Topiknyitó: Törölt felhasználó 2003. 02. 23. 12:07

Rába és a láma  

Vasárnapi ebéd előtt a korcsmában.
Egy tisztességes spekuláns mivel is kezdi vasárnapi programját?
Míg élete párja a vasárnapi ebédet kotyvasztja, menekülésre adja fejét.
A boszorkány üstben rotyogó, ebédnek nevezett főzet felajzó illata elöl, kénytelen a közeli intézmény, barackpálinka és a savanyú sör illatával átitatott intézménybe menekülni.
Felüdítő érzés a boszorkánykonyha légköre (Ne egyél bele, mert pofán váglak…..!!! Mondtam már cigivel kifelé…..!!! Lehet, hogy anyád úgy csinálja de…….!!!) után a hím egyedektől enyhén izzadságszagú helyiség zsivaja.
Mivel a társasába láma későn érkezvén, a jelenléti ív aláírását követően beáll a söntéspunt előtt kígyózó két ember mögé és Béla harsány kiáltásának eleget téve, előveszi pénztárcáját.
Megért ő mosollyal figyeli Ica (Ő a csapos) dekoltázsát, himbálózó kebleit és zsonglőröket meghazudtoló kacsóját.
Fantasztik us, ahogy az üvegre szerelt fém mütyürrel önti a mérőpohárba a sárgán csillogó párlatot.
Kimérve a mennyiséget egy ügyes mozdulattal, még profi brókert is meghazudtoló póker arccal (fapofával), felét a vendég poharába önti, míg másik felét a kocsma nyereség alapjában hagyja.
Lámát a révedezésből, Ica (Ő a csapos) turbékoló hangja zavarja meg.
-Mi és mennyi pancserkám?
Láma az erotikus hangnemtől zavarba esve, tévesen értelmezi a kérdést, a hatalmas keblekre szegezi tekintettét, majd elrévedezve válaszol.
-RÁBÁt és sokat!!
Ica (Ő a csapos) hatalmas kék szemeit tágra nyitja és őszinte áhítattal bele ordít lámánk képébe.
-Mi van!!??
Majd rövid, rokoni és egyéb anatómiai színfoltokkal tarkított szópárbajt követően, tisztázódik a rendelés tárgya, és végre láma megindulhat a baracknak nevezett gyümölcs párlatával megpakolt tálcával (ÁNTSZ által előirt rozsdamentes) tőzsdei spekulációkban megedződőt társasága felé.
Béla falkavezérhez híven, maga elé húzza a tálcát és egy feles lehörpintését követően, felvállalja az előkóstoló szerepét, majd a leosztás felelősségteljes feladatát.
Lámában a (egy nekem, egy neked, majd ismét egy nekem) teátrális leosztás, némi gyanakvást kelt a testvéries megosztás elvében, de hát egy jó barátban és a brókerében csak megbízik az ember.
B.Béla a benyelt maligánfok a megspórolt fizetőeszköz okozta jóérzés jeléül, egy nagyot csettintett nyelvével, miközben Jenö (Barátai közt Nyuszika) cigarettájából egy szálat lenyúlt.
Miközben a füstszűrőt akkurátusan letörte, elgondolkodva az asztalon üresen lévő „feles” poharakat számolta.
A meztelen cigarettát szája szélébe rakva, láma felé fordult, miközben a mozdulatban benne volt TŰZET!! , feltette szokásos kérdését.
-Na mit vettél??
Láma csodálattal teli félelemmel figyelte Bélát.
A várható szemrehányástól, halkan, suttogva válaszolt.
-Rábát.
N éma csend lett a műintézményben.
Csak egy eltévedt tekegolyóként ide-oda pattogó vendég a mosdó ajtót elfelejtvén kinyitni zavarta meg a csendet.
De az ajtó mellet erre az esetekre rendszeresítet székre leülve ö is elcsendesedett.
Béla elgondolkodva szögezte tekintetét a tálcán szaporodási céllal ügyködő, két légyre, majd egy határozott mozdulattal megzavarva ténykedésüket.
Csend esen megszólalt.
Helyes.
A higgadt helyeslés, a társaságban nyomasztóan uralkodó félelmet, karmesteri pálca intését felelevenítően elhessegette és újra helyreállt a békés zsibongás.
Egy darabig még egyesek szemén látszott a bizonytalanság és óvatosan sandítottak Béla felé.
De lassan mindenki meggyőződött arról, hogy Béla elméje nem háborodott meg és a helyeslése az egy szokványostól eltérő de őszinte.
Rövidesen mindenkiben tudatosodott, és lassan pletykaként terjengeni kezdett hogy az aktuális napi csoda, miszerint Béla igazat adott el ült.
Már csak azért is, mert a „minden csoda három napig tart” Ica (Ő a csapos) által vezette intézményben csak három perc.
Ezt követően már semmi érdemleges nem történt.
Mivel kakukkos órát meghazudtoló pontossággal megjelent Matildka, Jenö (Nyuszika) felesége és házi fodrászuk kreatívságát a fején hordozva jelezte, hogy cselédként foglalkoztatott anyósa elkészült az ebéddel.
Miáltal az ékes társaságot feloszlatja.
Egyesek szerint Matildka híd és egyéb blokádokban hatékony szerepet vállalhatna a rendfenntartó erők költséges bevetése helyett, de ennek hangzatosabb jelét nem merték adni.
Így hát a Rába befektetés bővebb kitárgyalása Bélával, vélhetően a következő szabadfoglalkozásra tolódik.
Béla engedvén az erőszaknak kihörpintette a maradék maligánokat az asztalon lévő poharakból és belegyező bólintással fel állt és hallgatólagos beleegyezését adta a társaság távozásához.
lama
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pancserlama.
pancserlama. 2012. 09. 24. 14:37
Előzmény: #59839  Törölt felhasználó
#59840
Ennyi vita veszekedés siránkozás után illene már betenni a mérlegbe !
Illene a részvényesek kedvében járni !))
Törölt felhasználó 2012. 09. 24. 14:06
Előzmény: #59838  pancserlama.
#59839
Jól. Az ideális forgatókönyv az az, hogy holnap a külső tagok kamatot vágnak, aztán dec. közepéig 300-310 forintos euró. Ezalatt megállapodnak IMF-el, és szilveszterre visszamegyünk 270-275-re. Aztán jövőre vágják tovább a kamatot az árfolyamtargeting közepette.
Egyébként meg ne felejtsük, hogy nem a devizaárfolyam a kulcs a megfelelő a sajáttőkéhez, hanem az ingatlan könyvelése. ;)
pancserlama.
pancserlama. 2012. 09. 24. 13:12
Előzmény: #59837  tigus7313
#59838
Tehát ha jól értem év végi ft erősödésnél a sajáttőke nő ?

Most mindenkinek, árfolyam szempontból a kimutatott sajáttőke a fontos!
A cég kilátása szerintem jó és jó is marad.
A cégrészéről a ft erősődésre a reagálás elég, ha bekövetkezik a forinterősödés.
Mondjuk jövőre……….

A sajáttőke növekedése viszont, meglendíti,szolgálja...a részvényeken keresztül a tulajdonosi érdekeket.
tigus7313 2012. 09. 24. 12:56
Előzmény: #59833  zolaaa
#59837
halálos, alapvetően a működési eredményre, a marginra, a fedezetre.

a másik vetületet Zolaaa jól összefoglalta.

a természetes fedezet, csak annyit jelent, hogy ugyanabban a devizában vannak kiadások, hiteltörlesztés, mint amiben a bevételek.

de ettől még az árfolyam ingadozása agyoncsaphatja a saját tőkét. (főleg, ahogy Zolaaa írta még időben is gyorsan változva)
így ha extrém módon erősödik a forint (250-260) optikailag a hitelek szempontjából jó, mert növeli a saját tőkét, de MÁR nem az eredményen keresztül (közvetlenül számolják el a saját tőkével szemben), azonban a működési eredményt terveket, szerződéseket (egy szóval a kilátásokat)nagyon negatívan befolyásolja.

ellenkező esetben (inkább erre van esély) fordított a helyzet: a hiteleknél saját csökkentő hatás következik be, míg a kilátások jelentősen javulnak.

a hedge némileg ezt egyenlíti ki optimális esetben.

azt ne felejtsük el, hogy a bázis évben az eur 311 volt dec 31-én, vagyis év/év alapon az esetleges gyenge forint, nem lesz hatással a saját tőkére (persze ez nem igaz, ha a mostani féléveshez viszonyítjuk), de a nettó eredményre se (ezért is tehették ki saját tőkével szembeni elszámolásba találékonyan, hogy ne torzítsa a gazdálkodás tényleges eredményét)

signal2
signal2 2012. 09. 24. 12:56
Előzmény: #59834  zolaaa
#59836
Ez sok mindentől függ.

1. Rendben, hogy devizában jön a bevétel, de vannak deviza alapú kifizetések is, pl. alapanyag. A kérdés, ez mennyi?
2. folyamatosan leváltja-e a bevételeket HUF-ra, vagy devizában tartja?
3. a bevételek folyamatos forward eladásával plusz bevételt lehet elérni, mert pozitív a carry.
4. a hitel fedezése viszont ugyanezért plusz költség.
5. Szerintem nem megfelelő fedezés egy stock tételt (hitel) flow tételekkel (bevételek) fedezni, pont azért, amit írtál: mivel a stock-ot egy adott időpontbeli árfolyam befolyásol, a flow-t az időszak alatti, a kettő egymástól lényegesen eltérhet.

Összességében, mivel a bevételek kb. 4-szer nagyobbak, mint a hitel (ráadásul minden évben), a gyenge HUF a jó, és szerintem a bevételek egy jelentős részét FX-forwardokkal fedezni kellene (+időszaki bevétel-időszaki devizakiadás-időszaki hiteltörlesztés), mivel plusz bevételt generál.
pancserlama.
pancserlama. 2012. 09. 24. 12:55
Előzmény: #59833  zolaaa
#59835
Ok. és ha ez forditva történik ?
zolaaa 2012. 09. 24. 12:23
Előzmény: #59833  zolaaa
#59834
legalábbis szerintem :)

tigus?
zolaaa 2012. 09. 24. 12:22
Előzmény: #59832  zolaaa
#59833
azért mert nincs lefedezve és a jelenlegi 280-285-hez képest 10%-al lecsökkenő árbevétel - eltünteti a működési eredményt

ám a deviza hitel oldalon viszont okozhat + 1 mrd Ft nyereséget.... csak ha később az eltűnik akkor

nézhetünk mint a moziban....

magyarán nem értem ez esetben hogy működik a fedezés?

tegyük fel van egész negyedévben "borzasztó" 260-as árfolyam, majd éppen negyedév végén felmegy 300-ra
1- esetben nincs működési eredmény, 2. esetben pedig "elszáll" a deviza hitel igy összesen -2 mrd Ft ....
zolaaa 2012. 09. 24. 12:18
Előzmény: #59829  tigus7313
#59832
az év végi árfolyamon múlik leginkább az év végi saját tőke érték

ez kicsit lutri

300-as árfolyamnál szinte az egész évi működési eredmény el fog tűnni.. (ca. 1 mrd)

meglesz-e a lehetőség jövőre a cégnek saját rv-t venni?
pancserlama.
pancserlama. 2012. 09. 24. 12:16
Előzmény: #59829  tigus7313
#59831
Devizakérdésben mindig botladoztam.
Miért halálos?
pancserlama.
pancserlama. 2012. 09. 24. 12:14
Előzmény: #59829  tigus7313
#59830
Akkor marad a 280 ?))
tigus7313 2012. 09. 24. 12:07
Előzmény: #59828  pancserlama.
#59829
a 250-260 "halálos" árfolyam lenne.
szerencsére... nem sok esély van rá.

IMF be van már árazva.

én inkább 300 körülire várom (csúszni fog az megállapodás, a türelem meg egyre fogy)
pancserlama.
pancserlama. 2012. 09. 24. 11:58
Előzmény: #59820  sly36
#59828
Ha novemberben lesz IMF megállapodás akkor a forint dec. végére 250-260 közé beállhat.
Ami a Rába sajáttőkében szépen visszaköszön gyenge 100 ft !?
Úgyhogy szerintem egyebekkel a névérték simán benne van a pakliban.
Egyéb hírek történetek pedig évelejére ezt meg is erősítik.
Azért az is hozzá tartozik, hogy aki megtartotta még mindig nem extra nyerővel tud kiszállni ( 815+20%) !
Szóval dolgozhatnak még Pintérék a Rába sztorin.
atikasz 2012. 09. 24. 11:29
#59827
Törölt felhasználó 2012. 09. 24. 10:31
Előzmény: #59824  watson
#59826
Egy kicsit tényleg jobb, cserébe én is adtam neked egyet így már te is 0-n vagy.
Törölt felhasználó 2012. 09. 24. 10:26
Előzmény: #59811  pancserlama.
#59825
link
...:-)))...!
watson
watson 2012. 09. 24. 10:19
Előzmény: #59823  Törölt felhasználó
#59824
kaptál egy +-t hogy a lelki békéd meglegyen ;))
Ica (Ő a csapos) erre azt mondaná, hogy igyál mégegyet! ;)
Törölt felhasználó 2012. 09. 24. 10:06
Előzmény: #59821  Törölt felhasználó
#59823
Kinek a tyúkszemére léptem rá??? Név nélkül mínuszolni ez a fórum hibája.
watson
watson 2012. 09. 24. 10:03
Előzmény: #59821  Törölt felhasználó
#59822
948 a bűvös szám ;)
Törölt felhasználó 2012. 09. 24. 09:59
Előzmény: #59820  sly36
#59821
Nem értem miért áll be a könyvbe 5000-el. Inkább várná az eladói felépülését, majd kikapja, aztán megint vár és megint kikap. Most napi gyökerek feltornásszák majd visszaadják és összevissza csapkodnak.

Topik gazda

pancserlama
4 3 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek