
-- Azért vagy tag, mert kaptál derogációt néhány kérdésben, cserébe a munkaerő szabad áramlásának átmeneti korlátozásáért*. Ha ez nincs, akkor nem vagy tag. Majd csak ha mindent teljesítesz. Az most jobb lenne tán?
.
.
* Vannak benne jó hírek, nem valószínű, hogy a teljes hét évre korlátoznának minket, éppen azért, mert a jelek szerint a magyar munkaerő kurvára nem akar külföldre menni, ellentétben a lengyellel és a litvánnal; tehát tőlünk nem kell félni, mi nem fogjuk elárasztani a nyugateurópai munkaerőpiacot.
Törölt felhasználó 2005. 04. 22. 14:55
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#13
Engem a határőrizet és a személyazonnosság (határátlépési jogosultság) ellenőrzése igazából nem zavar. Sőt, jobban zavarna, ha ez nem lenne, s a nemeu határon túli magyarok csak kemény feltételrendszer mellett léphetnék át a magyar államhatárt...
.
Eng em csak a megkülönböztetés zavar, akkor, amikor nem bevándorló, menekült vagyok, hanem tag.
.
pl. GB-ben több esélye van egy pakisztáni menekültnek, mint egy magyar állampolgárnak... ...persze a gyarmatbirodalom 'ára' az, hogy most befogadnak, de miért nem jár ki ez a jog (ami kijár az eu25-nek, a volt gyarmatbirodalomnak) az eu+10-nek is?
S ez nem jó...
.
S ha bővítünk, akkor bővítsünk! de csak akkor bővítsünk (mint ahogyan a 10-es esetében sem kellett volna, ha nem gondolják komolyan), ha az megfontolt és valóban elhatározott. Addig legyenek társult államok, barátok, 'elvtársak'; de 'családon' belül ne legyen megkülönböztetés... ...s ez erősíti az etnikai alapú megkülönböztetést is, hiszen, ha egyszer az euban állampolgárság alapján lehet, akkor egy adott országban miért ne lehetne pl. anyanyelv alapján megkülönböztetni...
.
S hangsúlyozom, nem illegális, legális bevándorlókról, menekültekről írtam, hanem eu-n belüli állapotról!!!
Törölt felhasználó 2005. 04. 22. 10:11
Előzmény: #10  bpmcwap
#12
Schengen: a nyolcvanas évek közepén született első schengeni megállapodásnak a később módosított változata a kilencvenes évek eleje óta az Acquis Communautaire része, belekerült az Európai Unióról szóló Szerződésbe. Aki belép az EU-ba annak kötelező átvenni és megvalósítani. Nekünk is. Csak még a határőrségünket nem sikerült beelektronizálnunk eléggé, mert ahhoz pénz, meg tudás szükségeltetik, mi pedig avval nem rendelkezünk. De kábé 2007-re beélesítjük a rendszert és onnantól nálunk is érvényes lesz.
EU szarban: Igen, az európai országok szarban vannak, mert külön-külön kicsik és nem túl versenyképesek (legalábbis nem az USÁval és Japánnal, bár utóbbi szintén leszakadóban van). Úgyhogy ha nem egyesülnek gőzerővel, akkor még nagyobb szarba fognak kerülni.
elemes
elemes 2005. 04. 22. 09:13
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#11
Persze, igazságtartalma van. A stabilitási paktum felhígulásának súlyos következményei lehetnek, de ha ezeket bekövetkezésük valószínűsége szerint sorbarakjuk, valahol nagyon hátul van Németország kilépése az eurozónából.
.
Csak a valószínűbb következmények nem ennyire triviálisak és sokkolóak. De könyörgöm, a Morgan Stanley az elemzéseit nem az ucca emberének írja, hanem (remélhetőleg) az agyukat legalább részben használó közgarázdáknak....
bpmcwap
bpmcwap 2005. 04. 22. 08:54
Előzmény: #9  Törölt felhasználó
#10
sorry de nem értek veletek egyet... szerintem is szarban van az eu... Ha már megemlitettük Németországot,ott nagyobb a munkanélküliség mint nálunk és mégis ők fizetnek a legtöbbet az eu kasszába,kapni kap de befizetőnek számit,gazdasága pedig szinte a legerősebb Europában.Ennek ellenére vegyük elő például az ENSZ Biztonsági Tanácsát ahol a "legerősebbek" vannak(USA,Kina,Oros zország,Egyesült Királyság,Franciaors zág), ez a 2.világháboru ota igy van.Németország, Japán,de még India is jelentősen fontosnak számit világviszonylatban. Franciaországnak ugyan van boruk meg autojuk és történelmük, de gazdaságilag... Anglia detto... Mig a XIX.században Anglia volt a világ közepe a II.világháboru után őt is USA bácsinak kellett felkarolnia,mára részemről még japánt se nyaldossa pedig Japánnak is meg van a maga baja.
.
"tény az is, hogy az eu nem jó irányba halad (másodrendű állampolgárok, kiváltságok és korlátozások, stb.)"
-- Egyetlen irány van: előre.
::::::::szvsz egyet kell értenem az első mondattal... Vegyük azt a példát amit minden magyar álampolgár érzékelhet határátkelésnél,elég a személyi,de a 15öknél Shengenihatár van! Szándékosan irok ilyen apro dolgot,mert szvsz ezen példán keresztül még a laikusok is érezhetik a különbséget.
Törölt felhasználó 2005. 04. 22. 01:11
Előzmény: #7  Törölt felhasználó
#9
"tény az is, hogy az eu nem jó irányba halad (másodrendű állampolgárok, kiváltságok és korlátozások, stb.)"
-- Egyetlen irány van: előre. A még nem felkészült területeken a csatlakozás érdekében jó szolgálatot tesz a derogáció. Néhol tökértelmetlen derogációt is kiharcoltunk. De ezek idővel igyis-úgyis megszűnnek. Másodrendű polgárok meg nem vagyunk. A tizek csatlakozása kifejezetten jó csatlakozásként volt megtervezve a Nizza utáni időktől fogva. Mindent el is követtek ennek érdekében. Románia és Bulgária már nem ezt az elbánást kapta/kapja, Törökország és Horvátország úgyszintén nem. FYR Macedonia, Moldávia, a Zöld-foki szigetek és Marokkó meg végképp nem számíthat semmire, csak kifogásokra.
Törölt felhasználó 2005. 04. 22. 01:01
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#8
Az elég valószínűtlen, hogy Chirac, Sarkozy és Raffarin (vagy kicsoda mostanában a min.eln.) ilyen cikkekből tájékozódna. Aki ezt megírta, az vagy maga nem sokat ért az egészből, vagy azt hitte, hogy a közönsége nem ért semmit.
Egyébként semmi grandiózus nem történik, ha a franciáknál elbukik az alkotmány népszavazása, mivel nem amiatt szavazzák le, ami bele van írva, hanem az általános financiális helyzetük/kormánnyal való elégedetlenségük miatt. Emiatt viszont kár új alkotmányt gyártani. Meg kell várni, míg lecsillapodnak és újra beterjeszteni az egészet, úgy, ahogy most van. Bár persze a legcélravezetőbb az volna, ha a népet kihagynák az egészből, úgysem ért hozzá, mi a fenéről szavazgat.
Törölt felhasználó 2005. 04. 21. 12:49
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#7
Ez a szöveg (s nem elemzés!) csak egy pesszimista, feltételes módban megírt rettenet.
...tény az is, hogy az eu nem jó irányba halad (másodrendű állampolgárok, kiváltságok és korlátozások, stb.), de ez az iromány nem arról szól, hogy előre szeretnék mozdítani az ügyet ... inkább úgy tűnik, hogy szándékosan a kétkedők számát szeretné növelni...
.
...de tudjuk, hogy már úton van a meteorit, ami mentent elpusztít... ;-O
Törölt felhasználó 2005. 04. 21. 12:28
#6
Mindenestre van némi igazságtartalma ennek a szövegnek és ennélfogva tulajdonképpen hasznos is.
Jó lenne ha az EU vezetõi a handabandázás, meg a saját politikai karrierjük építgetése helyett ráébrednének a saját felelõsségükre, meg ennek az egést EU-s játéknak a tétjére.
Borzasztó például, hogy a francikák milyen felelõtlen, dilettáns módon kezelik az alkotmány népszavazást - ha bukik, emiatt fog náluk bukni a népszavazás.
Valami világos összeszedett stratégia kéne már - egyesítve a gazdasági, politikai, katonai, PR lépéseket.
Ha az ilyen cikkek ebben az irányba lökdösnek picit, akkor már megérte.
Törölt felhasználó 2005. 04. 21. 11:46
Előzmény: #4  Törölt felhasználó
#5
És nem is álltunk tőle messze, de ekkor eljött a nagybajszú ember...
Törölt felhasználó 2005. 04. 21. 11:40
#4
Jó látni, hogy nemcsak a forint kamatokról tudnak őrületes dolgokat leírni ezek a nagy bankházak.
Utoljára ilyen szintű kasszandrai jóslatot Petschnig Mária Zitától olvastam 1994-ben a hiperinflációról.
Törölt felhasználó 2005. 04. 21. 11:32
Előzmény: #1  portfolio
#3
Összességében azonban megállapítható az is :-))), hogy egy meteorit becsapódásának valószínűsége az elmúlt ezer esztendőben jelentősen megnövekedett, mely nem csak az európai únió, európai gazdaság pusztulását eredményezheti, hanem emberek millióinak halálát is, függetlenül az európai únió alkotmányának elfogadásától és az euró pillanatnyi árfolyamától...
...b izony, az élet kockázata a halál, mely biztos, mint a halál...
:-I
elemes
elemes 2005. 04. 21. 11:27
Előzmény: #1  portfolio
#2
Azért azt nem gondoltam volna, hogy a Morgan Stanley le mer írni olyant, hogy Németország a márka stabilitását visszasírva esetleg kiléphet az eurozónából...

Topik gazda

elemes
elemes
5 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek