Ben Carlson Befektetés józan ésszel címû könyvében külön fejezetet szentel a befektetéseinket övezõ tévhiteknek, amibõl minden befektetõ tanulhat. Elöljáróban csak egy piaci tévhitet emelnénk ki, amit most többen "aktuálisnak"
Ingatlanárakban méreve (ami a legnagyobb kiadás egy magyar életében) meg szvsz bukta a BUX/magyar rv-ek. Bár a 2006-7-ben javarészt CHF-ben vett ingatlanok is bukta...
Naigen, viszont ha az infláció-igazított görbébe komolyabban beleveszel a szerencsétlenebb helyeken ('97-98 és 2006-2007 között), akkor máris megszívtad. Konkrétan sok vezető részvény (MOL, OTP) még a 2007-es EUR/$-ban mért értékeit sem érte el, nem hogy infláció-korrigáltan értékálló lett volna az elmúlt évtizedben. Persze, lehetett szerencsésebben is venni. A 90es éveket sztem el kell felejteni Mo.-gon, mivel akkor alakult ki az egész tőkés berendezkedés. Érthető, hogy a nulláról felépülés komoly valós emelkedéssel jár.
a cikk különben borzasztó, ugyanis a jelenlegi buborékfújás elején - azaz 1972-ben indít... és egy szóval sem említi meg azt, hogy egy évvel korábban ért véget az USD aranydeviza státusza... tudod nekem mi ugrott be erről? az, hogy 2050-ben majd hasonló cikkek fognak születni a nemesfémbefektetés témakörben:) akkor is lesz majd egy kötélidegekkel rendelkező goldbug bob aki mindig a lehető legrosszabbkor vásárol, de mivel mániákusan kitartó milliomos goldbug-ként megy majd nyugdíjba:)
bingó;). Erre mondjuk van pár fajta biztosítás, de a "vége felé", nyugdíj előtt egy amerikainak nem 100e$/€ szokott a számláján lenni (abból elég hamar éhenhalna...), hanem ennek jellemzően ~10x-ese. Ezt a tipikus betétbiztosítás kb úgy védi, mint a magyarokat a Beva, sokra mész a 6mFt biztosítással, ha 20millád volt a brokinál.
6. tévhithez: Egy ilyen befektető szemszögéből nem az a fekete hattyú, mikor a válságban 50%-ot esik az árfolyam, hanem ha mondjuk csődbe megy a brókercég, és minden addigi befektetését bukja.
Jó, és mi a helyzet a többi indexszel? Végigszámolná ezt valaki a BUX-al reálértéken? (Az ok, hogy '95 óta kb 20x-ozódott az index, de akkor a Ft is kb a 20x-osát érte a mainak)
Tizenhárom tévhit, ami kikészíti a befektetõket
Ugrás a cikkhez