Családilag fideszes volt, majd kiábrándult és apolitikussá vált, két éve viszont nagyon tudatosan törekszik egy új párt felépítésére a 28 éves Fekete-Győr András, az olimpiaellenes népszavazást kezdeményező Momentum Mozgalom alapítója és vezetője. Párizsban döbbent rá, hogy a vállalhatatlan kormány és a vállalhatatlan ellenzék helyett új politikai erőt kell létrehozni. A gimiben menőnek számított, társaságban inkább csendes, a focipályán cseles, mondják róla ismerői. Szónoki képességeit angol nyelvű perbeszédversenyeken csiszolta, optimizmusával sok embert képes motiválni. Nagyon nem szereti, ha Orbán Viktorhoz hasonlítják: „Mindegy, hogy ki volt 1989-ben, én nem szeretem őt, mert elárulta a rendszerváltást, öncélúvá és képmutatóvá vált a politikája.”
Két hónapja még nagyon kevesen voltak az országban, akik egyáltalán hallottak a Momentum Mozgalom létezéséről. Pedig az elmúlt hét évben a Hallgatói Hálózat, a netadós tüntetés vagy a tanármozgalom mellett nekik sikerült bármiben is meghátrálásra kényszeríteniük az Orbán-kormányt. Azt ma még nem tudni, hogy fél év múlva fogunk-e hallani a Momentum Mozgalomról, de gyors felfutásuk és az alapító-frontember, Fekete-Győr András politikusi teljesítménye így is figyelemre méltó. Ebben a cikkben a Momentum Mozgalom elnökének portréját rajzoljuk meg az őt közelebbről-távolabbról ismerő emberekkel, a mozgalom tagjaival és a Fekete-Győr Andrással folytatott beszélgetéseink alapján.
Rendszerváltás pelenkában
A Momentum elnöke az Y-generáció tagja. Hogy ez mit jelent? A rendszerváltozás évében, 1989-ben született, azaz egyéves volt, amikor a fiatal demokrata Orbán Viktor, Kövér László és Deutsch Tamás 1990-ben parlamenti képviselő lett. Antall József halálakor óvodába, Horn Gyula és Orbán Viktor első miniszterelnöksége idején általános iskolába járt. Amikor 2008-ban a Toldy Ferenc Gimnáziumban érettségizett, addigra Gyurcsány Ferenc és kormánya a vizitdíjas népszavazás hatására tulajdonképpen megbukott, és onnantól az SZDSZ-nek is vége volt.
Az egykori liberális pártról nem is tud sokat, mert mire politikailag érdeklődővé vált, addigra az SZDSZ-ből már nem maradt semmi.
Arra emlékszem, hogy az SZDSZ nálunk inkább szitokszó volt a családban, ahol szinte mindenki velejéig fideszes volt, és én is ebbe nőttem bele
– meséli magáról Fekete-Győr András. A családi asztalnál inkább féltestvére védte az akkori kormányt, apjuk pedig vehemensen képviselte a másik oldalt. Leginkább ezekre a vitákra emlékszik abból az időből. Meg arra, hogy nem indulatok, hanem érvek és ellenérvek csaptak össze. Több interjúban elmondta már, hogy 2010-ben ő is a Fideszre szavazott. Aztán nagyon hamar kiábrándult a pártból. „Ahogy apám annak idején lázadásból más utat választott, mint Heves megyei tsz-elnök nagyapám, ez a fordulat nálam is bekövetkezett, de ezután még évekig apolitikus voltam.”
"meglepően sokan látják máris azt, hogy a momentum csak egy átverés, semmi több. ti pedig, naívák, a csodavárásotok + az aláírásgyűjtési siker által szemetekbe fújódott rózsaszín ködtől elkábultan épp azt nem látjátok"
Ezekkel a mondatokkal az a gond, hogy tartalmukban nem hitelesek. Ugyanis ilyen információkat lényegében csak széles titkosszolgálati adatgyűjtéssel lehet szerezni.
Egy kurucinfós publicista írhatja ugyan, hogy a "momentum balos", de inkább csak azért, mert nekik mindenki balos, aki nem rasszista. De ugye nem a kurucinfós publicista volt az a "meglepően sok ellenzéki", aki úgy látja :)
Figyu! 1988-ban, 1989-ben a fideszt is sokan átverésnek tartották (teszteli a rendszer a népet), és azt várták, mikor csukják le az egész bagázst. És mi lett belőle?
Momentum: Nem az olimpiára, igen a melegházasságra!