Számos feltörekvõ országról elsõre azt gondolhatnánk, hogy az egy fõre jutó GDP-jében messze elmarad Magyarországtól - ez azonban nem biztos, hogy így van. Az elmúlt egy-két évtized igen jól sikerült a felzárkózó térség
Itt is 20 éves átlagban a Cseh csökkent 10% ponttot. Nem melllesleg 201 óta ők is csökkennek újra. Szintén 96 és 2004 között estek 25% ponttot. Mégse hagytuk ott őket GDP-ben miközben mi növekedtünk eladósodottságban. Lemngyelnél sajna nincs 2004 elötti adat.
egy bizonyos "számban" talán lehagytak minket, de az a szám nem reprezentál mindent pl. kedvencem amikor Romániával kezdenek el példálózni azzal az országgal ahol 2008 óta felrobbant a külső eladósodottság és állítólag már több román gyerek születik külföldön mint belföldön... hihetetlen sikertörténet a közvéleménykutatók szerint pedig a lakosság többsége úgy véle hogy Ceaușescu alatt is jobb volt ennél:)
"Bár Magyarország a villamos energia rendszer összekötöttsége tekintetében jó helyzetben van EU-összevetésben, ugyanakkor fontos lenne, hogy a nyugat-európai, versenypiaci árazású villamos energia is Magyarországra juthasson annak érdekében, hogy csökkenhessen a magyar árak prémiuma a közép-európai piacokkal összevetve" Bocsánat igazad van. Az orosz kőolajat és gázt tényleg drágán importáljuk. Ezt rosszul tudtam. "Összességében a magyar energiafogyasztást 53 százalékban importból fedeztük, ami nagyjából megfelel az 54%-os EU részaránynak is" Szóval átlagban pont annyit importálunk mint mások csak mi drágább helyről. ( nyugat helyett keletről ). Mea Kulpa azt hittem azért importálunk mert olcsóbb de láthatóan csak orosz seggnyalásból :).
Az elmúlt 8 évben talán. Elötte meg felvettük és mégis lehagytak minket. A másik linkednél is beírtam. A szlovák és magyar GDP változzásában Brutális változásoknak kéne lennie ha ez fontos tényező lenne hisz voltak teljesen ellentétes mozgások is az elmúlt 20 évben és mégse volt a magyar GDP 1-2-3% ponttal a szlovák elött azokban az időkben. Szóval valami más lesz inkább az ok nem csak az eladósodás.
Rákattintottál a MAX gombra is? hogy lásd 1996 óta? 2010-ig pont ellentétesen mozgott a kettő. A magyar eladósodás nőt a szlovák csökkent. 20 éves viszonylatban a szlovák 120-ról lement 90-re majd vissza 120-ra. A magyar 85-ről felment 180-ra és onnan le 140-re. Osztz mitad isten a szlovákok mind a 2010 elött mind 2010 után ugyanúgy elöttünk voltak GDP növekedésben. Szóval kb nem igazoltál semmit így hisz akkor nekünk 1998 és 2004 között százalékokat kellett volna vernünk a szlovákokra mivel akkor ők épp "visszafizettek" a hitelekből ( 115-ről le 90-re ) míg mi felvettünk ( 90-ről 120-ra ).
az utóbbi nyolc évben szerintem csak nálunk csökkent Közép Európában a háztartások eladósodottsága és a GDP arányos államadósság is szerintem csak nálunk stagnált sokszor mellékeltem már ilyen grafikonokat a tradingeconomics-ról ott az összes megtalálható
akár, bár megjegyzem sok helyütt egész jól működtetnek efféle létesítményeket, pl. nekem eddig úgy tűnt, hogy Monaco van egy főre vetítve a legjobban ellátva ilyenekkel:) a Lengyelek kapcsán azért ne feledkezzünk el a hiperinflációs fázisukról se, illetve arról millió szám mentek külföldre dolgozni Szlovákia is jóformán adósságmentesen indult, azért ez nagy előny volt
Ez arra példa, hogy mivel maguknak adósodtak el, ezért nincs akkora kockázat. Én viszont másról beszélek. Arról, hogy az éves GDP mekkora százaléka kamatkiadás. Azt ugyanis nem forgatod sehova, hanem szépen elbúcsúzol tőle. Nálunk a rendszerváltáskor volt egy csinos kis devizahitel, melyet melynek kamatkiadásai nem kis összegek voltak. A privatizációból befolyt összegek egyetlen petákja sem ment ennek a csökkentésére. Az egyetlen struktúraváltás most következett be, amikor is forintosítottunk. Ezért érdekelne engem, hogy tisztábban láthassa, akit érdekel, vajon valójában ki,miből és mennyit költött kamatkiadásokra 1980-tól napjainkig. Hogyan száguldott el mellettünk mindenki? (Szerintem egyébként senki sem száguldott el senki mellett, néhány Ázsiai állam jött fel csupán).
miért érnek utol - például a fölösleges beruházások miatt. . mi a töknek épült stadionfüzér az országban? a pénz elköltődött, a magyar oligarchia meggazdagodott, ez oké. de miért pont stadiont kellett építeni? annyi hasznos dolog lett volna. mondjuk a jános kórház épületek hőszigetelésére is elkölthettek volna egy szekérderék pénzt, és akkor mondjuk nem épül stadion bivalybasznádon. . most meg ez a kelebiai vasútvonal... 750 milliárd forint a semmire. eszem faszom megáll.
"kicsenget kamatban" . ezt önmagában nem elég tudni. . a belga államadósság bazi nagy. . viszont a belga államkötvények jobbára belga befektetési alapok kezében vannak. belga emberek vettek belga államkötvényeket a megspórolt pénzecskéjükön. a kifizetett kamatok a belga emberek megtakarításainak kamatai
Ez egy adat. 1980-ban valszeg 0% volt. Ma 74%. De engem az érdekel, hogy 1980ban 0$-árt fizettek kamatként, aztán hogyan történt évente? :) Mi baromi sokat fizettünk a kezdetektől fogva, ami erősen befolyásolta a lehetőségeinket. Ma egyrészt a forintosításból, másrészt az alacsonyabbra váltásokból tudtunk egy kicsit faragni rajta, de baromi magas még mindig. Gyanítom, hog a többieknek ez a múltban is lényegesen kevesebb volt és ma is lényegesen kevesebb.De milyest találok róla grafit azonnal belinkelem. :)
Na ne már! Ezek az országok mind utolértek minket?!
Ugrás a cikkhez