Topikgazda: elemes 2004. 10. 13. 07:56

MSZP-SZDSZ: törvénymódosítás a Monetáris Tanács ellen?  

Ugrás a cikkhez
Az MSZP-SZDSZ tegnap este megjelent közleménye szerint képviselők egy csoportja törvénymódsítással változtatni akar a monetáris tanács összetételén. A javaslat értelmében a jegybanktanács többségét a Miniszterelnök javaslatára nevezze ki a köztársasági elnök. A kormánypártok a jegybanktörvény módosításával a hátsó kapun keszesztül kívánják felszámolni az általuk napjainkban nem túl kívánatosnak tartott jegybanki függetlenség egy részét.

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=46556
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 12:27
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#20
Én sokszor, sokat szídtam korábban az MNB-t, meg Járait a lépéseiért. DE. Azért túlzás őt okolni egyedül a magas kamatokért. Volt azért egy sáveltolás, amit a kormányoldal, László Csaba erőltetett (az ezután bezuhanó forintot 300 bp-al állították meg), meg nem szabad elfelejtkezni a 2002 óta botrányos ÁHT hiányról, a brutális bérkiáramlásról, stb. sem. Ez kemény inflációs nyomást, és jó nagy finanszírozási igényt jelent. Na, ezektől együtt magasak a kamatok. Nem csak, mert Járai kamatlábmániás. Csak a tisztán látás véget... (más kérdés, hogy a 2002-ben robbant áht hiányban az előző kormány is jócskán benne van).
Ezt a kamatszintet tehát jó ügyesen, kemény gazdaságromboló lépésekkel közösen érték el az urak. Gratula.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 12:18
Előzmény: #18  Törölt felhasználó
#19
Bunbak - talan. De egyeduli bunos is e?
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 12:07
Előzmény: #17  Törölt felhasználó
#18
Kedves linyi!
akárhogy is, a kamat túl magas, akárki ül a monetáris tanácsban. Az MNB igenis a bűnbak a sikertelen gazdaságpolitikáért, ha nem csökkenti 1%-kal hétfőn.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 11:42
#17
Kedves Dr. Lepo,
Magyarországon a demokrácia a lusta csürhe uralma a szorgos, adófizető kisebbség felett. A pártok egymással versengve rabolják ki az adótörvényeken keresztül a dolgos népeket és ígérik oda az így beszedett pénzt a csürhének - ha megválasztják.
.
Ez a játék zajlott a legutóbbi választásokon is. Így kaptak termelékenységi követelmény növelés nélkül pénzt az amúgy is csekély hatékonyságú állami szférában dolgozók. Ez persze felborította az államháztartási egyensúlyt - miközben csökkentette az állami szférában a munkamorált is (ez mindig így van, ha olyan alamizsnát löknek oda valakinek, amiért nem kellett megdolgoznia).
.
Az Mszp-Szdsz duó már 94-98-ban eljátszotta ezt a forgatókönyvet, csak akkor még nem állt ennyire sarkára a Nemzeti Bank, így sokkal sikeresebbek voltak az érdemtelen juttatások elinflálásában.
.
Amúgy az MNB dolga - a törvény szándéka szerint - a forint értékének védelme, és nem az exportképességnek megfelelő forint árfolyam létrehozása. Tekintettel arra, hogy az exportban a multinacionális cégek játszanak meghatározó szerepet, a forint árfolyama legfeljebb az ő csekély bérköltségük révén van hatással az exportra (az anyag importból jön). Nem véletlen, hogy az erős forint eddig nem akadályozta az exportot - legfeljebb az exportra egyszerű bérmunkát végző hazai tulajdonú cégek esetén.
.
Az egész mostani cécó csak politikai manőver: legyen az MNB a bűnbak a sikertelen gazdaságpolitikáért, s a csürhe ismét szavazza meg 2006-ban a jelenlegi koalíciót. Vékony jégen táncolnak politikusaink: az ország túlköltekezését uzsorakamatért külföldiek finanszírozzák, de ők azonnal kiszállnak ebből, ha nem látják biztosítva a visszafizetést. Az MNB felelőssége óriási: benne még bíznak a állami herdálásainkat finanszírozók. Ezt érzik át az akár Meggyesi Péter által delegált szakemberek, és tartják az alapkamatot azon a szinten, ami még finanszírozza a túlköltekezést.
.
Eg yetlen orvosság van: az államháztartási hiány megszüntetése, sőt szufficit, hogy ne az unokáinknak kelljen visszafizetni a mostani dőzsölésünket. (Dőzsölésen azt értve, hogy többet költünk annál, mint amennyi értéket előállítunk.) Ehhez persze ki kell lépni abból az ördögi körből, hogy az adófizetőktől a léhűtő, dologtalan csürhéhez kell átcsoportosítani pénzeket ahhoz, hogy egy politikai csoportosulás nyerjen. Ez kellene legyen a Nemzeti Alaptanterv tartalma. "Aki meg nem dolgozik, ne is egyék" - ez lehetne a régi-új jelmondata az országnak. (Nem a katasztrófa helyzetbe jutottakkal kapcsolatos szolidaritásra gondolok, hanem arra, hogy évtizedekig csak segélyt és nem kitörési esélyt adunk millióknak - például a túl magas minimálbérral és az ahhoz tapadó magas adótartalommal. Ebben az országban tényleg milliók nem képesek a minimálbér+adó összegének megfelelő érték havi megtermelésére!)
.
D e ez távol vezet az eredeti témától, amiről az a véleményem: ne az MNB-ra, hanem a költségvetési deficitre mutogasson a koalíció, ami az infláció (és az MNB beavatkozási kényszer) legfontosabb forrása.
.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 11:06
Előzmény: #15  elemes
#16
mert a monetaris politikaert felelos.
elemes
elemes 2004. 10. 13. 11:00
Előzmény: #14  Törölt felhasználó
#15
en nem latom, miert bukna meg az alkotmanybirosagon; szerinted...?
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 10:37
Előzmény: #13  elemes
#14
és megbukna az AB-nál.
elemes
elemes 2004. 10. 13. 10:31
Előzmény: #12  Törölt felhasználó
#13
az alkotmanyban keves szo esik a jegybankrol: a monetaris politikaert felelos, elnokenek megbizatasa hat evre szol, valamint hogy mukodeset kulon torveny szabalyozza. mivel nem irja, hogy a torveny elfogadasahoz milyen tamogatottsag kell, feles torveny, tehat a koalicio izombol atnyomhatja a modositast.
.
az ECB felemelheti a szavat, de ennek belfoldon nagyon szereny visszhangja van, jogi hatalya pedig semmi. ez a jegybanki fuggetlenseg az EU-ban olyasmi, mint hogy nem szarunk az asztalra: eddig senkiben fel sem merult a szandek a jegybank kormany ala rendelesere, ezert nem volt kotelezo eloiras arra, hogy a monetaris dontesekben hogyan biztositsak a fuggetlenseget.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 10:16
Előzmény: #11  elemes
#12
formális akadálya lehet, hogy nincs, alkotmányos van-e, és mit szólna az európai kp?
elemes
elemes 2004. 10. 13. 10:10
Előzmény: #8  Törölt felhasználó
#11
ha a miniszterlnok jeloli a monetaris tanacs tagjainak tobbseget (jelenleg az MNB elnok, a miniszerenok es a koztarsasagi elnok kozos jovahagyasa kell ahhoz, hogy valaki MT-tag lehessen), akkor azert eleg nyilvanvalo, hogy az MT a miniszterelnoknek megfelelo tagokbol fog allni es a miniszterenok igenyeinek megfelelo donteseket hozza, legalabbis eleinte; nehany szazmilliard veszteseg utan rajonnenek hogy ez azert nem olyan eyszeru, mint a dodgem, a parthuseg nem potolja a szakertelmet.
.
form alis jogi akadalya nincsen a torveny ilyen ertelmu modositasanak, izombol meg lehet csinalni. csak BUTASAG, mert azt azert latni kellene, hogy a kormanytol fuggetlen jegybankok igenyet nem a fidesz armanya ultette el a kozgazdasagtanban.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 10:06
Előzmény: #9  elemes
#10
ez egy másik téma, egyébként egyetértek, kevés ehhez a szellemi potenciál az Mszp-ben.
elemes
elemes 2004. 10. 13. 10:02
Előzmény: #5  Törölt felhasználó
#9
Dr Lepo,
.
kiindulaskep pen tegyuk fel, hogy az MNB elnokenek szamit az az 1-2 szazalek a fizetesemeleseben.
.
peldankban az MNB altal tervezett inflacio legyen 5%. az MNB elnokenek fizetesemelese a javaslat szerint 5%, es nem a tenyleges berinflacio. az MNB elnoke a kiindulo felteves szerint minel nagyobb realjovedelem-noveke dest szeretne elerni, ezert abban lesz erdekelt, hogy a tenyleges inflacio alacsonyabb legyen, mint 5%. Ennek erdekeben arra fog torekedni, hogy az MNB monetaris politikaja minel szigorubb legyen, tehat magasan fogja tartani az alapkamatot.
.
vajon valoban ez az, amit Gondor kepviselo szeretne...?
.
arrol nem is beszelve, hogy regen rossz, ha az MNB monetaris tanacsa a sajat fizeteset nezve dont a monetaris politikarol, hiszen az MNB donteseinek kovetkezmenyei hosszu tavon sok nagysagrenddel nagyobb hasznot vagy kart okozhatnak.
.
A javaslatnak ez a momentuma is csak azt jelzi, hogy a cel nem tobb, mint a *kozvelemeny* MNB ellen hangolasa, a sorozatos gazdasagpolitikai hibak kovetkezmenyeinek MNB-re kenese... szanalmas.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 09:59
Előzmény: #7  elemes
#8
de facto nem látom, de ha mégis így lenne, nem állná ki a jogi próbákat a tv.
elemes
elemes 2004. 10. 13. 09:52
Előzmény: #3  Törölt felhasználó
#7
dr.Lepo,
.
"európai kormányok mindenhol nyomást próbálnak meg gyakorolni a központi bankra."
.
nyilvan (a kormanyzatok erdekeltek az inflacio atmeneti megloditasaban, mert ez egy implicit adobevetelt jelent), de a nyomasgyakorlasnak egeszen sajatos modja, hogy de facto a kormanyzat ala rendelik a jegybankot. ez azert europaban szokatlan. es alapvetoen ellentetes azzal a kozgazdasagi ervelessel, amelynek nyoman megszulettek a KORMANYZATTOL fuggetlen jegybankok.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 09:14
#6
Nincs benne a cikkben, hogy a modositas ertelmeben a miniszterelnok gyakorlatilag az uj torveny hatalybalepesenek pillanataban ket uj tagot nevezhet ki a tanacsba, amihez nem kell a jegybankelnok egyetertese, es ezzel egyidejuleg ket jelenlegi tag -ket alelnok- kikerulne.
.
Ez mindenfelekepp modositja az eroviszonyokat. Instant modon.
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 08:42
Előzmény: #4  opposition2002
#5
nem értem, mármint mihez gratulál opposition2002?
opposition2002 2004. 10. 13. 08:32
Előzmény: #2  elemes
#4
Különösen az MT tagjainak javadalmazásáról szóló részt tartom teljesen nevetségesnek, amikor az elmúlt két és fél évben az elvtársak arról papoltak, hogy az MNB-nek az árstabilitás mellett más célokat is figyelmbe kellene vennie, és hogy túl erős a forint, meg erőltetett az infláció leszorítása...
Szept emberben a tizenkét havi infláció 6,6% volt, ebből 2% pontot az ÁFA és jövedéki, valamint regisztrációs adó változások tettek ki. Tehát a 2004-es adótörvény változások nélkül 4,6% lett volna csak az infláció. Az MT tagjai tehát 2% fizetésemelést köszönhetnek a Kormánynak. Gratulálok !
Törölt felhasználó 2004. 10. 13. 08:31
Előzmény: #2  elemes
#3
Kedves elemes!
nem látok összefesküvés elméletet, az európai kormányok mindenhol nyomást próbálnak meg gyakorolni a központi bankra.
elemes
elemes 2004. 10. 13. 08:25
Előzmény: #1  portfolio
#2
Az MT-tagokat jelenleg az MNB elnoke jeloli, a jelolest a miniszterelnok jovahagyja es terjeszti fel a koztarsasagi elnok ele (jbtorv 49.paragrafus (11) bek). A monetaris tanacs 9 tagja kozul jelenleg 5 olyan van, akiket mar Medgyessy Peter terjesztett fel a koztarsasagi elnok ele, az MT-tagok tobbsege tehat elvezi a koalicio elozo miniszterelnokenek bizalmat.
.
Van-e tehat a koalicio szempontjabol gyakorlati jelentosege (pl eredmenyesebb lobbizas a kamatcsokkentes erdekeben) a mostani modositasnak...? Ugy latom, nincs. Politikai szandek (a kozvelemeny MNB ellen hangolasa) annal inkabb.
.
Kulonosen orwelli a torvenyjavaslat indoklasa, mely szerint az MNB a fuggetlenseget novelne a javaslat...
.
az 1984-ben a Part jelmondatai (A HÁBORÚ: BÉKE; A SZABADSÁG: SZOLGASÁG; A TUDATLANSÁG: ERŐ) jegyeben negy miniszterium letezett: a Beke-miniszterium szervezte a haborut, az Boseg-miniszterium a gazdasagot, ok jelentettek be a fejadagok csokkenteset, a Szeretet-miniszteriu m hozta a torvenyeket es itelte el a rendszer ellen vetkezoket, valamint az Igazsag-miniszterium foglalkozott a sajtoval, itt dolgozott a foszereplo, aki visszamenoleg meghamisitotta a megjelent ujsagokat, hogy ne legyen nyoma annak, ha a vezetok ma mast mondanak mint tegnap. a konyv a magyar elektronikus konyvtarban is megtalalhato: http://mek.oszk.hu/0 0800/00896/00896.htm

Topik gazda

elemes
elemes
5 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek