Topikgazda: Törölt felhasználó 2009. 03. 26. 21:20

Soros György áll az OTP megtámadása mögött - megdöbbentő részletek  

Ugrás a cikkhez
Soros György állt az OTP Bank 2008 október 9-én történt megtámadása mögött. A PSZÁF közel félmilliárdos bírságot rótt ki rá. Mint ismeretes ez volt az a nap, amikor az OTP napon belül 22%-ot esett egy a kereskedés végén érkezett order következtében....

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=112477
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:41
Előzmény: #277  Törölt felhasználó
#280
nem, a feszámoló azon keres, hogy vigigviszi azokat az adminisztratív lépéseket, ami a felszámolással jár...

Mint ahogy a temetkezési vállalkozó is azon keres, hogy bebalzsamoz, koprsót gyárt, stb...
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:36
Előzmény: #274  Törölt felhasználó
#279
kieg:

"De miért ne lehetne úgy szabályozni, hogy kizárólag a pozitív eseményre, a tényleges teljesítményre lehessen spekulálni? "
Vedd meg a részvényt, és spekulálj arra, hogy jól menjenek a dolgok, és emelkedjen az árfiolyam. Ha mégsem jól spekuláltál, akkor add el, Te döntöd el, hogy mikor adod el, vagy mégis megtartod...

De nekem továbbbra sem fér a fejembe, hogy milyen pozitív gazdasági hatásai vannak a negatív kimenetelű eseményekre való spekulációnak.

A kenyér, amit megeszel, nem spekuláció eredménye. A bort, amit megiszol - pláne, ha jó minőségű - szintén nem a spekuláció készíti...

Gyakorlatilag semmi a világon nem spekuláció eredménye, ami valóban érték, a spekuláció semmilyen értéket nem teremt, a likviditás növelése is csupán a spekiknek jelent értéket, nem a gazdaságnak. A gazdaságnak, az értékteremtésnek csak a friss pénz jelenthet értéket, ha azt valóban értékteremtésre fordítják, és nem spekulációra. A spekuláció és a túlzott likviditás csak a kockázatokat növeli...
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:27
Előzmény: #275  Törölt felhasználó
#278
Bear raid!

pl.:

link
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:27
Előzmény: #273  Törölt felhasználó
#277
A felszámoló kizárólag azon keres, ha egy cég idáig jut.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:24
Előzmény: #274  Törölt felhasználó
#276
Uptick rule!

pl.

link
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:23
Előzmény: #273  Törölt felhasználó
#275
"De egyik sincs rá semmilyen hatással, hogy ezek a rossz dolgok megtörténjenek, nem ők az okozók, ez rajuk kívülálló okok miatt történnek..."
Ez a válság nem a shortosok miatt történtek. A téma szerinti esetet nézve nem Soros okozta a válságot, mégcsak az OTP problémáját sem és mégcsak a tartós árfolyamesését sem (400k te pontosan tudod, hogy max. az aznapi záróra hatott, már másnap az 5-10 milliós forgalomban semmit nem számított, az ár limitig eset - akkor ez a 400k a vételi oldalon állt). Egyszerűen csak keresett egy tőle függetlenül létező válságon.
Mire mentek amcsiban a bankpapírok shortolásának betiltásával? Betiltották, utána kb. 2 napig emelkedés volt, aztán estek tovább short nélkül is. Aztán amióta újra lehet, persze tovább mentek le.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:19
Előzmény: #272  Törölt felhasználó
#274
penznyelo,

Valóban, a spekulációt nem lehet megtiltani, ebben egyetértünk. De miért ne lehetne úgy szabályozni, hogy kizárólag a pozitív eseményre, a tényleges teljesítményre lehessen spekulálni?

Az a derivatíva, amely technikailag mégis a negatív eseményre való spekulációt jelenti, azt pedig csak fedezeti céllal lehessen.

Mint ahogy pl. nem lehet azon nyerészkedni sem, hogy az autódra két casco-t kötsz, mert ha ellopják, akkor majd duplán kapod a kártérítést... A gazdagodás lehetősége ezügyben ki van zárva... Nyilván, több autót lopnának el, ha lehetne ilymódon is spekulálni, mint ahogy az árfolyamok is nagyobb mélységekbe képesek zuhanni, ha lehet a negatív eseményre is spekulálni...

A fedezeti céllal történő shortolás éppen e fenti alapelv mentén jöhetne létre: Annyi casco-d lehet, ahány autód, nem több, és annyi fedezeti célú short pozíciód, ahány részvényed ténylegesen van. nem kölcsönből, nem gebinbe, hanem úgy, hogy a tulaj előtte tényleg kifizette...

Érted...?

Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:10
Előzmény: #271  Törölt felhasználó
#273
penznyelo,

De egyik sincs rá semmilyen hatással, hogy ezek a rossz dolgok megtörténjenek, nem ők az okozók, ez rajuk kívülálló okok miatt történnek...

Nem a biztosító gyújtja föl a házad, nem a szerelő rontja el a mosógéped, nem az orvos fújja be a tüdődbe a cigarettát, vagy tiltja meg neked az egészséges életmódot, stb., stb...

És ők nem közvetlenül abból keresnek, hogy a ház leég, elromlik a mosógép, rákos lesz a beteg, hanem abból, ha a mosógépet megjavítja, a beteget meggyógyítja...

A "rossz" megtörténtén, azaz kevesebb a cég nyeresége ill. esik az árfolyam, kizárólag a shortos keres. A korábbi rv-vásárló a korábbi emelkedésen keres, az esésen nem. Az esésen kizárólag a shortos keres...

A shortost nem lehet párhuzamba vonni az orvos vagy a mosógépszerelő tényleges teljesítményével...
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 17:06
Előzmény: #268  Törölt felhasználó
#272
"A fedezeti céllal kötött short pozíció (azaz a már megszerzett jövedelem fedezése) szerintem hasonlít a saját magadra - de a saját JÖVŐBENI jövedelmed fedezésére - kötött életbiztosításra."
Igen, a derivatívok éppen a fedezés céljára jöttek létre. Csakhogy nem lehet sok esetben élesen elkülöníteni a speki és a valódi befektető között a különbséget, ezért hagyták, hogy spekulánsok is belépjenek a deritavíok piacára így biztosítva ezen piacok kellő likviditását a hatékonyabb működéshez. A derivatívok egyébként zéró összegű játékok, így ott a spekik egymás pénzét szedik el, tehát semmilyen kárt nem tudnak okozni. A likviditás miatt hatékonyságnövelés meg elvileg mérsékli az áringadozást, csökkenti az esélyét a piaci félreárazásnak és így a túl- és alullövéseknek is. Elvileg. Kár úgy tud keletkezni, ha a kapzsiság nagyobb játékosokat is spekulánssá tesz (olyanokat, akiknek nem ez lenne a dolga), ez a válság részben erről is szól. Tehát nem magát a derivatívok intézményét kellene megszüntetni, hanem a szabályozásnak ott kell szigorúbbnak lenni, hogy ki, milyen mértékben spekulálhat, milyen mértékű kockázatot vállalhat. E tekintetben egyetértek. Azzal nem értek egyet, hogy önmagában a spekuláció, ill. annak bizonyos irányai, fajtái, termékei hibásak, bűnösek lennének.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 16:48
Előzmény: #268  Törölt felhasználó
#271
"Nekem konkrétan azzal van bajom, hogy míg a reálgazdaságban kizárólag a pozitív teljesítményből származik érték, azaz pénzt csak "egy irányban" lehet keresni, addig a tőzsdén - amely sokak szerint a "gazdaság motorja" - mindkét irányba. Azaz abból is lehet pénzt keresni, hogy valakinek épp (kicsit) rosszabbul megy. Ha túl sokan kívánnak ezen pénzt keresni, akkor félő, hogy épp ez"
Ez nagyon nem igaz. Mondok példákat: biztosító. Egy egész szektor arra épül, hogy történhetnek rossz dolgok. Igaz, hogy ők akkor keresnek, ha mégsem történnek, de nem lenne az iparág, ha tényleg nem történnének, tehát nekik is az a jó ha időnként mégis történnek (hiszem ez motiválja az embereket/cégeket biztosításra). Ugyanez igaz a teljes biztonságtechnikai iparra, a fegyveriparról nem is beszélve. Egészségügy és annak minden ágazata: az összes magánklinika, magánorvos, orvosi és kórházi eszköz gyártó, de a gyógyszercégek is. Kifejezetten abból élnek, hogy vannak betegségek, ami neked rossz. Az összes szerelő, javító cég bármilyen területen: ők abból élnek, ha neked valami tönkremegy. Felszámolócégek, árvezeők, stb. stb. Az ügyvédek jó része (nem csak a büntető) is abból profitál, ha veled, cégeddel történik valami, amikor tehát neked rossz.
De mondok egyszerűbb elletétpéldákat: a napkrémgyártó abból él, ha sokszor nagyon süt a nap, az esernyőgyártó, ha sokszor esik. De mondhatok szofisztikáltabbat is: a műtrágyagyártónak az a jó, ha sok a szar és terméketlen föld (=akkor, amikor szar a gazdának). A palackos gázgyártó és töltő, ha nincs vezetékes gáz. Az ásványvízgyártó, ha ihatatlan a csapvíz.
Stb stb stb.

A gazdaság egy jó része abból él, ha egy másik részének éppen szar. A világ már csak ilyen...
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 16:33
Előzmény: #269  Törölt felhasználó
#270
Akira, ugyan már, tudom, te milyen stílusban szoktál írni, úgyhogy eszembe se jutna, hogy személyeskedsz. Mondom ezt úgy, hogy még el sem olvastam, amit írtál:)
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 16:20
Előzmény: #268  Törölt felhasználó
#269
penznyelo,

Bocs, nem személyeskedés céllal vetítettem Rád a példámat, csak beszélgetünk... :)
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 16:19
Előzmény: #258  Törölt felhasználó
#268
penznyelo,

"Számos instrumentum és két irány van, ennek megfelelően tudsz pénzt keresni."

Nekem konkrétan azzal van bajom, hogy míg a reálgazdaságban kizárólag a pozitív teljesítményből származik érték, azaz pénzt csak "egy irányban" lehet keresni, addig a tőzsdén - amely sokak szerint a "gazdaság motorja" - mindkét irányba. Azaz abból is lehet pénzt keresni, hogy valakinek épp (kicsit) rosszabbul megy. Ha túl sokan kívánnak ezen pénzt keresni, akkor félő, hogy épp ez

A hasonlat ismét kicsit sátít, de mit szólnál ahhoz, ha életbiztosítást lehetne kötni bárki halálára? Tudod, olyat, ahol egy nagy kalap pénz járna arra, ha valaki meghal. Képzeld el, hogyan éreznéd magad, ha - amikor influenzás vagy, vagy éppen valami komolyabb abajodból próbálnád kigyógyíttatni magad - egyre többen, egyre több pénzzel "shortolnának", azaz egyre több életbiztosítást kötnének rád, ahol a kedvezményezettek maguk a shortosok volnának...

Gyógyulást... :)

(Megjegyzem, hogy más életére vonatkozóan nem tudsz érvényesen életbiztosítást kötni anélkül, hogy az illetővel ne állapodnál meg ebben, valamint a kedvezményezettről is ő maga jogosult dönteni, nem az, aki "shortolta", nem az, aki a biztosítási díjat fizeti...)

Tudod, én olyan vállalkozó vagyok, aki a saját cégeit vezeti, és ezek a cégek egy kicsit olyanok, mint a gyerekeim. Egy részük belőlem van, érzelmek is fűznek hozzá, nem csupán pénzkereseti lehetőség...

De szerintem vannak olyan olyan alkalmazottak, cégvezők, stb., akik ha nem is maguk gründolták a céget, és talán tulajdonuk sincs benne, mégis "sajátjuknak" érzik a céget, érzelmek is kötik őket a céghez - azon kívül, hogy ők is abból élnek, hogy a cégnek megy, hogy jól megy, és ők maguk, minden tőlük telhetőt meg is tesznek azért, hogy valóban jól menjen. Mert ők csak egyirányban kereshetnek pénzt...

Olyan válságok esetén, ahol a legtöbb cég a legkevésbé sem tehet a válság kialakulásáról, de az eredményeikre, tőzsdei árfolyamaikra nyilván negatívan hat, a mindkét irányba való kereskedés lehetősége pedig felerősíti ezeket a veszteségeket, egyes esetekben éppen ez, az indokolatlan árfolyamveszteség is okozhatja a cég bukását...

A saját, tényleges fedezet nélküli shortolás véleményem szerint káros eleme a mai pénzügyi rendszernek, amely nagyban hozzájárult a válság kialakulásához és elmélyüléséhez.

A fedezeti céllal kötött short pozíció (azaz a már megszerzett jövedelem fedezése) szerintem hasonlít a saját magadra - de a saját JÖVŐBENI jövedelmed fedezésére - kötött életbiztosításra.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 15:40
Előzmény: #253  kispangit
#267
Érdekesnek tartom, hogy soros is szabadkozik, hogy ő nem is tudott róla, meg egyébként sem felügyeli a cégeit (ez azért külön is megérne egy topicot), de azt semmiképpen sem játszaná személyesen, hogy betámadjon Magyarországon... ???

Konkrétan azt tartom érdekesnek, hogy még soros számára is egyértelmű, hogy a shortos betámadás - mégha jogszerű is - erkölcsi értelemben szégyenletes dolog...

De ha valóban szégyenletes dolog, az miért csak a származási országában működő vállalatok, vagy pl. a forint ellen szégyenletes, miért nem csak úgy, általánosságban.... Csupán azért, mert pl. a font tíz évvel ezelőtti betámadása nem érintett minket személyesen?

A jog és etika ellentmondásai, pláne, ha a jog megengedőbb, gyakran okoz feszültséget, vitákat....
Knight Tyris 2009. 03. 30. 12:48
Előzmény: #243  Törölt felhasználó
#266
"Nem kerül piacra olyan papír, amiért nem fizetett valaki korábban."

Nagyon csak erre koncentrálsz. :o)

Én ezt nem cáfoltam,szándékomban sem volt.
Csak annyit mondtam, hogy a kölcsönpapírokkal koncentráltabban tud eljárni az adott szerepő, ezáltal nagyobb hatást gyakorolva apiacra, illetve Gábor is erre utalt.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 12:39
Előzmény: #263  Törölt felhasználó
#265
Politizál?
:)
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 12:38
Előzmény: #261  Törölt felhasználó
#264
Nem történt semmi:)
Én is utálok vadgesztenyével dobálózni.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 12:37
Előzmény: #260  Törölt felhasználó
#263
""A tőzsdén egy speki egyetlen célja, hogy pénzt keressen"
ez már a te lekivilágod..."
??? Miért neked mi más célod van még a tőzsdén? Írd már le.
Egy picit sem szégyellem magam: a tőzsdén egy spekinek ez az egyetlen célja. Akinek nem, az vagy hazudik (magának is), vagy érthetetlen mit keres a tőzsdén.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 12:36
Előzmény: #260  Törölt felhasználó
#262
"Saját részvény a fedezetem.. "
Akkor te nem shortolsz a klasszikus értelemben. Eladod a papírodat és lejjebb visszaveszed.
Törölt felhasználó 2009. 03. 30. 12:31
Előzmény: #244  Törölt felhasználó
#261
Sajnálom ha úgy érzed, hogy személyeskedésbe csuszott a párbeszédünk. Nem állt szándékomban. Remélem neked sem.
Utálok vadgesztenyével dobálózni ...
Mostanában valóban nem olvasok minden topikot.
:)

Topik gazda

aktív fórumozók


friss hírek További hírek